Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький"

67
0
12.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кайдашева сімʼя" автора Іван Семенович Левицький. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 20 21 22 ... 46
Перейти на сторінку:
навк­ру­ги: ди­вiться, мов, лю­ди доб­рi, яка па­нiя їде до вас у гос­тi.

Чималi ха­ти бли­ща­ли мiж сад­ка­ми. Ко­ло церк­ви сто­яла здо­ро­ва ха­та з но­ви­ми вiк­на­ми.

- Чи не тут жи­ве Ба­лаш? - спи­та­ла в си­на Кай­да­ши­ха.

- Нi, ма­мо! Це дя­ко­ва ха­та. Ба­лаш жи­ве тро­хи да­лi, - ска­зав Лав­рiн, по­ка­зу­ючи ву­ли­цю, ку­дою тре­ба бу­ло по­вер­тать.

Вiз по­вер­нув по­за церк­вою. В од­но­му сад­ку бi­лi­ла здо­ро­ва ха­та з мальова­ни­ми од­вiр­ка­ми та две­ри­ма.

- Мабуть, це Ба­ла­шо­ва ха­та, - го­во­ри­ла Кай­да­ши­ха.

- Нi, ма­мо, Ба­лаш жи­ве ген-ген на ото­му кут­ку, в яру, на За­па­дин­цях.

Вже во­ни ми­ну­ли се­ло. Хат бу­ло вид­но ду­же ма­ло. До­ро­га спус­ка­лась з кру­тої го­ри в гли­бо­кий яр. У яру по­де­ку­ди бi­лi­ли вбо­гi ха­ти, не­на­че бi­лi вiв­цi.

- Оце, ма­мо, й За­па­дин­цi, - ска­зав Лав­рiн, i йо­го очi ве­се­ло заб­ли­ща­ли.

Кайдашиха на­су­пи­лась. На За­па­дин­цях не вид­но бу­ло нi од­нiєї ха­зяй­ської, доб­рої ха­ти.

- Куди ж ти оце ве­зеш нас? Здається, ми вже й се­ло ми­ну­ли? - спи­та­ла ма­ти.

- Встаньте, ма­мо, з во­за, бо тут го­ра ду­же кру­та, - ска­зав син.

Кайдашиха не встиг­ла вста­ти з во­за. Во­ли роз­бiг­лись з кру­то­го, як пiч, гор­ба. Кай­даш ско­чив з вiй­я, по­бiг за во­ла­ми, спи­няв їх, бив пу­жал­ном по мор­дах, але важ­кi во­ли не мог­ли здер­жать во­за. Вiз пхав їх зза­ду, i во­ни по­пер­ли з усiєї си­ли на­низ. Кай­да­ши­ха вхо­пи­лась за по­луд­раб­ки i тру­си­лась, як у про­пас­ни­цi. Вiз нат­ра­пив ко­ле­са­ми на горб i пе­ре­ки­нув­ся. Кай­да­ши­ха ви­ко­ти­лась з во­за, не­на­че м'яч. Сi­но вкри­ло її звер­ху. Во­ли по­тяг­ли во­за по до­ли­нi.

Тпру, сi­рий! Тпру, мо­ру­гий, бо­дай ти ска­зив­ся! - кри­чав Кай­даш i сам ле­тiв з го­ри з усiєї си­ли, нез­гiр­ше во­лiв, а во­ли ба­су­ва­ли, мов ко­нi, за­дер­ши го­ло­ви, та тiльки ро­га­ми кру­ти­ли.

- Оце за­вiз ме­не в За­па­дин­цi, бо­дай во­ни про­па­ли! - кри­ча­ла Кай­да­ши­ха на весь яр. - Тро­хи в'язiв не скру­ти­ла.

Кайдашиха вка­ча­лась у сi­но та в пил i тiльки обт­ру­шу­ва­лась. Сi­но по­чiп­ля­лось до чер­во­них то­ро­чок на го­ло­вi, по­на­ла­зи­ло за ко­мiр, в па­зу­ху, зап­лу­та­лось в хрес­тах та в ду­ка­чах. Пил на­бив­ся їй у нiс, у ву­ха i на­вiть у рот. Во­на роз­пе­ре­за­лась, вит­ру­шу­ва­ла сi­но з-за па­зу­хи та пирх­ка­ла, як кiш­ка, що по­ню­ха­ла пер­цю. По­луд­ра­бок обш­мульгав жов­тий сап'янець i зро­бив сму­гу че­рез усю ха­ля­ву й пе­ре­док.

