Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Борислав сміється, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Борислав сміється" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 19 20 21 ... 86
Перейти на сторінку:
тут міс­це­вос­ті. То­му-то він роз­по­вів ріп­ни­кам, де і на якім пла­цу ка­за­но йо­му ста­ва­ти на ро­бо­ту, і про­сив їх, що­би йо­му по­ка­за­ли, де є той плац. Ріп­ни­ки за­раз до­га­да­ли­ся то­го міс­ця і по­ка­за­ли йо­го Бе­недьові. Се бу­ла до­сить об­шир­на рів­нин­ка між ви­со­ки­ми бе­ре­га­ми річ­ки туй пе­ред вхо­дом до Бо­рис­ла­ва, тро­хи від­да­лік на­лі­во від Гу­бицько­го гос­тин­ця. Хат близько бу­ло не­ба­га­то, і Бе­недьо, розс­тав­шись з ріп­ни­ка­ми, рі­шивсь іти ха­та від ха­ти і пи­та­ти за по­меш­кан­ням. Але в пер­ших ха­тах, до кот­рих зай­шов і в кот­рих жи­ли жи­ди, йо­му не хо­ті­ли ви­най­ми­ти по­меш­кан­ня на дов­ший час. Ха­ти ті бу­ли низькі а ду­же ши­ро­кі,- оче­вид­но, під їх да­ха­ми міс­ти­ло­ся ба­га­то за­ка­мар­ків для по­мі­щен­ня ріп­ни­ків, а ко­рис­не по­ло­жен­ня їх на краю Бо­рис­ла­ва да­ва­ло їм мож­ність бу­ти прис­та­нов­ком для всіх сві­жо або піз­но при­бу­ва­ючих.

Так прой­шов Бе­недьо за­дар­мо п’ять чи шість хат. Да­лі опи­нив­ся на ули­ці пе­ред ста­рою ма­ленькою ха­ти­ною і став, не зна­ючи, чи йти й сю­ди пи­та­ти міс­ця, чи об­ми­на­ти сю буд­ку, а йти да­лі. Ха­ти­на бу­ла, як усі про­чі, під гон­та­ми, тільки що ста­рі гон­ти по­надг­ни­ва­ли і по­рос­ли зе­ле­ним мо­хом. До ули­ці ви­хо­ди­ло двое ві­кон­цят, кот­рі лед­ве тро­хи гли­пі­ли над зем­лею; а ще з ви­со­ко на­си­па­ної ули­ці про­с­то про­ти них спли­ва­ло з ули­ці бо­ло­то, за­му­лю­ючи сті­ну чим­раз більше і вже ось-ось до­ся­га­ючи здрух­ні­лих вар­ца­бів. Пе­ред ха­ти­ною бу­ла, як і пе­ред дру­ги­ми, го­ло­те­ча: ні го­род­ця, ні му­рав­ни­ку, як се во­диться де­ін­де. Аж по хви­лі рі­шивсь Бе­недьо не ми­на­ти і сеї ха­ти.

Дверці скрип­ну­ли, і Бе­недьо ввій­шов до ма­ле­сеньких те­м­них сін­ців, а від­ти до обі­ле­ної світ­ли­ці. Він зди­ву­вавсь, зас­тав­ши тут не жи­дів, а ста­ро­го ріп­ни­ка і мо­ло­ди­цю. Мо­ло­ди­ця, око­ло трид­ця­ти літ, в бі­лій со­роч­ці з чер­во­ни­ми зас­тіж­ка­ми, си­ді­ла на ла­ві під вік­ном, опер­ши го­ло­ву на лі­коть, і пла­ка­ла. Ста­рий ріп­ник си­дів на­се­ред ха­ти на ни­зенькім стільчи­ку, з люлькою в зу­бах, і, оче­вид­но, по­ті­шав її. Ко­ли Бе­недьо ввій­шов до ха­ти, мо­ло­ди­ця швид­ко об­тер­ла сльози, а ста­рий ріп­ник за­чав каш­ля­ти і дов­ба­ти лю­ль­ку. Бе­недьо поз­до­ро­вив їх і за­пи­тав, чи не прий­ня­ли б йо­го на дов­ший час на меш­кан­ня. Ріп­ник і мо­ло­ди­ця гля­ну­ли по со­бі і хви­лю мов­ча­ли. Да­лі ві­доз­вав­ся ріп­ник:

- Га, або я знаю. Ось мо­ло­ди­ця; се єї ха­та,- як во­на ска­же, так і бу­де.

- Бодай вас,- від­ка­за­ла різ­ко мо­ло­ди­ця.- Як я ска­жу! Я ту вже ці­лий рік не сид­жу, і бог знає, чи бу­ду си­ді­ти,- і во­на ру­ка­вом об­тер­ла знов сльози,- а ви ме­не в то вдаєте. То як ви ска­же­те, бо ви ту си­дите. Як вам бу­де до ви­го­ди, то так і ро­біть, а я ту що мо­жу ска­за­ти!

Старий ріп­ник тро­хи змі­шав­ся і по­чав ще пильні­ше дов­ба­ти свою че­реп’яну люльку, хоть в ній і ні­чо вже не бу­ло. Бе­недьо все ще сто­яв край по­ро­га з міш­ком на пле­чах. Ріп­ник мов­чав.

- Хатина гіс­ненька, як ба­чи­те,- за­ча­ла знов мо­ло­ди­ця,- мо­же, вам і не­ви­гід­но бу­де. Ви, як вид­жу, з міс­та, не при­вик­ли до та­ко­го, як ту у нас…

Молодиця го­во­ри­ла так, вга­ду­ючи по нах­му­ре­них бро­вах дум­ку ріп­ни­ка, бу­цім­то він хо­че від­мо­ви­ти Бе­недьові.

- Е, що з то­го, що я з міс­та,- від­по­вів Бе­недьо,- а я, не бій­те­ся, при­вик та­кож до вся­кої бі­ди. От як кож­дий за­ріб­ний чо­ло­вік. Тілько, ви­ди­те, тут та­ка при­чи­на за мнов, що я тро­ха сла­бий в но­гах че­рез не­щас­ли­вий тра­фу­нок,- у нас, у му­ля­рів, уся­ко бу­ває,- а маю ро­бо­ту он ту не­да­ліч­ко над рі­кою, на тім за­рін­ку. Там бу­де ста­ви­тись но­вий… но­ва на­ф­тар­ня. То, ви­ди­те, хтів би-м най­ти де поб­лизько по­меш­кан­ня - яке-будь, от аби пе­ре­но­чу­ва­ти, ад­же я ці­лі­сінький день на ро­бо­ті,- бо зда­ле­ка та­ки не змо­жу ла­зи­ти по ва­шім бо­рис­лавськім бо­ло­ті. Ну, а ту жи­ди не хо­тять ні­де прий­ми­ти на дов­ший час; а для ме­не би то все бу­ло ліп­ше жи­ти у сво­го чо­ло­ві­ка, ніж у жи­да. Тілько, як для вас…

В тій хви­лі ста­рий ріп­ник пе­рер­вав йо­му бе­сі­ду. Він ки­нув на­раз люльку на зем­лю, схо­пив­ся з стільчи­ка, прис­ко­чив до Бе­не­дя, од­ною ру­кою схо­пив йо­му з пле­чей мі­шок, а дру­гою поп­хав йо­го до ла­ви.

- Але, чо­ло­ві­че, бій­ся бо­га,- кри­чав з ко­міч­ним гні­вом ста­рий,- не пен­дич ні­чо­го, тілько сі­дай! Стоїш ми ту ко­ло по­ро­га, а в ме­не ді­ти не пос­нуть. Сі­дай ту, і най з то­бою все доб­ре сі­дає в на­шій ха­ті! Чо­му бу­ло так від­ра­зу не ска­за­ти,- а то я те­пер і сам о со­бі го­тов по­ду­ма­ти, що-м гір­ший від жи­да!..

Бенедьо ви­ди­вив­ся на ста­ро­го ди­ва­ка, не­мов не ро­зу­мів йо­го бе­сі­ди, а да­лі за­пи­тав:

- Ну, а що, то прий­маєте мя до се­бе?

- Таже чуєш, що прий­маю,- ска­зав ста­рий.- Тілько, ро­зу­мієся, як бу­деш доб­рий. Як бу­деш злий, то та­ки завт­ра ви­же­ну.

- Га, чень ми вже якось по­го­ди­мо­ся,- ска­зав Бе­нодьо.

- Ну, як по­го­ди­мо­ся, то бу­деш моїм си­ном, хоть то ме­ні з ти­ми си­на­ми, прав­ду рік­ши, не ве­де­ся!.. (Мо­ло­ди­ця знов об­тер­ла очі).

- А по­чо­му ж ви озьме­те від ме­не?

- А є в те­бе який рід?

- Мама є.

- Стара?

- Стара.

- Ну, то даш по «шус­ці» на мі­сяць.

Бе­недьо оп’ять ви­ди­вив­ся на ста­ро­го.

- Ви, пев­но, хті­ли ска­за­ти «на тиж­день»?

- Я вже ліп­ше знаю, що я хтів ска­за­ти,- від­рі­зав ста­рий.- Так бу­де, як я ска­зав, та й до­сить о тім ба­ла­ка­ти.

Бенедьо з ди­ва не ви­хо­див. Ста­рий тим ча­сом знов сів на свій стільчик і, нах­му­рив­шись, по­чав нак­ла­да­ти люльку.

- Та, мо­же б, на зго­ду при­нес­ти го­рів­ки? - за­го­во­рив Бе­недьо.

Ста­рий гля­нув на нього спід­лоб’я.

- Ти ме­ні, не­бо­же, з тим зіл­лям, не виїзди, ані ся з ним до ха­ти не по­ка­зуй, бо геть ви­вер­жу вас обоє! - від­рі­зав він гні­в­но.

- Вибачайте,- пе­реп­ро­шав Бе­недьо,- я сам не п’ю, хоть би-м її й на очі не ви­дів. Але я чув, що в Бо­рис­ла­ві кож­дий му­сить пи­ти, хто при кип’ячці ро­бить, то я й за про теє…

- Правду ка­зав, хто се ка­зав, а тілько, як ба­чиш, при прав­ді є й брех­ні ка­пин­ка. То зав­сіг­ди так бу­ває. Ну, а те­пер ти не пен­дич, тілько роз­дяг­ни­ся та спо­чинь з до­ро­ги, ко­ли-сь сла­бий!

В тій

1 ... 19 20 21 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Борислав сміється, Франко І. Я."