Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Рогнеда 📚 - Українською

Читати книгу - "Рогнеда"

256
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Рогнеда" автора Валентин Лукіч Чемеріс. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 22 23 24 ... 92
Перейти на сторінку:

– За Володимира не хочу, а хочу за Ярополка!

– Молодець, дочко, – похвалив її батько. – У Ярополка ти будеш княгинею київською! – вигукував він, піднімаючи вгору палець із жовтим кривим нігтем, схожим на якесь копитце. – А у Володимира – всього лише новгородською.

Як він тоді жорстоко помилився!

Перешіптувались, що Рогнеда ворожить, причаровує чоловіків, може і на мітлі літає ночами – особливо при повному місяці. Навіщо? А хто пак його знає?

Може, вона того й заміж не йшла та женихів відганяла од себе, що забагла відьмою стати, а у відьом відомо, які женихи та залицяльники – біси.

Не знала Рогволодова дочка, як скористатися своєю вродою, от і забагла стати босоркинею. (Про те, що Рогнеда вже дала згоду вийти за Ярополка київського, в Полоцьку ще ніхто не знав.)

У тому, що Рогнеда вибрала собі (як і кожна дівчина, принаймні вільна, яка має право на вибір), нічого осудливого не було.

Вона мала повне право вибирати – на свій, як кажуть, смак і розсуд.

Та й Ярополк був усе-таки великий князь Київський, тоді як Володимир – усього лише новгородський (наче обласний чи що) князь. Але притична полягала в іншому: коли Рогнеда, вибравши Ярополка, відмовила Володимиру.

Чи не всі історики, які писали про сватання братів Святославичів до Рогнеди, сходяться в головному: княгиня «в образливій формі відмовила йому (Володимиру – В.Ч.). Розгніваний князь зненацька напав на Полоцьк, убив князя з синами, а Рогнеду силою забрав собі за дружину».

Володимиру «отказали в довольно оскорбительной форме»[7].

Рогнеда надменно отвечала: «Не хочу разуть робичича…»[8].

Ніхто з істориків, починаючи від Нестора, не виправдовує полоцьку княжну. «Звістка про відмову гордої половчанки викликала у Володимира роздратування. Вирішив: «Коли не пішла по-доброму, піде по-злому» (П. П. Толочко. Історичні портрети. Київ, 1990).

Образливо Володимиру було ще й не так за себе (хоча й за себе теж), як за матір свою. Святослава вона покохала щиро, не вимагаючи собі навзамін нічого, і не її вина, що Ольга відмовилась визнати її своєю невісткою та вигнала з Києва – стольного граду в глухе сільце на Либеді. Володимир любив свою матір синівською любов’ю, вона ж бо стільки зазнала лиха за свого життя, тож на всіх, хто так чи інак зневажав його неньку рідну, Малушу, княгиню древлянську, кидався з мечем, а на декого, як на Рогволода, й дружину водив свою.

І так, куди не заглянь, у яке дослідження не вчитуйся, всі виправдовують Володимира – або прямо, або підтекстом, – засуджуючи при цьому Рогнеду… Ні, не за відмову (дівкам при сватанні доводиться відмовляти, особливо коли до однієї сватається кілька), а за пиху князівни, за відмову в грубій брутальній формі. За це, мовляв, вона постраждала. І Володимир тут виступив не як нападник, а як ображена жертва. Хоча… Надто він був гордо-самолюбним. Подумаєш, у сватанні відмовили. І що – після цього руйнувати місто, у якому йому відмовили? Батька й братів тієї, що відмовила, вбивати?

Легко так міркувати сьогодні нам, сьогоднішнім. Володимир був князем, і то були часи, для нас не завжди збагненні. І в них – часах-епохах тих – жили такі люди, як горда Рогнеда і гордий Володимир. А коли дві такі натури стикаються – чекай лиха-біди. Одна з них помститься, принизить другу.

Хоча… Коли Ликера Полусмакова відмовила свого часу Тарасу Шевченку, коли він посватався до неї, Тарас Григорович не став помщатися. Хоча ображеним таки був. Та й сама Ликера потім каятиметься за свою відмову, приходитиме до поета на могилу в Каневі («Це прийшла я, твоя Ликера»), і проситиме прощення. Бодай перед історією.

Так чи інак, але повернімось до нашої історії. Рогнеда теж усе життя жалкуватиме, що тоді, в 978 році, необачно відмовила Володимиру. Якусь провину за це вона теж відчуватиме до скону літ своїх. За те, що стала мимоволі причиною загибелі міста, батька та братів і сама потрапила в неволю.

Дорогу ціну довелося Рогнеді заплатити за свою гординю…

Сказання друге.
«…І взявши Полоцьк та Київ, Володимир на Русі нача княжити единъ»

«Ображений відмовою, з варязьким військом у 978 році Володимир захопив Полоцьк і зґвалтував Рогнеду в присутності її батька та братів, після чого повбивав їх, а Рогнеду примусово взяв собі за жінку[9], оголосивши її рабинею, і

1 ... 22 23 24 ... 92
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Рогнеда», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Рогнеда"