- А бо­дай цi За­па­дин­цi бу­ли за­па­лись, нiж ма­ла я в них їха­ти! - ла­ялась Кай­да­ши­ха, ви­тя­га­ючи сi­но з-за па­зу­хи, вис­ми­ку­ючи йо­го з го­ло­ви. - Оце зак­вiт­ча­лась сi­ном, як вiв­ця реп'яха­ми: ка­торж­не сi­но ко­ле в спи­ну, хоч спiд­ни­цю ски­дай!

- Та тут хоч спiд­ни­цю скинь та й по яру бi­гай! Нiх­то не по­ба­чить, бо щось тут i хат не гурт вид­но, - ска­зав Кай­даш.

Лаврiн по­мос­тив на вiз сi­но, зас­лав ки­ли­мом. Кай­да­ши­ха зов­сiм оче­пу­ри­лась, сi­ла на вiз та все ла­яла За­па­дин­цi.

Поїзд ру­шив да­лi. Яр зак­ру­тив­ся на всi бо­ки. Хат бу­ло вид­но все мен­ше та мен­ше. Ха­ти бу­ли все бiд­нi­шi.

- Та й кру­тяться ка­торж­нi За­па­дин­цi, аж го­ло­ва в ме­не вже кру­титься! - го­мо­нi­ла на во­зi Кай­да­ши­ха. - Де ж ха­та твоєї Ме­лаш­ки? - пи­та­ла во­на в Лав­рi­на.

- Ото тре­тя од кiн­ця, - ска­зав син.

Високi, зов­сiм го­лi го­ри сто­яли по обид­ва бо­ки, як стi­ни. Звер­ху бу­ло вид­но не­ве­лич­ку смуж­ку синього не­ба. В са­мо­му кiн­цi бу­ло вид­но три убо­гi ха­ти­ни.

- Оце за­вiз ме­не в який­сь ву­лик. Це не За­па­дин­цi, а який­сь чор­тiв мi­шок. Сю­ди тiльки чор­там зби­раться би­тись нав­ку­лач­ки, а не гос­по­да­рям їзди­ти. То це тi твої здо­ро­вi ха­ти! Та тут, ма­буть, жи­вуть стар­цi, а не ха­зяїни.

Вiз пiд'їхав пiд во­ро­та. Ба­ла­шо­ва ха­та бу­ла ма­ла й ста­ра, во­на роз­су­ну­лась, вип­ну­ла зад­вiр­ко­ву стi­ну i нi­би при­сi­ла на од­по­чи­нок, не­на­че ста­ра ба­ба. На при­чiл­ку ха­та бу­ла пiд­пер­та дво­ма стов­па­ми, об­ма­за­ни­ми бi­лою гли­ною. Ма­ленькi вi­кон­ця лед­ве бли­ща­ли.

Кайдашиха си­дi­ла на во­зi й не хо­тi­ла зла­зи­ти. Во­на зов­сiм роз­сер­ди­лась. Лав­рiн од­чи­нив ста­рi во­рi­теч­ка. Во­ни за­то­рох­тi­ли в йо­го ру­ках, не­на­че кiст­ки су­хих ре­бер. Кай­даш пог­нав во­ли в во­ро­та. З-за ха­ти ви­бiг­ла су­ха со­ба­ка, куд­ла­та, як вiв­ця, i за­шав­ко­тi­ла на гос­тей. З ха­ти ви­бiг­ло п'яте­ро не­ве­лич­ких дi­тей, а за ни­ми вий­шла з ха­ти Ба­ла­ши­ха в товс­тiй со­роч­цi, в убо­гiй ста­рiй хуст­цi на го­ло­вi.

Кайдаш i Лав­рiн поз­до­ров­ка­лись з Ба­ла­ши­хою. З-за Ба­ла­ши­хи з сi­ней виг­ля­ну­ла Ме­лаш­ка, мов квiт­ка, блис­ну­ла чор­ни­ми очи­ма, пах­ну­ла рум'яним ли­цем i знов схо­ва­лась у ха­ту. У Лав­рi­на зом­лi­ло сер­це.

