Читати книгу - "МВА за 10 днів"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
4. Дайте зрозуміти, що людина вам не байдужа. «Мені не подобається ваша поведінка, але я не маю наміру вас карати». «Зробімо необхідні висновки й забудьмо про це». Ви повинні діяти твердо і чітко й переходити до інших справ.
«Хороший керівник уміє врівноважити докори похвалою».
Вартість купівельного опціону wal-mart у 55 $ у вересні
MV — ринкова вартість, TV — теоретична вартість
Як керувати босом. МВА не завжди займають керівні посади. Більшість із нас починають із нижчих посад — аналітиків, спеціалістів із планування і молодших спеціалістів. Це звучить іронічно, однак саме ці посади на заняттях з ОП описують як корпоративний жирок, що підлягає видаленню. І навіть якщо МВА опиняться на якихось керівних посадах, над ними, найочікуваніше, стоятиме вище начальство, з яким доведеться взаємодіяти. Навіть президенту компанії доводиться мати справу з головою ради директорів!
Вартість опціону продажу wal-mart у 55 $ у вересні
MV — ринкова вартість, TV — теоретична вартість
Контролювати відносини із вищим керівництвом так само важливо, як і контролювати відносини з підлеглими. Саме тому я включив цю інформацію до книги. Щоб як слід екіпірувати МВА, до програми включено заняття про те, як керувати босом. Стаття «Як керувати босом» з’явилась у Harvard Business Review у січні 1980 року. Її авторами були Джон Габарро і Джон Коттер, і вона добре розкриває тему.
«Перший крок до успіху в роботі — зрозуміти своїх керівників і їхню ситуацію, зокрема:
• їхні заявлені та незаявлені цілі та завдання;
• тиск, який вони відчувають іззовні;
• їхні сильні сторони, слабкості, «сліпі плями»;
• стиль роботи, якому вони надають перевагу».
«Другий крок — спостерігати за собою, оцінити себе й свої потреби, зокрема:
• ваші сильні і слабкі сторони;
• ваш особистий стиль;
• чи ви більше схильні від когось залежати, чи опиратися авторитетам».
«Третій крок — об’єднати перші два кроки й підтримувати стосунки, які:
• відповідали би потребам і стилям вас обох;
• характеризувалися би взаємними очікуваннями;
• підтримували би поінформованість вашого боса — начальство ненавидить сюрпризи;
• базувалися б на залежності й чесності;
• використовували б не весь час і ресурси вашого боса».[5]
Просто поставте кілька запитань на початку вашої співпраці — й уникнете великих тактичних ляпів у майбутньому. Одні керівники обирають офіційні стосунки, службові записки та збори з порядком денним. Інші ж надають перевагу неформальним повідомленням і частим зустрічам без жодної структури. Кмітливі МВА не діють навмання, а проявляють ініціативу й питають начальників, як їм краще спілкуватися. Кар’єра нерідко стоїть на кону. Я досі зберігаю статтю Габарро та Коттера в себе на робочому столі як нагадування про те, як керувати босом.
Влада на роботі. Якщо МВА бажає влади, то мусить знати більше про те, чого прагне. Є п’ять типів влади: влада примусу; влада винагороди; референтна влада; законна влада; експертна влада.
В основі влади примусу лежить страх. Якщо не виконати завдання, можуть покарати. Людина з владою примусу може впливати на рішення про звільнення, пониження чи переведення працівника в інший відділ, або ж безпосередньо приймати таке рішення. У пожежній частині начальник має владу розподіляти зміни. Якщо ви йому не до душі, то дуже скоро можете зауважити, що майже завжди працюєте у свята.
Влада винагороди базується на очікуванні похвали, визнання або грошей. Вона протилежна до влади примусу.
Референтна влада виникає в людини, якою захоплюються незалежно від її офіційного робочого статусу. Про таких людей кажуть, що вони мають харизму, через яку до них тягнуться люди і яка надихає всіх. У торгових організаціях таку роль відіграють провідні продавці.
Законна влада виникає відповідно до офіційного статусу, який людина має в ієрархії організації. Люди, що мають такий тип влади, можуть використовувати її, щоб призначати винагороди, проводити скорочення та впливати на життя інших членів організації. Начальник зміни має владу розподіляти обов’язки щодо роботи на конвеєрі.
Експертна влада виникає у зв’язку з якимись уміннями, знаннями чи досвідом людини. Люди з експертною владою можуть маніпулювати іншими. Це не залежить від посади, яку вони займають у компанії. Часто якийсь дрібний комп’ютерний технік має достатню владу, аби до його комірчини заходив сам топ-менеджер. Бос змушений прохати про допомогу. Кмітливі техніки іноді все влаштовують так, що тільки вони мають доступ до бази даних. Це закріплює за ними їхню експертну владу. Керівник повинен подбати про навчання своїх працівників суміжним спеціальностям, щоб у компанії не виникало таких «генеральчиків».
Задля розуміння політичних ігор всередині корпорації, МВА повинен знати всіх людей, які мають владу в організації й можуть впливати на її життя.
Управління за цілями, MBO. MBA часто використовують у розмовах абревіатури MBO та MBWA. MBO (management by objective) означає управління за цілями. Це стиль управління, що став популярним завдяки гуру управління Пітеру Друкеру в 1950-х. Боси делегують завдання, домовляючись із підлеглими «про виконання контракту на досягнення цілей» і при цьому не даючи їм точних вказівок, як це завдання треба виконувати. Керівникам у стилі MBO потрібен результат, а не просто діяльність. Наприклад, у компанії Frito-Lay віце-президент може встановлювати план продажів для регіональних керівників відділів продажу. Керівники ж вирішують, якої тактики та стратегії потрібно дотримуватися, щоби досягнути цієї мети.
Стиль МВО доцільний, коли у вас компетентний персонал. Генеральні директори багатонаціональних корпорацій використовують стиль МВО для регіональних керівників у інших країнах. Їхнє керівництво в Сполучених Штатах небагато знає про те, що потрібно робити, аби досягнути успіху на тих міжнародних ринках. МВО доцільне у ситуаціях, коли ви бажаєте розвинути управлінські навички підлеглих і пробудити їхнє творче мислення й ініціативність. Недоліком МВО є те, що для належного обговорення й документальної фіксації процесу потрібен час. Тому до стилю МВО варто вдаватися в ситуаціях, де це доцільно.
Управління методом обходу робочих місць, MBWA (management by walking around) — це теорія, яку широко застосовує у своїй роботі комп’ютерний гігант Hewlett-Packard (НР). Керівників НР заохочували не сидіти в своїх кабінетах, а вибудовувати стосунки, мотивувати і весь час бути в курсі того, що відбувається в компанії. MBWA — це проста концепція, однак вона є частиною портфелю управлінських теорій МВА.
ПРОБЛЕМИ НА РІВНІ ОРГАНІЗАЦІЇ
Завершивши урок психології та познайомивши майбутніх МВА з офісними процедурами МВА, курс ОП дає можливість побачити «цілісну картину» функціонування організації. І що ширшою є ця картина, то грандіознішими стають теорії і термінологія.
Базова модель організації
Щоби зрозуміти організацію, потрібно зважити усі її складові. Організація — це мережа взаємопов’язаних компонентів. Кожна складова виконує свою роль і цим забезпечує ефективну діяльність всієї організації. МВА називають це організаційною архітектурою.
Характерно, що центром цієї схеми є людина. Так, адже організації складаються не з цегли і цементу, а з людей, і вони впливають на цих людей. Теорії попереднього розділу були зосереджені на людині. Наступні ж розділи розглядають організації через макрозйомку відповідно до термінології МВА.
Як видно зі схеми, організації залежать від шести елементів. Деякі з них не потребують пояснень, зате інші мають особливе значення для МBA, і вам варто про це знати.
Стратегія. Стратегія прописує відкритий чи закритий для широкого загалу план досягнення успіху на ринку. Коли авіакомпанія вирішує приваблювати клієнтів нижчими цінами чи кращим
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «МВА за 10 днів», після закриття браузера.