Книги Українською Мовою » 💛 Гумор » Слобода сміється, Валерій СЛОБОДА 📚 - Українською

Читати книгу - "Слобода сміється, Валерій СЛОБОДА"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Слобода сміється" автора Валерій СЛОБОДА. Жанр книги: 💛 Гумор. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 ... 41
Перейти на сторінку:
А хто головний?

А хто головний? 
Наплодив я змолоду синів, а вони, взяли на лихо, та й повиростали. Повиростали, налапали в штанах, що там щось є, і побігли женитися, геть, як я в їхні роки. Ну поженилися собі трохи, то й ідіть до хати, так ні, невісток з собою поприводили. І всі в одну хату. Таке веселе життя настало, я вам скажу, що я за пів року посивів. Ні, думаю, треба щось робити. Треба їм хати будувати і розселяти від гріха подалі, бо ж отим своїм коханням по кутках хату розтовчуть. Хату будувати потрібно дерево мати. А де ж його взяти? Лісу то багато, але ж даром не дають, а коштує, ніби він з позолотою і шашіль його не їсть. А грошей тільки на крупу хватає, гречка до крупи не відноситься, це делікатес, уже чорну ікру по ціні доганяє. Женився я і ростив синів ще в лихі дев’яності. І ви не гірше мене знаєте, що в ті роки платили, або бартером, або робочим стажем. Везло тим, хто працював на лікеро-горілчаному заводі, такий бартер ходив за валюту в народі. А в нас переважно люди працювали на камене-дробарних заводах, і щоб такий бартер привезти до хати, потрібно було мати БелАЗа, а щоб його мати потрібні гроші. Тьху! Заплутався я з цими бартерами. Були щасливчики, що отримували зарплату купонами, правда, перед тим як іти по зарплату, вони брали сумку, або й мішка, якщо на розряд заробляли більше, і йшли до церкви помолитися Богу, щоб не послав дощу, як будуть нести цю зарплату додому. Бо ці купони страх, як боялися води. Тільки-но їх скропи водою, як вони обмінювалися своїми малюнками і вже лихо їх розбере, де “десять тисяч”, де “сто тисяч”, навіть цілого “мільйона” не впізнавали. 
Одним словом – мої гроші вітер здув. Ну, думаю, піду до найголовнішого, хто господарює в нас у народі, і розкажу свою біду, може защемить у людини серце, застрягне ком у горлі, розчулиться, поспівчуває, і кине з барського плеча тих кілька кубів деревини. Самі бачте, он ділянками вирізають, та ешелонами продають.  
— А хто в нас головний? А де головний? Люди добрі, підкажіть, будь ласка, хто тут головний? Чия це: земля, ліс, поле, надра?  
— А ти звідки? Де живеш? 
— Я з села, в селі й живу.  
— То йди до свого старости, він тобі й скаже. Пішов.  
— Та який же я головний? – каже староста. – Ідіть до району, звідти мною командують. Пішов.  
— Не тут ви, дядьку, головного шукаєте. В моїх руках лишень район, а таких районів в області стільки, що й не порахую, в мене пальців стільки немає. Тож, якщо вам ніг своїх не шкода, то ідіть собі звідси на... Напрямок тримайте на область, – вказав на двері районний голова. 
— Ні, не шкода, бо ж цікаво знати, – сказав я вже в відчинених дверях молоденькою секретаркою у спідничці, мало не до пупа.  
— Господи, і це вам треба було таку далечінь сюди іти? – сказав обласний голова, встаючи з ошатного крісла. – Немає тут ніякого головного. Самі подивіться. Він відкрив дверці дорогого серванту. – Бачте: коньяк, віскі, бренді, мартині, все є, а головного немає. Може, ви чаю вип'єте? Катю, принеси дядьку чаю! – гукнув він, зачиняючи серванта. В кабінеті розцвіла дівиця, схожа на районну, але прикрашена, мов новорічна ялинка золотом.  
— Будь ласка, пригощайтеся, – проплямкала вона роздутими губами, ставлячи чашку на стіл. «Господи, і що вона тими губами таке робить, що так їх понамулювала? Чи може щось не те говорить, да б'ють?» – подумав я.  
— Якби я був головним, то хіба мене кожен раз, за що треба і не треба, зі столиці били б так по шиї? Ось побачте якого карка вже набили? – продемонстрував він свого вже двоскладового карка. Я подивився і вирішив, що ще рано бити свого кабанця, потримаю до Різдва, може акурат таке ж сало нагуляє.  
— А головного... Головного шукайте... А покажіть но, свого язика, – раптом попросив він. Ну, я з села, не гордий, і вивалив язика скільки зміг. – Ого! З таким язиком вам тільки до столиці іти треба. Там десь головний... Тільки як знайдете, то не кажіть, що до мене заходили, бо ж самі розумієте... – потираючи карка, сказав він.  
Довго йшов, натомив добряче ноги свої. Не так по дорозі до столиці, як вже по самій столиці. Знаєте, з одного кабінету в інший, потім на верх, потім на низ, потім знову по тому самому колу, аж у голові запаморочилося. Стомився, я вам скажу, так, що аж язика, як той собака, висолопив. Недаремно той, “обласний”, на мого язика заглядав, бо, мабуть, сам колись по столиці ходив. Отак тим язиком я і вперся в двері з золотою табличкою на якій було викарбовано — “САМ”.  
Як взнали, який шлях я подолав, щоб лизнути двері САМОГО, не прогнали, навпаки запросили до кабінету. Посадили за стіл, чаю налили ще й печива дали, видно здогадалися, що вже зголоднів за таку дорогу. 
— І що ж у вас, дядьку, таке сталося, що вашого язика мої охоронці ледве від дверей відірвали? – запитав САМ.  
— Шукаю я найголовнішого, хто є в нашій країні, ось так і до вас добрався. 
— А навіщо ж вам найголовніший?  
— Повиростали мої сини, – розказую, – поодружувалися, поприводили невісток до хати, а хата маленька і то як вип'ють, да вимкнуть світло, буває жінок плутають. А потім битися починають, не можуть порозумітися чия краща. Он вже старшенький шиплячі перестав вимовляти. Хочу їм хати побудувати, щоб кожне окремо жило.  
— А до мене за чим прийшли?  
— Хочу, щоб ви, як найголовніший, дали дозвіл взяти деревину на хати.  
— Не можу я вам такий дозвіл дати. Ліс – це ж народна власність. А я лишень слуга народу. Ви он до сивого волосся дожили, а до сих пір не зрозуміли, що в нас народ усім володіє. 
— То це виходить, що не ви найголовніший, а народ? Тю, так я ж з народу... Значить сам собі і голова. І треба було аж до столиці пертися... Побіжу тай сам собі нарубаю скільки треба, – зрадів я і кинувся до дверей.  
— Стійте! Куди ж ви? 
— До хати, за сокирою. 
— Не можна вам самому рубати ліс. 
— А де ж деревину взяти?  
— Купити потрібно.  
— Тьху ти, тиць, тобі Гриць! Знову про гроші. Так немає грошей і немає, де заробити. Колгоспів, радгоспів немає, заводи стоять, в кар'єрах карасі плавають. Де в селі заробити гроші? Га!? Я вас питаю? – розпалився я вже не на жарт, і так по столі грюкнув кулаком, що мене щось аж по потилиці ляснуло і світло потухло. Коли в очах розвидніло, то я розгледів, що біля мене стояло два бугаї, один з них, потираючи кулачище, дав мені пораду: 
— Ви, ото, дядьку, тихіше поводьтеся, бо ще, крий Боже, ось так без світла вперед ногами й додому поїдете. 
— А хто вам дав право народ по голові бити? – питаю вже трохи тихіше, бо щось видно з «гучністю» сталося.  
— Народ сам і дав таке право, щоб його слуг ніхто не зобижав і шанував.  
— Так, питаєте, дядьку, де заробити? А паї? Паї вам повидавали! – продовжував САМ. 
— А я не в колгоспі, а перед карасями, в кар’єрі працював.  
— Тоді вам повинні були ваучера, як співвласнику дати.  