- Просимо як­най­лас­ка­вi­ше до ха­ти! - про­мо­ви­ла Ба­ла­ши­ха й пок­ло­ни­лась Кай­да­ши­сi.

Кайдашиха бу­ла сер­ди­та на За­па­дин­цi, аж соп­ла. Во­на прос­тяг­ла з по­луд­раб­ка жов­тi чо­бо­ти й по­ка­за­ла їх Ба­ла­ши­сi до са­мих ко­лiн. З сi­ней вий­шов Ба­лаш, ще мо­ло­дий чо­ло­вiк, при­вi­тав­ся до гос­тей, кла­няв­ся сва­там i про­сив їх у ха­ту.

Кайдашиха на­хи­ли­ла в низьких две­рях по­ло­ву, i для неї зда­ло­ся, що во­на вла­зить в якусь скри­ню в дi­роч­ку. Хат­нi две­рi бу­ли ще ниж­чi. Кай­да­ши­ха наг­ну­лась i тiльки що хо­тi­ла гор­до пiд­ня­ти го­ло­ву, та з усiєї си­ли лусь тiм'ям об од­вi­рок!

Кайдашиха по­чу­ти­ла, що в неї на тiм'ї вис­ко­чи­ла гу­ля. Во­на вхо­пи­лась за тiм'я. Гу­ля за­бо­лi­ла так, не­на­че хто су­нув у тiм'я роз­пе­че­ним за­лi­зом. У Кай­да­ши­хи вис­ту­пи­ли сльози на очах, за­ще­мi­ло ко­ло сер­ця, але во­на му­си­ла мов­ча­ти й тер­пiть.

"Ой, крик­ну! - ду­ма­ла Кай­да­ши­ха. - Ой, не ви­дер­жу, за­охаю! Оце со­ром! Ой, ви­лаю в батька-ма­тiр i Лав­рi­на, i цих по­га­них Ба­ла­шiв!" - ду­ма­ла во­на й му­си­ла зу­би зцi­пить, щоб вдер­жа­ти язи­ка. Ма­лi дi­ти за­ре­го­та­лись. Кай­да­ши­ха мовч­ки кля­ла в батька, в ма­тiр i Бiєвцi, i Ба­ла­шо­ву ха­ту. Во­на по­ла­па­ла ру­кою тiм'я - ви­со­кий очi­пок по­ла­мав­ся й увiг­нув­ся. Кай­да­ши­ха ста­ла шу­та, як без­ро­га ко­ро­ва.

Балашиха поп­ро­си­ла Кай­да­ши­ху за стiл. Кай­да­ши­ха гля­ну­ла на убо­гу сiм'ю, на убо­гу ха­ту i не це­ре­мо­ни­лась; во­на прос­то по­лiз­ла за стiл i сi­ла на по­ку­тi, за­пи­шав­шись та вти­ра­ючи гу­би хус­точ­кою.

Хата бу­ла ду­же низька. Ма­ленькi вi­кон­ця бу­ли нi­би слi­пi. Че­рез ста­рi шиб­ки, вкри­тi зе­ле­ни­ми та чер­во­ни­ми пля­ма­ми, не вид­но бу­ло на­вiть не­ба. Ста­ра ле­жан­ка з ка­мiн­ня не­на­че при­сi­ла й роз'їха­лась. Ка­мiн­ня по­ви­пи­на­лось з неї, не­на­че су­хi реб­ра в ху­дої шка­пи. На по­лу в кут­ку сто­яла ста­ра не­ве­лич­ка скри­ня. Сте­ля ввiг­ну­лась, а се­ред ха­ти сто­яв тон­кий по­бi­ле­ний стовп: i вiн пiд­пи­рав сво­лок.

- Кайдашиха гор­дим оком оки­ну­ла ха­ту i обер­ну­ла го­ло­ву до об­ра­зiв. Її чер­во­на, ви­со­ко зав'яза­на хуст­ка на го­ло­вi при­да­ви­ла ко­лi­на свя­тiй Вар­ва­рi на чи­ма­ло­му об­ра­зi. Во­на од­су­ну­лась од об­ра­за й сi­ла про­ти вiк­на.

Малi дi­ти пос­та­ва­ли се­ред ха­ти й по­вит­рi­ща­ли на Кай­да­ши­ху оче­ня­та. Ко­ло дi­тей тер­лась

1 ... 20 21 22 ... 46
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький"