Книги Українською Мовою » 💙 Фантастика » Покора 📚 - Українською

Читати книгу - "Покора"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Покора" автора Мішель Уельбек. Жанр книги: 💙 Фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 23 24 25 ... 51
Перейти на сторінку:
все, тільки б об’єднатися з СНР та потрапити до проурядової більшості; потім поступово партія зросла, повірила в опитування; і тоді в СНР злякалися. Забудьте про популізм та фашизм, який їм часто приписують – ніщо не заважало керманичам СНР вдатися до певних ксенофобських заходів безпеки, яких, зрештою, прагнула більшість їхніх виборців, принаймні те, що від них лишилося; проте насправді нині СНР – набагато слабша сторона альянсу, і вони побоюються, що, внаслідок цієї угоди, будуть поглинені сильнішим партнером. До того ж є об’єднана Європа – і це головна притичина. Адже справжнє завдання СНР (як і Соцпартії) – це ліквідація Франції, її входження до європейської федерації. Звісна річ, що виборці партії не підтримують цю мету; проте політикам роками вдавалося замовчувати це питання. І якщо вони створять коаліцію з відверто антиєвропейською політичною силою, то наполягати на цьому напрямі вже не зможуть; і такий альянс дуже швидко розвалиться. Саме тому я схиляюся радше до другого припущення: буде створено республіканський фронт – до якого приєднаються і СНР, і Соцпартія – навколо кандидатури Бен Аббеса; звісно, за це вони вимагатимуть відчутної участі в уряді та домовленостей щодо парламентських виборів.

– Це теж видається мені надто складним – принаймні, вельми неочікуваним.

– І знову ви маєте рацію!

Таннер усміхнувся, радісно потер руки – все це явно його потішало.

– Це дійсно складно, але з іншої причини: бо це неочікувано; бо такого ніхто (принаймні з часів Звільнення від нацистів) іще не бачив. Віддавна політична гра ґрунтується на протиставленні «ліві-праві», і нам видається неможливим позбутися цієї залежності. Однак, якщо придивитися, проблема ця – штучна; відстань між СНР та Братством мусульман менша, ніж між СНР і соціалістами! Здається, ми вже говорили про це під час нашої першої зустрічі: якщо вже Соцпартія погодилася поступитися Міністерством освіти, якщо соціалістам вдалося дійти згоди з мусульманами, якщо всередині партії антирасистська гілка взяла гору над світською, то лише тому, що вони опинились у безвиході, на самому дні. А СНР ближчий до розпаду, ця партія ніколи не приділяла великої уваги освіті – тому з ними буде значно простіше. Проте СНР і Соцпартія мають звикнути до думки, що їм доведеться керувати країною спільно; це для них щось абсолютно нове, навіть протилежне тим цінностям, яких вони дотримуються ще від часів заснування.

– Звісно, – вів далі він, – є й третя можливість: нічого не зміниться, згоди не дійдуть, другий тур пройде на тих самих позиціях з украй непрогнозованим результатом. Певною мірою це найбільш вірогідний з варіантів – але й найбільш небепечний. Перш за все, за всю історію П’ятої Республіки результат виборів ніколи не був настільки незрозумілим; по-друге – і головне! – жодна з двох політичних сил, яка, без сумніву, залишиться при владі, не має досвіду урядування; причому ні на місцевому, ні на загальнодержавному рівнях; що ж, шила в мішку не сховаєш, вони – звичайні аматори у політиці.

Таннер допив пиво, глипнув на мене оченятами, в яких блищав гострий розум. Під картатою курткою він мав сорочку «поло»; Таннер справляв враження зичливої прагматичної мудрої людини; певно, передплачував журнал «Historia» – я так і бачив підшивку журналів у книжковій шафі біля каміну; поруч, певно, стоять ошатні праці зі специфічних вузьких галузей – спід справ у Французькій Африці або історія таємних служб часів Другої світової війни; можливо, автори цих досліджень вже радилися з Таннером – або ще проконсультуються, коли він вийде на пенсію й оселиться у Керсі; деякі теми йому доведеться обходити мовчанкою, рештою ж міркувань він вважатиме за обов’язок ділитися з іншими.

