Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Подарунок на іменини, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Подарунок на іменини, Коцюбинський"

172
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Подарунок на іменини" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 5
Перейти на сторінку:
гру­шi трем­тi­ли дрiб­неньким лис­том у ра­нiш­нiм хо­лод­ку.

- Завертай пiд гру­шi…


Ще чер­во­ний i трем­тя­чий од смi­ху, Кар­по Пет­ро­вич ви­лiз з дрож­ки, взяв До­рю за ру­ку i пiд­вiв до де­рев.


Тодi До­ря по­ба­чив, що вiн стоїть над яром, жов­та гли­на зсу­вається в нього з-пiд нiг, на днi ями чор­нi­ють лю­ди, а в гус­тих пе­ред­ра­нiш­нiх тi­нях ви­раз­но бi­лi­ють стов­пи.


- Що се та­ке?


Йому ви­да­лось зра­зу, що сьогод­нi на­род­не свя­то, що ось-ось рап­том заг­ра ка­те­рин­ка i за­гой­да­ються на гой­дал­цi лю­ди.


Вiн був роз­ча­ро­ва­ний тро­хи.


Батько мiц­но стис­нув йо­му ру­ку i глу­хо, з свис­том пе­реднього зу­ба ска­зав:


- Дивися й не про­пус­кай нi­чо­го. Ста­рай­ся, щоб те­бе нiх­то не по­мi­тив. Най­кра­ще схо­вай­ся за гру­шу…


Потому по­чав спус­ка­ти­ся в яр, миг­тя­чи срiб­лом по­го­нiв i об­си­па­ючи шаш­кою гли­ну, а йо­го ру­ки, за­тяг­не­нi в ру­ка­ви­ч­ки, пла­ва­ли у по­вiт­рi, як го­лу­би.


Ранок яс­нi­шав. На край­не­бi, за яром, лег­кi хма­рин­ки зай­ма­лись, як од вог­ню со­ло­ма, а важ­кi чер­во­но тлi­ли, на­че ду­­бо­вий ву­гiль.


На по­мiст, пiд сос­но­вi стов­пи, хтось ви­лiз i по­тяг­нув мо­ту­з­ку, на­че хо­тiв дiз­на­ти­ся, чи мiц­на.


- Яким! - зра­дiв йо­му До­ря. Йо­му зда­ло­ся, що вiн ба­чить во­дя­нис­тi, блу­ка­ючi очi Яки­ма, в якi так час­то ди­вив­ся, ко­ли ще той но­сив йо­го на ру­ках.


- А де ж му­зи­ка?


Однак за­мiсть му­зи­ки вiн по­ба­чив мун­ди­ри й хо­лод­ний по­лиск руш­ниць. Батько ви­тяг­ся в струн­ку, од­да­вав ко­мусь честь, а йо­го бi­ла у ру­ка­вич­цi ру­ка з зiг­ну­тим лiк­тем не­мов трем­тi­ла. Ви­раз­но жов­тi­ли нап­лiч­ни­ки в ко­гось з обох бо­кiв без­ву­со­го ви­ду, i два ряд­ки гуд­зи­кiв зли­ва­лись в жов­тi до­рiж­ки. Ос­то­ронь сто­яв пiп, мо­тав ли­сою го­ло­вою, на­че ко­ма­рiв од­га­няв, i все сте­лив срiб­ний шовк бо­ро­ди на сук­но чор­ної ря­си, все гла­див фi­оле­то­вi ви­ло­ги ши­ро­ких ру­ка­вiв.


"Молебень?" - по­ду­мав До­ря.


Йому зро­би­ло­ся скуч­но, i вiн по­чув над го­ло­вою дрiб­не, ме­туш­ли­ве шеп­тан­ня гру­шi.


Озирнувся на вiз­ни­ка. Зiг­нув­шись, зво­щик ко­пир­сав щось в ко­ле­сi пальцем. Йо­го дов­га си­ня сук­ма­на, ру­да на фал­дах, вкри­ва­ла но­ги аж до зем­лi, на­че спiд­ни­ця. Бi­ла ко­ня­ка дрi­ма­ла на трьох но­гах, зiг­нув­ши чет­вер­ту.


Над го­ло­вою ко­рот­ким ури­ва­ним пис­ком об­зи­ва­ла­ся пта­ш­ка.


