Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Рогнеда 📚 - Українською

Читати книгу - "Рогнеда"

256
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Рогнеда" автора Валентин Лукіч Чемеріс. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 25 26 27 ... 92
Перейти на сторінку:
взяли Полоцьк в щільне кільце – миша непомітно з нього не прошмигне.

Там, де річка Полота впадає в Західну Двіну, утворюючи круте коліно або ще ріг, і виник Полоцьк. З трьох боків його захищали стрімкі прибережні кручі, з четвертого – річка. Саме ж городище на тім розі, що його утворила Полота, поспішаючи до Двіни, було обнесене земляним валом, на якому спорудили дерев’яний частокіл. Дерево того частоколу з часом добре попідгнивало і вже ледве трималося. В’їзна брама на вигляд була міцна, ще й окована залізом, але теж не являла собою якоїсь неприступної перешкоди. Хіба що на перший погляд.

Воїнство Володимира та Добрині, яке взяло в кільце городище, засипало його стрілами – на їхніх наконечниках була горюча смола, коли її підпалювали й пускали палаючі стріли на городище, там відразу ж – оселі були дерев’яними, – спалахнули пожежі…

В’їзна брама була навстіж відчинена, і князь Рогволод зі своїми синами та дружиною кинулись навстріч нападникам.

Мечі дзвеніли недовго…

Зазнавши швидкої поразки, Рогволод з синами й залишками дружини кинувся назад у місто і зачинився там. Місто палало, і в ньому вже не було повітря, щоб дихати – лише дим…

Спалахнув і княжий терем, біля нього напівобгорілих Рогволода та синів його і захопили в полон вої Володимира…

Ще раніше була схоплена Рогнеда і до Володимира приведена.

– Що, дівко, побрикалася і досить. Гарбуза мені піднесла, а тепер будеш зі мною розплачуватися. Любов’ю! – зареготав Володимир. – Як сама не віддасися – силою візьму. Батько твій і брати оно стоять, яко пацюки обсмалені – не виручать тебе. Тепер Полоцьке князівство моє. І ти теж моя.

Полоцьк догоряв, на попелищах лежали там і там заколоті чоловіки, а жінки, вже полонянки, голосили – їх чекали невільницькі базари.

– От і добре, от і славненько, – казав їй напередодні князь-отець, коли вона дала згоду вийти за Ярополка, усміхався, пишні вуса свої розгладжуючи. – Ти вже, дівонько моя, засватана. Володимир гарбузяку отримав – буде з нього. А свати Ярополка рушниками пов’язані – за нашим давнім слов’янським звичаєм. Готуйся, моя доню, ось-ось відішлемо тебе до Києва прямо в хороми великого князя Київського, де ти княгинею Русі нарешті станеш. Чуєш? Готуйся!..

Рогнеда й заходилася готуватися. Почала з дівич-вечора, на який зібрала чи не всіх дівчат Полоцька, аби разом попрощатися з її дівоцтвом.

Подруги звили гільце – вишневе деревце квітами й стрічками прибрали. Молоду, як того й вимагає весільний звичай, княгинею називали. Рогнеда сміялась – щаслива-щаслива, хоч трохи й тривожна.

– Але ж, дівчатонька, я й так зроду-віку княгиня.

Князь-отець готував посаг та весільний поїзд, яким мали Рогнеду до Києва везти. Князя Рогволода вже називали сватом великого князя Київського, тож полочанин гоголем ходив.

– Тепер, – казав, – заживемо, – я угорі, на півночі, а сват мій на Дніпрі – шлях із варяг у греки віднині наш, і ми його повелителі.

Аж тут і заявився Володимир. Розлючений, що княгиня гарбуза його сватам піднесла, Полоцьк в облогу взяв.

І вже червоні півні запіяли над градом, і всі, хто міг, втікали з нього – навіть чорне вороння…

По двору тихо походжає Старий веселий Рогволод. Дружина, отроки, народ Кругом його во златі сяють. У князя свято, виглядає Із Литви князя-жениха За рушниками до Рогніди. Перед богами Лель і Ладо Огонь Рогніда розвела; Драгим єлеєм полила І сипала в огнище ладан. Мов ті валькірії, круг неї Танцюють, граються дівчата І приспівують: «Гой, гоя, гоя! Новії покої Нумо лиш квічати, Гостей сподіватись». За Полоцьком, неначе хмара, Чорніє курява. Біжать І отроки, й старі бояри Із Литви князя зустрічать.
1 ... 25 26 27 ... 92
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Рогнеда», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Рогнеда"