– Отже, щодо завтрашнього вечора ми домовилися? – запитав Таннер, зробивши знак офіціантові щодо рахунку. – Я зайду за вами до готелю. Марі-Франсуаз буде щаслива.

Площу Консулів огортав вечір, призахідне сонце плямило біле каміння споруд рудими відблисками. Ми зупинилися навпроти палацу Ремонді.

– Це містечко, певно, дуже старе? – запитав я.

– Ще й яке старе! І назва – Мартель – не випадкова… Кожен знає, що Карл Мартел переміг арабів при Пуатьє у 732 році, зупинивши мусульманську експансію на північ. Битва справді була вирішальною – вона дала початок ері середньовічного християнства; проте не все тут так просто, адже загарбники відійшли не одразу, тож Мартел ще кілька років бився з ними в Аквітанії. У 743 році він одержав нову перемогу неподалік від цієї площі і вирішив увічнити подію, поставивши церкву; на храмі було викарбовано герб Мартела – три схрещені молоти. Містечко виросло навколо церкви – її невдовзі зруйнували, а відбудували вже у XIV столітті. Іслам і християнство завжди билися між собою; війна – одна з головних справ людини, як казав Наполеон – справа природна. Проте, гадаю, зараз настав час замирення, союзу з ісламом.

Я простягнув йому руку, прощаючись. Він погано грав роль ветерана таємних служб та мудреця на пенсії – однак його щойно звільнили, тож, зрозуміло, він потребував часу на пристосування до нової машкари. Хай там як, а запрошенню до Таннерів я зрадів – портвейн, певно, буде найвищої якості, та й вечеря також смакуватиме, адже вони не належали до тих, хто легковажно ставиться до кулінарії.

– Завтра обов’язково подивіться новини, – порадив він, перш ніж піти. – Можу закластися, що станеться щось незвичайне.

Вівторок, 31 травня

І справді – після другої дня інформаційне поле струсонуло новиною: Спілка за народний рух, Спілка демократів і незалежних та Соціалістична партія домовилися щодо створення уряду – «розширеного республіканського фронту» – та стали на бік кандидата від Братства. Другу половину дня журналісти невтомно гарували, намагаючись дізнатися хоч трохи про деталі домовленостей та розподіл портфелів, щоразу наражаючись на ті самі відповіді: щодо марноти прагнень політиків, потреби в єдності нації та лікуванні ран поділеної країни. У цьому не було нічого дивного, на це, зрештою, всі чекали, а от чого чекали найменше – то це повернення Франсуа Бейру до великої політики. Він отримав «квиток у майбутнє» від Бен Аббеса: в разі перемоги на виборах лідер Братства пообіцяв поставити Бейру на чолі уряду.

Старий політик з області Беарн, переможений майже в усіх виборах, де йому доводилося брати участь упродовж тридцяти років, забезпечивши собі підтримку кількох впливових тижневиків, доклав чималих зусиль для створення образу мудреця: регулярно з’являлися його фотопортрети з кийком чередника, в накидці, як у селюка на упаковці сосисок «Жюстен Бреду», на тлі краєвиду з луками та обробленими полями (найчастіше в баскській провінції Лабур). У численних інтерв’ю він намагався зліпити образ стійкого галла – «чоловіка, який зумів сказати ні»[32].

– Бейру – це ж геніально! – скрикнув Ален Таннер, щойно побачив мене. Він буквально змок від напруги. – Зізнаюся: мені таке на думку не спадало. О, та він справжній хитрун, цей Бен Аббес…

1 ... 23 24 25 ... 51
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Покора», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Покора"