Читати книгу - "Селище, Міхал Шмеляк"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
– Бачите, панове, – усміхнувся Ришь. – Часи змінилися, з’явилися мобільні телефони та штучний інтелект, але одне не зміниться ніколи.
– Мотиви зловмисників, – ствердив Подима.
– Ото ж то, – погодився міліціонер у відставці. – У дівчини не було боргів, вона не сперечалася з рідними щодо майна, тому про цей мотив не могло бути й мови. Тож це, мабуть, було через почуття, ревнощі чи напад на сексуальному фоні.
– Або ж, через психічне захворювання матері, – додав Сукєннік. – Чи будь-кого в селищі.
– Це теж, але ми знаємо, що в такій маленькій громаді всі знають про психічні захворювання своїх сусідів. Я відкинув цей мотив після розмови з матір'ю. Вона була власницькою, холодною у своїх почуттях, але усвідомлювала свої вчинки і навіть суворість до доньки. Так же добре ми могли б серйозно поставитися до історій про демона, який гарцює по селищу.
– Виходить, любов і ревнощі? – спитав Подима.
– Ото ж то, кохання та ревнощі, – відповів Ришь. – Тож за її мати я взявся в першу чергу, але вона і справді більше нічого не знала і, навіть, незважаючи на факти, не вірила у стосунки дочки з водієм ПКС. Я думаю, що вона вже тоді уклала для себе план, що він дійсно її зґвалтує і вбив, тому що її донька ніколи б не розставила ніг перед чоловіком. Напевно, якби у мене під рукою був психолог, я б витяг з неї щось більше, але такої можливості в мене не було. У той час психолога сприймали майже як шамана.
– Отже, на даному етапі ви виключили співучасть чи злочинні наміри матері? – спитав Подима.
– Так, – рішуче відповів Ришь.
– Я б вчинив точно так само, – погодився Сукєнник, а його друг кивнув.
– Тож я пішов до її хлопця, тобто Анджейка, водія того злощасного автобуса, про якого я говорив раніше.
– І що?
– Він підтримував свою версію, що завів дівчину до будинку і пішов, а чи зайшла вона всередину, він не знає, заметіль була страшною, і вона зникла з його очей. Знаєте, це було тихе селище, і ніхто не боявся там ходити вночі. Він проводжав її лише через погоду. І, можливо, заради поцілунку на добраніч, а не через страх, що хтось може напасти на неї.
– Ви йому повірили? – спитав Подима.
– Я скажу так. – Ришь схопив кухоль, але не знайшов у ньому кави, поставив посудину з кислим обличчям. – Ви маєте справу зі свідками, підозрюваними та обвинуваченими і часто знаєте, чи хтось каже правду, чи бреше, як пес. Такий поліцейське відчуття. Сьогодні я не борюся, щоб освіжити свою пам’ять чи нагадати собі, що брехня не окупається, але тоді я теж не міг собі цього дозволити, я був не в поліцейській дільниці, я був у своєму сімейному домі. Хлопець опинився в скрутному становищі, оскільки його кохана зникла, і він був останнім, хто бачив її. Я його випитав. По-справжньому суворо. Я залякував, погрожував, намалював видіння відсидки у важких умовах, але також грав на відчуттях, що дівчина може десь замерзає в канаві. Я використовував усі відомі мені ненасильницькі методи допиту. Про вірші він нічого не знав. Під кінець я ще довалиі, що, за моїми даними, у неї був другий коханець.
– Ну і? – нетерпляче спитав Подима.
– Він був шокований, – відповів поліцейський у відставці. – Зламався і звинуватив мене в брехні.
– Це щира реакція? – запитав Сукєнник.
– Я йому повірив, – відповів Ян Ришь. – Але не всі так легко повірили його запевненням. Ситуація напружилася.
Він подивився на двох поліцейських, було видно, що історія починає їх втягувати.
"Мене треба звати Лис, а не Рись[16]", — подумав відставний міліціонер.
РОЗДІЛ 11
Тиша
Рік 1978
Аліція була рада мене бачити, хоча через деякий час дорікнула мене поглядом і навіть словами.
– Чого ти в таку погоду тиняєшся по селищу? – з докором у голосі сказала вона, допомагаючи мені роздягнутися. – Замерзнути можна!
– У мене термінова справа.
– Ти мав бути завтра, – прошепотіла вона, стурбовано озираючись, але ні батьків, ні сестри поруч не було.
– Те в свою чергу, – відповів я. — Але зараз нам треба поговорити.
– Хто там прийшов? – покликала її матір з глибини дому, жінки, такої ж гарної, як і моя кохана, але з трохи суворим характером, через що всі хлопці в селищі воліли уникати її.
– Міхал, – повідомила Аліція.
– Нехай заходить, я вам чаю зроблю, йому, він, мабуть, змерз. – Голос став ближчим і через деякий час я побачив у залі старшу версію своєї дівчини з тарілкою, повною рівно нарізаних пряників. – Ти щось їв?
– Щиро дякую, я не голодний, – з усмішкою відповіла я.
– Дурниці, – махнула вона вільною рукою. – Я зараз тобі щось розігрію. Ну, йди в кімнату, я принесу тобі чаю і пиріг, а потім вареників з капустою і грибами, Аліція сама робила, можеш спробувати.
Я подякував їй і хотів ще щось сказати, але дівчина схопила мене за руку й потягла до своєї кімнати.
Коли ми увійшли, я автоматично порівняв це місце з кімнатою, яку нещодавно обшукував. Два різних світи. Хоча на стінах не було плакатів чи зображень Ісуса, було кілька ескізів, які Аліція зробила сама. Малювання було її пристрастю, і вона таємно мріяла вступити до Академії образотворчого мистецтва у Вроцлаві. Її роботи зображували ліс, як правило, з темним фоном, який являв собою суміш блідого світла та язиків липкої тіні. Востаннє я був тут кілька тижнів тому, і відтоді з’явилися дві нові роботи, ескіз костелу у Вниках і Снєжки з нещодавно введеною в експлуатацію метеорологічною обсерваторією, що складається з кіл, що накладалися один на другий.
Але найбільше мою увагу привернуло не це, а кольори. Зелене покривало на ньому жовта і блакитна подушечки, ваза із засушеними квітами на столі, червоне блюдце на пиріг, біла серветка, квітчасті штори на вікнах, а в Анулі все було сіре. Якби ці дівчата помінялися місцями, то Зоська в моїй Аліції теж придушила б цю радість життя, любов до кольорів і талант створювати образи?
– Розкажи мені, що сталося, – наказала вона, сідаючи на тапчані і показуючи мені на стілець біля столу.
– Ми можемо
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Селище, Міхал Шмеляк», після закриття браузера.