— А я того ваучера ще в дев'яностих як співвласник продав власнику за три буханки хліба, бо діти їсти хотіли, а на тому ваучері ні сала, ні борошна я не бачив.  
— Тьху ти, хай йому грець! – вилаявся САМ, – зараз щось придумаємо. В мене тут є спеціальні голови, щоб думати і розгадувати такі ребуси.  
Натиснув він на якусь кнопочку і до кабінету забігли десь аж сім голів, може й більше, не рахував, не до цього було. І як у тій казці про скриньку: «Що, господарю, треба?» 
— Треба придумати, як і де дядьку гроші заробити, щоб було за що деревину купити, а то він сам вже за сокиру хапається.  
— Той нехай собі хапає. Навалить лісу, ми його продамо, а йому заплатимо те, що заробив.  
— А на холєри його продавати, потім знову купувати, хіба ж не можна відразу лісом взяти?  
— Не можна, дядьку, бо ми не знатимемо, як потім перед народом звітувати, на яку суму було взято лісу, – сказала одна голова.  
— Ви нарубаєте лісу, ми його переведемо в готівку, – доповнила друга голова.  
— А щоб заробити якнайбільше нашому шановному народу, то ліс треба пустити через виробництво. Це я вам говорю, як голова економіки, – сказала третя голова.  
— Як це? – захотів я взнати, як мені якомога більше заробити.  
— А ось так. Наприклад, ви нарубали десять кубів деревини, – роз'яснювала далі третя голова, взявши до рук олівця, почала на папері креслити якісь схеми,— перевізник завезе її на пилораму і сплатить податок державі з заробітку, який йому заплатить пилорамник. Той розпиляє ліс на брус та дошку, яку продасть виробникам і також сплатить податок державі. Виробники в свою чергу, – продовжував він далі рейдати олівцем, – виготовлять свою продукцію з дерева і також сплатять податок державі, – і знову побігла стрілка від чергового колечка до більшого, в якому було вписано «держава». 
І так далі геть всі подальші колечка – оптові бази, супермаркети, магазини, ринкові ятки, стріляли своїми стрілками в «державу», і мені здалося, що вона аж розбухла від тих податків, бо їх зібралося вдесятеро більше, ніж тої деревини, що було.  
— Ого, скільки я заробив! – зрадів я такій схемі заробітку.  
— Не радійте даремно, дядьку, бо це вже державні кошти, і підуть вони на зарплати державним працівникам, тобто тим, хто служить народу, – сказала третя голова, підстругуючи олівця.  
— А де ж моє? Що ж я заробив? Яка ж моя частка з цього всього заробітку? – занепокоївся я, відчуваючи, що десь щось прогавив у схемі.  
— Ну, приблизно така, – згорнув він у купку стружку від олівця.  
— Ось це все!? То це ж скільки мені потрібно рубати, щоб заробити на ту кляту деревину? Може, Господь і поспівчуває мені, і дасть того здоров'я, але стільки років життя точно не дасть. Це що, сокиру доведеться онукам передати, щоб дорубували? – розмірковував вголос я, дивлячись на ту купку стружки, вирішуючи, може, хоч це забрати. Раптом: 
— Хвилиночку, ми за стружку забули. Її можна продати для виготовлення тирсоплит, – і купка зникла зі столу.  
— Ось бачте, як вам все гарно роз'яснили. То ідіть собі, дядьку, і працюйте, і дай вам Бог здоров'я, – сказав САМ, випроводжаючи мене за двері.  
А я оце іду та й думаю, що так розумно дулю мені ніхто ще не давав. Надаремно, виходить, до столиці приперся. Чи може, взяти ту сокиру та... Ой, щось задумався я, треба бігти ліс валити, бо ж точно сини хату розтовчуть.  
 

‍​‌‌​​‌‌‌​​‌​‌‌​‌​​​‌​‌‌‌​‌‌​​​‌‌​​‌‌​‌​‌​​​‌​‌‌‍
1 2 3 4 ... 41
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Слобода сміється, Валерій СЛОБОДА», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Слобода сміється, Валерій СЛОБОДА"