Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 20 21 22 ... 97
Перейти на сторінку:
гроші? Які гроші? Скільки їх бу­ло? І що він, дід йо­го, справді пе­ре­да­вав мені їх? І під якою умо­вою? Врешті, кілько разів ка­зав я йо­му, що та дрібни­ця, яка ос­та­лась йо­му по дідові, ле­жить ось тут у домі, що не про­па­де! Досі він і не пи­тав­ся про те док­лад­но, що влас­ти­во ос­та­лось йо­му від йо­го ро­ди­ни, аж те­пер на­раз! Я ба­чу за тим щось інше, - ка­зав дальше. - То пах­не чи­мось іншим; пах­не вже юри­дич­ни­ми штуч­ка­ми, яких не ви­ду­ма­ла йо­го го­ло­ва. Але не­хай! Вже який я собі й є нез­нач­ний і прос­тий чо­ловік, але ос­таннього кус­ни­ка хліба не зре­чу­ся че­рез йо­го! В ме­не є і своя ди­ти­на! Нині-завт­ра я замк­ну очі, і хто тоді ста­не про неї дба­ти? Мені би вже й не хо­ди­ло о тих бідо­лаш­них кілька ринських, але мені хо­дить о те, щоб йо­го чортівську зух­валість зло­ми­ти. Зі своєю за­горілістю він за­же­неться в не­щас­тя. Він слу­хає мод­них прин­ципів, а знаєте, па­не про­фе­со­ре, ду­шу тих прин­ципів? Во­на ось в тих нем­но­гих сло­вах: «Що твоє, то й моє, але що моє, то не твоє!» Зро­зуміли, ку­ди стеж­ка в го­рах? Але най-но (ше­потів злоб­но), я заг­раю йо­му іншої пісеньки! Заг­раю її, ли­ше най ще трош­ки заж­де! Я лагідний, до­ки лагідний, але як раз стра­чу тер­пе­ливість, тоді не ру­чу за се­бе!…

І пішов. Ще дзве­нить мені йо­го мас­ний, фа­ри­сей­ський го­лос в ушах, ще ха­та мов трем­тить досі, як тріснув сінни­ми двер­ми за со­бою. Як я йо­го не­на­вид­жу, не­на­вид­жу, не­на­вид­жу!… Ісу­се Хрис­те!


Таким са­мим со­лод­ким, жалісним, рівним го­ло­сом об­ма­нює він і му­жиків, ви­ди­рає в них гроші за най­мен­шу про­ви­ну, за дрібку су­хо­го ло­мач­чя або за те, як здиб­ле ко­го в лісі…


Я пе­ре­шу­ку­ва­ла су­до­рож­не трем­тя­чи­ми пальця­ми всі ви­сув­ки сво­го ко­мо­ду, всі пу­дел­ка в ній. Ду­ма­ла най­ти хоч щось, на гріш по­до­ба­юче. Але я най­шла ли­ше кілька ста­рих, продіряв­ле­них мо­нет, які діста­ла раз від ба­буні…


Глуха, нес­ка­зан­на роз­пу­ка об­гор­ну­ла ме­не.


Що діяти?


Передумую раз у раз те, що по­чу­ла.


- Посилайте гроші на до­ро­гу і пишіть, най вер­тає! - ра­див вуй­ко щи­ро.


- І по­ба­чи­ли б ви йо­го, як­би я післав гроші на до­ро­гу! - сміявся надлісни­чий. - По­вер­не він сам! Ли­ше най по­жи­ве там ще трош­ки, най по­жи­ве! Не знаєте? До ча­су зба­нок во­ду но­сить!…


Я зак­ри­ла очі ру­ка­ми, а він з'явив­ся пе­ред моєю ду­шею.


З'явився блідий, з тліючи­ми очи­ма, в старій одежі, го­лод­ний!


Я зой­кну­ла. Оря­дин! чи ти ба­чиш? Я не в силі тобі по­мог­ти! Я, царівна твоя!


І я на­че зів'яла від двох го­дин.



***


Минають дні, ми­на­ють ночі,


Минає літо, ше­лес­тить


Пожовкле лис­тя… гас­нуть очі;


Заснули ду­ми, сер­це спить.


І все зас­ну­ло - і не знаю,


Чи я жи­ву, чи до­жи­ваю,


Чи так по світі во­ло­чусь,


вже й не пла­чу й не сміюсь…


Т. Шев­чен­ко



Чи моя ду­ша з уто­ми зав­мер­ла? Чи вбійча, без­надійна од­нос­тай­ність зро­би­ла ме­не бай­дуж­ною? Я вже не ро­зумію се­бе. Жи­ву від ра­на до ве­чо­ра, бо ве­чо­ра діжда­ти­ся тре­ба, а ніч пе­респ­лю, бо за нею нас­ту­пає ра­нок. Мені од­на­ко­во, що завт­ра бу­де, а по­завт­ра? теж бай­ду­же!


Деколи об­зи­вається в мені го­лос, що жит­тя вин­но мені ще ба­га­то. Тоді зга­дую йо­го і ро­зум тра­чу. Пла­чу, аж до­ки не ус­по­ко­юся. А су­покій цей, то ле­до­ва­тий, ту­пий сум.


