Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький"

68
0
12.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кайдашева сімʼя" автора Іван Семенович Левицький. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 21 22 23 ... 46
Перейти на сторінку:
кiш­ка, обст­ри­же­на од го­ло­ви до са­мо­го хвос­та. Кай­да­ши­ха гля­ну­ла на дi­тей, гля­ну­ла на чор­ноб­ри­ве Ме­лаш­чи­не ли­це й тро­хи пом'якша­ла. Во­на лю­би­ла дi­тей.

- Чом ти, Лав­рi­не, не ска­зав, що в моїх сва­тiв є ма­ленькi дi­ти? Ото, який же ти! Я бу­ла б вам, дi­точ­ки, при­вез­ла гос­тин­ця. В ме­не ж є й го­рiш­ки, є мед i мак; бу­ла б спек­ла ма­кiв­ни­кiв. Ото, бо­же мiй! - бiд­ка­лась Кай­да­ши­ха.

Дiти по­роз­зяв­ля­ли ро­ти. Го­рiш­ки i ма­кiв­ни­ки за­лос­ко­та­ли у їх ро­ти­ках. Во­ни ди­ви­лись на ба­га­ту тiт­ку i все жда­ли, що з-пiд по­ли от-от по­сип­ляться го­рiш­ки, а з-за па­зу­хи по­вис­ка­ку­ють ма­кiв­ни­ки.

- Оце, бо­же мiй! Не взя­ла дi­тям нi­чо­гi­сiнько. На­те ж вам хоч по шаж­ку.

Кайдашиха ви­тяг­ла з па­зу­хи хус­точ­ку, розв'яза­ла ву­зол i роз­да­ла по ша­гу. Дi­ти ди­ви­лись на ша­ги й не зна­ли, що з ни­ми ро­би­ти.

- Чи мож­на, ма­мо, їсти дзе­ню? - спи­та­ла ма­ленька дiв­чин­ка i по­ли­за­ла язи­ком свою дзе­ню.

- Не бе­ри, сер­це, в рот! Бе, пхе! - ска­за­ла Кай­да­ши­ха.

- Кака дзе­ня! Як­би ма­кiв­ни­кiв, - ска­зав хлоп­чик.

- Мамо, хо­чу ма­кiв­ни­кiв! - за­ре­пе­ту­ва­ла дiв­чин­ка.

- Якi в тiт­ки жов­тi но­ги, не­на­че в на­шої зо­зу­ляс­тої кур­ки, - ска­зав го­лос­но, але нi­би про се­бе, стар­ший хлоп­чик.

- Хто ви­дав так го­во­ри­ти! Ось я то­бi дам! Iдiть со­бi гу­ля­ти над­вiр, - ска­за­ла Ба­ла­ши­ха й вип­ро­ва­ди­ла дi­тей з ха­ти.

Балаш з Кай­да­шем по­сi­да­ли кi­нець сто­ла i по­ча­ли роз­мов­ля­ти за жи­то та пше­ни­цю, за сi­но та за яри­ну. Ба­ла­ши­ха пос­ла­ла най­стар­шо­го хлоп­ця в ши­нок по го­рiл­ку.

- Оце, бо­же мiй! Гар­нi гос­тi, та не знаю, чим вас i вi­та­ти. Те­пер пет­рiв­ка, та­кий важ­кий час, - бiд­ка­лась Ба­ла­ши­ха.

- Адже ж, ма­мо, я при­нес­ла з лi­су гле­чик су­ниць, - ви­хо­пи­ла­ся Ме­лаш­ка. - Зва­рiм на по­лу­день ва­ре­ни­ки з су­ниць та з по­лу­ниць.

- Одже ти, доч­ко, доб­ре ра­диш, - ска­за­ла Ба­ла­ши­ха. - По­бi­жи ви­бе­ри свi­жих огi­роч­кiв та й за­ход­жуй­ся ко­ло ва­ре­ни­кiв, а ми з сва­хою трош­ки по­ба­ла­каємо.

Мелашка за­веш­та­лась по ха­тi, зня­ла з кiл­кiв ноч­ви, ви­нес­ла в сi­ни й пiш­ла в хиж­ку за бо­рош­ном.

Кайдашиха не зво­ди­ла з неї очей. Ме­лаш­ка бу­ла мо­ло­денька й не­ве­лич­ка на зрiст, але про­вор­на, жва­ва.

"Ну, не­ве­лич­ка по­мiч бу­де з та­кої не­вiст­ки. Для неї ще б тiльки на при­пiч­ку ка­шу їсти", - ду­ма­ла Кай­да­ши­ха.

Хлопець при­нiс квар­ту го­рiл­ки. Ба­ла­ши­ха нак­ра­яла хлi­ба. Ба­лаш по­час­ту­вав гос­тей го­рiл­кою. Кай­даш ви­хи­лив чар­ку до дна, а Кай­да­ши­ха, по своєму зви­чаю, тiльки гу­би вмо­чи­ла й втер­лась хус­точ­кою. Во­на взя­ла скиб­ку хлi­ба, щоб за­ку­си­ти. Хлiб був чор­ний, як зем­ля, глев­кий та нес­мач­ний. Кай­да­ши­ха че­рез си­лу про­ковт­ну­ла шма­то­чок. Хлiб да­вив їй у гор­лi.

"Чи цi лю­ди вбо­гi, чи Ба­ла­ши­ха зов­сiм не ха­зяй­ка? Дов­го прий­деться ме­нi вчи­ти цю Ме­лаш­ку, - по­ду­ма­ла Кай­да­ши­ха i важ­ко зiтх­ну­ла. - Ко­ли б хоч не бу­ла та­ка са­та­на, як Мот­ря. I в Мот­рi не­по­га­нi бро­ви, а за ти­ми бро­ва­ми цi­ла ку­па ли­ха".

- Погана в вас в Бiєвцях го­рiл­ка, не­на­че си­ро­ват­ка з пер­цем, - ска­зав Кай­даш, зга­ду­ючи ту чу­до­ву за­пi­кан­ку з чер­во­ним пер­цем, що вiн пив на розг­ля­ди­нах у Дов­би­ша.

- Погана, бо iро­дiв шин­кар роз­во­дить во­дою, - про­мо­рив Ба­лаш. - Бо­дай йо­му смерть та­ка, як оця го­рiл­ка.

- Так тiльки смер­дить го­рiл­кою, - ска­зав Кай­даш.

Хазяїн по­час­ту­вав Кай­да­ши­ху. Кай­да­ши­ха ба­га­то при­ка­зу­ва­ла, а ма­ло ви­пи­ла.

"Ну, та й гор­да моя сва­ха! Тiльки по­ло­ще гу­би в чар­цi", - по­ду­ма­ла Ба­ла­ши­ха.

Поки ста­рi ба­ла­ка­ли та пи­ли, Ме­лаш­ка за­то­пи­ла в пе­чi i по­лi­пи­ла ва­ре­ни­ки. Кай­да­ши­ха не зво­ди­ла з неї очей та все ско­са пог­ля­да­ла на чор­нi, не­на­че жит­нi ва­ре­ни­ки на си­тi.

Незабаром i ва­ре­ни­ки пос­пi­ли. Ба­ла­ши­ха од­цi­ди­ла їх на друш­ляк i по­да­ла на стiл.

- Вибачте на цей раз, будьте лас­ка­вi. До ва­ре­ни­кiв не­ма ме­ду, - ска­за­ла ха­зяй­ка.

- Та обiй­де­мось, моє сер­денько, i без ме­ду. Чи це жит­нi, чи пше­нич­нi ва­ре­ни­ки? - спи­та­ла Кай­да­ши­ха.

- Та це в нас та­ка пше­ни­ця вро­ди­ла, - ска­за­ла ха­зяй­ка, - не пше­ни­ця, а якась мi­ша­ни­ця з жи­том.

Кайдащиха по­ли­за­ла ва­ре­ни­ки, виїла по­лу­ни­ці, а тiс­то по­ки­ну­ла на по­лу­мис­ку.

Полуднуючи, сва­хи зго­во­ри­ли­ся, щоб за­раз пiс­ля Пет­ра в пер­шу не­дi­лю спра­ви­ти ве­сiл­ля. Лав­рiн пi­шов з Ме­лаш­кою в са­док i не мiг з нею на­го­во­ри­ти­ся.

- Якби батько не од­дав ме­не за те­бе, то я б са­ма со­бi смерть за­по­дi­яла, - го­во­ри­ла Ме­лаш­ка до Лав­рi­на.

- Чи не бу­де Ме­лаш­ко, то­бi скуч­но за Бiєвця­ми? - спи­тав Лав­рiн.

