Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Люборацькі, Свидницький А. П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Люборацькі, Свидницький А. П."

188
0
16.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Люборацькі" автора Свидницький А. П.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 23 24 25 ... 87
Перейти на сторінку:
в ту сторону.

- Та й не привітаєшся? - каже Антосьо.

- Nie miała bym roboty, ta z tobą się witała! 86 - відказала Мася.

Не сказавши ні слова, Антосьо почав співати:

 

Їхав ляшок дорогою,-

Ляської натури:

На нім шапка сивенькая

З свинячої шкури…

 

Не співав же далі цієї пісні, а залепетав з своєї голови:

- За ним Мася точилася: так в Тернівці навчилася!

- A ty gdziе się nauczył? 87 - гукнула вона.

- В Крутих! - каже Антосьо.- Та знай, що в Крутих лучче учать.

- Видно пана по халявах,- сказала Мася і показала Антосьові на чоботи. А вони в його, як собаки, руді, і набік, як корси.

- А паню видно по носі, що рилась в горосі,- відказав Антосьо і показав їй на ніс, що як навмисне був чимось замазаний, і додав: - Рила моркву з петрушкою і вдавилась галушкою.

- А ти кров собача! - гукнула Мася і зірвалась на ноги та й кинулась до Антося, а він чкурнув, що й з хортами не доженеш. Вибігла Мася аж на двір, а Антосьо тут і почав кричати та в долоні припліскує:

- Машка-ляшка вкрала пляшку, вточила горілки з нової барилки; через тин скакала, до ляхів таскала, мужики зловили, по селі водили та били у п’яти, бо ляшка проклята - гу!..

Мася вислухала все та й каже:

- Poczekaj że, łajdaku! 88

А Антосьо почав:

- Лайдак-лайдак Антосьо спійняв Масю в горосі, покликав Степана, відвели до пана; били-били, волочили, а на розум не навчили й відвели до тата, бо ляшка проклята - гу!..

«От проклятий хапокниш!» - подумала Мася і розірвала б його, та - рада б мама й за пана, так пан не бере!

Не мігши зігнати злість, Мася здумала тугу розігнати й почала збиратись.

- Куди ти? - каже мати.

- До панства Росолинських піду.

- І сорома тобі нема,- озвалась мати,- тато от-от духу пуститься, а тобі гульки в голові!..- І заплакала.

Та для Масі байдуже: нехай не тільки тато вмира, але й мати за ним; аби їй ляховки жили та ляхи здорові були.

- Треба ж з wizytą 89 піти! - каже вона.- Що ви знаєте!

Стенула мати плечима і каже: - Війся-війся! Цур тобі!

Росолинські тільки що від обіду встали, як Мася прийшла, і сиділи собі: старий люльку курив, а дочки з матір’ю щось базікали. Нічого розказувать, як зустріли вони нашу попівну: вміли в таку шкуру вбратись, як черепаха, що й сокирою до живого не доколупаєшся.

З розмови вийшло, що Мася почала глузувати з попів - та ще мало: почала преставляти попа на панахиді. Начепила хустку через плечі, як опарати; взяла в руку лампу, замість кадильниці, і почала вичитувать: «Пом’яни, господи, душі усопших раб своїх». Одна покойова вбралась за дяка в старий панів сіртук, друга - за паламаря і співають: «Вічная пам’ять». Що вже реготались, то тільки бачити можна. Від сміху всім аж горло болить, і в грудях коле, і сльози з очей течуть. Панія вже й не сміялась, а тільки: «Га!.. га!.. ах!..» Як ось входе оконом, поклонивсь панові, панії, панянкам і Масі напослідку, кинув оком і на цю церемонію та й каже:

- Słyszałem nowinę: ksiądz paroch kazał długo żyć! 90

- О! - пан каже.

- Słyszałem,- додав оконом.- І тепер там гомін такий, і відправу чутно, і корогва перед хатою має.

Як громом прибило Масю, так цими словами: їй не жаль було за о. Гервасієм, як за батьком - ні слова; та якось за серце стиснуло, що смерть ухватила людину, та ще й попа і саме тоді, як вона реготалась і попа преставляла. Хапаючись, розібралась дівчина, попрощалась і пішла. На вулиці назустріч їй трапилась дяківна.

- А де ви були, панно? - питає.

- Gdzie i zawsze, 91 - відказала Мася.

- Ото! А батюшка вмерли - ви й не поблагословились.

Мася змовчала. Батька вона не поважала, бо він був піп, а благословенством не погорджала: хто б був-не-був батько, а все ж він батько; його благословенство і зо дна моря витягає, і з тяжкої неволі визволе.

- А покійні,- додала дяківна,- так довго вас кликали: «Масю-Масю! де моя Мася?» Так і вмерли, що вас споминали. Розбіглися за вами, то наче нам ноги попідрізувало, наче дороги позав’язувало. І в голову не прийшло, де би вас шукати! Аж оце тепер, як уже все скінчилось, їмосць кажуть до мене: «Піди, Тетяно, до Росолинських: вона там».

Прийшла Мася і оклякнула по-католицьки. А батько лежить на столі, як до служби вбраний. Згадала дівчина, що тільки сама так прибиралась і, може, саме в ту пору, як він конав, реготалась до розпуку - та й сум її взяв. А сльози не було: і за серце стиснуло, і соромилась.

Над о. Гервасієм вже правило аж чотири попи, всі в чорних ризах; в головах йому поставник горів, а зараз під образом вінок висів: жнива були ранні,- вчора обжинки справляли, жито дожали, і покійний запрошав женців ще й на той рік. На вікні требник лежав з хрестом, в патрахиль замотаний. О. Гервасій в йому було з кропилом ходе, вивід читає, ходе сповідати. Кому тепер воно зостанеться?

Не плакала Мася, та й паніматка не плакала, і Орися ніт. Паніматка ходила як пришиблена, сама себе не тямивши: щось би робила, і тільки шупортається - те возьме, там покладе; друге возьме, туди понесе; те розіб’є, як кладе; друге само з рук випаде. І біла-біла, наче її крейдою хто витер. Орися й плакала б, та не могла: за серце стиснуло, аж мову замкнуло, і сльози наче зав’язав, наче камінням їх приклав у грудях, хоч би одна навернулась - так ніт. Текля ще дуже мала була. Ця почала плакать, та бабки її перевірили, що татуньо сплять, то й вона заснула; а як

1 ... 23 24 25 ... 87
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Люборацькі, Свидницький А. П.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Люборацькі, Свидницький А. П."