Читати книгу - "Корабель з райдужними вітрилами"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Футбол — що, футбол може дрібницею здатися, але порушники не лише у футболі сухими з води виходять. І я над цим часто думаю і не можу зрозуміти, чому дорослі не запровадять таких законів (і нових правил гри у футбол!), щоб порушникові ніколи, ніколи, ні за яких обставин не було вигідно закон чи правила гри порушувати. Гра повинна бути чесною. Незалежно від того, кубковий це матч чи товариський. І в житті, і в різних там серйозних справах теж має бути так.
І ще я мушу бачити, ведучи м'яч до воріт, всіх своїх партнерів праворуч і ліворуч від себе, щоб котрийсь не захопився і не опинився у офсайді, тобто в положенні поза грою…
Це й тоді, коли я навіть рядовий гравець, просто у відповідальну хвилину мені відпасували м'яч і довірили розвивати атаку, вся команда на мене в ці хвилини працює.
А скільки я повинен бачити як капітан! Все і за всіх. На те я капітан. І коли хтось з моїх хлопців психоне і нагрубить, правила порушить — я за всіх відповідаю. Ні-і, я не задаюсь, але капітаном бути — дуже навіть непросто. Навіть у грі. Не в футбольній, а в тій, що Кирило Куличенко придумав. З цим кораблем з райдужними вітрилами. От Вадик Іванов і має нагоду в цьому переконатися, що капітаном дуже навіть нелегко бути.
Максим — молодець. По правді, нам всім спершу теж здалося, що найсправедливіше напасти на ту плавучу тюрму і всіх тих вартових, наглядачів, катів різних — за борт, акулам на корм. Але… Не можна так. Тут на все треба зважати, коли йдеш на бій за справедливість під найсправедливішим у світі прапором.
Тоді, як наші з югославами грали, коли полковник Іван Іванович Швецов Максима з собою у своїй «Волзі» на стадіон привіз, я на трибуні поряд з Максимом сидів. Взагалі-то, я футбол люблю дивитися з висоти, але Максим зі своїм кріселком міг сидіти лише внизу, отож і всі ми коло Максима сіли. Тільки Толі Юхимця не було, він з татом, мабуть, в іншому секторі сидів.
Гра була дуже цікавою. Я не просто «болів». Я вже не вмію галасливо «боліти», галалакати, підбадьорювати свою команду, я дивлюся гру професійно. Я — ніби суддя, і разом з тим і гравець на полі, і болільник. Болільник-контролер. По правді, я навіть заздрю тим, хто може собі дозволити бездумно «боліти». Я вже так не можу. Я на кожному відповідальному матчі — як на уроці сиджу. Вчуся. Ставлю себе на місце кожного гравця, і на місце капітана, і на місце судді, і навіть на місце всіх по черзі гравців команди-суперниці. Я за всіх рішення приймаю, намагаюся вловити і їх помилки, і їхні маленькі перемоги в боротьбі за м'яч за кілька секунд до того, як всі, хто є на стадіоні, зрозуміє, що ж, власне, сталося.
Але цього разу я спостерігав не лише за гравцями і грою, я крадькома спостерігав і за Максимом. Я ще тоді, у дворі, коли ми, граючись, грали у футбол під його лоджією, помітив, що Максим дуже тонко розбирається у грі. Але хіба тоді була гра? Ми гралися, а не грали. Тут — зовсім інше. Тут — чверть фіналу кубка. А Максим бачив гру. Він все розумів точнісінько так само, як і я. Хоча, по правді, для мене тут було все значно зрозумілішим, я почувався у рідній стихії, а він? Коли він грав у футбол? І чи доведеться йому ще коли у футбол грати? Навіть тоді, коли він грав, це була забавка, дворова гра, а не справжня. І разом з тим відчувалося, що Максим все сприймає правильно і навіть якось професійно. Час від часу він нахилявся до мене і звіряв свої припущення і спостереження:
— Олежко, правда ж, він дарма не оддав Хоменкові?
Хоменко так добре відкрився і бив би не під таким гострим кутом…
Або:
— Поспішив, поспішив, треба було воротаря з воріт виманити. Я б його обов'язково виманив! Ех, витримки не вистачило…
І найголовніше — небагато було на трибунах болільників, по правді, я певен, що їх було небагато таких, які б так чітко бачили гру, як бачив її Максим! І тоді мені ставало до щему шкода його. Я навіть на поле дивився неуважно. Я думав: «А тобі ж, бідолахо, мабуть, ніколи не доведеться вдарити по м'ячу! Хіба це справедливо?» Наш тренер, Валентин Захарович, не перестає повторювати, що тепер не те, що раніше, коли у футбол грали за принципом: «бий — біжи!» Тепер у футбол, в основному, головою грають. Не в тому, звичайно, розумінні, що відпасовують головою горішні м'ячі, а що думають, сірою речовиною, як каже Кирило, грають у футбол. І футболові — ой як потрібні такі хлопці, як Максим!
І тоді я подумав ще над тим, над чим раніше, по правді, просто не задумувався, бо футбол був для мене справою всього мого життя. А тут я подумав: «Хіба тільки у футболі потрібні такі чіткі хлопці, що спершу міркують, а потім наносять удар не під гострим кутом, а під тим, що треба, під найзручнішим? Це — умовно. Або, як каже Кирило, — «фігурально». Насправді ж б'ють вони не по м'ячу, а може, й по атомному ядру чи ще там по чому…»
І ще я подумав: «Олежко, а що, коли тобі не доведеться грати у футбол в майбутньому? Що, коли доведеться обирати іншу професію? Ну, станеться нещасний випадок, скалічиш ногу чи й обидві, ще щось станеться непередбачене, і доведеться забути про спорт? Що тоді? Зможеш ти бути капітаном і в тій своїй іншій професії, про яку зараз навіть гадки не маєш, бо ти про неї просто не думав? Чи залишишся рядовим «гравцем»? Адже у футболі (хай поки що у дитячій футбольній команді) ти став капітаном не тільки тому, що вмів бачити
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Корабель з райдужними вітрилами», після закриття браузера.