Доря знов гля­нув в до­ли­ну. Те­пер вiн по­мi­тив жiн­ку се­ред ку­пи муж­чин. Ко­син­ка, зв'яза­на вуз­ли­ком пiд бо­ро­дою, зли­ва­лась з її ли­цем в од­ну бi­ляс­ту пля­му, а на тем­нiй оде­жi свi­ти­ли­ся ру­ки, про­зо­рi й мо­лоч­нi, як по­но­чi по­рох­но.


- Приїхав ди­ви­тись, па­ни­чу?


Вiзник пi­дiй­шов зза­ду i став не­да­ле­ко.


- Або що? - обер­нув­ся до нього До­ря.


- А нi­чо­го - ди­вись. Ви­рос­теш - здасться.


В йо­го круг­ло­му оцi - дру­ге вiз­ник заж­му­рив, - в го­ло­сi, в кут­ках уст бу­ло за­чiп­ли­ве щось, об­раз­ли­ве.


- Молебень бу­дуть пра­вить, Се­ме­не?


- Кха! - ках­нув Се­мен. - Мо­ле­бень, та­ку йо­го ма­му… Во­ни їй справ­лять мо­ле­бень…


- Нi, справ­дi, Се­ме­не, - про­хав йо­го До­ря.


Семен мов­чав. Глуз­ли­вий ви­раз, скри­вив­ши йо­му об­лич­чя, зас­тиг в твер­де щось, жорс­то­ке.


Мовчки за­ко­тив вiн по­лу сук­ма­ни пiд са­мi пах­ви, вий­няв тю­­тюн i за­хо­див­ся кру­ти­ти ци­гар­ку. Ко­би­ла по­ча­ла мо­чи­тись. Се­мен пос­вис­тав їй ти­хенько, а тим ча­сом по­те­ру­ха ви­­си­па­лась з ци­гар­ки на зем­лю. Скiн­чив­ши кру­ти­ти, вiн ста­ран­но зак­леїв ци­гар­ку i ней­мо­вiр­но гля­нув на До­рю.


- Папенька не ка­за­ли?


- Їй-богу, нi, - зак­ляв­ся До­ря. - Сьогод­нi, бач, мої iме­ни­ни, i вiн…


- Так… на iме­ни­ни, зна­чить… Лов­ко при­ду­мав. Се­мен за­ти­с­нув в гру­бi i чор­нi пальцi ци­гар­ку, а пра­ву ру­ку пiд­няв, об­вiв нею круг шиї, сiп­нув до­го­ри, храп­нув i зас­мi­яв­ся.


- Капут!


- Капут? - вит­рi­щив До­ря на нього ве­ли­кi й не­вин­нi очi.


Тодi вiз­ник по­яс­нив:


- Повiсять ба­риш­ню за­раз… Мо­ле­бень, та­ку їх ма­му…


Доря по­чув хо­ло­док в тi­лi.


- Неправда… ти все жар­туєш… - по­чер­во­нiв вiн од­ра­зу.


- Авжеж, жар­тую…


I знов храп­нув, зро­бив­ши над го­ло­вою той са­мий рух.


Щось пiд­ко­ти­лось в До­рi пiд сер­цем i так не­доб­ре роз­ли­лось по ру­ках i но­гах.


- Як, зов­сiм по­вi­сять?


Голос пе­рер­вав­ся у нього, i жаль скри­вив гу­би.


- Не зов­сiм, а тiльки до­ти, по­ки но­ги не пе­рес­та­нуть дри­гать… - Жбур­нув оку­рок, сплю­нув й до­дав: - Яким спра­ви­ть­ся ско­ро… не пер­шин­ка!


Сонце за­па­ли­ло кри­ва­вi вог­нi на це­ра­то­вiм бри­лi Се­ме­на, а До­ря ди­вивсь на Се­ме­на з та­ким хо­лод­ним жа­хом, не­мов не Яким, а вiз­ник має за­раз вi­ша­ти жiн­ку з блi­дим об­лич­чям.


В го­ло­вi йо­го рап­том про­нес­ли­ся роз­мо­ви, якi чув вдо­ма… Ок­ре­мi сло­ва, та­кi пер­ше зви­чай­нi, да­ле­кi i ней­мо­вiр­нi, як в каз­цi… а те­пер все наб­ли­зи­лось i ожи­ло.


Тепер вiн iнак­ше гля­нув в до­ли­ну, на не­по­руш­нi ря­ди мо­с­­ка­лiв, блис­ку­чi фор­ми на­чальства, блi­ду жiн­ку в бi­лiй ко­син­цi й сос­но­вi стов­пи. Все во­но зли­лось в од­нiм сло­вi: "По­­вi­сять" - нес­тер­пу­че жах­ли­вiм i ди­кiм.


Тим ча­сом Яким пе­рес­тав поп­рав­ля­ти мо­туз­ку - во­на зле­г­ка гой­да­лась, - злiз з риш­то­ван­ня i пi­дiй­шов до жiн­ки. Жiн­ка од­ве­ла йо­го ру­хом ху­дої ру­ки, бла­кит­ної на­че, зро­би­ла не­рiв­ний крок, а да­лi твер­до пiш­ла до стов­пiв.


"Ось за­раз!.. Ось за­раз!.." - щось крик­ну­ло в До­рi i опек­ло, а йо­го но­ги са­мi зiг­ну­лись i шуг­ну­ли в про­вал­ля, об­си­па­ючи гли­ну…


Карпо Пет­ро­вич все пог­ля­дав на го­ру, пiд гру­шi. Йо­му ча­сом зда­ва­лось, що вiн ба­чить там До­рю, миг­тiн­ня гуд­зи­кiв на гiм­на­зич­нiм пальтi. Знав, що зро­бив не­за­кон­но, взяв­ши з со­бою хлоп­ця, i по­тер­пав. Ану ж хто по­ба­чить? Од­нак все йшло як слiд: мос­ка­лi ту­по сто­яли, як нi­мий час­то­кiл, то­ва­риш про­ку­ро­ра все за­тис­кав ус­та та за­ко­чу­вав очi, як жерт­ва ве­чiр­ня, пiп поп­рав­ляв на­перс­ний хрест та гла­див свої шов­ко­вi ви­ло­ги. Яким щось вов­ту­зив­ся дов­го, нес­по­кiй­но роз­си­па­ючи пог­ляд во­дя­нис­тих очей. По­лiц­мей­стер стри­ма­ним ба­сом ро­бив якiсь не­пот­рiб­нi на­ка­зи, аби го­во­ри­ти. Кар­по Пет­ро­вич не­уваж­но їх слу­хав, на­ма­га­ючись стри­ма­ти ру­ку, що трем­тi­ла од лiк­тя до кiн­чи­кiв пальцiв i та­ра­ба­ни­ла дрiб­но в ви­сок. Ко­ли б вже швид­ше кi­нець… Ко­ли б вже проп­ли­ло тих кiлька хви­лин…


Жiнка на­щось розв'яза­ла ко­син­ку, спус­ти­ла її на пле­чi i, струс­нув­ши чор­ним во­лос­сям, ру­ши­ла з мiс­ця. Кар­по Пет­ро­вич чує, що вiн хо­ло­не в нап­ру­же­нiй ти­шi, що в го­ло­вi у нього, як важ­ка хви­ля, ко­лих­ну­ла­ся дум­ка: "Чи До­ря все ба­чить?" - i проп­лив об­раз Су­сан­ни, як во­на слу­хає опо­вi­дан­ня си­на.


Вже жiн­ка сто­яла на риш­то­ван­нi, ко­лих­ну­ла­ся ря­са, i зня­в­ся в по­вiт­рi хрест. Яким пок­лав ру­ку на заш­морг i за­бi­гав нав­ко­ло очи­ма, бряз­ну­ли глу­хо важ­кi руш­ни­цi, на­че за­лi­зо зiтх­ну­ло, а скiс­ний про­мiнь вма­чав кiн­цi пiд­ня­тих ша­бель у кров.


I ось тут са­ме ста­лось щось див­не, нез­ро­зу­мi­ле. На­че ка­мiнь зiр­вав­ся з го­ри i по­ко­тив­ся пiд но­ги. На бi­гу, круг­лий i гру­бий в своїй ват­нiй ши­не­лi, До­ря пром­чав­ся до риш­то­ван­ня, за­мi­та­ючи по­ла­ми гли­ну, губ­ля­чи си­нiй кар­туз i ро­зк­ри­ва­ючи ши­ро­ко ру­ки.


Наскочив на жiн­ку

1 2 3 4 5
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Подарунок на іменини, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Подарунок на іменини, Коцюбинський"