Читати книгу - "Дорога, Кормак Маккарті"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Мабуть, треба глянути.
А може, просто підемо далі?
А якщо вони йдуть туди ж, куди й ми?
І що? запитав хлопець.
Таж вони йтимуть за нами. Хотілось би знати, хто це.
А якщо це армія?
Там же просто невелике багаття.
Чому б нам просто не почекати?
Не можна чекати. Їжа майже закінчилася. А нам треба йти далі.
Залишили візок у лісі, і чоловік перевірив, чи добре патрони обертаються в барабані. І дерев'яні, і справжній. Стояли та прислухалися. У нерухомому повітрі дим здіймався вертикально. Жодних звуків. Через нещодавні дощі листя під ногами розм'якло й не шурхотіло. Обернувся і глянув на хлопця. Маленьке брудне обличчя, здавалося, розтягнулося від страху. Обійшли вогнище на віддалі, хлопець тримав його за руку. Чоловік присів навпочіпки й обійняв його, і вони тривалий час просто слухали. Гадаю, вони пішли, сказав він.
Що?
Гадаю, вони пішли. У них, напевно, був спостерігач.
Тату, це може бути пастка.
Гаразд. Трохи почекаємо.
Так і зробили. Між деревами бачили дим. Здійнявся вітер, і цівка диму викривилася, а потім до них долинули запахи. Запахи їжі. Обійдемо ще раз? запропонував чоловік.
Можна тримати тебе за руку?
Так. Звісно.
Від лісу лишилися самі спалені стовбури. Нікого не видно. Гадаю, вони нас побачили, сказав чоловік. Думаю, вони нас побачили та втекли. Побачили, що в нас зброя.
Лишили приготовану їжу.
Так.
Глянемо?
Мені дуже страшно, тату.
Там нікого немає. Усе гаразд.
Дісталися до галявинки, хлопець і далі стискав його руку. Ті люди забрали із собою все, крім якоїсь чорної штуки, насадженої на шампур над вуглинами. Чоловік стояв, перевіряючи периметр, але раптом хлопець відвернувся й зарився обличчям у його куртку. Він швидко озирнувся перевірити, що сталося. Що таке? запитав він. Що таке? Хлопець хитав головою. Ой, тату, сказав він. Чоловік повернувся, знову роздивився й тоді все зрозумів. Хлопець побачив, що на рожні було обгоріле немовля, безголове і випатране. Чоловік нахилився, підняв хлопця й рушив із ним до дороги, міцно його пригортаючи. Вибач, прошепотів він. Вибач.
Не знав, чи хлопець колись знову з ним розмовлятиме. Отаборилися біля річки, і чоловік сів коло вогню, слухаючи, як у темряві тече вода. Місце було небезпечне, бо шум річки заглушав решту звуків, але він сподівався, що це трохи підбадьорить хлопця. Доїли решту продуктів, і чоловік сів вивчати мапу. Виміряв дорогу шматком шнурка, вдивлявся й переміряв. До узбережжя ще досить далеко. І він не знав, що вони там знайдуть. Перетасував частинки мапи, поклав їх назад у поліетиленовий пакет і сів, вдивляючись у жарини.
Наступного дня вони перетнули річку по вузькому залізному мосту й увійшли до старого фабричного містечка. Обшукали дерев'яні будинки, але нічого не знайшли. На одному ґанку побачили мерця в комбінезоні, вочевидь, він там сидів уже багато років. Скидався на солом'яне опудало, виставлене, щоб оголошувати про якесь свято. Пройшлися вздовж темної фабричної стіни із замурованими вікнами. Попереду вітер ганяв вулицями дрібну чорну сажу.
На узбіччі розкидано дивні предмети. Електроприлади, меблі. Інструменти. Пілігрими давним-давно залишили ці речі на шляху до самотньої чи колективної смерті. Ще рік тому хлопець міг іноді взяти щось із цього й деякий час нести, але більше так не робив. Сіли відпочити, допили залишки чистої води й поставили пластикову каністру на дорозі. Хлопець сказав: Якби в нас була та маленька дитина, вона могла б піти з нами.
Так. Могла б.
Де вони її знайшли?
Чоловік не відповів.
А десь ще можуть бути діти?
Не знаю. Можливо.
Мені шкода, що я таке сказав про тих людей.
Яких?
Які там згоріли. Тих, що застрягли в дорозі та згоріли.
Не пам'ятаю, щоб ти казав про них щось погане.
Поганого я не казав. Тепер уже можемо йти?
Добре. Хочеш поїхати у візку?
Ні, і так добре.
Чому ти не хочеш трохи проїхатися?
Не хочу. Усе добре.
На рівній місцевості вода сповільнилася. Заплавні низовини біля дороги нерухомі й сірі. Прибережні рівнинні річки свинцевим серпантином в'ються по спустошених угіддях. Ішли далі. Попереду побачили заглиблення й зарості очерету. Гадаю, там міст, сказав чоловік. Можливо, струмок.
А ту воду можна пити?
У нас немає вибору.
Не захворіємо?
Не думаю. Може, там узагалі сухо.
Можна я першим гляну?
Так. Звичайно.
Хлопець гайнув по дорозі. Чоловік уже давно не бачив, як він бігає. Лікті виставив, на ногах шльопають завеликі кеди. Батько зупинився і дивився, кусаючи губу.
* * *
Від струмка лишилося дрібне джерельце. Чоловік спостерігав, як потічок ледве плине, спускаючись у бетонну трубу під дорогою. Плюнув у струмок, щоб перевірити, чи вода проточна. Узяв ганчірку з візка і пластмасову банку, повернувся, обернув ганчіркою горлечко банки, занурив її у воду й дивився, як банка наповнюється. Підняв її, всю в краплях, і підніс до світла. На вигляд не така й кепська. Зняв ганчірку й передав банку хлопцю. Пий, сказав він.
Той випив і передав назад.
Ще попий.
Ти попий, тату.
Добре.
Вони сіли й профільтрували воду від попелу. Пили, скільки могли. Потім хлопець відкинувся на траву.
Треба йти.
Я дуже втомився.
Знаю.
Сидів і дивився на нього. Вони не їли вже два дні. Ще два, і почнуть слабнути. Чоловік виліз крізь очерет на насип, щоб поглянути на дорогу. Темна, чорна й невторована там, де перетинає відкриту місцевість. Вітри змітали попіл і пил із дорожньої поверхні. Колись це був родючий край. Ніде немає жодних ознак життя. Цієї частини країни він уже не знав. Назв міст і річок. Ходімо, сказав він. Маємо йти.
Спали дедалі більше. Уже не раз прокидалися розпластані посеред дороги, як жертви ДТП. Сон смерті. Чоловік сідав і тягнувся до револьвера. Одного свинцевого вечора стояв, зіпершись ліктями на ручку візка, і дивився на дім у полі десь за півтора кілометра від них. Першим його помітив хлопець. Дім то виринав, то зникав у завісі сажі, ніби в якомусь непевному сні. Чоловік сперся на візок і дивився на сина. Дійти туди буде непросто. Треба взяти ковдри. Візок сховати десь біля дороги. Можна було б дістатися туди до темряви, але назад повернутися вже не вийде.
Треба глянути, що там. Вибір невеликий.
Я не хочу.
Ми не їли кілька днів.
Я не голодний.
Ні, ти вмираєш з голоду.
Тату, я не хочу туди йти.
Там нікого немає. Обіцяю.
Звідки ти знаєш?
Просто знаю.
Вони можуть
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дорога, Кормак Маккарті», після закриття браузера.