Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький"

67
0
12.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кайдашева сімʼя" автора Іван Семенович Левицький. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 32 33 34 ... 46
Перейти на сторінку:
сум на сум­нi й без то­го ду­шi.

Мелашка прий­шла до­до­му, i свек­ру­ха справ­ди­ла своє сло­во; од то­го ча­су во­на знов об­ли­ла Ме­лаш­ку со­лод­ким ме­дом, а по­лин не­на­че схо­ва­ла десь у ко­мо­ру для Мот­рi. Кай­да­ши­ха бо­ялась, щоб Ме­лаш­ка знов не чкур­ну­ла на Бас­са­ра­бiю або й за гра­ни­цю. Сльози та нес­по­дi­ва­на три­во­га по­ми­ри­ли сiм'ю, не­на­че всiх по­ми­ря­юча смерть.

Вернувшись до­до­му, Кай­да­ши­ха поїха­ла в Бо­гус­лав на яр­ма­рок, наб­ра­ла Ме­лаш­цi на спiд­ни­цю й на хвар­тух, ку­пи­ла здо­ро­ву гар­ну хуст­ку й но­вий жов­тий з чер­во­ни­ми квiт­ка­ми очi­пок. Че­рез два тиж­нi Ме­лаш­ка об­ро­ди­ни­лась: во­на ма­ла си­на.

VII

У Кай­да­ше­вiй ха­тi ста­ла мир­но­та: свек­ру­ха по­ми­ри­лась з не­вiст­кою. За­те на дво­рi, мiж дво­ма гос­по­да­ря­ми, ста­рим та мо­ло­дим, по­чав­ся не­лад. Лав­рiн вже вва­жав се­бе за гос­по­да­ря. Вiй був мен­ший син у батька, i все батькiвське доб­ро, по ук­раїнсько­му зви­чаю, при­па­да­ло мен­шо­му си­но­вi. Лав­рiн знав, що батько­ва ха­та, батько­вi во­ли й во­зи, все батькiвське доб­ро - все те йо­го доб­ро. Вiн пе­рес­тав слу­ха­ти батька, а батько­вi хо­тi­лось по­ряд­ку­вать в гос­по­дарст­вi. Кай­даш пос­та­рiв­ся i став ще час­тi­ше заг­ля­дать в корч­му, за­пи­ва­ючи давнє пан­щан­не го­ре. Всi гро­шi, що вiн за­роб­ляв у па­на та в лю­дей на во­зах, на плу­гах та бо­ро­нах, ста­рий Кай­даш про­пи­вав у шин­ку.

Вiн не да­вав Лав­рi­но­вi гро­шей до рук, i Лав­рi­но­вi ста­ло важ­ко по­ко­ря­тись драж­ли­во­му та лай­ли­во­му батько­вi.

У пет­рiв­ку по­чи­на­лась ко­со­ви­ця та гре­бо­ви­ця, а тим ча­сом дос­тиг i ран­нiй яч­мiнь-ри­холь.

Старий Кай­даш за­га­дав зве­чо­ра Кай­да­ши­сi та Ме­лаш­цi греб­ти сi­но, а Лав­рi­но­вi ко­си­ти яч­мiнь. Дру­го­го дня Ме­лаш­ка взя­ла на ру­ки ди­ти­ну, при­че­пи­ла на спи­нi ко­лис­ку й три­но­ги для ко­лис­ки; Кай­да­ши­ха заб­ра­ла граб­лi, тик­ву з во­дою, i во­ни ви­ря­ди­лись у по­ле.

Старий Кай­даш по­рав­ся в по­вiт­цi ко­ло сво­го май­стерст­ва. Ко­ли ди­виться вiн, се­ред дво­ру Лав­рiн зап­ря­гає во­ли, а ко­са ле­жить на призьбi.

- Чом це ти, Лав­рiн, i до­сi не йдеш у по­ле? Чи ти не ба­чиш, що сон­це вже от-от по­вер­не на по­лу­день? - спи­тав Кай­даш. - Та на­що ж ти оце зап­ря­гаєш во­ли?

- Поїду до мли­на. Ка­за­ла ма­ти, що не­ма бо­рош­на, - обiз­вав­ся Лав­рiн, за­вер­та­ючи во­ли до во­за.

- А я ж то­бi ве­лiв iти ко­си­ти яч­мiнь?

- Постоїть до завт­ра, не де дi­неться, не вте­че.

- Ти ж знаєш, що яч­мiнь зов­сiм стиг­лий: за­раз ви­сип­леться.

- Ячмiнь ще не зов­сiм стиг­лий, ще два або три днi пос­тоїть, - обiз­вав­ся Лав­рiн. - Гей, пе­рiс­тий! Ший ста­вай! - крик­нув вiн на во­ла.

- Iди в по­ле ко­си­ти, ка­жу то­бi! Як тре­ба бу­де до мли­на, то я сам поїду.

- I я до­ро­гу знай­ду. Iдiть, та­ту, в по­вiт­ку та май­ст­руй­те ко­ло во­за.

Син не слу­хав батька.

Старий Кай­даш плю­нув i пi­шов у по­вiт­ку, а Лав­рiн по­чав зап­ря­гать во­ли.

"Заженуть ме­не син­ки швид­ко на пiч", - ду­мав ста­рий Кай­даш, май­ст­ру­ючи в по­вiт­цi.

Другого дня Лав­рiн узяв ко­су i пi­шов з Ме­лаш­кою та з ма­тiр'ю до яч­ме­ню. Батько мов­чав та тiльки пог­ля­дав на Лав­рi­на.

- Чи це йдеш на по­ле, не пи­та­ючись ме­не? - спи­тав Лав­рi­на батько.

- А хi­ба ж Кар­по вас пи­тається, як iде на по­ле? А чим же я гiр­ший од Кар­па? - обiз­вав­ся Лав­рiн, ки­нув­ши ко­су й пе­ре­вес­ла на пле­чi.

- А як прий­деться пла­тить по­душ­не та за зем­лю, то й то­дi ме­не не спи­таєшся? - спи­тав Кай­даш.

- Ви бе­ре­те гро­шi в свої ру­ки, то ви й пла­тiть. Да­вай­те ме­нi гро­шi до рук, то й я бу­ду пла­тить, - ска­зав Лав­рiн.

- Може, ти хо­чеш, щоб я й то­бi ви­дi­лив твою част­ку по­ля, як Кар­по­вi?

- Нащо? Ва­ша част­ка - i моя част­ка; ви сьогод­нi гос­по­дар, а я завт­ра, - ска­зав Лав­рiн.

- Добре по­ва­жаєш ста­ро­го батька! По­ка­рає те­бе гос­подь за ме­не, а як не те­бе, то твоїх дi­тей, - ска­зав батько.

- Не пи­тай ста­ро­го, а пи­тай бу­ва­ло­го, - ска­зав Лав­рiн. - Ка­ра­ли ви Мот­рю, ка­ра­ли вже й Ме­лаш­ку i без гос­по­да; бу­де з нас тiєї ка­ри.

З то­го ча­су Лав­рiн за­гар­бав ха­зяй­ст­во в свої ру­ки. Батько му­сив мов­ча­ти i рiд­ко ко­ли вми­ку­вав­ся в ха­зяй­ст­во. Вiн бiльше май­ст­ру­вав, за­роб­ляв гро­шi, пос­тiв усi п'ятни­цi та з го­ря, сли­ве, щод­ня вер­тав­ся вве­че­рi до­до­му з шин­ку п'яний. Йо­го го­ло­ва ста­ла си­ва, аж бi­ла, тiльки бро­ви чор­нi­ли на ши­ро­ко­му блi­до­му ли­цi та тем­нi очi бли­ща­ли, не­на­че в ям­ках, гли­бо­ко по­за­па­дав­ши пiд бро­ва­ми.

Раз у спа­сiв­ку ста­рий Кай­даш пi­шов в су­бо­ту на ве­чер­ню. Сон­це сто­яло над лi­сом. Церк­ва бу­ла по­рож­ня. В ба­бин­цi сто­яла од­ним од­на ба­ба. Кай­даш став нав­ко­лiш­ки i бив пок­ло­ни. Дяк спi­вав жа­лiб­ну цер­ков­ну пiс­ню. Ко­ли це чує Кай­даш, щось по­тя­гує то­неньким го­ло­сом за дя­ком. Го­лос лив­ся, як срiб­ло, десь звер­ху. Вiн пiд­вiв очi й гля­нув на iко­нос­тас. Звер­ху на iко­нос­та­сi сто­яв чи­ма­лий зо­ло­тий хрест з тер­но­вим вiн­ком на пе­рех­рес­тi, а по бо­ках ко­ло хрес­та сто­яли нав­ко­лiш­ки два по­зо­ло­че­нi ян­го­ли. Кай­даш гля­нув на ян­го­лiв, во­ни роз­ту­лю­ва­ли ро­ти i спi­ва­ли ра­зом з дя­ком то­неньки­ми го­ло­са­ми. Кай­даш стри­во­жив­ся й од­вiв очi. Гля­нув вiн на на­мiс­нi об­ра­зи, i во­ни спi­ва­ють, а ра­зом з ни­ми спi­ва­ють усi об­ра­зи в церк­вi… Кай­даш пе­ре­ля­кав­ся i став на но­ги. Слу­хає вiн i ди­вується. Кай­даш по­вер­тав го­ло­вою на всi бо­ки, всi об­ра­зи спi­ва­ли. Ди­виться вiн на об­раз Вар­ва­ри. Вар­ва­ра за­во­ру­ши­ла пальця­ми, по­вер­ну­ла очи­ма; на їй уб­ран­ня за­ма­яло. На об­ра­зi Па­рас­ке­ви П'ятни­цi - з роз­кiш­ни­ми, роз­пу­ще­ни­ми по пле­чах кiсьми, з квiт­ка­ми на го­ло­вi - квiт­ки на го­ло­вi зат­ру­си­лись, не­на­че од вiт­ру. Па­рас­ке­ва П'ятни­ця по­вер­ну­ла очи­ма на йо­го, мов жи­ва.

Кайдаш зля­кав­ся i вий­шов з церк­ви. У прит­во­рi на стi­нi ви­сiв здо­ро­вий об­раз страш­но­го су­ду. Кай­даш гля­нув на йо­го ско­са; на об­ра­зi вни­зу бу­ла на­мальова­на в пек­лi здо­ро­ва ко­ня­ча го­ло­ва з бi­ли­ми гост­ри­ми зу­ба­ми; та го­ло­ва зас­мi­ялась до йо­го. По­лум'я в її ро­тi за­гой­да­лось, мов свiч­ка од вiт­ру. Не­ве­лич­кi пос­та­тi грiш­ни­кiв та чор­тiв в зу­бах за­во­ру­ши­лись, мов ко­маш­ня. Ма­ленькi хвос­та­тi та ро­га­тi чор­ти­ки ви­со­ло­пи­ли до йо­го язи­ки.

Кайдаш пе­ре­ля­кав­ся, од­вiв очi од страш­ної кар­ти­ни i вий­шов над­вiр. Вiн сiв на схiд­цях i схи­лив го­ло­ву. Над­во­рi бу­ло ти­хо, як у ха­тi. Сон­це сто­яло низько над са­мим лi­сом i про­ни­зу­ва­ло свi­том вер­хи лi­су, зе­ле­нi, як тра­ва на сте­пу. Над лi­сом од сон­ця тяг­ли­ся не­на­че дов­гi стьожки та стрiч­ки, вит­ка­нi з свiт­ла й зо­ло­та. На за­хо­дi сто­яла од­ним од­на хмар­ка на чис­то­му не­бi, вся зо­ло­та, з чер­во­ни­ми кра­ями.

Смутне Кай­да­ше­ве блi­де ли­це ос­вi­ти­ло­ся ро­же­вим свi­том, на­че ли­це в

1 ... 32 33 34 ... 46
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький"