Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов 📚 - Українською

Читати книгу - "Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат" автора Данило Ульянов. Жанр книги: 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 25 26 27 ... 52
Перейти на сторінку:
землю, потім ще раз і ще. Не витримала матінка-земля тих ударів, розкололася. І опинився Силун у підземній печері, в яку хотів загнати непокірного слугу. Дарма він хотів вибратися на поверхню — земля закрилася, і жодної щілинки не залишилося на ній.

Тоді Силун вирішив скористатися своєю силою. Він вдарив ногою у земну кору — вона вигнулася, та не відчинилася, вдарив другою — вигнулася ще більше, а відчинитися не схотіла. Пробував головою пробивати, плечима витискати — дарма, кулаки теж не допомогли.

Проте на землі від його ударів гора за горою робилася, і чим дужче бив велетень Силун, тим вище піднімалися гори. А найдужче бив він там, де зараз Гуцульщина розташована.

На ранок прокинулися Наймити і побачили, що сталося. Подиву їх — було меж. Навколо них розкинулися гори, а на місці палацу нічого не лишилося, усе у прірву провалилося. Раптом з-під землі вдарила вода, що заповнила ту прірву. Чудувалися люди, а скоро зібралися на велику раду: як далі бути, як жити. Врешті-решт вирішили в цьому краї залишитися. Озеро назвали Синевирським, бо було воно синім, як небо. А гори на честь Карпа охрестили Карпатами.

І зажили люди в цьому краї по-новому. Одні залишились на рівнині, інші подалися в гори. Орали, сіяли, хліб вирощували, худобу доглядали. Навчилися ліси рубати, хати будувати. Кажуть, що Силун ще й досі не стих під землею, пробує вирватися, але вже не викидає гори, бо сили такої вже не має. Але ніколи йому більше не побачити поверхні, ніколи…

Легенда про гору Пікуй

Давним-давно в одному селі на високогір'ї Карпат жила дуже вродлива дівчина, яку звали Даяла. Сотні юнаків прагнули одружитися з нею, та вона всім відмовляла. А неподалік від гордої красуні жив талановитий гусляр Павло. Йому, як і іншим, не вдалось уникнути чар Даяли, тоді як вона, аби посміятися над хлопцем, наказала йому прийти вночі і під покровом сутінок заграти на гуслях.

Шлях до обійстя коханої був нелегким. Зграю вовків, яку зустрів Павло вночі в лісі, відігнав перебором струн. Та коли хлопець почав грати на гуслях під вікнами дівчини, почув голос не своєї любки, а якогось чоловіка. Зрозумівши, що красуня обманула його, дуже образився на неї Павло. Знесилений мандрівкою, він піднявся на верхівку гори Пікуй і заснув, поклавши поряд гуслі. Люди знайшли його за кілька днів і, зрозумівши, що у загибелі хлопця винна гордовита Даяла, прокляли дівчину. Більше до неї ніхто й не сватався. Кажуть, що раз на рік Даяла блукає гірськими стежками і плаче за своєю долею і втраченим коханням. А верхівку гори Пікуй відтоді у пам'ять про Павла називають Гуслями.

Легенда про гору плечі

Над Раховом вивищується гора Плечі. Хтось каже, що її називають так тому, що на вершину треба все на власних плечах виносити, бо гора така крута, що кінь туди не підніметься. Інші кажуть, що така назва дісталася горі через те, що вона подібна до людських плеч.

На цій горі, на відміну від інших, немає лісу й кущів. На ній росте низенька, але густа трава, а в ній — самі квіти. За народним переказом, — колись давно гора була такою, як усі інші, — розлогою, з пласкою вершиною, тож на неї легко було зійти. Серед зеленого поля тоді стояла невеличка дерев'яна хатина. Жила в ній жінка-вдовиця, і була вона босорканею. Хто їй хоча б поглядом не догодив, у того щастя й радості не буде довіку. А хто шанував її, тому вона допомагала. І мала босорканя двох синів-близнюків. Обдарувала їх великою силою: ще хлопчиками були, а вже з ведмедем боролися, а коли парубками стали, дерева з корінням могли виривати. Та були ті хлопці чисті душею, ніколи не робили лихого іншим.

Одного разу босорканя розбудила синів удосвіта і послала за дровами:

— Принесіть по в'язанці, — каже, — та самі не мордуйтеся, а дроворуба пошукайте та в нього й заберіть.

Не сподобалася синам материна наука, але змовчали вони й рушили в ліс. У лісі й справді надибали дроворуба. Чоловік саме склав дрова у в'язанку й сів перепочити.

— Що маємо робити? — питає один брат у другого. — Забрати дрова — лихо зробити, не забрати — мамі не догодити.

— А звідки вона знатиме? — відповів другий. — Принесемо їй дров, і все.

А босорканя все бачила: дивилась у відро з водою, і там, наче в дзеркалі, було видно, що її сини роблять.

Розгнівалася вона і надумала люто покарати своїх хлопців. Коли принесли сини в'язанки, мати з порогу закричала:

— Будьте прокляті! Вітрами станьте північним і південним, щоб ніколи разом не були, а лише в бійці зустрічалися.

Тієї ж миті брати-близнюки стали невидимими вітрами. Закружляли вони над полонинами, лісами й горами, селами і скелями. Піднімали хмари-тумани, дерева ламали, з громами браталися. У різні боки розліталися, потім один одному назустріч неслися.

Замислили брати помститися лихій матері. Зустрілися біля рідної хати й почали дути на гору — один із півночі, другий із півдня. Вийшла босорканя з хати і впізнала своїх синів:

— Синочки, — заблагала вона щосили, — Не робіть цього, бо ж гору зрушите!

Та не зважили сини на крик злої матері, дули на гору з такою силою, наче велетні плечима напирали. Зрушилася гора, впала на хату й присипала її разом із босорканею землею і камінням.

Багато-багато століть відтоді минуло. А брати-вітри не вгавають: і взимку, і влітку, і навесні, і восени зустрічаються на тій горі, яку люди назвали Плечі. Отож і не ростуть на ній високі дерева, а лише трава. А взимку на вершині панують завірюхи й бурани. Люди кажуть, що то вітри снігом присипають свою матір, аби не ожила вона і людям лихого не накоїла.

Легенда про кам'яну козу

Там, де нині розташоване село Фанчиково, колись була заросла терном та глодом низина. Це був справжній рай для звірів, що водилися тут. Раз або два на рік сюди на лови приїжджали компанії великих панів, а увесь інший час звірина жила спокійно.

Неподалік від Малої Тиси було поле, заросле очеретом, осокою та оситняком, яке в народі називали Дубітово. Сотні, ба й тисячі диких гусей та качок щороку тут гніздилися, ніхто їх не тривожив…

Із плином часу людей у цій місцині ставало все більше, орних нив на всіх не вистачало. Тож люди відвели каналами воду, і ніде стало раювати водному птаству. Крок

1 ... 25 26 27 ... 52
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов"