Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький"

68
0
12.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кайдашева сімʼя" автора Іван Семенович Левицький. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 22 23 24 ... 46
Перейти на сторінку:
вся бiєвська гро­ма­да з го­ло­вою на чо­лi.

- Поганяй-бо швид­ше! Мо­же, за­бi­жу на ча­сок до по­па­дi та хоч по­по­луд­ную га­разд, та дос­хо­чу нап'юся на­лив­ки. Я в ту­тешньої по­па­дi, як у се­бе вдо­ма.

Воли виїха­ли на го­ру. Ко­ло по­по­во­го дво­ру Кай­да­ши­ха вста­ла й пiш­ла в двiр.

- Та не ба­рiться, ма­мо, не за­ле­жуй­тесь дов­го на пу­хо­вих по­душ­ках, - гук­нув вслiд Лав­рiн.

- Гляди, лиш, по­ба­чи­мо, яких пу­хо­вих по­ду­шок на­ве­зе твоя Ме­лаш­ка, - обiз­ва­лась Кай­да­ши­ха, об­ти­ра­ючи хуст­кою чо­бо­ти.

- Хоч мiж дро­ва­ми, аби з чор­ни­ми бро­ва­ми! - ска­зав Лав­рiн. - Хоч пiд лав­кою, аби з гар­ною па­нян­кою.

- Побачиш, кра­си на та­рiл­цi не кра­ять! Чор­ни­ми бро­ва­ми не нап'єшся й не наїси­ся, - ска­за­ла Кай­да­ши­ха й пiш­ла в двiр.

- I на чор­то­во­го батька їй зда­ли­ся тi по­па­дi! Хо­четься ж драж­ни­ти по­по­вих со­бак! - бу­бо­нiв co­бi пiд нiс Кай­даш.

Вже сон­це зай­шло, вже над­во­рi смер­ка­лось, а Кай­да­ши­ха си­дi­ла та ще­бе­та­ла в по­па­дi. Во­ни сто­яли, по­хи­лив­ши го­ло­ви. Лав­рiн спер­ся на тин i ду­му ду­мав. Кай­даш зас­нув, прос­тяг­нув­шись на во­зi.

Забрехали со­ба­ки в дво­рi. Кай­да­ши­ха вий­шла з ха­ти ве­се­ла, не­на­че прий­шла з церк­ви.

- От хто ме­не вi­тав! Не так, як Ба­ла­ши­ха. I, гос­по­ди! Не зна­ли, де й по­са­ди­ти ме­не. Час­ту­ва­ла ме­не ма­туш­ка i чаєм, i го­рiл­кою, i на­лив­кою, - хва­ли­ла­ся Кай­да­ши­ха й тим тро­хи при­ми­ри­лась з За­па­дин­ця­ми.

Через тиж­день Лав­рiн по­вiн­чав­ся з Ме­лаш­кою i при­вiз її в батько­ву ха­ту.

VI

Тиждень про­жи­ла Ме­лаш­ка в свек­ро­вiй ха­тi, як у раю. Пiс­ля вбо­гої батько­вої ха­ти во­на нi­би ввiй­шла в панськi по­кої. Кай­да­ше­ва ха­та бу­ла прос­тор­на, з чи­ма­ли­ми яс­ни­ми вiк­на­ми, з но­ви­ми об­ра­за­ми, з ве­ли­ки­ми ви­ши­ва­ни­ми руш­ни­ка­ми на стi­нах та на об­ра­зах. I зе­ле­нии са­док, i ма­ленька па­ci­кa в сад­ку пiд го­рою, i кри­ни­ця пiд гру­шею, i ле­ва­да, i зе­ле­на дiб­ро­ва на го­рах, i роз­мо­ва з Лав­рi­ном за па­сi­кою - все нi­би зак­вiт­ча­ло свек­ро­ву ха­ту квiт­ка­ми та за­ли­ло па­хо­ща­ми, Тиж­день ми­нув, як од­на го­ди­на.

Мелашка нi­би не ба­чи­ла, як п'яний све­кор ла­яв­ся з свек­ру­хою, нi­би не чу­ла, як свек­ру­ха об­си­па­ла її не­лас­ка­ви­ми сло­ва­ми.

Кайдашиха при­вi­та­ла стар­шу не­вiст­ку пер­ше со­лод­ки­ми ме­до­ви­ми сло­ва­ми, а по­тiм уже да­ла їй по­куш­ту­вать по­ли­ну. З Ме­лаш­кою во­на обiй­шлась iнак­ше: во­на од­ра­зу по­час­ту­ва­ла її по­ли­ном. Во­на не злю­би­ла Ме­лаш­чи­них батькiв i як тiльки бра­лась за тiм'я, то зга­ду­ва­ла За­па­дин­цi i свої розг­ля­ди­ни в Ба­ла­шiв. Ме­лаш­ка бу­ла мо­ло­да, не­зу­гар­на до важ­кої ро­бо­ти, а Кай­да­ши­сi ду­же ба­жа­лось на ста­рiсть по­ле­жа­ти та од­по­чить.

Тiльки тиж­день пiс­ля ве­сiл­ля Кай­да­ши­ха змов­чу­ва­ла та ско­са пог­ля­да­ла на Ме­лаш­ку, по­ка­зу­ючи їй ро­бо­ту. На дру­гий тиж­день во­на вже ла­яла не­вiст­ку i глу­зу­ва­ла з неї.

Одного дня ще вдос­вi­та Кай­дашн­ха збу­ди­ла Ме­лаш­ку i за­га­да­ла їй мi­сить дi­жу, а са­ма по­ра­лась ко­ло пе­чi. Ме­лаш­ка влiз­ла ру­ка­ми в дi­жу i нi­як не мог­ла ви­мi­шать тiс­та з са­мо­го дна: дi­жа бу­ла здо­ро­ва, а во­на са­ма бу­ла не­ве­лич­ка на зрiст i не мог­ла дiс­тать ру­ка­ми до дна.

- Лаврiне! Пiдс­тав своїй жiн­цi пiд но­ги стiльчи­ка, бач, не дiс­та­не ру­ка­ми й до по­ло­ви­ни дi­жi.

Лаврiн узяв ма­ленько­го стiльчи­ка i пiдс­та­вив Ме­лаш­цi пiд но­ги. Ме­лаш­ка ви­лiз­ла на стiльчик i, зап­нув­шись бi­лою фан­ти­ною, не­на­че бо­ро­ла­ся з здо­ро­вою дi­жею, ти­ка­ючи в тiс­то ма­леньки­ми ку­лач­ка­ми та тон­ки­ми ру­ка­ми. Лав­рiн не зво­див очей з Ме­лаш­ки i ми­лу­вав­ся, як во­на про­вор­но ору­ду­ва­ла ру­ка­ми, як стiльчик хи­тав­ся пiд но­га­ми. В неї на ло­бi вис­ту­пив пiт.

- Лаврiне! Втри жiн­цi пiт з ло­ба, а то ще в дi­жу по­ка­пає, - знов ска­за­ла сер­ди­то Кай­да­ши­ха.

Лаврiн об­тер своїм ру­ка­вом га­ря­чо­го Ме­лаш­чи­но­го ло­ба. Ме­лаш­ка, як ди­ти­на, гля­ну­ла на йо­го тем­ни­ми очи­ма й ос­мiх­ну­лась. Свек­ру­шин до­кiр по­ле­тiв проз її ву­ха й не за­че­пив ду­шi.

- Лаврiне! - знов гук­ну­ла Кай­да­ши­ха. - Ут­ри лиш но­са своїй жiн­цi. Он, бач, дядьки з но­са виг­ля­да­ють, - вже кеп­ку­ва­ла свек­ру­ха, див­ля­чись на ди­тя­чi Ме­лаш­чи­нi ру­ки.

Мелашка ос­мiх­ну­лась, але якось жа­лiб­но гля­ну­ла на Лав­рi­на, во­на не­на­че не до­чу­ла свек­ру­ши­но­го сло­ва, хоч роз­куш­ту­ва­ла по­лин.

Лаврiн мов­чав i тiльки гля­нув на ма­тiр.

В ха­ту ввiй­шов Кай­даш. Вiн ви­го­ло­дав­ся за ро­бо­тою i по­чав гри­ма­ти, що Кай­да­ши­ха опiз­ни­лась з хлi­бом.

- Опiзнилась. Чо­му пак не опiз­ни­тись, ко­ли по­на­би­ра­ли в ха­ту не­вiс­ток з За­па­дин­цiв. Ко­ли з Дов­би­ша­ми не мог­ла уви­ну­тись, а з Ба­ла­ша­ми й по­го­тiв… Он баб­ляється з дi­жею од са­мо­го ран­ку, не­на­че ди­ти­на пiч­ки ко­пає.

