Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Розвиток Хезболли: від ліванського ополчення до регіонального гравця 📚 - Українською

Читати книгу - "Розвиток Хезболли: від ліванського ополчення до регіонального гравця"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Розвиток Хезболли: від ліванського ополчення до регіонального гравця" автора Ніколас Бленфорд. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 5 6 7 8
Перейти на сторінку:
свідком повного краху коаліції 14 березня в парламенті, забезпечила обрання президентом свого союзника Мішеля Ауна й змусила свого головного опонента Саада Харірі до компромісу, що передбачав його повернення на пост прем’єр-міністра. Що ж до внутрішньопартійної політики, то Хезболла постає перед незначною проблемою в коротко- або середньостроковій перспективі, що може змінити існуюче становище.

Вплив на регіональну безпеку

Численні конфлікти на Близькому Сході, в яких Іран має вплив, дали змогу Хезболлі вирости від порівняно обмеженого учасника арабо-ізраїльського конфлікту до регіонального суб’єкта. Її місії військового сприяння в Сирії, Іраці та Ємені показали, що Хезболла може бути корисною не лише прямою участю в боях – вона важлива тим, що здатна підвищувати бойовий потенціал груп, яких Іран підтримує або які йому союзні, в усьому регіоні на користь регіональних амбіцій Тегерана. Для Хезболли боротьба проти Ізраїля залишається першочерговою й лежить в основі тематики «спротиву». Проте конфронтація Ірану та Саудівської Аравії й відповідно їхніх союзників, яка лише загострилася за останнє десятиліття, створила для організації нову широку регіональну роль в забезпеченні планів Ірану здобути владу над усім Близьким Сходом.

Сприяння появі інших збройних недержавних формувань

Існування Хезболли саме по собі не спричинило появу інших радикальних груп: ані тих, які підтримують Хезболлу (палестинські фракції чи іракське шиїтське ополчення), ані ворожих (Аль-Каїда чи ІДІЛ). Але як потужна шиїтська організація, що глибоко залучена до ліванської політики, війни в Сирії, конфліктів у Ємені та Іраці, Хезболла вважається непримиренним ворогом радикальних сунітських ісламістських груп.

У Лівані місцеві сунітські ісламісти здійснили декілька серйозних спроб формування військових осередків чи підрозділів безпосередньо для стримування Хезболли. Навіть скороминущий рух шейха Ахмеда Асіра, пасіонарного салафітського клірика з Сайди, не становив реальної загрози для Хезболли. Рух Асіра був розбитий у дводенній битві з ліванськими вояками та місцевими підрозділами Хезболли поблизу його мечетьського комплексу в Абрі, східному передмісті Сайди, у червні 2013. Внаслідок бою загинули 18 солдатів та від 25 до 40 послідовників Асіра.

Ліванські суніти не вчиняють якихось дій стосовно Хезболли частково через її воєнну та політичну перевагу, що стримує, і частково через всеохоплюючу роботу ліванської розвідки та безпекових служб, що ефективно відстежують і арештовують радикальних сунітських елементів. До того ж, сунітська спільнота Лівану загалом пасивна й сповідує більше торговельну, а не войовничу традицію.

У чому Хезболла відіграла більш очевидну роль у появі збройних формувань в регіоні, так це у вишколенні підтримуваних Іраном ополчень в Сирії, Іраці та Ємені.

Роль в роздмухуванні шиїто-сунітських чвар і насильницького екстремізму

Історично релігійний розкол у Лівані пролягав між християнами та мусульманами, але в останньому десятилітті розкол змістився до міжмусульманського поділу на сунітів і шиїтів, а християни лавірують між ними.

Вступ Хезболли у війну в Сирії лише загострив цей міжмусульманський конфлікт і налаштував проти партії не лише ліванських сунітів, а й сунітів з усього регіону. Це призвело до того, що сирійські бойові групи із початку 2013 завдали по долині Бека десятки ракетних ударів, а з липня 2013 до кінця червня 2014 запустили хвилю машин-самогубців начинених вибухівкою, внаслідок чого загинули близько 100 людей і поранено близько 900. Два вибухи, вчинені в листопаді 2015 терористами-смертниками в Бурдж-Бараджне, населеному шиїтами південному передмісті Бейрута, забрали життя 43 людей і поранили 239. Це була найкривавіша атака після завершення в 1990 Громадянської війни у Лівані.

Відповідальність за більшість атак, вчинених з використанням машин-самогубців, брали на себе сунітські екстремістські угруповання, як-от колишня пов’язана з Аль-Каїдою Джабгат Ан-Нусра та ліванські Бригади Абдалли Азама. У своїх заявах вони чітко зазначали, що то були відповіді на втручання Хезболли у війну в Сирії.

ЧАСТИНА 2: ПРОТИДІЯ ЦЬОМУ НАСИЛЬНИЦЬКОМУ МІЖНАРОДНОМУ РУХОВІ: РЕАГУВАННЯ І ПЛАНИ

Яким чином зовнішній вплив з боку Ірану на Хезболлу може бути послаблений або набути менш деструктивного характеру?

Не існує простих способів, як розірвати тісні ідеологічні, фінансові та майнові зв’язки між Хезболлою та Іраном. Хезболла є найбільшим досягненням Ірану в справі експорту Ісламської революції. Організація утвердила себе в якості надійного та дієвого партнера, що допомагає Тегерану впливати на Близький Схід. США можуть обирати з-поміж кількох реалістичних ліній поведінки в коротко- і середньостроковій перспективі, що призведуть до розриву без ризику дестабілізації цього партнерства й зміцнення американських інтересів та інтересів своїх союзників у регіоні.

Ці лінії передбачають докладання зусиль до повалення існуючої влади в Ірані. Однак це може занурити Близький Схід до ще більшого хаосу з малими шансами на його успішне подолання.

Вашинґтон може відмовитись від Спільного всеосяжного плану дій і заново накласти жорсткі санкції, аби примусити Іран розірвати відносини з Хезболлою та кардинальним чином змінити свій вплив у регіоні.

Проте інші підписанти цього плану виявляли готовність і далі його дотримуватись, що зробить США одинокими у своїй антиіранській позиції з-поміж провідних світових держав. Ба більше, це може підштовхнути Іран до сильного удару у відповідь по американським інтересам у регіоні Перської затоки й не лише.

Що можна зробити для зменшення впливу чи протидії відозвам і електронним повідомленням Хезболли в Лівані та за його межами?

Рівень популярності Хезболли сьогодні залежить від її власних дій у Лівані чи будь-де й навряд чи будь-який зовнішній вплив на її відозви та електронні повідомлення матиме велике значення. В Лівані прості громадяни по-різному ставляться до Хезболли – ліванці поділяються на прихильників та противників і їхні погляди загалом стійкі.

Рішимість Хезболли й надалі відстоювати «пріоритет спротиву» відштовхнула значну частину ліванського населення після 2000, коли Ізраїль покинув південь Лівану. В арабському світі популярність Хезболли залишалась високою, особливо в період від 2006, війни з Ізраїлем, до 2013, коли стало відомим її збройне втручання в Сирії. Відтоді народна підтримка Хезболли в країнах Близького Сходу та Північної Африки суттєво знизилась і більшість сунітів цих країн зараз її різко засуджують. І навіть ще одна війна з Ізраїлем навряд чи це змінить.

Яких заходів можна вжити задля контролю над фінансовими надходженнями і ресурсами організації та за її доступом до зброї?

В грудні 2015 США прийняли Міжнародний акт запобігання фінансування Хезболли, об’єктом якого є фінансові інституції, створені спеціально для полегшення ведення операцій на великі суми від імені Хезболли чи будь-кого, хто афілійований з нею чи діє від її імені. Цей акт вимагає, аби ліванські банки заморожували рахунки осіб та організацій, котрих зазначить Служба контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США. В разі невиконання цієї вимоги, на банк накладуть санкції та позбавлять доступу до фінансової системи США. Це стосується не лише

1 2 3 4 5 6 7 8
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Розвиток Хезболли: від ліванського ополчення до регіонального гравця», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Розвиток Хезболли: від ліванського ополчення до регіонального гравця"