Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Подарунок на іменини, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Подарунок на іменини, Коцюбинський"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Подарунок на іменини" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 5
Перейти на сторінку:
про се­бе Су­сан­на.

- Яким.


- Хто б мiг по­ду­мать! Ви­няньчив на­шо­го хлоп­ця… До­ря так йо­го лю­бить.


- Розпився, стер­во.


Вона все бiльше пе­рей­ма­ла­ся чо­ло­вi­ко­вим пла­ном. Ну i при­ду­мав!


Зелена лам­па теп­ло свi­ти­лась у ха­тi, як доб­ре сер­це у гру­­дях, па­ро­хо­дик дрi­мав на по­мос­тi, утк­нув­шись в ка­на­пу. Кар­по Пет­ро­вич зi скри­пом дри­гав но­гою в такт своїм дум­кам, а Су­сан­на в ти­хiй мир­нос­тi ха­ти сну­ва­ла мрiї про кра­щi ча­си, ко­ли Кар­па на­реш­тi оцi­нять.


I, спов­не­на ра­дiс­ним по­чут­тям, пi­дiй­шла сти­ха до чо­ло­вi­ка та по­цi­лу­ва­ла в мок­ре чо­ло.


- Пора вже спа­ти… завт­ра тре­ба вста­ва­ти за­ран­ня… Ах, До­рик, щас­ли­вий!



***



- Одчепись, ма­мо!


Доря не хтiв вста­ва­ти. Вит­рi­щав очi, на­ля­ка­нi свiт­лом, i па­дав знов на по­душ­ку. Але ко­ли ма­ти по­ча­ла ду­ши­ти йо­го в своїх обiй­мах i з по­мос­ту зат­рi­щав па­ро­хо­дик, зга­дав од­ра­­зу, що се йо­го день. То­дi вiн рап­том вис­ко­чив з лiж­ка, те­п­­лий, зо­ло­тис­тий, дов­гий, на ху­дих стег­нах, i при­сiв се­ред ха­ти над па­ро­хо­дом.


Раптом ве­ли­кi, хо­лод­нi од уми­ван­ня ру­ки ляг­ли йо­му на гру­ди та реб­ра i пiд­ня­ли ку­дись уго­ру, в змi­ша­ний за­пах тю­тю­ну i по­ма­ди, в лос­ко­тан­ня шорст­ко­го во­лос­ся, теп­лих батькiвських губ. Злег­ка обд­ря­па­ний твер­дим хо­ло­дом гу­д­­зи­кiв i по­го­нiв, До­ря при­пав з до­вiр'ям до батька, а ко­ли п'яти йо­го зно­ву дiтк­ну­лись по­мос­ту, гус­тий го­лос про­гу­дiв м'яко над ним:


- Одягайсь швид­ше. За­раз поїдем.


Доря пiд­няв на батька очi.


Поїдуть? Ку­ди?


На ри­бу, мо­же? Ти­ха рiч­ка i бо­сi но­ги, яки­ми мож­на бро­дить по пi­соч­ку… Вуд­ли­ще - лу­ком i срiб­ляс­те миг­тiн­ня ри­б­ки на во­ло­сi­нi. "Бовть!" - ска­за­ла во­да, ковт­нув­ши ка­мiн­чик…


А мо­же, поїдуть ку­дись да­ле­ко-да­ле­ко… у не­вi­до­мий го­род. Бу­дуть їха­ти, їха­ти, їха­ти… Де­ре­ва бу­дуть кру­жи­тись i тi­ка­ти на­зад… Ни­ви са­мi пiдс­те­ляться ко­ням пiд но­ги. Му­хи об­ся­дуть блис­ку­чi кiнськi за­ди, а над го­ло­вою пи­ща­ти­ме пташ­ка…


Хотiв за­пи­та­ти у батька, але йо­го вже не бу­ло.


I рап­том ра­нець, пов­ний книж­ка­ми, все зiп­су­вав. А гiм­на­зiя? А уро­ки?


- До гiм­на­зiї ни­нi не пi­деш, До­рик, - зро­зу­мi­ла йо­го Су­сан­на.


Вiн обк­ру­тив­ся на од­нiй нiж­цi, ляс­нув се­бе по стег­нах з ра­дiс­ним пис­ком пташ­ки i зно­ву при­сiв над своїм па­ро­хо­дом.