Кайдашиха заг­ля­ну­ла в дi­жу. Тiс­то бу­ло зов­сiм не­ви­мi­ша­не: на йо­му бу­ло вид­но бульбаш­ки, не­на­че го­рi­хи.

- Геть ви­лазь з дi­жi, бо сьогод­нi не бу­де­мо обi­дать! - крик­ну­ла Кай­да­ши­ха на Ме­лаш­ку.

Мелашка ви­тяг­ла з дi­жi ру­ки в тiс­тi, ско­чи­ла з стiльчи­ка й ста­ла се­ред ха­ти. В неї на ло­бi бли­ща­ли здо­ро­вi крап­лi по­ту. Кай­да­ши­ха по­ми­ла по лiк­тi ру­ки й ки­ну­лась з злiс­тю на дi­жу, як на сво­го во­ро­га. Тiс­то в дi­жi аж за­пи­ща­ло i не­на­че зап­лям­ка­ло гу­ба­ми пiд її ру­ка­ми. Ме­лаш­ка зна­ла, що не вго­ди­ла свек­ру­сi, i сто­яла нi в сих нi в тих се­ред ха­ти та ди­ви­лась на за­ма­за­нi ру­ки.

- Чого ти стоїш, нi­би сьогод­нi при­ве­зе­на? Он зос­та­лось тiс­та на ру­ках на цi­лий хлiб. По­обшк­рi­бай но­жем тiс­то в дi­жу та по­рай­ся ко­ло пе­чi.

Мелашка зiт­ха­ла. Во­на по­чу­ти­ла, що рiд­на ма­ти i б'є, та не бо­лить, а свек­ру­ха сло­ва­ми б'є гiр­ше, нiж ку­ла­ка­ми.

Мелашка ми­ла ру­ки, але ру­ки в тiс­тi не швид­ко об­ми­ва­лись.

- Чого ти там баб­ляєшся? Мий хут­чiй ру­ки, бо прий­де батько вдру­ге до ха­ти, то вiн нам поб'є спи­ну! - вже крик­ну­ла Кай­да­ши­ха на Ме­лаш­ку.

Мелашка зат­рi­па­ла ру­че­ня­та­ми, не­на­че пташ­ка кри­ла­ми. Ще й га­разд не об­ми­ла тiс­та на ру­ках, об­тер­ла їх сяк-так руш­ни­ком i ки­ну­лась ви­мi­шу­ва­ти ле­мiш­ку. Во­на сi­ла до­лi, пос­та­ви­ла в ко­лi­нах гор­щик, об­вер­ну­тий ган­чiр­кою, i, ха­па­ючись, так по­вер­ну­ла ко­пист­кою в горщ­ку, що во­на зав'язла в гус­тiй ле­мiш­цi, хрус­ну­ла й пе­ре­ло­ми­лась.

- Ой бо­же мiй, з цим нед­бай­лом! - крик­ну­ла Кай­да­ши­ха, гля­нув­ши на Ме­лаш­ку. - Те­пер, про ме­не, стром­ляй ру­ку в ле­мiш­ку та й мi­шай.

В Ме­лаш­ки зат­ру­си­лись ру­ки. Во­на вхо­пи­ла лож­ку i по­ча­ла ви­мi­шу­вать ле­мiш­ку лож­кою. - Ма­ти твоя, ма­буть, ви­мi­шу­ва­ла ле­мiш­ку лож­кою та й те­бе нав­чи­ла! - крик­ну­ла з злiс­тю Кай­да­ши­ха.

Мелашку зда­ви­ло в гор­лi. Во­на зап­ла­ка­ла. Тiльки що Кай­да­ши­ха вип­лес­ка­ла хлiб, а Ме­лаш­ка по­сад­жа­ла, по­си­па­ючи ло­па­ту ме­жи­сiт­кою, го­лод­ний Кай­даш знов увiй­шов у ха­ту i по­чав ла­яти жiн­ку й не­вiст­ку.

- Якого ви не­до­вiр­ка вдвох ро­би­те, що в вас i до­сi обiд не го­то­вий! - крик­нув Кай­даш на всю ха­ту. - Пi­ди, Ме­лаш­ко, до Мот­рi та

1 ... 22 23 24 ... 46
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький"