Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 21 22 23 ... 97
Перейти на сторінку:
на­зад. Вуй­кові на­че світло зійшло в го­лові. Здо­га­дав­ся.

- Твоя прав­да, Пав­лин­ко. Вже най там по­бу­де який­сь час, там, ма­буть, більше мо­лодіжі, як тут!


І вуй­ко знов на­ло­жив люльку; всі за­мовк­ли.


Я скінчи­ла свою ро­бо­ту. Пок­лав­ши її ко­ло се­бе, я спер­ла­ся вигідно об спин­ку лав­ки. Пог­ляд звер­нув­ся ми­мо­волі на захід. Сон­це спус­ка­ло­ся за тем­но-си­няві го­ри, ли­ша­ючи жа­рис­ту по­лумінь на небі. Зуб­час­та ска­ла, що різко від чер­во­но-зо­ло­тис­то­го не­ба відри­со­ву­ва­ла­ся, при­ку­ва­ла мій взір. Там ца­рю­вав дуб-ве­ли­кан.


Ще сто­яв.


Ні ви­хор, ні блис­ка­виці не зла­ма­ли йо­го. Навіть не зігну­ли. Сильний, та й годі! Вдив­ля­ючись в ту гар­ну, як в казці, кар­ти­ну, я за­бу­ла на хвильку ціле ок­ру­жен­ня. Так са­мо жаріло раз і в моїм серці, так са­мо відби­вав­ся і він на зо­ло­тистім тлі моєї мо­ло­дої, лю­бові жадібної душі. Пре­гарні фан­тас­тичні мрії ок­ру­жа­ли йо­го так са­мо, як он тут на не­боз­воді ок­ру­жа­ють ду­ба ніжно-ро­жеві хма­ри.


Тепер вже все здав­ле­не. По­ну­ра тьма відре­чен­ня об­ляг­ла ба­жан­ня, і во­ни зав­мер­ли. Більше як рік ми­ну­ло з то­го ча­су, і ніяка згад­ка, ніяке сло­во від йо­го не відсвіжи­ло їх.


- Але чо­му і хлопці нічо­го не пи­шуть? - обізва­ла­ся знов тітка. - Пе­редв­чо­ра свят­ку­ва­ла свої іме­ни­ни, а з них жо­ден ані не пис­нув. Це вже не­гар­но. Я зас­лу­жи­ла собі за свою лю­бов і тяж­ку пра­цю на іншу по­дя­ку і на іншу ува­гу. Але во­ни пи­шуть лиш тоді, як їм гро­шей тре­ба; а як діста­нуть їх, то і знов мов­би поз­ни­ка­ли з землі. Ти на­пи­сав би ко­ли до них гостріше, Мілеч­ку. Ти за­над­то доб­рий. Тим ти їх псуєш, Мілеч­ку; гост­ре сло­во не пош­ко­дить їм нічо­го, і не пош­ко­ди­ло ще ніко­ли.


- Ет! що ти хо­чеш, Пав­лин­ко, від твоїх дітей? Во­ни добрі, пос­лушні, ра­ху­ються з грішми, роз­суд­ливі - так і чо­го ж ще від них жа­да­ти? Глянь на дру­гих ро­дичів, що ті ма­ють зі своїми дітьми кло­по­ту! А ми - що?


- Що ме­не другі об­хо­дять, Мілеч­ку?


- Мусять об­хо­ди­ти, ад­же ми жи­ве­мо з людьми! От глянь хоч би і на надлісни­чо­го, а Оря­дин і не йо­го ди­ти­на!


- Наші діти, Мілеч­ку, не па­ра Оря­ди­ну. Врешті, пішов собі з до­му і на тім скінчи­ло­ся!


- Ха-ха-ха! На тім скінчи­ло­ся! Ні, Пав­лин­ко, на тім не скінчи­ло­ся!


- Маєвський не по­си­лав йо­му жод­них гро­шей, - відповіла тітка. - Прав­ду ска­зав­ши, він не обійшов­ся з ним гар­но. Вже як бу­ло, так бу­ло, але не­хай би був йо­му ка­пав по кілька ринських; але він - ні - та й годі! Я не ка­жу, він чес­ний і доб­рий чо­ловік, але ко­ли йде о те, що­би ви­до­бу­ти з нього який гріш, то вже не дай гос­по­ди! Пе­ре­ки­неться вмить у змію! Так чим же тер­пить від хлоп­ця?


- То ти не чу­ла нічо­го?


- Що ж ма­ла я чу­ти? Сам знаєш, то не в моїй на­турі плен­та­ти­ся по ха­тах і вивіду­ва­ти­ся.


- Так я тобі ска­жу, чо­го не чу­ла. Оря­дин розіграв­ся ша­ле­но в кар­ти. Тим про­бу­вав, ма­буть (міркуй лиш), здо­бу­ва­ти гроші на на­уку. Виг­ра­ва­ти бу­ло доб­ре, але чим прог­ра­не відда­ва­ти? От­же, зас­кар­жив Маєвсько­го че­рез яко­гось лих­ва­ря, кот­ро­му за­пи­сав­ся, прав­до­подібно з цілою ду­шею, о своє май­но (він мав від діда якісь льоси [49]), і Маєвський му­сить те­пер да­ва­ти гроші, хоч не зна­ти відки бе­ри!