- Там ме­нi бу­де ве­се­ленько, де ти бу­деш зо мною, моє сер­денько, - ска­за­ла Ме­лаш­ка.

- Балашиха вий­шла й пок­ли­ка­ла Лав­рi­на й Ме­лаш­ку по­луд­ну­вать. Ба­лаш по­час­ту­вав їх з своїх рук i на­лив чар­ку Кай­да­ши­сi. Кай­да­ши­ха взя­ла чар­ку в ру­ки, i хоч бу­ла сер­ди­та, але та­ки не вдер­жа­лась i роз­пус­ти­ла на всю ха­ту мед своїм язи­ком.

- Будь же, доч­ко, здо­ро­ва, як ри­ба; го­жа, як ро­жа; ве­се­ла, як вес­на, ро­бо­ча, як бджо­ла, а ба­га­та, як свя­та зем­ля! Дай то­бi, бо­же, спiш­но ро­би­ти; щоб твої дум­ки бу­ли пов­нi, як кри­ни­ця во­дою, щоб твоя рiч бу­ла ти­ха та ба­га­та, як ни­ва ко­ло­сом. Дай вам, бо­же, i з ро­си, i з во­ди; не­хай ва­ше жит­тя бу­де мiж со­лод­ки­ми ме­да­ми, мiж па­ху­чи­ми квiт­ка­ми.

Кайдашиха та­ки ви­пи­ла чар­ку, хоч i скри­ви­лась, як се­ре­да на п'ятни­цю. Ме­лаш­чи­на кра­са та­ки розв'яза­ла їй язик й ви­тяг­ла з йо­го ме­ду цi­лий ву­лик.

Кайдашi над­ве­чiр розп­ро­ща­лись з но­ви­ми сва­та­ми i поїха­ли до­до­му.

- Гордi на­шi сва­ти, не­ма що ска­за­ти, - ска­за­ла Ба­ла­ши­ха. - Не знаю, чи доб­ре то­бi, доч­ко, бу­де в цiєї че­пу­рис­тої свек­ру­хи, - про­мо­ви­ла во­на до Ме­лаш­ки.

Нешвидкою сту­пою по­тяг­ли­ся Кай­да­ше­вi во­ли вздовж За­па­дин­цiв. Кай­да­ши­ха си­дi­ла ви­со­ко на во­зi i вже по­хо­ва­ла свої жов­тi сап'янцi, прик­рив­ши їх сви­тою. Лав­рiн iшов ос­то­ронь ко­ло во­за.

- Ой, по­га­няй швид­ше во­ли! - крик­ну­ла Кай­да­ши­ха на чо­ло­вi­ка. - Ко­ли б за­вид­на ви­лiз­ти з цього ка­торж­но­го ву­ли­ка. Бу­ду пам'ята­ти, ко­ли їзди­ла на цi За­па­дин­цi. Не за­ма­ни­те ме­не сю­ди й ка­ла­чем. По­ро­би­ли две­рi, нi­чо­го ска­за­ти! Тро­хи со­бi го­ло­ви не знес­ла, а на очiп­ку зро­би­ла со­бi прав­ди­вi За­па­дин­цi.

- Зате ж, ма­мо, в вас на го­ло­вi, ма­буть, на­бiг­ли цi­лi Се­ми­го­ри. Чи ве­ли­ка, ма­мо, мор­гу­ля на го­ло­вi? - спи­тав нас­мiш­ку­ва­то Лав­рiн.

- Моргуля!. Твоя те­ща прав­ди­ва мор­гу­ля. Хлi­ба не вмiє доб­ро­го спек­ти. Наб­ра­ла­ся ли­ха, по­ки вив­чи­ла ба­гач­ку Мот­рю, а за цiєю не­вiст­кою на­бе­ру­ся три ко­пи ли­ха, ще й з вер­хом. Мот­ря приг­на­ла в двiр стри­же­ну яг­ни­цю, а твоя Ме­лаш­ка, ма­буть, при­же­не оту стри­же­ну кiш­ку.

Кайдашиха ла­ялась та все по­див­ля­лась на­бiк, чи ча­сом не вгля­дить де знай­омих лю­дей. Їй зда­ва­лось, що про­ти неї на­зуст­рiч вий­де

1 ... 21 22 23 ... 46
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький"