Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

222
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 17 18 19 ... 97
Перейти на сторінку:
ос­та­ла­ся, мов ска­меніла, на своїм місці. Я не ог­ля­да­ла­ся за нею. Але мені зда­ва­ло­ся, що і всі прочі гості по­чу­ли, так як я, слівце, що во­на про­си­ча­ла: «Scan-da-los!» [45]

У ве­ликій при­ти­ка­ючій кімнаті бу­ло ба­га­то гос­тей. Де­які гра­ли в кар­ти, де­які в ша­хи, а інші знов ба­ла­ка­ли свобідно при скля­ночці.


В одній часті кімна­ти, ко­ло ве­ли­ко­го, квіта­ми зас­тав­ле­но­го вікна відкрив Оря­дин ще вільне місце, і май­же не­замічені пішли ми обоє ту­ди. Мені підсу­нув він фо­тель, а сам при­тяг­нув для се­бе крісло.


Я не сіда­ла. Відвер­нув­шись до вікна, ста­ра­ла­ся опа­ну­ва­ти зво­ру­шен­ня, кот­ре за­во­лоділо мною так сильно, що я тро­хи не пла­ка­ла. Ніко­ли не відчу­ва­ла я так гли­бо­ко упо­ко­рен­ня і зне­ва­ги, як цього ве­чо­ра, і ніко­ли не боліло во­но ме­не так сильно, як в цій хвилі!


- Чи ви бо­ро­ни­тесь завсігди так? - спи­тав він, прис­ту­па­ючи ближ­че до ме­не і ста­ра­ючись ухо­пи­ти мій пог­ляд.


Я не мог­ла відповісти. За­тяв­ши зу­би й си­лу­ючись здер­жа­ти сльози, що тис­ну­ли­ся на­сильно в очі, я пос­ту­пи­ла­ся від нього за гру­пу гус­тих оле­андрів, що сто­яли тут, не­мов жи­ва стіна, та відлу­ча­ли нас від про­чих гос­тей, і втер­ла крадько­ма сльози.


Але він це вже замітив і за­раз спи­нив­ся біля ме­не.


- Ви пла­че­те, - ска­зав зво­ру­ше­ним го­ло­сом. - Ба­чу, що це я ви­нов­ни­ком цілої при­го­ди, мені це страш­но прик­ро!


Я за­пе­ре­чи­ла мовч­ки го­ло­вою.


- Ні? О, так, я ж це відчув! Вже з по­чат­ку цього ве­чо­ра відчув я. Мені це тим прикріше, що, стрінув­ши вас…


Він не докінчив ре­чен­ня. З не­ви­мов­но­го жа­лю, що об­гор­нув ме­не наг­ло на­но­во, не­мов мо­гут­ня, дов­го здер­жу­ва­на хви­ля, зак­ри­ла я ско­ро ли­це ру­ка­ми так, як чи­ни­ла це вже ди­ти­ною, ко­ли ме­не сильний біль або сму­ток об­гор­тав - і ти­хий, лед­ве чут­ний стогін вир­вав­ся крізь за­тис­нені ус­та.


- І ви ка­же­те, що ні? - про­мо­вив го­ло­сом, трем­тя­чим від зво­ру­шен­ня. - Але я знаю… ус­по­кой­те­ся! Про­шу вас, ус­по­кой­те­ся!… Цей раз, цей однісінький раз зробіть це для ме­не! - І він стяг­нув лагідно мої ру­ки з ли­ця і при­тис їх щи­ро до уст. - Я вас про­шу! Про­шу вас так, як про­ситься то­го, ко­го лю­биться! Чуєте, ко­го лю­биться, лю­бить!


Цього бу­ло за­ба­га­то на од­ну хви­ли­ну. Він при­тяг­нув ме­не га­ря­чим ру­хом до се­бе, і я ми­мовільно скло­ни­ла ли­це на йо­го гру­ди.


Чи я пла­ка­ла?


Я вже не знаю. Жа­лем, зво­ру­шен­ням і якимсь нес­ка­зан­но гар­ним, пе­ре­ма­га­ючим чут­тям при­го­лом­ше­на, я май­же не пам'ята­ла­ся. Я знаю ли­ше, що він гла­див моє дов­ге не­на­вис­не во­лос­ся лагідно-лагідно, мов ма­ти, ніжною, люб'ячою ру­кою і що го­во­рив ти­хим здав­ле­ним го­ло­сом якісь ус­по­ко­ю­ючі, добрі, а за­ра­зом - бо­же! - і чуд­но розд­раз­ню­ючі сло­ва. Сло­ва, яки­ми го­во­риться до ма­лих, прист­рас­но люб­ле­них дітей…


Опісля я по­чу­ла край чо­ла йо­го ус­та, по­чу­ла їх на ру­ках, на во­лоссі; по­чу­ла, як би­ло­ся сильно йо­го сер­це, відчу­ла йо­го зво­ру­ше­ну ду­шу - і я сха­ме­ну­ла­ся. Об­гор­не­на га­ря­чою струєю со­ро­му і пе­ре­ля­ку, я по­да­ла­ся взад, відвер­та­ючи па­леніюче ли­це в тінь, що­би не ба­чив!


Але він був мов оп'янілий.


Обвивши мій стан ру­кою, впив­ся своїми га­ря­чи­ми очи­ма в мій вид.


