Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький"

67
0
12.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кайдашева сімʼя" автора Іван Семенович Левицький. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 19 20 21 ... 46
Перейти на сторінку:
ми­ла, з ро­жi та з бар­вiн­ку зви­та, що до­дер­жа­ла ме­не до са­мо­го свi­ту, - ска­зав Лав­рiн.

- Коли я твiй го­лос ко­ло дво­ра по­чую, я за­раз ви­ли­ну до те­бе, - ска­за­ла Ме­лаш­ка.

- Як я те­бе за се­бе вiзьму, чи не бу­деш ну­ди­тись в Се­ми­го­рах? - спи­тав Лав­рiн.

- Чого ме­нi ну­ди­ти­ся з то­бою? Як ля­жу спа­ти, твоя тiнь нi­би в го­ло­вах стоїть у ме­не. Я б прик­ри­ла твiй слiд лис­том, щоб йо­го вi­тер не за­вi­яв, пiс­ком не за­мiв, - ска­за­ла Ме­лаш­ка. - А мо­же, ти оце пi­деш за ту дiб­ро­ву та й за­не­сеш на­вi­ки свою лю­бу роз­мо­ву?

Не бiй­ся, Ме­лаш­ко, я те­бе не по­ки­ну! Пiс­ля­завт­ра ви­ходь на ву­ли­цю. Я прий­ду, хоч маю про­пас­ти. Про­щай, моя ми­ла, кра­ща од зо­ло­та, кра­ща од сон­ця, - ска­зав Лав­рiн i по­цi­лу­вав Ме­лаш­ку, на­че впiк її ду­шу своїми га­ря­чи­ми ус­та­ми.

Лаврiн прий­шов до­до­му вже свi­том i лiг спа­ти в по­вiт­цi. Вже всi повс­та­ва­ли, а Лав­рi­на не бу­ло вид­но. Вже сон­це ви­со­ко пiд­би­лось уго­ру. Батько знай­шов Лав­рi­на в по­вiт­цi i не мiг до­бу­ди­ти­ся.

- Десь Лав­рiн блу­кав цi­лу нiч, - ска­зав Кай­даш жiн­цi. - Хо­дить ко­ло ро­бо­ти, мов п'яний, i по­хо­дя спить.

- На ву­ли­цi гу­ляв, - ска­за­ла Кай­да­ши­ха. Ми­нув день, ми­ну­ла нiч, а на дру­гу нiч Лав­рiн знов май­нув у Бiєвцi тем­ної но­чi при яс­них зо­рях. Ме­лаш­ка знов до йо­го вий­шла, i знов вiн вер­нув­ся свi­том до­до­му, знов не вис­пав­ся i так iз­не­мiг­ся, що, без со­ро­му каз­ка, пi­шов по обi­дi в клу­ню, лiг у зас­то­рон­ку на со­ло­мi й спав до са­мо­го ве­чо­ра.

- Занапастив се­бе па­ру­бок! - бiд­кав­ся Кай­даш. - I де ти бро­диш, де ти во­ло­чиш­ся цi­лу нiч? - пи­тав Лав­рi­на батько.

- Там де й ви во­ло­чи­ли­ся, як бу­ли па­руб­ком, - ска­зав Лав­рiн.

Лаврiн хо­див у Бiєвцi до Ме­лаш­ки че­рез день i зов­сiм роз­ле­да­щiв. Без Ме­лаш­ки йо­му став свiт не­ми­лий. Йо­му ста­ла не­ми­ла ма­ти, став не­ми­лий батько, ста­ло по­га­не се­ло. Як тiльки нас­та­вав ве­чiр, як тiльки ви­си­па­ли зо­рi на не­бi, йо­го тяг­ло в Бiєвцi. Вiн не зво­див очей з тих гiр та лi­сiв за Рос­сю, де сто­яли Бiєвцi.

- А що, жiн­ко, нас­та­ють жни­ва, а з на­шо­го Лав­рi­на не бу­де нi­якої ро­бо­ти, - го­во­рив Кай­даш до жiн­ки. - Хо­дить по сад­ку, не­на­че на­пив­шись от­ру­ти.

- То, про ме­не, не­хай же­ниться. Тре­ба ж йо­го ко­лись од­ру­жи­ти. Але де йо­го бра­ти со­бi не­вiст­ку в на­шо­му се­лi, ко­ли вже ось маємо, од­ну са­та­ну в ха­тi. В цих Се­ми­го­рах усi дiв­ки те­пер, мов чор­ти.

- То оже­ни­мо йо­го буд­лi-де: хi­ба не­ма бiльше сiл на свi­тi, - ска­зав батько.

Мати пiш­ла в са­док, де пiд яб­лу­нею ле­жав Лав­рiн.

- Чого ти, си­ну, став та­кий смут­ний? Чи в те­бе що бо­лить, чи ти щось на дум­цi маєш?

Лаврiн мов­чав, тiльки ру­кою мах­нув. Йо­го очi ди­ви­лись у зе­ле­ну гу­ща­ви­ну з яб­лунь та че­ре­шень.

- Я оце го­во­ри­ла з батьком за-те­бе. Батько хо­че те­бе оже­ни­ти. По­си­лай, си­ну, ста­рос­тiв до Кат­рi Го­лов­кiв­ни. Кат­ря ти­ха дiв­чи­на й гар­на, мов ка­ли­на проц­вi­тає.

- Правда, що проц­вi­тає, як ма­ку­ха пiд лав­кою. Не­ма ме­нi в Се­ми­го­рах па­ри.

- А до ко­го ж ти хо­диш на ву­ли­цю?

- Та я, ма­мо, ход­жу на ву­ли­цю аж у Бiєвцi.

- Аж у Бiєвцi! - крик­ну­ла ма­ти i в до­ло­нi плес­ну­ла.

- В Бiєвцi, ма­мо! Там на­ба­чив я дiв­чи­ну! Бро­ви чор­нi, очi ка­рi - лю­бо по­ди­ви­ти­ся; лич­ко, як ка­ли­на, а як гля­не, зас­мiється, в ме­не сер­це в'яне. - Та, про ме­не, шли ста­рос­тiв i в Бiєвцi… Чия ж во­на доч­ка?

- Балашова. Її звуть Ме­лаш­кою.

- Чи ти ж знаєш, що за лю­ди тi Ба­ла­шi? Чи ти ж знаєш Ме­лаш­чи­нi но­ро­ви? Сте­ре­жи­ся, си­ну, щоб не взяв та­кої, як Кар­по.

- Як з нею не оже­ню­ся, то в Ро­сi втоп­лю­ся, - ска­зав Лав­рiн i од­вер­нув ли­це од ма­те­рi.

- Чи ро­бо­ча ж во­на? Чи має що за ду­шею її батько?

- А чом же? Ба­лаш, здається, лю­ди­на з дос­тат­ка­ми, але я в йо­го скри­ню не ла­зив.

- То, про ме­не, по­си­лай ста­рос­тiв i до Ба­ла­шiв­ни, а я з батьком поїду на розг­ля­ди­ни та по­див­лю­ся i на твою ми­лу, i на її батька-ма­тiр.

Лаврiн так i зро­бив, як йо­му ра­яла ма­ти: при­че­пу­рив­ся, взяв двох ста­рос­тiв та й пi­шов у Бiєвцi.

Балаш не спо­дi­вав­ся так ра­но ста­рос­тiв до своєї доч­ки. Ме­лаш­ка бу­ла ду­же мо­ло­да. Нас­та­ва­ли жни­ва. Ме­лаш­ка бу­ла пот­рiб­на в гос­по­дi як ро­бiт­ни­ця. Ба­лаш од­ка­зу­вав ста­рос­там нi се нi те. Ме­лаш­ка сто­яла ко­ло пе­чi й за­ли­ва­лась слiзьми. Батько пос­те­рiг, чо­го Ме­лаш­ка так пiз­но вер­та­лась з ву­ли­цi, i зго­див­ся на за­ру­чи­ни. Ме­лаш­ка втер­ла сльози ру­ка­вом i по­да­ла ста­рос­там руш­ни­ки.