Але йо­го звiд­ти наг­на­ли.


Одягався пос­пiш­но, з по­чут­тям свя­та i iс­ну­ван­ня, з дри­жан­ням кож­ної жил­ки од хо­лод­ку со­роч­ки й теп­ла ма­ми­них рук, жад­ний на весь свiт, на­че го­роб­чик, що все розк­ри­ває па­щу в гнiз­дi.


Незащiбнутий, з по­ясом у ру­цi, об­бi­гав весь дiм. Ко­ло ган­ку ку­ня­ли зво­щик i кiнь, в кух­нi пи­ща­ли ко­тя­та, в сто­ло­вiй батько до­пи­вав чай.


Доря хтiв при­гор­ну­тись до нього, але не смiв. Тiльки вдяч­но об­няв очи­ма ши­ро­ку спи­ну i па­рад­нi по­го­ни.


"Оселедець!" - зга­дав своє проз­ви­ще в кла­сi, - i до слiз бо­ля­че ста­ло за батька, бо то че­рез нього так до­ку­ча­ли.


Ранок сто­яв ти­хий i теп­лий, але До­рi зве­лi­ли на­дi­ва­ти ват­ну ши­не­лю. Гру­бий ко­мiр пiд­пи­рав йо­му шию, а ма­ти, вся ще у бi­лiм, схи­ля­лась над ним при­пух­лим од сну ли­цем i лос­ко­та­ла зби­тим во­лос­сям, на­си­лу за­пи­ха­ючи гуд­зи­ки у но­вi пет­лi.


- Ну, по­ра їхать.


Вулицi бу­ли без­люд­нi. I так чуд­но бу­ло, що ще спа­ли до­ми, де­ре­ва й бар­ка­ни, а во­ни їдуть ку­дись, не­вi­до­мо для чо­го, i та­то мов­чить. Батько­вi ру­ки, в бi­лих ни­тя­них ру­ка­ви­цях, важ­ко ле­жа­ли на дер­жал­нi шаш­ки, а вiз­ни­ко­ва спи­на сон­но хи­та­лась ча­са­ми з бо­ку на бiк. Ми­на­ли гiм­на­зич­ний бу­ди­нок, зас­тиг­лий в по­ва­зi важ­ких ко­лон i чор­них хо­лод­них вi­кон. Шко­да, що ще так ра­но i нiх­то не по­ба­чить, як До­ря їде у не­вi­до­мi краї в теп­лiй но­венькiй ши­не­лi. Про­щай­те, про­щай­те! Не вер­нусь нi­ко­ли!.. I по­за­ду ли­ши­лись би тiльки зазд­рi пог­ля­ди хлоп­цiв, розк­ри­тi од смi­ху ро­ти, пов­нi бi­лих зу­бiв.


З мiс­та спус­ти­лись в до­ли­ну, де ко­ле­са рап­том за­тих­ли, як в во­ду впа­ли, за­пах­ло хлi­вом, i ма­ленькi до­ми дрi­ма­ли, як по обо­рах ко­ро­ви.


- Тобi доб­ре си­дi­ти? - пос­пи­тав батько, i До­ря зло­вив йо­го пог­ляд на сво­му гер­бi, на блис­ку­чих од гуд­зи­кiв гру­дях.


Починало вже днi­ти. Гус­тий за­пах пiз­нiх гре­чок i су­хої стер­нi по­вi­вав з по­ля. Во­но вже сте­ли­ло по обид­ва бо­ки до­ро­ги пе­рис­тi кри­ла, як в ме­те­ля, а в зе­ле­но­му не­бi ро­ди­ли­ся го­ло­си.


Земля бу­ди­лась. Греч­ка поп­ли­ла бi­лим пi­нис­тим шу­мом, до рiл­лi при­па­да­ли теп­ли­ми грудьми пташ­ки, а вi­тер гой­дав ди­ви­ну i во­лош­ки. Пов­нi, ро­же­вi, як дi­ти, збуд­же­нi зi сну, пли­ли по не­бi хма­рин­ки, в стер­нi, пев­но, вже по­чи­на­ли свою ро­бо­ту жу­ки, а польовi му­хи чу­ха­ли десь лап­ка­ми жи­вiт та розп­рав­ля­ли зле­жа­нi кри­ла. Чу­лось нев­ло­ви­ме ди­ха­н­­ня жит­тя, рух зем­них со­кiв, i од­вiт­но об­зи­ва­лась в До­ри­нiм тi­лi га­ря­ча кров. Ку­ди ще їхать? От злiз­ти б тут, по­бi­гать по ши­ро­ко­му по­лю або по­ле­жать в тра­вi.