- Пожди ще, ру­сал­ко! - шеп­тав прист­рас­но. - Ще хви­ли­ну, од­ну-одніську! Хви­ли­ну ще! Я люб­лю те­пер! Досі не лю­бив ще ніко­ли. Ти та­кож ні? Ска­жи, пташ­ко, ти та­кож ні?


- І я ні, досі ні!


- Так любімо­ся! - шеп­тав він…


Він цілу­вав не­чут­но кінці пальців моїх (ли­це я хо­ва­ла), го­лу­бив до се­бе. - Не­хай, - ка­зав, - на­си­чу­ся цею хви­ли­ною за цілий час, в котрім ме­не ніхто не лю­бив… і - на дов­гий, дов­гий час! Завт­ра я від'їжджаю!


- О бо­же! Це не мо­же бу­ти!


- І я би не хотів.


- Так ос­танься!


- Остався б, риб­ко, й обо­ро­няв би те­бе, але я му­шу!


- Тепер, Оря­дин?


- Тепер, те­пер, ко­ли я те­бе най­шов, ру­сал­ко пре­гар­на! Ко­ли я те­бе не ви­пус­кав би ніко­ли з рук, ко­ли те­бе лю­бив би й упи­вав­ся твоєю лю­бов'ю!


Я сиділа в фо­те­лю, бай­дуж­на на го­лос­не сусідство, і слу­ха­ла з ши­ро­ко ство­ре­ни­ми га­ря­чи­ми очи­ма уваж­но йо­го слів. Він та­кож, окрім ме­не, не ба­чив ніко­го. Сидів близько ме­не і го­во­рив упівго­лос, що не ба­чив ніко­ли та­кої лю­ди­ни, як я. Що по­лю­бив ме­не з пер­шої хвилі, ко­ли по­ба­чив ме­не, і що не за­бу­де ме­не ніко­ли. Він не знав, що моє по­ло­жен­ня та­ке безвідрад­не, що моє ок­ру­жен­ня та­ке невідповідне. Він не­на­ви­дить ту, що зветься моєю тіткою; він за­да­вив би її, ту ме­ге­ру, ту пре­по­га­ну жінку! Ні, не­ма на цілім світі гид­шо­го з'явиська, як жінка без чут­тя, без тон­кості, з су­хи­ми, чис­то прак­тич­ни­ми пог­ля­да­ми… А я, пре­гар­на ру­сал­ка йо­го, царівна йо­го, з сумлінням, «ніжним, мов па­ву­ти­на», я ви­рос­та­ла під її без­по­се­редньою опікою і дог­ля­дом і ма­ла го­ду­ва­ти­ся її лю­бов'ю! Не­хай я стоп­чу ту «лю­бов» і не­хай ані не ко­рю­ся, не підда­юся нічиїй власті, нічиїй! Чи я це чую? Лиш (він усміхнув­ся гар­но), лиш йо­го!… А я по­да­ла йо­му ру­ку.


- Будучність на­ша, - мо­вив з ся­ючи­ми очи­ма, - і ко­ли вже діб'юся до цілі, тоді я прий­ду! А до неї діб'юся! Вже який я «не­постійний і віро­лом­ний», але в дечім я й вірний! Ти бу­деш ба­чи­ти, пташ­ко!


Справді, я хотіла, ба­чи­ти й я зна­ла, що по­ба­чу, я це відчу­ва­ла цілою ду­шею, всіма нер­ва­ми. О бо­же, як все гар­но скла­да­ло­ся! Ко­би ли­ше скор­ше, скор­ше, ко­би ли­ше бор­ше [46] заб­ра­ти­ся звідси, діжда­ти­ся «по­луд­ня»… Ах, я бу­ла та­ка щас­ли­ва, бу­ла та­ка упоєна, пе­ре­ня­та ним, йо­го істо­тою, кож­дим йо­го сло­вом і ду­хом, що - як те мо­ре з бе­регів, так вис­ту­пи­ла з се­бе.


- Коби ли­ше скор­ше, Оря­дин! - за­го­во­ри­ла я, вп'ялив­ши очі в йо­го гар­не інтелігент­не ли­це (що­би «на­си­ти­ти­ся» та­кож, го­во­ря­чи вже йо­го сло­ва­ми). - Я хо­чу жи­ти, Ва­си­леч­ку, пре­гар­ним, чу­до­вим жит­тям. О, ти не знаєш, ти не мо­жеш зна­ти! Чо­му це так, - шеп­та­ла я в поспіху, - що ти не мо­жеш в тій хвилі мою ду­шу чу­ти? Ти по­чув би та­ку пісню, якої не чув досі ніко­ли в житті. О Оря­дин! - і розсміяла­ся з яко­гось щас­тя. - Я те­бе ду­же люб­лю! - Йо­го ру­ка зви­са­ла з по­руч­чя крісла, ніжна, біла, в пальцях тон­ка, май­же жіно­ча; я її вхо­пи­ла так, як чи­ни­ла це в пре­ве­ликій, розкішній ра­дості з ру­кою ба­бу­ни­ною, і при­тис­ла її бур­ли­во до се­бе. - Як ти бу­деш вже у цілі, тоді ти при­бу­деш! О, яка я гор­да!… Але я твоя царівна… не прав­да ж? Твоя,

1 ... 17 18 19 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"