- І що ж Мілеч­ку?


- Одну по­ло­ви­ну зап­ла­тив ци­ми дня­ми, а за дру­гу вип­ро­сив­ся на який­сь час.


- Дурак, Мілеч­ку.


- Чому ду­рак? На­що йо­му кло­потів? А мо­же, ще й фан­ту­ван­ня? [50] Льоси Оря­ди­на він зу­жив, це прав­да, але їх вартість бу­ла би для йо­го не про­па­ла, т. є. він би був йо­му гроші віддав. Він все ка­зав: як віддасть Зо­ню. А хоч би і не віддав, так бо­же мій! за що го­ду­вав йо­го, ви­хо­ву­вав? Бо­жим ду­хом він же не жив; Маєвський та­кож гірко пра­цює, не си­дить із за­ло­же­ни­ми ру­ка­ми.


- Що я завсігди го­во­ри­ла, Мілеч­ку? Що я завсігди го­во­ри­ла, що ску­пий два ра­зи тра­тить! Як­би був йо­му ча­сом післав який гріш, був би ліпше на тім вий­шов. Те­пер бу­де при­не­во­ле­ний все відда­ти. Доб­ре йо­му так!


Дурних і ску­пих я не жа­лую. Але Оря­дин, Мілеч­ку, Оря­дин, ка­жеш, розіграв­ся?


- Грає, оповіда­ють, так, що страх!


- Хто, ка­жеш, оповідає?


- Молодий М. Він ба­чив­ся чи раз з ним в В.


- Він бре­ше, Мілеч­ку. Я би йо­му не повіри­ла у всім.


- Так вірмо ли­ше в по­ло­ви­ну то­го, що го­во­рить, то все ос­та­неться якась прав­да. М. го­во­рив, що «ко­лишній ре­фор­ма­тор, соціал-де­мок­рат зійшов на пси. Го­ло­ви, ка­же, не но­сить вже те­пер як олень, але як той вовк, що на здо­бич ви­хо­дить». Так ка­зав. Скільки на тім прав­ди, мені бай­ду­же! Сла­ви­ти бо­га, що мої діти не «ре­фор­ма­то­ри»: бу­ли би, мо­же, та­кож з ча­сом по­ка­зи­ли­ся.


- Ха-ха-ха! Я зна­ла, що Оря­дин аван­тюр­ник. Я завсігди ка­за­ла і ка­жу, що яб­лу­ко не відко­титься ніко­ли да­ле­ко від яб­луньки. Він унаслідив ті не­щасні прим­хи, пев­но, від сво­го батька, а тоті - го­нять чо­ловіка не­ус­тан­но від щас­тя до не­щас­тя; зміня­ють час­то настрій душі. Це я зна­ла!


Мене об­ня­ло хо­ло­дом, і я сиділа нед­виж­но. Зовсім нед­виж­но! Очі ди­ви­ли­ся ку­дись в да­ле­чи­ну, ру­ки ле­жа­ли на колінах обез­си­лені, а ус­та не­мов за­сох­ли… На­раз засміявся вуй­ко якось чуд­но.


- Чому ти смієшся, Мілеч­ку? - спи­та­ла тітка. - Що я ка­жу, то прав­да.


- Я не сумніва­юся в тім, Пав­лин­ко. Я лиш собі щось при­га­дав. - І, звер­нув­шись до ме­не, ви­мо­вив з при­тис­ком сло­во: «Пос­ту­по­вець!»


Я здвиг­ну­ла мовч­ки пле­чи­ма. Все бу­ло мені бай­ду­же, і лиш од­но­го на світі хотіла я дізна­ти­ся, а то, як йо­му вза­галі ве­деться. Хотіла більше «світла» в тій справі ма­ти.


- І чо­му ти так ти­хо си­диш, На­та­лоч­ко? А бро­ви, бач, як болісно стяг­ну­ла. Жа­луєш?


- Чого?


- Жалуєш?


- Чого ма­ла би жа­лу­ва­ти?


- Чого? Ну, те­пер на­че й не знаєш? Ад­же торішньої обо­ро­ни, кот­ра, прав­ду ска­зав­ши, відбу­ва­ла­ся без слів, але від то­го чут­тям не мен­ше га­ря­че. Ти не згод­жу­ва­ла­ся ніко­ли з на­шим су­дом про йо­го; але при­га­дай собі, що я віщу­вав пос­ту­пов­цям і соціал-де­мок­ра­там.


- Пригадую собі, вуй­ку!


- Так ви­диш, я мав слушність, ко­ли ос­терігав пе­ред йо­го іде­ями.


- Чи ви не знаєте чо­гось більше про йо­го? - спи­та­ла я, май­же не зва­жа­ючи на йо­го послідні сло­ва.


- Та що там! Я та­ки­ми ре­ча­ми не ду­же цікав­лю­ся. Упав мо­рально, і на тім кінець; бо відда­ти­ся спо­кусі якоїсь страсті і не мог­ти опа­ну­ва­ти­ся суп­ро­ти неї - зна­чить вло­жи­ти на се­бе мо­ральний де­фект. Бо­же, бо­же! роз­бур­ха­на страсть в людській груді - це щось страш­но­го!

1 ... 21 22 23 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"