Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 27 28 29 ... 97
Перейти на сторінку:
або трус! Я бо­юся го­ло­ду або смерті, а мо­ральної смерті я не бо­юся! Чи це так має бу­ти? Що я «спокійна», я пи­са­ла ко­лись тут. Ха-ха-ха! Та­ка спокійна, як при­ко­ва­на го­лод­на вов­чи­ця. Щоб на­си­ти­ти тіло, зап­ро­дую ду­шу. За те я гідна наз­ви ско­ти­ни! Це са­ма най­ліпша наз­ва для та­ких, що так пос­ту­па­ють, як я.


***


При та­ких нікчем­них, обезс­лав­ля­ючих обс­та­ви­нах годі бу­ти «чо­ловіком». А я вва­жаю чо­ловіка чимсь бо­жеським. Чо­му не удав­лю­ся тим кус­ни­ком хліба, що, зат­роєний їдо­ви­ти­ми [56] сло­ва­ми, по­дається мені за стра­ву? Що це за трус­ливість і нікчемність, що при­ко­вує ме­не про те все до жит­тя? Так, як лан­цюг то­ту со­ба­ку до бу­ди…


Хвилями я не вірю у ве­лич чо­ловіка. Він за­над­то дрібний зі своєю на­ту­рою. О, хто ме­не пе­ре­ко­нав би, що за­ро­ди в йо­го душі не єсть брех­нею, що во­ни не на те, щоб ста­ти­ся ко­лись убійчою си­лою для дру­гих?


Нікчемна, нуж­ден­на, ма­ло­душ­на істо­та - оце я! Не маю навіть відва­ги вмер­ти. Чи не так са­мо, як - Оря­дин?



***


Вмерти - зна­чить не бу­ти. Чо­му я не хо­чу вмер­ти? Я ду­маю, що це те­пер не лю­бов при­ко­вує ме­не до жит­тя. Це якась груб­ша си­ла, а я ще та­кий сла­бо­дух, що не мо­жу їй навіть опер­ти­ся!



***


Дома ка­жуть, що я ста­ла, як змія.


- Чому нічо­го не го­во­риш? Що знов у тобі коїться? - пи­тає тітка. - Хо­диш, як­би тобі ду­шу трійлом за­му­ли­ло, очі го­рять ли­ховісне. Ой, не гріши, не­бо­го, не гріши, не гріши!


«Як змія!»


Угадали. Я в'юся, як змія. В ме­не стре­ли­ли, та не заст­ре­ли­ли. Че­рез те в ме­не те­пер всі си­ли нап­ру­жені. Я відчу­ваю, що й я не бу­ла досі міцна, що си­ла бу­диться в мені аж те­пер…



***


Коли я ста­ну сильна? Чи як во­ля пе­реміниться в діло, пе­рес­та­не бу­ти пус­тим по­нят­тям? Як пе­ре­мо­жу са­ма се­бе, і ста­ну в вищім смислі сло­ва, па­ном над со­бою? Я роз­ду­мую над тим, чо­го і ко­го мені бо­яти­ся?



***


Гу! як це по­га­но прий­ма­ти від долі ми­лос­ти­ню, як обезс­лав­ля­ючо!



***


Хто пер­ший при­ду­мав по­нят­тя «щас­тя»? Хто ви­ду­мав це блуд­не світло, що вик­ли­кує стільки сліз, що тво­рить мрії, котрі здійсни­ти людська на­ту­ра ще зовсім не здібна. Чи не зав­ча­су ви­ду­ма­ли йо­го? Йо­го по­ра мог­ла би хіба бу­ти в «по­луд­ню» людськості. Од­нак їй ще да­ле­ко до по­луд­ня, те­пер же - чи во­на йде пра­вою до­ро­гою до йо­го?…





V



Тиха, яс­на зи­мо­ва ніч.


Сніг ук­лав­ся біле­сеньким пок­ри­ва­лом на зем­лю. Сме­ре­ки на го­рах, об­вислі інеєм, об­виті мря­кою, дріма­ють. Ти­хо, лед­ве чут­но жит­тя. Зійшов­ший місяць упи­вається ве­ли­ча­вим спо­коєм.


Всі сплять.


У моїй світлиці го­рить світло. Пи­шу.


Орядин по­вер­нув до­до­му. Одер­жав­ши звістку про спад­щи­ну, при­був, що­би пе­реб­ра­ти її і що­би спічну­ти по брудній, де­мо­ралізу­ючій борбі, що підтя­ла йо­го мо­ральні й фізичні си­ли. - Я про­бу­вав всього, - оповідав він, - до mi­ni­mum, [57] що­би до­би­ти­ся до ме­ти. Ще не до­бив­ся до неї, ще да­ле­ко, а си­ли май­же ви­чер­пані. Це маю вам зав­дя­чи­ти. - Так го­во­рив до наслідни­чих. Ніхто не чи­нив йо­му за­ки­ду, ніхто не до­ко­ряв ані од­ним сло­вом. «Не сміли», - ка­за­ла насмішли­во Зо­ня. В йо­го цілій істоті бу­ло стільки відпор­ності, стільки на­ка­зу­ючо­го мов­чан­ня, що ніяк бу­ло у йо­го жа­да­ти оп­рав­дан­ня.