Не раз знов в га­ря­чих днях, ко­ли воз­дух аж жар­кий, опа­даю зовсім із сил. Тоді ки­да­юсь де-не­будь у тра­ву і при­див­ля­юся ма­ле­сеньким, лед­ве вид­ним муш­кам, як круж­ля­ють у воз­дусі. Ча­сом за­сип­ляю, а він - не­мов ли­ше то­го ждав - прис­ниться. Завсігди пал­кий, ве­се­лий… сміється з ме­не, що в ме­не сумління «ніжне, мов па­ву­тин­ка»…



***


Сьогодні по обіді сиділи ми обі з тіткою в го­роді і по­ро­ли якусь ста­ру сук­ню. Вуй­ко, по­вер­нув­ши із шко­ли, за­па­лив собі люльку і сів ко­ло нас.


- Ну і що ж, Мілеч­ку, що ж там но­во­го? - пи­та­ла тітка, кот­ра не лю­би­ла дов­ших хвиль мов­чан­ки.


- А що ж би там но­во­го, Пав­лин­ко? От все од­на­ко­во: дітво­ра пус­тує, не вчиться. Шко­ла для них - то кримінал. Луч­че би по го­рах, по дворі гу­ля­ла! Га, мо­лодіж! В мо­лодіжі, звісно, дум­ки бог зна де…


- А дальше, Мілеч­ку?


- Ну, відтак, Пав­лин­ко, я зго­лоднів. Оце най­новіше! - Він засміявся доб­ро­душ­но і глядів за гус­ти­ми клу­ба­ми ди­му в воз­дусі.


- А ме­не сер­дить, Мілеч­ку, що Ле­на нічо­го з Л. не пи­ше, - ка­за­ла тітка. - Як поїха­ла, то як­би в во­ду пірну­ла. Я не ро­зумію, чо­му те­пер діти так ско­ро за­бу­ва­ють на ро­дичів. А во­на та­кож!


- Ну, що ж? Доб­ре ве­десь їй там у тітки і то­му мов­чить!


- Це прав­да, що їй у моєї сест­ри бу­де доб­ре вес­ти­ся, але все-та­ки я ра­да би зна­ти, як і що.


- Що ж би ти хотіла зна­ти, Пав­лин­ко?


- Ей, Мілеч­ку, тобі тре­ба за­раз все як на ло­па­ту клас­ти, - відповіла тітка не­тер­пе­ли­во. - Ти ніко­ли не здо­га­даєшся сам то­го, що тре­ба!


- Мабуть, чи до­волі гу­ляє, Пав­лин­ко? - спи­тав вуй­ко, пот­ро­хи зак­ло­по­та­ний, що знов раз не здо­га­дав­ся. Тітка усміхну­ла­ся гірко.


- Ти га­даєш, Мілеч­ку, що двад­ця­титрьохлітню дівчи­ну ви­си­пається зад­ля гу­лян­ня в світ? Ну вже що, але на політиці не ро­зумівся ти ніко­ли.


- Ти вга­да­ла, Пав­лин­ко! - ска­зав вуй­ко, підно­ся­чи ви­со­ко бро­ви. - Вга­да­ла. Я дер­жав­ся завсігди суп­ро­ти політич­них зма­гань бай­ду­же або зда­ле­ка. Це не доб­ре, як всі політи­ку­ють. Для ме­не мій завід - політи­ка. Ти га­даєш, Пав­лин­ко, що з підрос­та­ючи­ми хлоп­чиська­ми не тре­ба та­кож де­ко­ли політи­ку­ва­ти? Ой, ще й як! Але я завсігди за спо­коєм. Най­кра­ща хви­ля в житті - то хви­ля, про­жи­та в спо­кою. Ме­не мої уче­ни­ки ро­зуміють і люб­лять че­рез те. Я і вчу їх лю­би­ти спокій, і то­му, Пав­лин­ко, я не бав­лю­ся в політи­ку, кот­ра ве­де до на­ру­шу­ван­ня спо­кою. Ні, бо­ротьба за царську бо­ро­ду не об­хо­ди­ла ме­не ніко­ли.


- За царську бо­ро­ду! Але ко­ли тут іде о бу­дуч­ності твоєї ди­ти­ни?


Вуйко стри­во­жив­ся.


- Так що ж з нею, Пав­лин­ко? Мо­же, їй гро­шей тре­ба, а ти не хо­чеш мені пря­мо ска­за­ти? Тітка зітхну­ла.


- О Мілеч­ку, ко­ли б во­на гроші ма­ла, то ма­ла би і все, що їй тре­ба. Тоді я би не по­си­ла­ла її в світ між лю­ди…


- То ка­жи їй до­до­му вер­та­ти, Пав­лин­ко! Всю­ди доб­ре, але, щоп­рав­да, до­ма все-та­ки най­ліпше.


- Що во­на до­ма пічне? Хто її по­ба­чить? З ким зійдеться? Про­па­де, та й годі; а літа не вер­нуться

1 ... 20 21 22 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"