Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

182
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 ... 97
Перейти на сторінку:
яс­не, сильне про­ки­неться і ожи­ває. Там я і співаю, не раз навіть з по­лох­ли­ви­ми пташ­ка­ми нав­пе­рей­ми, лю­бу­ючись влас­ним го­ло­сом, як він да­ле­ко лісом лу­нає - і ніби дзве­нить. Це так пре­гар­но й ве­се­ло, це так свобідно!

Зійшовши вниз, я не роз­ка­зую нічо­го.


Ні од­но сло­веч­ко не пе­ре­хоп­люється че­рез ус­та мої, що я там ба­чи­ла, що пе­ре­жи­ла, яку міць при­нес­ла звідти в серці. Як, про­бу­ючи свої си­ли, пот­ря­са­ла мо­ло­ди­ми сме­ре­ка­ми, як, ухо­пив­шись га­луз­зя ста­рих де­рев, висіла, не­мов ме­те­лик, як гой­да­ла­ся, як, спи­на­ючись без відпо­чин­ку на го­ру, спо­чи­ва­ла опісля в м'якім мо­ху, гляділа в не­бе­са, а там хма­ри, про­зо­ро-білі, лед­ве замітні, уліта­ли попід ніжну си­ня­ву да­ле­ко… да­ле­ко…


- Ти знов при­нес­ла з со­бою зем­ля­но­го воз­ду­ха в ха­ту, мов­би у гробі ле­жа­ла! - крик­не бу­ва­ло тітка терп­ко й змірить ме­не про­ник­ли­ве своїми зим­ни­ми очи­ма. А я че­рез те вже й роз­би­та. Сло­ва ті не­мов ме­не б'ють. Мов­чу. Що ж їй і відповіда­ти? Во­но й так не зда­ло­ся би на нічо. Яка ж я чуд­на, злиш­ня істо­та, на кот­ру цілий світ сер­диться, особ­ли­во відко­ли моя до­ро­га ба­бу­ня розп­ро­ща­ла­ся зі мною навіки!



***


Домашні ро­бо­ти спов­няю спільно з «сест­ра­ми», од­нак мені ніко­ли не мож­на ви­вес­ти тітку з кри­тич­но­го наст­рою суп­ро­ти ме­не, вдо­во­ли­ти її хоч чим-тим. І це зле, і то­го не вда­ла, і сього не зро­зуміла… Мені ли­ше страх жаль ста­не, і я знов мов­чу. Ні, мені вже годі бо­ро­ни­ти­ся!


- Чи в тобі кров за­мерз­ла, а ус­та заніміли, що ти ніко­ли ані всміхнеш­ся і хо­диш, мов та ле­до­ва кра­ля? - за­го­мо­нить тітка насмішли­во на ме­не. А гу­ляю я, роз­ве­се­лю­ся з мо­лод­ши­ми, роз­не­сеться по­де­ку­ди й сміх мій го­ро­дом, так і по­чую за­раз: «Не зна­ти, до чо­го ті сміхи, до чо­го ті безвс­тидні аван­тю­ри, чи, мо­же, то­му, що на світі так тяж­ко жи­ти?»


- То, ма­моч­ко, лиш тим мож­на дуріти, в кот­рих не­ма ні совісті, ні чут­тя, - по­яс­нює Ле­на, моя ро­вес­ни­ця. А тітка всміхнеться й по­так­не го­ло­вою.


- Справді, - чу­ла я раз, як го­во­ри­ла тітка до вуй­ка (а то­го я й до смерті не за­бу­ду), - до­ля з на­ми пос­ту­пи­ла ду­же несп­ра­вед­ли­во… Окрім тур­бо­ти о бу­дучність влас­них дітей, маємо ще клопіт з На­тал­кою. Чуд­ний це обов'язок, Мілеч­ку! І звідки, пи­та­юся, при­хо­ди­мо ми до нього? Як ти до то­го при­хо­диш? Про се­бе я вже й не спо­ми­наю, я не жу­рю­ся нею, Мілеч­ку, не жу­рю­ся ані ця­теньки. Для ме­не ос­та­неться це дівча раз на­завсігди ли­ше на­ки­не­ною чу­же­ни­цею, хоч у моїй груді б'ється теп­ле сер­це. Але ти? З то­го, що во­на ди­ти­на твоєї сест­ри, не ви­хо­дить, що­би ти крив­див свої діти, бо то, що я ви­даю на неї, мог­ла би луч­че ви­да­ти на свої діти. Врем'я, не­хай би вже там до ли­ха і ви­рос­та­ла собі, ко­би ма­ла який гріш, а то - нічо­го! Що ж бо зна­чить ті чо­ти­ри сот­ки і тих кілька срібних ло­же­чок та тих про­чих лахів, що ос­та­ли­ся їй по твоїй ма­тері і її ро­ди­чах? Окрім то­го, Мілеч­ку, во­на не сим­па­тич­на. О! я пе­ред­вид­жую, пе­ред­вид­жую до­леньку моїх синів! Я знаю вже відте­пер, що во­на на­ки­неться од­но­му з них на карк, а як ні, то вче­питься од­ної з дівчат; а во­ни, звісно, добрі, то й бу­дуть її терпіти. Ти га­даєш, що ні?


