Читати книгу - "Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Аби краще подрібнювати торф'янистий ґрунт, на борону треба було поставити тягар. Зазвичай на борону клали затверділе велике груддя. Однак воно швидко дробилося. А каменя в околиці не було.
Та сталося так, що у глухому місці, куди лишень за великих повеней досягали води Тиси, один ґазда знайшов у багні великий камінь. Був він такий важкий, що двоє чолов'яг ледве витягли його з ями. Камінь виявився незвичайним — наче хтось його обтесав, надав дивної форми. Коли з нього зчистили багнюку, стало добре видно, що камінь нагадує живе звірятко. Правда, ноги в нього були відбиті, а голова понівечена. Довго дивилися люди на знахідку й зійшлися на тому, що то коза, яка чомусь скам'яніла. На голові добре було видно місце, де колись зростали роги.
Здивувалися люди тому незвичайному каменю, та й забули про нього. Тільки ґазди, що боронували на Дубітові, інколи згадували про кам'яну козу. Клали її на борону, щоб по роботі скинути на узбіччя, звідки її сусід візьме за потреби на своє поле.
Так мандрувала кам'яна коза на боронах по всіх нивах роками. Взимку відпочивала десь під снігом, і так до приходу весни.
Однієї весни приїхав до Фанчикова дивно вбраний чоловік. Він мав довгі панчохи, шкірянку з кістяними ґудзиками, а на голові — капелюх із пір'ям. Щось говорив незрозумілою мовою, і зрозуміти його мову було неможливо. Лише за кілька днів, коли той перейняв якісь слова, з'ясувалося, що прийшов він аж із Тіролю. А прийшов тому, що вичитав зі старих книжок, ніби десь у цих краях має бути витесане з каменя зображення кози. Люди підсміювалися з дивного пана, який заради каменюки таку дорогу здолав.
Зійшовшись на тому, що він просто божевільний, сказали йому, що такий камінь якраз є у Фанчикові. Як почув таке чужинець, аж очі в нього заблищали:
— А як до нього йти? — скрикнув він.
А люди у відповідь:
— Там, на Дубітові! Недалеко від води! Давно вже там! Щонайменше десять років минуло, як ту козу тягаємо на боронах.
Показали вони чужинцеві, де шукати козу, і він побіг туди.
«Божевільний, ох і божевільний!» — сміялися місцеві жителі, але з цікавості пішли слідом.
Кам'яна коза саме лежала на бороні одного ґазди. Чужинець із допомогою двох селян обережно зняв її, оглянув із лівого боку, перевернув, знову оглянув, простукав її. Очі його палали, наче в лихоманці, руки тремтіли. Зішкріб із кози залишки багнюки — за вухом, на чолі, з місця, де колись були роги. Довго роздивлявся козу. Озираючись на присутніх, витирав спітніле чоло і щось пояснював. Виглядало це справді смішно. А коли вийняв ніж і турботливо обшкріб усю багнюку під хвостом у кози, то вже було сміху, що аж за животи люди бралися.
Та сміх припинився, коли чужинець після кількох марних спроб таки знайшов якусь щербину в камені й вийняв звідти маленького ключа. Турботливо обчистив пальцем ключик, сунув його у виявлений отвір, ударив п'ястуком і… Важке тіло кам'яної кози різко здригнулося від удару, тріснуло по всій довжині й відкрилося, наче скриня. Переляканих селян тільки й бачили… Лише деякі з них, найвідважніші, лишилися, вражені видовищем: нутро кози було вщерть наповнене золотими грішми. Монети блищали так, що аж очі засліплювали. Чужинець дав кожному селянину по монеті, решту золота швидко зібрав у мішок і зник у лісі. Після цього випадку фанчиківські ґазди все ще брали кам'яну козу тягарем на борони, але була вона вже залегка.
— Стратила вагу! — зітхали селяни, хитаючи головами.
Легенда про місце народження Олекси Довбуша
Легенду про місце народження Олекси Довбуша знаходимо в збірці «Легенди Карпат». Ось вона.
Спустившись з Кедроватого на північний схід, можна побачити дві скелі. В отих скелях близько трьохсот років тому народився славний гуцульський опришок Довбуш.
Ох, як народився славний Довбуш, цар полонинський, так сто зірок йому над головою хрестом стали, ясна зоря зійшла, затихла звірина в лісі, птахи в небі, риби в потоках, змії під колодами. А всі череди в полонинах стали як укопані, а всі козарі-вівчарі зачудувались, а всі пани здригнулись, і сам цісар Максиміліан розсердився. Саме бенкетував цісар, пив із келиха золоточервене вино. То лиш підніс той келих до губ, а він і випорснув йому з рук, упав та й розбився на дрібні скалки.
Скричав тоді цісар голосно:
— А що то має бути?
Але ніхто того не знав, ніхто того не відав, що келих випав з рук із цісарських, бо знайшовся на Божім світі славний отаман Довбуш, цар полонинський.
Довбуш ходив з товаришами по цілому світу: до волохів, у Туреччину, обійшов усі гори вздовж і впоперек, забирав у нехристів та в багатих людей гроші і ділив їх поміж бідних та своїх товаришів. На Кедроватий, де він народився, вертався лише тоді, коли багато золота і срібла нагромадиться в тайстрах.
На одній скелі є видовбане в камені крісло. У печері другої скелі був його сховок, де він гроші ховав. Якось, йдучи з Кедроватого, він наказав своїм товаришам вхід до тої печери добре замаскувати. Вони й замаскували, та так, що, вернувшись, Довбуш не знайшов туди ходу. Від того часу ця печера замкнена так міцно, що ніяка сила у світі не відімкне. Будують люди через гори залізничні колії, вирубують тунелі, а цієї скелі розбити не можуть. Є в ній рушниці та пістолети, оливою змащені, срібла, золота та різних скарбів без ліку, недарма ж люди кажуть: «Якби Кедроватий відкрився, то би на весь світ засвітився!»
Легенда про гору Кобилу
Галицькі й буковинські втікачі довго блукали містом, аж раптом натрапили на поляну, біля якої зливалися дві гірські річки. Тут можна було випасати худобу, та й води вистачало. Поселилися вони на тому місці й жили собі, сподіваючись, що ніхто їх ніколи не знайде і служити панам не доведеться.
Проте невдовзі дізнався про поселенців угорський дворянин Жигмунд. І вирішив він надіслати до втікачів своїх вояків, аби збирали данину. Та не скорилися втікачі. Тільки-но в селі з'являлися панські слуги, пастухи розходилися по лісах, аби ті не забрали худобу. А одного разу зустріло вояків село кілками й сокирами.
— Опришки! Бандюги! — закричав підпанок Кереші.
— Так, ми опришки! — спокійно відповів йому немолодий селянин. — То йдіть собі від нас по добру, або підете неметеними шляхами.
Підпанок лише ще дужче розсердився.
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов», після закриття браузера.