Що йо­му маєток дістав­ся, не вра­ду­ва­ло йо­го над­то. Ка­зав, що навіть не зро­би­ло на йо­го глиб­шо­го вра­жен­ня, що так уже збай­дужнів. Так са­мо ос­тав­ся бай­дуж­ним, ко­ли йо­му наслідни­чий за­явив, що віддасть йо­му і дру­гу по­ло­ви­ну гро­шей, кот­рих він, Оря­дин, зрікся. Що йо­му їх не потрібно, а йо­му, мо­ло­до­му, що має ще стільки бо­ро­ти­ся, зда­дуться. Він про­ни­зав ста­ро­го очи­ма і, усміхнув­шись згірдли­во, ска­зав, що доб­ре, що прий­ме їх.


В пер­ших днях по своїм приїзді не ви­хо­див май­же з до­му. Го­ди­на­ми про­ле­жу­вав не­ру­хо­мо на ото­мані, по­ло­жив­ши під го­ло­ву ру­ки та вди­вив­шись у суп­ро­ти­леж­не вікно або в що-не­будь.


Чи роз­ду­му­вав над дальшим жит­тям, над своєю бу­дуч­чи­ною, чи над спад­щи­ною, що діста­лась йо­му так лег­ким спо­со­бом і мог­ла не од­но зміни­ти на доб­ре, чи над чим іншим, ніхто не знав. Ніхто й не до­пи­ту­вав­ся. «Та­кож не сміли», - мо­ви­ла Зо­ня…


У дві неділі по йо­го по­во­роті відбу­ла­ся між ним і Зо­нею «бу­ча». Ле­на, кот­ра, як і всі інші, те­пер для ме­не наст­роєна лас­ка­во, ділиться зі мною кож­дою своєю дум­кою. Во­на бу­ла свідком тої сце­ни. Ба­ла­ка­лось між іншим о де­яких зна­ко­мих і ми­мо­волі пе­рей­шла бесіда на ме­не, причім він довідав­ся о моїх за­ру­чи­нах з Лор­де­ном.


- Хто, хто ви­хо­дить за Лор­де­на? - спи­тав.


- Наталка!


- Наталка? - А по малій за­думі до­дав: - Ага, во­на! Вер­ко­вичівна!


- Вона. Ад­же ти її знаєш? - за­ки­ну­ла Зо­ня.


- Знаю, знаю! - відповів, змішав­ши­ся. А по хвилі до­дав з глу­мом: - От­же, во­на ви­хо­дить за йо­го! Ну-ну!


- І що ж на тім див­но­го, Ва­си­лю?


- О, див­но­го влас­ти­во нічо­го: хіба лиш те, що во­на не зда­ва­ла­ся мені од­ною з тих, що ви­хо­дять за пер­ших ліпших, як їм на­ви­нуться. Впрочім, всіля­ко бу­ває на світі…


- Вона не кон­че хотіла за йо­го йти.


- Але та­ки ви­хо­дить.


- Так за ко­го ж бу­ло їй іти?


Він не відповідав за­раз.


- Вже за ко­го-не­будь іншо­го, ли­ше не за йо­го.


- Так! То мог­ла бу­ла жда­ти без кінця. Оскільки я знаю, то її не сва­тав ніхто.


Він спа­ленів.


- І звідки ж ти то так доб­ре знаєш? - пи­тав насмішли­во. - Чи во­на пе­ред то­бою сповіда­ла­ся?


- Передо мною не тре­ба сповіда­ти­ся. Я знаю тут всіх, що мог­ли би же­ни­ти­ся, а ті не взя­ли, б її. Прочі ж - то го­лод­ни­ки, Ва­си­лю!


- Це ти на ме­не! - звер­нув­ся до неї бист­ро, і очі в нього за­горіли.


- Бог з то­бою, Ва­си­лю! - бо­ро­ни­лась дівчи­на, чи­ма­ло зчу­до­ва­на йо­го гнівом. - Ти прецінь не сва­тав її ніко­ли!


Він знов по­чер­вонів, не­мов йо­го хто ок­ро­пом по­си­пав, і відвер­нув­ся від неї до вікна, в тінь. Тро­хи зго­дом спи­тав:.


- Яка во­на?


- Хто та­кий?


- Ну, ад­же во­на, во­на!


- Ага, На­тал­ка! Та як то, Ва­си­лю, «яка во­на»?


- Чи щас­ли­ва? І чи лю­бить йо­го та­кож «страш­но»? - І розсміявся чо­гось…


- Не знаю, чи лю­бить. Сумніва­юся навіть, чи щас­ли­ва. Прав­да, Ле­ноч­ко? Від за­ру­чин ста­ла якась ди­ка, навіть змарніла.


- А яка бу­ла пер­ше? - І йо­го очі спи­ни­ли­ся ви­жи­да­ючо на Зо­ни­них ус­тах.


- А яка ж би? Во­на по­во­ди­ла­ся завсігди так, мов­би бу­ла чимсь ліпшим від нас. Чи

1 ... 27 28 29 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"