- Я га­даю, Пав­лин­ко, що ні. Я не жу­рюсь нею. Во­на віддасться. Ти не вва­жаєш, Пав­лин­ко, во­на гар­на…


- Гарна?! Ха-ха-ха! Приг­лянься ли­ше, будь лас­кав, ближ­че тій красі, тим дов­гим ру­да­вим ко­сам, кот­рих ніяк по-мод­но­му не ук­ла­деш на го­лові, то­му чис­то крей­дя­но­му ли­цю з ти­ми зе­ле­ни­ми не­людськи­ми очи­ма, і ска­жи тоді, чи во­на гар­на! Ти не ди­вись, що в неї ус­та такі чер­воні - це хо­роб­ли­ва чер­воність; за­те в неї в лиці ні ця­теньки крові. При­га­дай лиш собі, яка я бу­ла в її віці. Ти за­був уже, Мілеч­ку, що ме­не мо­лодіж не зва­ла інак­ше, як «Марія Те­ре­за»? Я бу­ла гар­на, я виз­на­ча­ла­ся ме­жи всіма, але во­на?! Окрім то­го, во­на страш­но за­ро­зуміла. Ти не ба­чиш? Во­на й го­ло­вою не по­вер­не в ту сто­ро­ну, де на­хо­дяться мо­лоді лю­ди, очей не підве­де. Од­ним сло­вом, нез­нос­не сот­воріння! Іри­тує [1] й драз­нить ме­не на кождім кроці. При­ди­вись, напр., скільки во­на по вечірках гу­ляє, і чи який мо­ло­дий хло­пець ся­де біля неї ба­ла­ка­ти? Все лиш якісь старші веш­та­ються ко­ло неї.


- Це прав­да, - відповів вуй­ко су­мо­ви­то. - Во­на по­до­бається більше стар­шим. Мені вже кілька разів прий­шло­ся від стар­ших по­чу­ти: «У вас ду­же інте­рес­на сестрінни­ця!»


- Видиш? В ній єсть щось, що відпи­хає мо­лодіж. Ди­вись, як на­ша Ле­ноч­ка роз­мов­ляє з мо­лодіжжю, як її хлопці роєм обс­ту­па­ють; а ди­вись на неї. Ах, ме­не не раз аж роз­пу­ка об­гор­тає, що во­на зветься моєю сво­яч­кою. Оног­ди [2] я го­во­ри­ла їй, що­би бу­ла суп­ро­ти муж­чин при­язнішою, привітнішою, не по­во­ди­лась, як та ста­туя, мов­ча­ли­во та із спу­ще­ни­ми віями. «Відстра­шуєш (ка­жу їй) і най­глупішо­го дан­се­ра [3] від се­бе! А во­на, Мілеч­ку, - матінко бо­жа! - витріщи­ла тоті свої очиська на ме­не, кров бух­ну­ла їй в ли­це… з лю­тості, ро­зуміється… ус­та­ми ли­ше так по-своєму згірдли­во ру­ши­ла й не відповіла ані од­ним сло­веч­ком! У вікно на ву­ли­цю то вміє й го­ди­на­ми ди­ви­ти­ся або ро­ма­ни й інші без­божні дур­ниці чи­та­ти. Не­дав­но знов най­шла я книж­ку під її по­душ­кою в пос­телі. Ну! по­чу­ла во­на вже своє! Тобі, Мілеч­ку, я все про­щу, але що ти поз­во­лив їй книж­ки чи­та­ти, то­го не про­щу тобі ніко­ли. Ти, ма­буть, ба­бою ос­та­неш­ся вовік-віки!


- Годі, душ­ко, годі, чо­го іри­ту­ва­ти­ся? - вти­хо­ми­рю­вав вуй­ко спокійно, як це бу­ло в нього в зви­чаю. - Я їй в день ан­ге­ла не хотів нічо­го відмо­ви­ти, так як і своїм дітям; а во­на й не про­си­ла більше, як ли­ше то­го, що­би в вільних хви­лях і по до­машній праці мог­ла «чи­та­ти».


- Коли має вільну хви­лю, то най гап­тує або шиє. Але во­на хоч яка ве­ли­ка й здо­ро­ва, то й до то­го не здат­на. Прав­да, до чи­тан­ня то лиш сядь собі вигідно, ди­ви­ся пе­ред се­бе і вва­жай, що­би замість од­ної карт­ки не обер­ну­ти на­раз двох. Бо­же мій, бо­же, з тої дівчи­ни не вий­де ніко­ли щось по­ряд­не, хоч би я й не зна­ти скільки не­ус­тан­ної праці й на­уки зав­да­ва­ла собі з нею!


- Ну, ну, не­хай уже… не ве­ли­ке діло! Во­на си­ро­та і, ба­чиш, од­на з тих істот, над кот­ри­ми добрі лю­ди му­сять і без лю­бові ма­ти ми­ло­сер­дя. Я…

1 2 3 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"