Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » У пошуках Оґопоґо, Леся Вороніна 📚 - Українською

Читати книгу - "У пошуках Оґопоґо, Леся Вороніна"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "У пошуках Оґопоґо" автора Леся Вороніна. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги / 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 ... 33
Перейти на сторінку:
вперше потрапила до Вроцлава, найбільший подив у мене викликала назва вулиці, на якій жили мої родичі, - На Остатнім Ґрошу. Тобто — На Останню Копійку. Виявляється, за легендою, в давнину саме тут, на тодішній околиці міста, зупинялися селяни після вдалого базарювання, щоб випити по чарці. І часто пропивали геть усе до останнього гроша. В соціалістичні часи вулицю хотіли перейменувати, та свідома громадськість відстояла чудернацьку назву. Бо це також був шматочок історії.

Так само вроцлав'яни не дали перебудувати старовинну Ринкову площу, і сусідня Соляна площа, де колись продавали сіль, а тепер торгують квітами з усього світу, також стоїть незаймана й неповторна.

При цьому старе місто, історія якого налічує майже два тисячоліття, не сприймається як музей. З підвалів, переобладнаних під нічні клуби, ресторани й кав'ярні, долинає шалена музика, і юрми молодих і веселих людей приходять сюди щовечора і шаліють, і танцюють, і раз у раз цуплять бронзове перо з правиці класика польської літератури поета Фредро. Пам'ятник цьому генієві, котрий окрім патріотичних, ліричних та філософських творів написав ще й купу сороміцьких віршиків (такий собі Олесь Подерв'янський польського зразка), нині гордо височіє перед будинком ратуші і, мабуть,

регоче, дивлячись згори, як йому вкладають між бронзових пальців усе нові й нові бронзові пера. Уявляю, що б він сказав отим колекціонерам старожитностей, коли б зміг відкрити свої бронзові вуста! Підозрюю, що великий поет вдався б до далеко не цензурної лексики і таки переконав би юних вандалів, щоб вони нарешті дали йому спокій.

У Вроцлаві працює один із найстаріших і найуславленіших європейських університетів. Цікаво, що традиції своїх попередників — студентів Середньовіччя — юні вроцлав'яни зберегли дотепер. Колись на початку літа, після того, як було складено всі іспити й розпочиналися вакації, спудеї вирушали кожен до свого рідного міста, містечка чи села. Але, перш ніж розійтися по всіх усюдах, вони влаштовували «ваґари» — веселу забаву з піснями, танцями, перевдяганням та розіграшами.

Тож і сьогодні дівчата й хлопці надягають карнавальні костюми й збираються на Ринковій площі, на свій традиційний молодіжний карнавал, що триває цілісіньку ніч. Посеред площі зводять величезну сцену, на якій виступають музичні гурти, і звуки «важкого металу» зливаються з вибухами потужних феєрверків. Тут можна зустріти веселого блазня, що б'є у бубон і подзенькує дзвіночками, пришитими до смішного «рогатого» капелюха, а ось Смерть на ходулях, вбрана у моторошні чорні шати, з косою у руці, намагається вхопити довгою кістлявою рукою необачних перехожих. З нею змагається лицар у картонних обладунках. Він відчайдушно вимахує довгим мечем, але з усього видно, що його іграшкової зброї ніхто не боїться, і хороброму воякові доводиться ганебно тікати з поля бою…

Взимку на площі Ринок, під ратушею заливають ковзанку, і з ранку до вечора тут кружляють на ковзанах малі й дорослі прихильники традиційних зимових розваг. Поруч, біля модерного скляного водограю, де вода безперервним потоком дзюркотить по прозорих скляних поверхнях, вправні фокусники показують дива з мильними бульками. Я й не уявляла, що зі звичайної мильної води можна видмухати кулі завбільшки з дирижабль! Ці гігантські бульбашки підіймаються вгору над ринковим майданом і найбільше тішать дітлахів. Здасться, що коли дивишся крізь барвисту прозору бульку, світ стає казковим. У ньому можуть здійснитися будь-які дива й виповнитися найфантастичніші бажання і мрії.

До Вроцлава щороку приїжджає купа німецьких туристів, тих, хто ще пам'ятає часи, коли Вроцлав звався Бреслау, і величні костьоли були кірхами, і марширували на ринковій площі рум'яні гітлерюґендівці, співаючи завзяті фашистські гімни. Ці бабусі й дідусі, клацаючи вставними щелепами, розповідають одне одному про те, що ось тут була татова крамничка, а за тим рогом юний Фріц уперше поцілував свою Ґретхен. І зморшкувата бабця, спираючись на металеву конструкцію-ходунок, радісно хитає головою: Йа! Йа! Саме так усе й було.

І що цікаво, поляки зовсім не комплексують з цього приводу. Вони уперто й послідовно пишуть нову й переписують стару історію. І кожна назва у центрі Вроцлава та на його околицях суто польська, і про кожну капличку, замок чи костьол вже складено свої дуже польські легенди й перекази.

Недарма ж мудрий дядько Лесі Українки Михайло Драгоманов застерігав колись своїх братів-українців, щоб вони не бідкалися через свою лиху долю. Мовляв, що ж ви, любі друзі, скаржитеся, що вас б'ють? У світі поважають не тих, кого б'ють, а тих, хто відбивається!

На цілий світ уславився острів Тумський, що лежить посеред Одри. Щороку сюди приїжджають мільйони людей з усього світу. Адже впродовж століть на острові зводили величні храми, головний з яких — кафедральний собор Іоанна Хрестителя, заснований ще у далекому XI столітті, тепер вважається однією з найбільших католицьких святинь. Собор багато разів перебудовували, він ніби обростав з усіх боків великими й маленькими допоміжними спорудами, але дві головні гостроверхі вежі, як і в давні часи, височіють над островом і перетворилися на своєрідний символ та візитівку Вроцлава.

Кожен костьол на острові Тумському має свою довгу й складну історію, кожен має своє неповторне обличчя й приховані таємниці. Одна з найцінніших пам'яток — старовинний храм Святого Хреста і Святого Варфоломія. Він зберігся до наших днів майже у первісному вигляді і є одним з небагатьох зразків давньої сакральної будівлі. Тому ця невеличка і, на перший погляд, непоказна споруда так цікавить

архітекторів, мистецтвознавців та істориків, які приїжджають до Вроцлава з різних країн світу спеціально задля того, аби вивчати цей витвір середньовічних зодчих.

А ще в кожній новій дільниці міста зводяться все нові й нові храми. З дев'ятого поверху, з помешкання моїх родичів (так-так, розташованого на отій славетній вулиці з чудернацькою назвою На Остатнім Ґрошу) щонеділі о шостій ранку можна побачити, як ідуть і йдуть до храму мешканці багатоповерхівок — старі й малі, ошатно вбрані, ідуть під бамкання дзвонів, відчуваючи свою причетність до спільної церкви, і до спільної мови, і до спільної землі.

Я із заздрістю дивлюся на мешканців вулиці На Остатнім Ґрошу і думаю: можливо, кожному українцеві варто зробити таке собі «вроцлавське щеплення» і позбутися дитячої звички показувати одне одному ваву і мірятися, у кого та вава більша. І навчитися боронити своє. До речі, і від братів-поляків також.

Мандрівка п’ята

Під знаком сонячного каменя

Якщо вам доводилося бувати у приморських містах, ви, мабуть, помітили, що там завжди панує особливий, святковий настрій. І байдуже, чи стоятиме це місто на березі теплого моря, а чи його продуватимуть

1 2 3 4 ... 33
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «У пошуках Оґопоґо, Леся Вороніна», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "У пошуках Оґопоґо, Леся Вороніна"