Зiйшло б га­ря­че сон­це, i прос­тяг­лось би по по­лю, як стру­ни, ба­би­не лi­то.


Карпо Пет­ро­вич три­вож­но пог­ля­дав на­пе­ред. Вiн бо­яв­ся спiз­ни­тись. Йо­го кор­тi­ло ска­за­ти До­рi, ку­ди во­ни їдуть. Го­во­ри­ти чи нi? На квад­ра­то­вiм чо­лi пок­ла­лись ряд­ка­ми од­на на дру­гу дрiб­ненькi зморш­ки, а ру­ки втра­ти­ли важ­ку не­­по­руш­нiсть. Нi, не тре­ба ка­за­ти, не­хай се нес­по­дi­ван­ка бу­­де. Вiн лю­бов­но об­няв До­рю за стан i при­гор­нув до се­бе.


Бiла вiз­ни­ко­ва ко­би­ла по­мiт­но кульга­ла. Пi­дiй­ма­ла за­д­нє ко­пи­то i ста­ра­ла­ся бiг­ти на трьох. "Ах, стер­во, му­чить бi­д­­ну ко­ня­ку… Фу-ти, ну-ти, не пiд­ку­вав, ско­ти­на…" I тут тi­ль­ки в нiм во­рух­ну­лось: чи доб­ре ро­бить, що взяв з со­бою До­рю? Але на­бiг­ла згад­ка - i вiн зас­по­коївсь. Ще в ди­тинст­вi йо­го во­зи­ли ди­ви­тись на розст­рiл трьох мос­ка­лiв, i ся кар­ти­на ли­ши­лась у нього на цi­ле жит­тя, то­дi як дру­гi по­дiб­нi, якi вiн час­то ба­чив те­пер, вже не ро­би­ли та­ко­го вра­жен­ня. Хi­ба що тре­ба бу­ло роз­до­бу­ти доз­вiл од ди­рек­то­ра До­рi.


- Доря! Ти боїшся ди­рек­то­ра сво­го?


- Корови?


- Якої ко­ро­ви? - зди­ву­вав­ся Кар­по Пет­ро­вич.


- У нас так ди­рек­то­ра драж­нять. До­ря на­дув­ся, всу­нув го­ло­ву в пле­чi i важ­но про­цi­див в нiс:


- Панове гiм­на­зис­ти по­вин­нi вес­ти се­бе у ме­не прис­той­но, хо­ди­ти до церк­ви, по­ва­жа­ти…


- Ха-ха! -не вдер­жавсь Кар­по Пет­ро­вич. - Як, як? Пе­ред ним встав, на­че жи­вий, важ­кий ди­рек­тор з гру­бим, зас­тиг­лим об­лич­чям, на­ли­тий ту­пою пи­хою по сам кар­туз i не­ру­х­­ли­вий, як тiльна ко­ро­ва.


- Ах ти, кап­шук! Як ти смiєш драж­ни­тись з сво­го на­ча­ль­ст­ва?


Але До­ря не вi­рив у не­щи­рий гнiв батька. Вiн на­дув­ся, аж чер­во­нiв, ста­вив но­ги, на­че по­лi­на, i, важ­но роз­че­пi­рив­ши пальцi, гуг­ня­вив:


- Тих, що бу­дуть зай­ма­ти­ся со­цi­алiз­мом або хо­ди­ти по шос­тiй до мiс­та…


- Ха-ха!.. - ре­го­тав­ся Кар­по Пет­ро­вич, за­був­ши вся­ку по­ва­­гу. - Чис­то ко­ме­дi­ант!.. Стiй! - рап­том штовх­нув вiн вiз­ни­­ка в спи­ну. - Не ба­чиш, приїхав…


Збоку од шля­ху двi ди­кi

1 2 3 4 5
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Подарунок на іменини, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Подарунок на іменини, Коцюбинський"