Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Українська література 17 століття 📚 - Українською

Читати книгу - "Українська література 17 століття"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Українська література 17 століття" автора Автор невідомий. Жанр книги: 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 192 193 194 ... 202
Перейти на сторінку:
Зображався як багаторогий бик із золотою шерстю, тур-олень, золоте барило з рогами тощо.

31 Се м а р гл (Симаргл)—у слов’янській поганській міфології бог вогню.

32 А там, нижей порогов, приплинув до єдиної гори високої, которую Перуном і тепер зовуть.— Йдеться про один із порогів на Дніпрі.

33 Тмуторокань (Тмутаракань) — столиця Тмутараканського князівства на Таманському півострові, що вперше згадується в літописах під 988 р.

34 Судислав (? —1063) — син Володимира Святославича, псковський князь.

35 ... духа свойого около року 1016 оддав...— Володимир Святославич помер в 1015 р.

[Житіє князів Бориса і Гліба]. Подається за текстом другої половини XVII ст., який зберігається у ЦНБ, шифр 287 П/126 С, арк. 476—479.

1 Сербська земля — східне узбережжя Адріатичного моря. З давніх давен тут жили іллірійські, фракійські, а згодом кельтські племена. Завоювання Балканського півострова римлянами у 229 р. до н. е.— 106 р. н. е. призвело до романізації цих племен. У VI—VII ст. цю територію заселили слов’яни; у VIII—X ст. виникли перші їхні князівства — Рашка, Зета, Тревунія, Хум, Боснія. У другій полонині IX ст. серби прийняли християнство за православним обрядом. У середині X ст. виникло перше велике державне об’єднання — Сербське князівство, очолене князем Чаславом Клопи-мировичем. До нього ввійшли Рашка, Дукля, Тревунія і частина Боснії.

2 Карвацька земля (Хорватія) —північно-східне узбережжя Адріатичного моря. Спершу заселена іллірійцями, потім кельтами. У І ст. до н. е. захоплена Римом, а в 359 р.— Візантією, у VI—VII ст. територію Хорватії заселили слов’яни, у VIII ст.— франки, а з кінця IX вона здобула незалежність. У X ст. тут поширилося християнство католицького обряду.

3 Семиградська земля (Трансільванія) —історична область на півночі сучасної Румунії. Близько III ст. до н. е. тут з’явилися кельти; з другої половини І тисячоліття до н. е.— даки. У І ст. н. е. утворилася дакійська держава, яку на початку II ст. підкорив Рим, перетворивши у свою провінцію. У III—VI ст. через територію Трансільванії пройшли готи, гунни, гепіди, авари; у VI—VII ст. тут осіли слов’яни, з кінця X ст. романізовані влахи (валахи, або волохи) і частина угорських племен. У X—XI ст. Трансільванія перейшла під владу угорських королів. Німецька назва цієї області — Siebenbiirgen — Семиграддя.

4 Дулібська земля—територія у верхів’ї Бугу і понад правими притоками верхньої течії Прип’яті, заселена східнослов’янськими племенами дулібів, які в X ст. увійшли до складу Київської Русі під назвами волинян

і бужан.

5Печенігове (печеніги) —тюркські кочові племена. У VIII—

IX ст. очолювали союз племен між Волгою й Уралом. Західне відгалуження печенігів наприкінці IX ст. зайняло степи від Дону до Дунаю і постійно воювало з Київською Руссю. У другій половині XI ст. частково приєдналися до половців, частково осіли на руських землях, частково асимілювалися в пониззі Дунаю і на Балканах.

6 Альта — річка >18 Переяславщині, притока річки Трубіж, лівої притоки Дніпра.

7 Волинці (волиняни) —східнослов’янські племена, які жили на Волині. Головними містами волинян були Волинь і Володимир. Наприкінці

X ст. на їхній території виникло Володимиро-Волинське князівство.

8 Болеслав (Болеслав І Хоробрий; 967—1025) — польський князь (992—1025) і король (1025) з династії П’ястів. Відстояв незалежність Польщі у боротьбі зі Священною Римською імперією і завершив об’єднання польських земель. У 1018 р. підтримував Святополка Окаянного проти Ярослава Мудрого, здійснив похід на Київ, захопив Червенські міста у Волинській землі.

9 Але їм без вісті над Бугом-рікою заступив Ярослав...— Йдеться про річку Західний Буг, праву притоку Вісли.

10 Литовська з е м л я — південно-східне узбережжя Балтійського моря. Литва і литовці вперше згадуються в літописах під 1009 р. Територія сучасної Литви і Білорусії.

" Польська земля — землі, заселені слов’янами, між річками Одрою, Віслою та Західним Бугом. Тут у X ст. проходив процес об’єднання польських племен, який завершився за Болеслава І Хороброго.

12 Чехи — близько 400 р. до н. е. на території сучасної Чехії з’явилися кельти, з II тисячоліття до н. е. оселилося кельтське плем’я боїв (звідси латинська назва Чехії — Богемія). На початку нової ери кельтів відтісняють германці, на яких тиснуть гунни, в VI ст. осідають лонгобарди, а в V—VI ст. тут уже переважають слов’яни. В VII ст. Чехія входить до складу держави Само, в IX ст.— до складу Великої Моравії. На початку X ст. підноситься чеське племінне князівство на чолі з Пржемисловичами. В XI ст. посилилась міжусобна боротьба, яка супроводжувалась вторгненням польських і німецьких феодалів.

ІЗ ЛЕГЕНД У ЗАПИСАХ ПЕТРА МОГИЛИ

Петро Могила (? —1647) —церковно-політичний і освітній діяч, богослов і письменник, син господаря Валахії і Молдавії Симеона Могили. Вчився у Львівській братській школі та.західноєвропейських університетах. 1627 р. став архімандритом Києво-Печерської лаври, 1632 p.— митрополитом київським і галицьким. 1631 р. Петро Могила відкрив лаврську школу, яку 1632 р. було об’єднано з Київською братською школою, внаслідок чого виник навчальний заклад, який з 1633 р. дістав назву Києво-Могилянської колегії. Петро Могила сприяв розвитку будівництва, мистецтва, книгодрукування, літературної творчості. У своїй діяльності він був виразником інтересів православної магнатсько-шляхетської верхівки, шука*в шляхів до примирення з польським королівським урядом. В історії літератури відзначився як ініціатор, редактор і автор кількох книг, як полеміст, проповідник і укладач церковних піснеспівів. Прагнучи пожвавити творчість православних письменників у галузі житійної та легендарної літератури, записав церковнослов’янською мовою цикл оповідань, в яких події щоденного життя витлумачуються як релігійні чудеса.

ГІро урчдника-злодія]— Подається у перекладі з церковнослов’янської мови В. І. Крекотня за публікацією: Собственноручньїе записки Петра Могильї.-—«Архив Юго-Западной России», 1887, т. 7, ч. 1, с. 52—53.

/Про роздавання милостині] — Подається у перекладі з церковнослов’янської мови В. І. Крекотня за публікацією: «Архив Ют, Іападной России», 1887, т. 7, ч. 1, с. 55—56.

/Про Леонтія Карповича]—Подається у перекладі з церковнослов’янської мови В. І. Крекотня за публікацією: «Архив Юго-Западной России», 1887, т. 7, ч і, с. 57—59.

1 Ісайя Трофиміус (Трофимоїжч Козловський; ?—1651) —церковний і освітній діяч, вчився у Віденській братській школі і Замоиській Академії. Повернувшись до Вільна, постригся в ченці і став учителем,

з 1631 р—у Києві. Один із сподвижників Петра Могили; перший ректор Києво-Мої илянської колегії.

/Про робітника, засипаного землею] — Подається у перекладі з церковнослов’янської мови В. І. Крекотня за публікацією: «Архив Юго-Западной России», 1887, т. 7, ч. 1, с. 70—72.

1 Богуслав Б о к

1 ... 192 193 194 ... 202
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Українська література 17 століття», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Українська література 17 століття"