Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Сповідь 📚 - Українською

Читати книгу - "Сповідь"

272
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Сповідь" автора Жан-Жак Руссо. Жанр книги: 💙 Сучасна проза / 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 234 235
Перейти на сторінку:
минулим, але у письмі, названому сповіддю, воскресають, щоб людина могла сама, без сторонньої допомоги, судити себе, подати досвід свого існування.

243

У вступі до першого видання «Сповіді» в Невшателі ця думка була наведена в дещо іншому формулюванні: «…показати людину у всій правді природи, і це має бути не хто інший, як саме я. Так, я, я сам, оскільки я не знаю нікого іншого, хто б міг зробити таку ж справу, яку я починаю», і «цією людиною буду я. Я один. Я відчуваю своє серце і я знаю людей».

244

Принцип, що лежить в основі роботи об’єктива у фотоапараті. Першим використав камеру обскура для замальовок з натури Леонардо да Вінчі. Він також детально описав її у своєму «Трактаті про живопис». Енциклопедисти з обережністю поставилися до терміна «камера обскура», попри існування опису приладу, вони не могли включити його назву до енциклопедії, не побудувавши «свою» портативну камеру обскуру. Руссо називав Кардана божевільним, чиї ідеї не можна приймати беззастережно. Ймовірно, Руссо знав принцип пристрою Кардана завдяки статті в «Історичному та критичному словнику» (1695–1697) П’єра Бейля. Кардан Ж. (1501–1576) – лікар, астроном і філософ епохи італійського Відродження, мав репутацію дуже ексцентричної людини.

У проекті «Сповіді» Руссо писав: «Це книга, це мій портрет, я буду працювати практично у темній кімнаті».

245

Юлія, Клара і Сен-Пре – персонажі роману Руссо «Юлія, або Нова Елоїза».

246

Епізод зі стрічкою, або епізод з Маріон, згадується в критичних джерелах, мабуть, частіше за славнозвісне тістечко Мадлен з «Пошуків утраченого часу» М. Пруста.

247

У «Четвертій прогулянці» самотнього мрійника Руссо наводить типологію обману, в якій обманювати себе задля своєї вигоди вважається звичайним обманом, обманювати задля вигоди іншого – це підлог, але найгіршим видом обману є обман з метою нашкодити.

248

Римський імператор здійснює пошуки себе як простого громадянина Всесвіту (Марк Аврелій. Наодинці з собою: Роздуми. – Львів: Літопис, 2007. – 212 с.).

249

Мішель Ейкем де Монтень (1533–1592) – французький богослов, філософ, есеїст-мораліст. Французькою мовою слово «дослід» звучить як «есе». Руссо не раз наголошував на впливі на нього твору Монтеня. Попри це, саме «Сповідь» Руссо мала вирішальне значення для розвитку психологічної літератури, адже в тексті Жан-Жака вперше здійснюється усвідомлення повноти людського досвіду через вкладання його в історію, тоді як досліди Монтеня не були сформовані в цілісне дослідження та зображення особистості.

250

Шатобріан Франсуа-Рене де (1718–1786) – перший французький письменник-романтик, «Замогильні записки» (1848–1850), за заповітом письменника, мали побачити світ за 30 років після його смерті.

251

«Історія мого життя» (1847–1855) Ж. Санд.

1 ... 234 235
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сповідь», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Сповідь"