Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Спомини 📚 - Українською

Читати книгу - "Спомини"

992
0
29.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Спомини" автора Йосип Сліпий. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💛 Езотерика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 317 318 319 ... 334
Перейти на сторінку:
або часткове знищення певної національної, расової або релігійної групи як шляхом прямого фізичного знищення, так і шляхом навмисного створення умов, що провадять до її повного або часткового знищення. Очевидно, Сліпий вважав, що знищення УГКЦ підпадає під дане в цій конвенції визначення геноциду.(обратно) 764

У 1943–1944 pp. були проведені масові депортації калмиків, інгушів, чеченців, карачаївців, балкарців, кримських татар, ногайців, турків-месхетинців, понтійських греків — як правило, під приводом звинувачень у колабораціонізмі, які поширювалися на весь народ без винятку. Були зліквідовані й автономії, що їх мали декотрі з цих народів. У 1948 р. був виданий указ, що забороняв представникам депортованих народів повертатися на батьківщину. Але вже в 1957–1958 pp. деяким із цих народів (калмикам, чеченцям, інгушам, карачаївцям і балкарцям) було дозволено повернутися в місця колишнього проживання, а їх автономії — відновлено.

(обратно) 765

Йосиф Сліпий натякає на напругу, а зрештою й розрив дипломатичних відносин між Югославією і СРСР у 1948–1955 pp., що його викликало небажання югославського керівництва йти у фарватері сталінської політики. Тільки після смерти Сталіна, у 1955 p., між Югославією і СРСР була підписана декларація про взаємоповагу та невтручання у внутрішні справи.

(обратно) 766

12 грудня 1956 р. в Москві між СССР і Японією була підписана спільна декларація, яка припинила стан війни і врегулювала відносини між двома країнами.

(обратно) 767

“Поларіс” (Polaris) — балістична ракета для підводних човнів, розроблена у США в другій половині 1950-х років і прийнята на озброєння у листопаді 1960 р. У цьому ж році США та Великобританія підписали угоду про базування американських підводних човнів, озброєних атомними ракетами, у Шотландії, в північній частині затоки Ферт-оф-Клайд. Згодом, у 1962 p., президент США Кеннеді та британський прем’єр-міністр Макміллан підписали угоду про постачання цих ракет Великобританії в обмін на надання нею бази для американських підводних човнів у Шотландії.

(обратно) 768

“Дамоклів меч” — небезпека, що постійно нависає над кимось.

(обратно) 769

Англійський прем’єр-міністр у 1957–1963 pp. Гарольд Макміллан (Harold Macmillan) був першим західним лідером, який офіційно відвідав СРСР після Другої світової війни. У контексті цього візиту (21 лютого — 3 березня 1959) Макміллан відвідав також і Київ. Незабаром після цього між СРСР і Великобританією була підписана торгова угода на п’ять років та угода про зв’язки у сфері науки, техніки і гуманітарної освіти на 1960–1961 pp.

(обратно) 770

При висвяченні Клима Смолятича його, замість патріяршого благословення, благословили реліквією, яку Володимир Великий привіз свого часу з Корсуня до Києва — головою св. Климента. Це було зроблено на взір того, як у Царгороді нового патріярха благословляли рукою св. Йоана Хрестителя.

(обратно) 771

Хіба — у Й. Сліпого часто вживається у значенні пол. chyba: адже ж, чейже.

(обратно) 772

Ігнатій Оксенович-Старушич (†1650) — єпископ Могилівський, професор і ректор Києво-Могилянської академії, ігумен Київського Видубицького монастиря. Був визначним проповідником, помер невдовзі після хіротонії у 1650 р. У своєму “Казанні” на похороні князя Ігоря Святополка-Четвертинського засуджував козаків як “бунтівників”.

(обратно) 773

Йосафат Кунцевич написав кілька полемічних творів на захист унії: “О фальшованю писем словенских”, “О старшинстві св. Петра”, “О крещенії Владимира”, “Катехизис” та інші. Коли його почали звинувачувати у переслідуванні православних, він відповів на ці закиди листом до канцлера Льва Сапіги від 22 квітня 1622 р. (текст листа див. у вид.: Н. Коялович. Литовская церковная Уния, т. 2. Санкт-Петербург 1861, с. 336, а відповідь на нього Сапіги у вид.: Вестник юго-западной и западной России, т. 1, вип. 2. Київ 1862, с. 65–79).

(обратно) 774

Лінія Одра — Ниса — сучасний німецько-польський кордон, встановлений після Другої світової війни, що проходить по річках Одра та Ниса. Після Другої світової війни польський кордон з Німеччиною був зміщений на захід за рахунок колишніх німецьких територій як компенсація за втрачені Польщею землі Західної України та Західної Білоруси. Німецька Демократична Республіка визнала цей кордон у 1950 p., але Західна Німеччина відмовлялася його визнавати до 1970 p., коли визнала його de facto; визнання de jure відбулося тільки в 1990 р. й було одною з умов об’єднання Німеччини.

(обратно) 775

Лат.: Audiatur et altera pars — слід вислухати й іншу (протилежну) сторону, треба вислухати і обвинувача, і обвинуваченого.

(обратно) 776

Ця фраза “Lieb’ Vaterland, magst ruhig sein!” (“Будь спокійна, люба Вітчизно!”) взята з приспіву німецької ліричної пісні “Сторожа на Райні” (“Die Wacht am Rhein”). Написана під час Райнської кризи 1840 р. швабським торговцем Максом Шнекенбюрґером, ця патріотична пісня за часів Бісмарка та франко-пруської війни (1870–1871) стала неофіційним гімном Пруссії. Вона залишалася популярною також і в часи Першої та Другої світових воєн. Її мотиви широко використовувалися в музиці та кінематографії протягом усього XX ст. Йосиф Сліпий, очевидно, не раз мав нагоду чути цю пісню під час своїх студій в Інсбруку.

(обратно) 777

Чернетка, написана синім чорнилом, закінчується датою “Кінець грудня 1960 року”. Чистовик, написаний зеленим чорнилом, датований “січнем 1961 року”. Точна дата не вказана в жодному з варіянтів.

(обратно)
1 ... 317 318 319 ... 334
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Спомини», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Спомини"