Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Люборацькі, Свидницький А. П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Люборацькі, Свидницький А. П."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Люборацькі" автора Свидницький А. П.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 24 25 26 ... 87
Перейти на сторінку:
устала, то лиш допитується, чи скоро татуньо встануть?

- Біжи, сину, 92 буди!.. хай встають! - казали баби.

Піде маленьке і тормосить тата: - Вставайте, татку, ось люди до вас прийшли!

І біжить назад: - Не встають,- каже,- та такі тверді та холодні... а!..

Так біга, жебонить, та й засне...

Антосьо тільки побивався, що й не сказати. Цей бачив си́ріт в школах, то знав, що й на його в світі очікує, і таки мав серце хлопчаче, що і в ле́щатах пищить. Цьому не збувало на сльози, та недовго: розболілась голова, що куди! і він ліг десь в соломі та й думав-думав і заснув.

Що вже людей йшло за гробом! - і старе, й мале! Всі любили покійного, то всі й вийшли випровадить його до нової оселі. Та всі сумні та невеселі; хіба старці, що чули тлустий 93 обід. Ці тільки не сумували, бо як трапиться раз на віку така лахва, то й добре. Вони тільки голосно свої молитви вичитували: «А дай зє йому! та подай зє йому дусі спасенія, гріхів отпусценія».- А в душі думають: «А пироги гаряці, потрави кип’яці, та молосьну касю на братію насю».

- Ай-й-й! нащо ви татка землею пригортаєте? - закричала Текля, як у труну загрюкотало, і стала пручатись у старости на руках… - Ай!.. нащо ви татка пригортаєте?..

Що вже їй не говорили, ніщо не подіяло: верніть та й верніть мені татка! нащо ви їх землею прикидали? їм там тяжко буде! вони там задушаться!

Так і додому принесли малу щебетушечку, що все плакала.

Справили обід, як годиться; і хто пішов, хто поїхав забувать о. Гервасія; тільки дуже допізна чути було гомін по селі. То солодьчани згадували свого панотця.

- Адже добрий був небіжчик?

- Та хіба я що?

- Та нічого; але панотець добрі були?

- Таже.

- Оже не буде вже такого!

- Мо, що й так.

- Ге!..

Горе всяким сиротам, а попівнам і бог забув. На Поділлі попи не мають жодних маєтків, хіба хату тощо, та й те на церковній землі; то того й дивись, що приїде новий панотець, збере суд і викидає з свого добра; або приймай свою хату з чужої землі. Одна ульга зосталась їм: просить архирея, щоб почислити приход за сиротами. Як це вдасться, то прейма свій куток матимуть до якогось часу, та руги який день і сяка-така капанина буде з парафії - то за треби, то з приносів.

Так лучилось і з сиротами о. Гервасія: приход пішов за ними; паніматка згодила собі вікарого, старого-старезного вдівця панотця, що нічого не потребував, лиш притулку та хліба шматка; нічого не бажав, тільки молився богу,- в дорогу, значить, збирався - в далеку! аж на той світ, до бога!

 

VIII

 

 

Ішли роки за роками. Минуло їх аж п’ять, а на щастя сиротам і не заснітилось. Правда, не бідніли вони: мали і хліба шматок, і голі не ходили, ні босі,- все мали, як ведеться; та талан не в їжі, не в грошах, не в одежі,- в сім’ї не було супокою. Ще батько на столі лежав, як Мася почала верховодити, і всамперед загадала жалобу шити.

У наших русинів в тій стороні ось яка жалоба: по жінці та по дитині чоловік без шапки ходить скільки день, дівчата на знак жалоби не заплітають кіс, а тільки зв’язують волосся ззаду, щоб в очі не падало; хлопці і дівчата, там скільки треба, не співають і не танцюють. Мася ж прийняла жалобу католицьку: казала пошить чорну сукню, обшила її білою стьожкою з-на цаль ширини. Це була перва додільна одежина в Масі. І хто примічав, приказували, що вона не матиме талану з свого дівовання. Сестрам Мася також жалобу посправляла; навіть Антосьові понашивала стьожечки по сіртуці.

- Що б оце вигадувати,- почала мати,- то воліла дати б ті гроші на молитви.

- Ет! що ви знаєте! - гримнула Мася.- Ось ідіть там до печі!

- Що це ти, доню? то так до матері?

- А хіба ви себе не пізнаєте? Коли ви моя мати, то я так до матері.

- Опам’ятайся! Що тобі таке? - казала мати.- Чи ти сповна розуму?

- Коли б ще і в вас такий був,- відказала доня,- то чого б ви хотіли! А коли не знаєте світові ладу, то не мішайтесь.

- Бог з тобою, доню! нічого я тобі не скажу більше.

- І добре зробите!

З тим і розійшлися. Мася робила по-своєму.

З того часу й пішла своїм богом коло всього. Все з ляхами та з ляхами водилася; все їздила по костьолах та по кляшторах; до своєї ж церкви і носа не показувала - хіба на різдво та на великдень, і то з польською книжкою в руках, і не молитись, а показатись. Вбиралась, як павич; останню краплю крові, як то кажуть, тягла з матері та все садила на крами. Що було б на чотирьох, то на одну йшло. І ходила, погойдуючись та підківками поцокуючи. І ніколи й за холодну воду не бралась. З матері останні поти ллються, а доня каже:

- На те ви - попадя.

- Чим-то ти будеш, що смієшся з попаді?

- Волію бути шинкаркою, а попадею нізащо.

- Ей, доню! будеш плакати на свій дурний розум!

- Аби ви не плакали, а за мене не журіться! Як ви не бачили більш печі та коцюби, то думаєте, що тільки й світа, що в вікні! Я вже виросла з цих.

- Дай тобі, боже, щоб ти добра дійшла.

«О! яка ж богомільна!» - подумала Мася. А мати пішла, згадуючи свого татуня, як то покійні розказували, що як зближиться антихрист, то встане мати на дочку, а дочка на матір свою.

- Оце ж,- каже,- і моя доня так.

Верховодила Мася над матір’ю, та й сестрам доставалось: вони були їй за наймичок; всюди ними попихалась; а сама, як панія, тільки погукує: «А це подай, а те принеси, а

1 ... 24 25 26 ... 87
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Люборацькі, Свидницький А. П.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Люборацькі, Свидницький А. П."