Читати книгу - "Лірникові думи, Руданський"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Вознісся до неба.
І вознісся бог на небо,
А ми тут жиємо;
Но колись і ми на небі
З господом будемо.
Тілько богу тра молитись,
Як годиться, жити,
І святую волю божу
Від душі чинити.
(9-12 листопада 1856 р.)
1
- єгипетський пустельник і затворник (?-394).
2
- річка в західній частині Передньої Азії. З нею пов’язано багато християнських легенд, зокрема легенда про хрещення в ній Ісуса Христа.
3
- Пилипони - розкольники, що торгували іконами.
4
- Десені - узори.
5
- легендарне дерево, що мало подобу хреста; за легендою, на нім було розп’ято Ісуса Христа.
6
- міфічний біблійний «патріарх». За біблійною легендою, єдиний з своєю сім’єю врятувався в ковчезі під час «всесвітнього потопу» і став родоначальником нового людського роду. Цю легенду запозичено з давньовавілонського епосу про Гільгамеша.
7
- казковий птах з рогом на носі, який загинув під час потопу, тому що, покладаючись на свою силу, не захотів сісти у Ноїв ковчег.
8
- напівлегендарний староєврейський цар (II ст. до н. е.). Церковники приписують йому авторство Псалтиря (книги псалмів). Насправді ж ця книга складалася протягом багатьох віків.
9
- один із синів царя Давида.
10
- (староєврейське - Шимшон) - давньоєврейський міфічний герой, син царя Давида. За біблійною легендою, мав надзвичайну фізичну силу.
11
- (давньоєврейське - Шеломо; близько 976-935 до н. е.) - цар Ізраїльсько-Іудейської держави (близько 960-935 до н. е.). Син царя Давида. За традицією, йому приписують ряд творів, що входять до Біблії: «Книга притч», «Книга премудрості», цикл любовно-весільних пісень («Пісня пісень») та ін. Ім’я Соломона в переносному значенні - синонім мудрості.
12
- І тепер іще він тисне
Лева під ногою...- Йдеться про пам’ятку архітектури і гідротехнічного мистецтва «Самсон» на Червоній (колишній Контрактовій) площі у Києві. Збудована у 1748-1749 рр. архітектором Григоровичем-Барським. На початку XIX ст. усередині павільйону було поставлено дерев’яну скульптурну композицію «Самсон роздирає пащу лева». У 1981 р. фонтан було відновлено в первісному вигляді (автор проекту архітектор В. П. Шевченко). З фонтаном пов’язано багато переказів (вважалося, наприклад, що той, хто вип’є води від «лева», залишиться жити в Києві). Переказ про походження цього фонтану використав також І. С. Нечуй-Левицький у повісті «Кайдашева сім’я».
13
- тобто чоловік божий, один із семи архангелів, який, за біблійною легендою, провістив народження Ісуса Христа.
14
- невелике місто в Галілеї (одна з трьох областей, на які поділялась Палестина в часи римлян), де, за переказами, провів дитинство Ісус Христос.
15
- (староєврейське Маріам - гарна, прекрасна) - в християнстві богородиця, божа матір.
16
- Віфлієм (нині Бейт-Лахм) - невелике місто поблизу Єрусалима (Іорданія), де, за християнськими легендами, народився міфічний Ісус Христос.
17
- (Персія) - стара назва Ірану. У канонічному євангелії від Матфея сказано, що зорю бачили просто на сході.
18
- (73-4 до н. е .)- Іудейський правитель (40-4 до н. е.), ставленик римлян. Жорстоко придушував народні рухи, що знайшло відображення в біблійних легендах, зокрема в переказах про винищення ним іудейських дітей.
19
- вигадані, міфічні особи. За євангельським міфом, Ісус Христос з великої кількості своїх послідовників вибрав найкращих дванадцять учнів - апостолів, яких послав проповідувати своє вчення.
20
- апостол, один із учнів Ісуса Христа, походженням із Галілеї. Церква шанує його пам’ять 29 червня ст. ст.
21
- апостол, проповідник християнства серед язичників у І ст. Пам’ять - 29 червня, ст. ст.
22
- багат-вечір, багата кутя - вечір напередодні різдва
23
- біблійний первосвященик, один із суддів Ісуса Христа.
24
- Іуда Іскаріот, один із 12 апостолів, який продав Ісуса Христа за 30 срібняків; його образ став символом зрадництва.
25
- гора в Єрусалимі, на якій нібито розп’ято Ісуса Христа. В ті часи була за межами міста.
26
- Жильний вечір - перший понеділок великого посту.
27
- за церковним календарем 14 вересня.
28
- Діяння святих апостолів - субота перед Великоднем.
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лірникові думи, Руданський», після закриття браузера.