В не­дi­лю Кай­даш з Кай­да­ши­хою зби­ра­лись їха­ти в Бiєвцi на розг­ля­ди­ни до Ба­ла­ша. Лав­рiн, ве­се­лий та щас­ли­вий, зап­ря­гав во­ли.

- Чи гар­на ж, си­ну, ха­та в твоєї Ме­лаш­ки? - пи­та­ла ма­ти в Лав­рi­на.

- Ого-го! Ще й яка гар­на! Здається, i в цi­ло­му се­лi кра­щої не­ма, - го­во­рив Лав­рiн.

- Чи доб­рi ж ха­зяїни Ба­ла­шi? Чи ма­ють ху­до­бу? - пи­та­ла ма­ти.

- Та там та­кi ро­бо­чi лю­ди, що в нас у Се­ми­го­рах i не­ма та­ких, - хва­лив Лав­рiн, бо йо­му й справ­дi Ба­ла­шi зда­ва­лись луч­чи­ми од усiх лю­дей на свi­тi.

- В Бiєвцях ме­не зна­ють: я ва­ри­ла обiд у по­па, як вiн ви­да­вав за­мiж доч­ку. Я там у по­по­во­му дво­рi час­ту­ва­ла всю гро­ма­ду. О, там, моє сер­денько, є доб­рi ха­зяїни. - У нас в Се­ми­го­рах i справ­дi та­ких не­ма, - го­во­ри­ла Кай­да­ши­ха.

Кайдашиха на­дi­ла тон­ку со­роч­ку, зав'яза­лась гар­ною но­вою хуст­кою з то­роч­ка­ми до са­мих пле­чей i по­на­дi­ва­ла всi хрес­ти й ду­ка­чi, на­дi­ла но­ву юп­ку, но­ву бi­лу сви­ту, ще й в жов­тi чо­бо­ти взу­лась.

"Треба гар­ненько уб­ра­тись: ме­не зна­ють усi Бiєвцi", - ду­ма­ла Кай­да­ши­ха й за­га­да­ла Лав­рi­но­вi на­мос­тить на во­зi ви­со­ко сi­на, ще й зас­ла­ти ки­ли­мом.

Кайдашиха вгнiз­ди­лась на весь вiз, Кай­даш сiв спе­ре­ду й по­га­няв во­ли. Лав­рiн iшов за во­зом. Кай­да­ши­ха проїха­ла ко­ло шин­ку, де сто­яла ку­па чо­ло­вi­кiв, гор­до­ви­то пiд­ня­ла го­ло­ву й "доб­ри­день" лю­дям не ска­за­ла.

- Ого-го, на­ша па­нi еко­ном­ша ви­лiз­ла тро­хи не пiд не­бо! - за­го­мо­нi­ли чо­ло­вi­ки. - Вид­но, що їде на розг­ля­ди­ни.

Кайдашиха вис­та­ви­ла нав­мис­не на­по­каз гро­ма­дi жов­тi но­вi сап'янцi. Сон­це гра­ло на чо­бо­тях. Сап'янцi жов­тi­ли на всю ву­ли­цю.

- Їй-богу, пiд­ня­ла сви­ту зу­мис­не ви­ще ко­лiн та по­ка­зує жов­тi сап'янцi, - смi­ялись чо­ло­вi­ки. - Ве­зе Кай­даш свою жiн­ку, не­на­че на яр­ма­рок на про­даж.

Кайдашi пе­реїха­ли греб­лю, виїха­ли на го­ру i в'їха­ли в Бiєвцi. Кай­да­ши­ха об­тер­ла бi­лою хус­точ­кою сап'янцi i гор­до­ви­то ди­ви­ла­ся

1 ... 19 20 21 ... 46
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький"