Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Розвиток Хезболли: від ліванського ополчення до регіонального гравця 📚 - Українською

Читати книгу - "Розвиток Хезболли: від ліванського ополчення до регіонального гравця"

185
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Розвиток Хезболли: від ліванського ополчення до регіонального гравця" автора Ніколас Бленфорд. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 5 6 7 8
Перейти на сторінку:
принизливо скасувати своє попереднє рішення, котре одразу ж викликало збройну реакцію Хезболли. Після 2008 внутрішньополітичний процес був обтяжений дальшими хвилями паралічу та безвиході. Противники Хезболли дійшли висновку, що мають небагато важелів упливу на партію, яка потенційно може погрожувати насиллям у разі, якщо її інтереси будуть загрожені. Контроль Хезболли над Ліваном навряд чи суттєво зміниться в осяжному майбутньому, особливо за президента-союзника християнина Мішеля Ауна й за умови фактичного краху парадигми 14 березня – 8 березня, яка визначала політику після 2005.

Тим не менш, найбільшого розвитку Хезболла досягла останніми роками у військовій сфері. Після війни 2006 (між Хезболлою та Ізраїлем – прим. перекладача), Хезболла значно зросла в живій силі, озброєнні та спорядженні. Вона має армію чисельністю понад 20 000 добре навчених бійців, багато з яких загартовані боями в Сирії, а також десятки тисяч позаштатних резервістів.

Як повідомляють, організація має понад 100 000 ракет, у тому числі суббалістичні керовані ракети зі 1100-фунтовими (близько 500 кг – прим. перекладача) боєголовками, а ще передові системи ППО, протикорабельні ракети і парк безпілотників, деякі з яких можливо є бойовими. У Хезболли є великий підрозділ спецназу, підрозділ радіоелектронної розвідки та підрозділ морського десанту, потенційно оснащений плавучими засобами та напівзанурювальним судном. В Сирії організація використовує бронетанкову «бригаду», що складається з бронетранспортерів, танків і пересувних систем ППО для наземної підтримки.

Багато з тих уроків, які Хезболла винесла з Сирії, не будуть доречними в контексті майбутньої війни з Ізраїлем – хезбаллони не будуть ні пересуватися полем на броньованих машинах назустріч Армії оборони Ізраїля, ні викликати авіаудари. Проте їхній бойовий досвід у багатьох географічних середовищах був корисним і вони навчилися краще стріляти, маневрувати, вести розвідку і користуватись розвідданими при плануванні більш складних операцій.

Уроки, які Хезболла винесла з Сирії, змушують Ізраїль почуватись ніяково. Згідно стратегічних оцінок за 2017 впливового ізраїльського Інституту вивчення національної безпеки, Хезболла завдяки сирійському досвіду і придбаному за більш ніж 10 останніх років сучасному озброєнню стала «найвагомішою актуальною воєнною загрозою для Ізраїля».

Нова роль та майбутнє в Сирії

Участь у війні в Сирії – найвизначніший воєнний чин Хезболли, навіть більш визначний, ніж її кампанія спротиву ізраїльським окупаційним військам на півдні Лівану в 1990х. В будь-який час у Сирії проходять службу в середньому близько 8 000 бійців і їхня кількість може змінюватися залежно від оперативних потреб. Організація відіграла ключову роль у збереженні влади Асада. Говорячи загалом, Хезболла найнята в якості передового загону при наступах, оскільки її бійці своєю чудовою підготовкою, злагодженістю й дисципліною виділяються з-поміж інших провладних сил у Сирії. Окрім прямої участі в боях, Хезболла разом з іншими підрозділами бере участь в обмежувальних операціях з підсилення їхньої основи та готує командирів, що умовно відповідають рівню сержантів, для командування іншими підрозділами ополченців, наприклад тими, що входять до складу Ліва Фатемійоун (добровольчий загін афганців) та Ліва Зайнабійоун (добровольчий загін пакистанців). Хезболла ще відіграє важливу роль у підвищенні бойового потенціалу інших, тренуючи нових інструкторів та звичайних новобранців. На керівному рівні офіцери Хезболли працюють пліч-о-пліч зі старшими офіцерами КСІРу та штабом сирійської армії над розробкою планів операцій.

Хезболла виправдовує своє втручання в сирійську війну з двох основних причин. По-перше, за словами Насралли, війна в Сирії була «політичним проєктом» США в інтересах Ізраїля. Сирія за правління Асада є «оплотом спротиву», тож її падіння послабить антиізраїльський фронт і означатиме програш палестинської справи.

«В той час, як наш тил загрожений або підтримка порушена, спротив не може залишатись бездіяльним» – заявив Насралла 25 травня 2013, уперше підтвердивши присутність Хезболли в Сирії.

Друга причина виправдання – загроза, яку становить постання сунітських екстремістських груп у Сирії, таких як ІДІЛ та Хей’a Тахрір аш-Шам (Організація визволення Леванту – прим. перекладача), стосовно яких Хезболла вживає термін «такфірі», що означає радикалів, котрі вважають віровідступниками всіх тих, хто не поділяє їхнього суворого тлумачення ісламу.

На середину 2017, коли війна в Сирії тривала вже сьомий рік, режим Асада, здавалось, узяв гору в конфлікті, внаслідок якого понад 400 000 загинули, а більшість країни лежала в руїнах. Перехоплення у повстанців контролю над східною частиною Халебу наприкінці 2016 й наступна домовленість про припинення вогню між режимом і повстанцями відновили мир у більшій частині заходу Сирії, що протягом війни частіше був головним воєнним театром. Тепер увага зосередилась на відвоюванні в ІДІЛу сходу Сирії та придушенні підтримуваного США ополчення. Станом на жовтень 2017 Хезболла відіграє головну роль у наступі з метою повернення регіону Дейр ез-Зор і долини річки Євфрат до міста Ель-Букемель на сирійсько-іракському кордоні. Зважаючи на ці плановані запеклі бої, малоймовірно, що Хезболла вийде з Сирії найближчим часом. Фактично, вона повинна й далі відігравати свою важливу роль в Сирії, навіть якщо конфлікт буде вирішений.

Іран і Хезболла мають стратегічний інтерес, аби зберегти присутність на Голанських висотах навпроти ізраїльського оборонного рубежу. В 2014 Хезболла почала працювати над оборонною інфраструктурою на півночі Голан, яка має мало значення в нинішньому конфлікті з антиасадівською опозицією, а більше у майбутніх можливих операціях проти Ізраїля. 18 січня 2015 команда агентів Хезболли разом з генералом КСІРу здійснювала об’їзд завершених споруд одразу на північ від Ель-Кунейтри, згідно джерел близьких до Хезболли, коли ізраїльський безпілотник завдав по них декілька ракетних ударів. Генерал КСІРу та шестеро хезбаллонів, у тому числі двоє високопоставлених, загинули.

Ізраїль знає про амбіції Ірану та Хезболли щодо Голанських висот і визначив їхню присутність там як «червону лінію». Це неодноразово було головною темою переговорів між Росією та Ізраїлем. Наразі іранці та хезбаллони, як зазначається, дотримуються умов 10-15 кілометрової буферної зони на Голанських висотах, але Росія відкинула вимоги Ізраїля розширити цю зону до 40 кілометрів. Проте надалі неясно, чи захоче або чи зможе Росія переконати або натиснути на Іран з метою відмови від амбіцій щодо Голан. Коли конфлікт у Сирії добігатиме кінця, Голанські висоти можуть стати новим театром протиборства Хезболли з Ізраїлем.

Другою потенційною роллю Хезболли в майбутній післявоєнній Сирії буде допомога в розбудові та навчанні сирійської армії та сил безпеки. Сирійська армія традиційно навчалася радянської воєнної доктрини з наголосом на швидких масованих танкових наступах. З огляду на те, що головним зовнішнім ворогом Сирії залишається Ізраїль, Дамаск потребує ресурсів для будівництва звичайної армії, яка б становила серйозну загрозу для Армії оборони Ізраїля. Крім того, коли вуличні протести наприкінці 2011 переросли в збройний конфлікт, сирійська армія виявилася невідповідною для вирішення проблем, які становили повстанські групи. Натомість у Сирії може з’явитися

1 2 3 4 5 6 7 8
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Розвиток Хезболли: від ліванського ополчення до регіонального гравця», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Розвиток Хезболли: від ліванського ополчення до регіонального гравця"