Читати книгу - "МВА за 10 днів"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Для лідера важливо розуміти власні особистісні риси. Ви, мабуть, розумієте, що коли лідер невпевнений у собі, він може стати авторитарним, незалежно від того, якої поведінки вимагає ситуація. Ось чому важливий самоаналіз: від дасть вам змогу уникнути стилів лідерства, що не відповідають ситуації.
Мої хиби й чесноти — це одні й ті самі риси. Мені весь час чогось замало. Я мушу все перевіряти. Це ускладнює мені життя — люди думають, що я нікому не вірю. Та я мушу знати, що відбувається.
— Джорджіо Армані, інтерв’ю в журналі «Forbes»
Творчий підхід. МВА не лише навчають розуміти лідерство, їх також навчають бути лідерами з творчим підходом. Оскільки один із інгредієнтів пирога VCM — це бачення, МВА повинні розвивати своє творче мислення. У всіх бувають моменти творчого натхнення, активного генерування ідей, коли їхнє креативне мислення перебуває на піку. До когось таке натхнення приходить у ванні, до когось — на «фаянсовому троні», а до когось — за кермом. Творчі думки часто скороминущі, й треба вміти вловити їх у крихкому процесі зародження. Чик Томпсон у своїй книзі «Чудова думка!» пропонує постійно тримати під рукою ручку, диктофон або восковий олівець (для душу) у всіх місцях, де вас може ідея осяяти натхнення.
А ще є техніка асоціативних карт. Візьміть чистий аркуш паперу й почніть думати над завданням, яке потребує творчого підходу, а тоді запишіть тему й обведіть її кружечком. Продовжуйте невимушено й неупереджено записувати поруч й обводити кружечками всі свої асоціації і ключові слова по темі і з’єднуйте їх лініями, наче спицями колеса. До кожної спиці хай прилягають інші спиці, і так далі. Жодна думка не є дурною, записуйте все! Коли завершите, то у невпорядкованій купі непов’язаних між собою асоціацій ви можете знайти щось цікаве. Мені ця техніка допомагала вигадувати назви, рекламні тексти і проектні рішення для цієї книги. Спробуйте — ви нічого не втратите.
Ось асоціативна карта, яку я склав при роботі над назвою цієї книги.
Підприємливість. Із лідерством і творчим мисленням пов’язана ще одна риса — одна з найактуальніших тем для МВА — підприємливість. Думка про те, чи підприємливості можна навчити, досить суперечлива, але усі найкращі школи досліджують цю тему й намагаються впровадити в життя. Дослідження підприємців показують, що у них, в тій чи іншій пропорції, поєднуються такі характеристики:
• вміння справлятися із невизначеністю й непевністю;
• віра в те, що вони — ковалі власного щастя;
• наполегливість у виконанні завдань;
• низький рівень страху зазнати невдачі;
• вміння бачити можливості.
На заняттях про підприємництво МВА навчають відкривати власну справу і складати бізнес-плани. Для мотивації сюди запрошують успішних випускників, студентів це надихає і забезпечує корисними зв’язками.
Типи поведінки А і В. Для кращого особистісного розуміння викладачі з ОП ввели у програму концепцію визначення типів поведінки. Більшість МВА, що навчаються в школах «великої десятки», є особистостями типу А. Завдяки цьому вони були найкращими студентами в коледжі і саме тому їм, мабуть, варто розуміти цю свою рису. Поведінку типу А вперше виявили 1959 року два лікарі-кардіологи — Меєр Фрідман та Рей Роузмен. Вони зауважили, що пацієнтам із гострою формою коронарної недостатності часто притаманні такі риси:
• настирливе прагнення до успіху;
• відчуття постійного поспіху;
• агресивність;
• ворожість до інших людей і до світу загалом.
Крім того, поведінка типу А передбачає запальне, прискорене мовлення, схильність перебивати інших, надміру швидкий ритм життя і нетерплячість. Люди типу А завжди намагаються робити більше, ніж одну справу за раз. Ось для чого були створені кишенькові комп’ютери. Люди типу А часто незадоволені життям і демонструють безпричинну ворожість. Вони сприймають власну цінність відповідно до зовнішніх досягнень. Ще один абсолютний симптом — суперництво з іншими у ситуаціях, де конкуренції немає. Один однокурсник розповів таку історію: «Якось на співбесіді мене вразив керівник компанії з виготовлення піци. Він хвалився, що його результати ходіння по біговій доріжці під час щорічного медогляду працівників виявились вищими за результати його колег». Цей керівник був людиною типу А.
На іншому кінці спектра розташовані люди типу В, які насолоджуються життям і менше напружуються. Деякі представники типу В також потрапляють у бізнес-школи. Більшість же людей перебувають десь у проміжку поміж двох країв спектра. На щастя, розпізнавши в собі ознаки типу А, жорсткі МВА можуть навчитися контролювати свою поведінку, аби не довести себе до серцевого нападу. Також це знання можна використати як тему для розмов МВА у барі, поки їх не здолає коронарна недостатність.
Правила офісної роботи для мва
Викладачі з ОП не тільки розповідали студентам про їхні потенціал і вади, вони намагалися дати нам певні практичні навички міжособистісної взаємодії, які допомогли би нам у роботі.
Активне слухання. Одним із найкорисніших умінь є вміння по-справжньому слухати. Активне слухання сприяє чіткому розумінню ситуацій, тож завдяки цьому вмінню ви можете ефективно з ними справлятися. Слухання — це не розмова, і відрізняється воно від розмови трьома речами:
• Ви реагуєте на інформацію і не намагаєтеся задавати тон розмові.
• Ви реагуєте на особисту інформацію і не даєте порад.
• Окрім суті розмови, ви розумієте також почуття людини.
Активний слухач передає контроль над розмовою співбесіднику. Якщо є досить часу, можна збагнути істинну мотивацію, почуття та переконання співрозмовника. Після завершення сеансу активного слухання, ви можете говорити і діяти як всезнаючий МВА.
Оцінювання персоналу. Найчастіше діяльність організації намагаються покращити методом неправильного застосування такого інструмента, як оцінювання персоналу. Насправді оцінювання персоналу — це дуже ефективний інструмент, адже він дає вчасний зворотний зв’язок і сприяє особистісному розвитку. Однак переважно цю процедуру відкладають на потім аж до моменту, коли здійснювати її вже немає сенсу. Щоб оцінювання було ефективним, воно повинно мати три мети: організаційну; отримання зворотного зв’язку й оцінки; навчання і розвиток.
До організаційних цілей належить забезпечення належної поведінки та рівня показників діяльності, розподіл завдань, підвищення по службі і зарплати. Зворотний зв’язок і оцінка забезпечують і працівникам, і роботодавцям формальний процес і документальну фіксацію робочих показників. Навчання та розвиток повинні у перспективі бути первинними цілями оцінювання.
Як ми можемо покращити незадовільні робочі показники, не застосовуючи покарання? Керівник і підлеглий повинні у процесі спільної роботи погодити конкретні цілі й графіки дій щодо покращення показників. Такі плани на майбутнє закладають фундамент для послідовного виконання.
Проблема в тому, що керівники схильні уникати процесу оцінювання. Підлеглі ж займають позицію оборони. Оцінювання має бути своєчасним; обидві сторони повинні бути до нього готові. Начальникові варто подбати про атмосферу відкритості для реальної двосторонньої комунікації і чітко пояснити, навіщо потрібне це оцінювання. Хоча провести оцінювання дуже просто, його рідко проводять правильно.
Результати оцінювання не тільки створюють шанс на покращення показників, вони також надають роботодавцям задокументовані компромати, завдяки яким можна звільнити недобросовісного працівника в межах закону. Без документального обґрунтування обурений працівник може подати судовий позов через відсутність належної підстави для звільнення.
Догани. Іноді від МВА вимагатимуть вжити суворих заходів. Як ми визначили на заняттях, МВА повинні виносити підлеглим догану шляхом здійснення таких чотирьох кроків.
1. Спершу перевірте факти. Подумайте, чи не ви самі спричинили цю проблему.
2. Попередьте, що ви хочете обговорити проблему.
3. Зробіть паузу й висловіть своє невдоволення. Опишіть ситуацію такою, якою ви її бачите. Від
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «МВА за 10 днів», після закриття браузера.