Читати книгу - "Дим"

314
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дим" автора Володимир Худенко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 30 31 32 ... 84
Перейти на сторінку:
типовий мурашник житлового масиву. Йому часто уявлялося, як живуть люди в тій чи іншій квартирі, особливо на верхніх поверхах. Он в тій новобудові, він помітив, світилось одне чи двоє вікон поміж колодязів під’їзду. Що за люди там живуть? Чого їм не спиться поночі? Хтозна й чого це нині цікавило Антона, і він уявляв, що, може, там, в тій брянській новобудові, живуть такі самі люди, як він з Іриною, точно така сама молода пара. Хто ж вони такі? Бозна. Звичайні молоді люди, такі ж, як і вони, тільки що росіяни. Є в них діти чи нема? Може, й є. Скільки ж тих дітей? Може, двійко. Чого ж двійко? Бозна й чого, так йому, Антону, схотілося. ТОМУ Антону схотілося, а ТА Ірина взяла й народила – що тут, на бога, такого вже незвичайного? Але чого ж їм не спиться поночі? Та мало там чого – бо вони ще молоді люди і кохають одне одного, от чого. А тепер, може, вони вийшли в глухий передранішній час на кухню чи на балкон, ввімкнули там світло і говорили тихо, аби не збудити дітей, і позирали зі своєї висоти на освітлену ліхтарями автомобільну дорогу, на залізничну лінію в далині та смужку лісу за пустирями, на будки гаражів і дитячий майданчик під домом, на пусті лавки під під’їздами, на мертвенну заграву нічного міста в пелені передранішньої мряки. Ось вони стоять там, ЦЕЙ Антон вже чітко бачив, стоять там і помічають фірмовий пасажирський потяг, що неспішно підповзає до їхнього сонного міста.

– Агов! – окликнула його Ірина і помахала рукою, йдучи з тамбуру вже вбрана в джинси, ту саму теплу кофту і чорну куртку спортивного покрою з капюшоном, взута в кросівки. – Об чім задумався? – всміхнулась.

– Та так… – струснув він головою сонно. – Холодно там, як думаєш?

– А що там думати? В тамбурі вікно одкрите – холодно і сиро…

Вона сіла коло нього.

– Вдягайся, – мовила твердо.

– Та мо… – забелькотів він мляво.

– Одягай светр, – мовила так само вона і полізла в сумку.

Антон зітхнув і став розстібати сорочку, зняв її і надів натомість поверх тільняшки сірий теплий светр, що подала йому Ірина.

– І куртку, – зауважила вона.

Він зітхнув і підкорився, накинув на плечі ще й осінню куртку, таку імпортну зеленувату штурмівку на липучках – колись та ж Лара й прислала її йому на день народження. Зручна річ – і легка, і тепла водночас, непоказна, схожа чимось на спецівку навіть, але й між люди по-своєму нарядна.

Антон переклав ще цигарки й дрібні гроші з кишені сорочки до куртки, а документи Іра поклала в сумочку, «пояс вірності» також у неї остався. Наче запакувались повністю, нічого не забули. Тепер сиділи ото на нижній полиці з готовими сумками одне коло одного, Ірина одно позіхала.

– Не виспалась? – спитав Антон.

– Та наче й виспалась… – повела вона плечем.

Вони обоє глянули перед собою – сусід спав безпробудно, ледь не з головою накрившись ковдрою. А мо’ й не спав – біс його зна…

– Брянськ-Орловський, – шепнула їм провідниця, зазирнувши, – під’їжджаємо.

Вона вже й казала раз перед тим.

– Пішли? – спитався Антон у дружини.

– Хо-одімо, – позіхнула вона знов і дуже прудко як на свою сонливість ухопила до рук одну сумку.

– Оддай, – штовхнув її плечем Антон.

А вона на те лиш показала йому кінчик язика і рушила до виходу.

З цього вагону зійшли в Брянську наче вони самі, і на платформі було малолюдно, лиш проходжувались поодинокі міняйли з своїм:

– Покупаю гривны!..

Платформа була чи то четверта аж – вони вирішили не плестись до переходу, що був далеченько, а пройшли через колії, пропустивши перед тим довжелезний товарняк із цистернами.

На вулиці дійсно було прохолодно і вкрай сиро, аж летіла в нерівному світлі ліхтарів над перонами ото така дражлива передранішня мряка – дощ не дощ, туман не туман. Їх обох добряче зросило тією мрякою, поки зайшли у вокзал – хоч голови суши.

– Чого капюшон не накинеш? – пробурчав Антон вже майже коло дверей.

– А ти чого? – одповіла йому Ірина і вони обоє легко всміхнулись.

У вокзалі також було не надто багато людей, пора-бо ще рання, глуха. Вони пройшли в зал очікування і там усілись на сидіння – Ірина знов дістала книжку і зосереджено втупилась в неї, а Антон байдуже розглядав стелю з намальованими гербами міст Брянської області.

– Ой боже, та що ж це?.. – протягла Ірина, знов протяжно позіхнувши.

– Таки не виспалась? – мовив Антон. – Спробуй тут подрімати, обіпрись об мене.

– Та де не виспалась, спала ж, як бидлина… – крутнула вона головою, ізнов позіхнувши. – Їй-бо, пристріт напав.

– І хто ж зурочив? – здивувався Антон.

– Мо’ Григорій Максимович, – буркнула Ірина, смішно надувшись, од чого Антон хихикнув так різко і голосно, що деякі люди в залі очікування на них заозирались.

– Давай пошепчу? – спитав він напівжартома.

– Давай, – просто кивнула вона.

То була у них така наче гра. Баба Маня навчила Антона перед армією двом молитвам – одна на кров, друга на пристріт. Було се так – баба Маня їх прочитала один раз і сказала, що він має ото так з одного разу й запам’ятати всі слова, аби молитва «передалась». Правда, потому вона йому їх іще й передавала на папірці через матір, як та приїжджала до нього на присягу в Прибалтику. Але Антон наче і справді запам’ятав їх з одного разу, хоча, може, то лиш тепер за давністю літ йому так здавалось. Баба Маня ще приказувала, щоби він не шептав нікому, окрім себе, поки молодий, а як постаріє, то, мовляв, тоді вже можна й чужим людям. Своїм, казала баба Маня, шептати можна – дітям чи жоні, то нічого. Отож, уже після служби, весілля, Ірина якось несильно урізалась ножем – було се на паші, перед вечором, вони якраз пасли корів і перекушували коло меліораційного шлюзу, вона одрізала кусень сала і ото врізалась. Воно й не дуже, а медикаментів ніяких не було, ні бинтів. Антон хотів було сходити в село, або хай би вона сходила сама, але Іра відмовилась, мовляв, рана – дурничка, а скоро вже й так череду назад гнати… Вона лишень промила ранку чистою водою з термоса і заходилась перев’язувати шматком ганчірки. Тоді Антон ради сміху запропонував їй пошептати на кров. Ну й пошептав – ту молитву він запам’ятав краще всього, бо була вона напрочуд коротка:

1 ... 30 31 32 ... 84
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дим», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Дим"