Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Сини змієногої богині 📚 - Українською

Читати книгу - "Сини змієногої богині"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Сини змієногої богині" автора Валентин Лукіч Чемеріс. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 212 213 214 ... 274
Перейти на сторінку:
сарматів (як і у скіфів) був меч, що втілював собою бога війни. Той меч вони втикали у землю і набожно йому поклонялися. А ще в них високим пошанівком користувалася богиня родючості (вона була водночас і покровителькою коней). Її зображували поміж двох коней – на кістяних гребінцях, сережках та інших прикрасах, з нею був пов’язаний і культ сонця та вогню, охоронцями якого виступали жриці – вельми шановані у сарматів. Їх, між іншим, ховали з великими почестями, як цариць, і такі кургани здіймалися особливо високо – подібні могили відкрито в Поволжі, Приураллі, а також на правобережжі Дніпра.

Це у них, сарматів, жінки – але тільки їхні, не чужі, – користувалися великою повагою нарівні з воїнами. Сарматки володіли зброєю незгірш чоловіків (таким було життя, і такою була войовничість цього народу) і ніколи з нею не розлучалися. У них особливо був популярним мотив про амазонок, тож сарматок здебільшого ховали зі зброєю, як справжніх і хоробрих воїнів. Сарматська дівчина не могла вийти заміж доти, доки не вбивала власноруч трьох ворогів – тепер ви розумієте, яким войовничим був цей народ!

Баю, баю-бай, не ходи, старий Бабай!.
Про сарматського короля, якого понад півтора тисячоліття слов’яни ніяк не можуть забути

Жив та був собі Бабай.

Так, так, з великої літери, а тому не той, що ним ще ні-ні й досі лякають неслухняних дітей, та ще в українських казках це чудо-юдо, як лиха личина, іноді згадується.

Вже ніхто й не пам’ятає, крім хіба що спеціалістів з вітчизняної міфології, про те, що десь у році 470-му нашої ери так прозивався – з великої літери – сарматський цар (на готський манір – король). І мав той цар-король, а радше ватаг-проводир свою вотчину, уділ свій, що його звав-величав королівством – пишніше так. Солідніше, та ще для главаря розбійницької ватаги. І буцімто королівство те було десь на берегах Тиси.[102]

Крутий був лихої пам’яті Бабай, людолов і людомор, людожер і шкуродер, драпіжник з великої дороги, який зі своєю ватагою гасав по всіх-усюдах у Європі, грабуючи готські, фракійські, скіфські та слов’янські села й поселення, а де й міста. Добро забирав, старих та недужих, як непотріб, убивав, а молодих та гожих захоплював у полон, аби потім продати їх на невільницьких ринках. Так дійшов аж до Бєлграда, що тоді звався Сингидумом, і захопив його, але готські дружини його там оточили і Бабай благополучно наклав головою в сутичці. Тоді ж і королівство його припинило існування – туди йому й дорога! Але пам’ять (залив таки сала за шкуру) про Бабая та його драпіжницьку галайстру, у якій переважали сармати, на віки збереглася серед слов’ян, бо ж крові той розбійник попив чимало, лиха-горя завдав мирному люду по зав’язку. Вигулькували вони на своїх конях-зміях негадано, як начеб нізвідки, безжалісні, закуті в залізо, із гострим залізом в руках та волосяними повальцями-арканами – живу здобич захоплювати. І там, де він з’являвся, від поселення до поселення неслося зойком розпачливим:

– Ба-аба-ай!!! Ховайтеся, люди, Бабай іде!! Яйцеголовий![103]

До кісток в’їлося людям те ім’я, і не було од Бабая рятунку, доки він з мечем гасаючи, сам од меча й не загинув. Але й після того люди не вірили, що людолов і нищитель Бабай вже пощез, серед ночі на перший-ліпший згук схоплювалися: чи ж, бува, не Бабая чорт несе?… Ба навіть досі зберігається згадка про нього, але вже в образі – справжнього все ж таки призабули – злого нічного духа за слов’янською міфологією, бридкого й страшного дідугана-стариганя з торбегою чи мішком за плечима, у який він буцімто забирає неслухняних дітей («Баю, бай, бай, спатоньки пора, бо вигулькне бабай!..»). Буцімто лячний бабай щоночі приходить з городу чи прибережних хащів вигулькує, товчеться під вікнами та підслуховує сторожко. Тільки почує в хаті дитячі примхи-вереди або й плач – шумить, шкребеться, стукає у вікна.

Але жодної жахної історії ви не почуєте про те, аби хоч кого-небудь бабай забрав у свою торбегу чи мішок, він тільки лякає дітей.

Власне, ним страхають діточок своїх неслухняних.

– Ось прийде бабай, забере тебе. Ось він іде вже, чуєш, у шибку шкребеться, під вікном причаївся… Спи!..

І злякана дитина миттєво затихає й засинає. А ось про те, що прообразом того дідугана-стариганя був сарматський ватаг Бабай, який забирав у неволю цілими селами – хати за димом пускав, добро загарбував, людей на продаж гнав – вже й забули. Вже й не тямлять, що справді був колись такий бузувір на ймення Бабай.

А втім, може, й Баба-яга звідти, га? Від сарматського Бабая – був він дещо бабкуватим, бабоподібним, тлустим, низькорослим і карячконогим з гачкоподібним дзьобом, тож страховище під назвою яга і назвали бабою, га? Як і ворожок-шептух звідтоді бабами прозивають. Як і кам’яних ідолів на могилах – чи не з Сарматії те ймення родом,

1 ... 212 213 214 ... 274
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сини змієногої богині», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Сини змієногої богині"