Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький"

67
0
12.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кайдашева сімʼя" автора Іван Семенович Левицький. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 31 32 33 ... 46
Перейти на сторінку:
брав. А жур­ба та ту­га да­ви­ла її ко­ло сер­ця, як важ­ка го­ра. Тiльки, що во­на зас­ну­ла, аж їй сниться, що во­на йде з Лав­рi­ном зе­ле­ним бiєвським гаєм, йде по по­яс в тра­вi та в квiт­ках, а да­лi вий­шла на шлях i пiш­ла з ним мiж дво­ма стi­на­ми зе­ле­но­го жи­та, прий­шла до мли­на й сi­ла з ним над Рос­сю на ка­ме­нi, об­ня­ла йо­го й при­го­лу­би­ла. Ко­ли гля­не во­на на Рось, аж Лав­рiн пли­ве, по­то­пає се­ред рiч­ки. Бист­ра во­да не­се йо­го се­ре­ди­ною. Лав­рiн то по­ри­нає з го­ло­вою, то ви­ри­нає, вис­тав­ляє ру­ку й ма­хає на неї. Во­на хо­че ки­нуться у во­ду, ря­ту­вать йо­го, а її но­ги при­рос­ли до ка­ме­ня, нi­би пус­ти­ли вер­бо­ве ко­рiн­ня. А во­да кле­ко­че, булько­тить та все не­се Лав­рi­на да­лi на гост­ре ка­мiн­ня, де во­да ре­ве та стог­не, нi­би вес­ною. Ме­лаш­ка хо­тi­ла зак­ри­ча­ти i тiльки нi­би за­шу­мi­ла лис­том. А за Рос­сю в Се­ми­го­рах десь дзвiн сум­но дзво­нить на гвалт, i ти­ха лу­на йде над во­дою, над шу­мом, по­над дiб­ро­вою.

Мелашка про­ки­ну­лась. На дзвi­ни­цi дзво­ни­ли на ут­ре­ню. Во­на схо­пи­лась з пос­те­лi й пе­рех­рес­ти­лась. Над­во­рi по­ча­ло на свiт бла­гос­ло­виться.

"Боже мiй! Вiн за мною по­би­вається! Я взя­ла на свою ду­шу ве­ли­кий грiх", - ду­ма­ла Ме­лаш­ка.

Минув дру­гий тиж­день. Ме­лаш­ка по­ча­ла пот­ро­ху при­ви­ка­ти до но­во­го мiс­ця: пек­ла прос­ку­ри, хо­ди­ла по церк­вах, по мо­нас­ти­рях i вже са­ма доб­ре не зна­ла, чи вер­таться чи не вер­та­тись до­до­му.

Тим ча­сом Ме­ла­щи­на ма­ти з Лав­рi­ном та Кай­да­ши-хою йшли до Києва, стрi­ча­ли до­ро­гою си­лу про­чан та все роз­пи­ту­ва­ли, чи не ба­чи­ли во­ни мо­ло­дої мо­ло­ди­цi, що од­би­лась од гур­ту, чи не чу­ли чо­го про та­ку мо­ло­ди­цю мiж про­ча­на­ми в Києвi? Во­ни всту­пи­ли в ве­ли­кий бiр пiд Києвом i ра­зом усi троє зап­ла­ка­ли та все ди­ви­лись по до­ро­зi мiж сос­ни: їм зда­ва­лось, що Ме­лаш­ка ле­жить десь у бо­ру вби­та. Бiр жа­лiб­но гув на ти­хо­му вiт­рi, не­на­че бджо­ли в здо­ро­вiй па­сi­цi, i тiльки їм жа­лю зав­да­вав.

Прийшли во­ни в Київ, зай­шли в Лав­ру. Ко­ло Лав­ри сно­ви­га­ла ве­ли­ка си­ла лю­дей з уся­ких країв. Во­ни втрьох хо­ди­ли, роз­пи­ту­ва­ли, чи не чув хто, чи не ба­чив мо­ло­дої чор­ня­вої мо­ло­ди­цi, чи не шу­ка­ла, чи не пи­та­ла во­на про своїх лю­дей. Про­ча­ни роз­ка­зу­ва­ли, що не­дав­но од­на мо­ло­ди­ця од­би­ла­ся од своїх лю­дей i шу­ка­ла їх на пе­че­рах, але та мо­ло­ди­ця бу­ла ру­ся­ва й не­мо­ло­да.

Лаврiн з ма­тiр'ю та з те­щею зай­шов у но­вий Iонiївський мо­нас­тир. Мiж бо­го­мольця­ми по­ход­жав ста­рий iгу­мен в шов­ко­вiй чор­нiй ря­сi, роз­пи­тав їх, чо­го во­ни шу­ка­ють, i по­чав уго­во­рю­ва­ти Лав­рi­на, щоб вiн зос­тав­ся в то­му мо­нас­ти­рi на ро­бо­ту на год або на два за спа­сiн­ня ду­шi, до­ки не знай­де в Києвi своєї жiн­ки. Чер­нець ля­кав йо­го тим, що гос­подь по­ка­рав йо­го за який­сь грiх, як не свiй, то батькiв або ма­те­рин. Лав­рiн тро­хи вже не зос­тав­ся, але йо­му ду­же хо­тi­ло­ся знай­ти Ме­лаш­ку!

Всi во­ни троє пiш­ли шу­ка­ти тiєї церк­ви на По­до­лi, що сто­яла пiд са­мою Анд­рiївською го­рою, але та­ких цер­ков бу­ло до­во­лi. Во­ни хо­ди­ли, роз­пи­ту­ва­ли в лю­дей i зай­шли на той цвин­тар, де жи­ла Ме­лаш­ка.

Пiд стов­па­ми ко­ло церк­ви Лав­рiн сiв з ма­тiр'ю на схiд­цях.

Проскурниця си­дi­ла на са­мо­му нижньому схiд­цi й про­да­ва­ла прос­ку­ри. В той час Ме­лаш­ка ви­бiг­ла з пе­кар­нi й хо­тi­ла по­бiг­ти до прос­кур­ни­цi за щось спи­тать. Во­на виг­ля­ну­ла в во­ро­та й по­ча­ла роз­див­ляться на про­чан. Об­ве­ла во­на очи­ма по схiд­цях раз i нi­ко­го знай­омо­го не по­ба­чи­ла. На­род сно­ви­гав ко­ло цер­ков­них две­рей, як бджо­ли ко­ло ву­ли­ка. Ко­ли во­на зирк! - ко­ло са­мої прос­кур­ни­цi си­дить мо­ло­дий чо­ло­вiк, зов­сiм та­кий, як Лав­рiн. Вiн си­дiв до неї бо­ком. Ме­лаш­ка впiз­на­ла Лав­рi­но­ву ру­ся­ву ку­че­ря­ву го­ло­ву, рiв­ний лоб, рiв­ний тон­кий нiс. Але чо­го вiн став та­кий блi­дий, та­кий смут­ний?

"Чи Лав­рiн, чи нi? - ду­ма­ла Ме­лаш­ка. - Де ж дiв­ся з ли­ця йо­го рум'янець? Чо­го вiн став та­кий блi­дий, як смерть, та нуж­ден­ний, не­на­че сла­бий?"

Вечiрнє сон­це свi­ти­ло на ви­со­кi бi­лi стов­пи, на лю­дей, що веш­та­лись у про­мiн­нi, не­на­че му­хи сно­ви­га­ли й гра­ли про­ти сон­ця. Про­мiнь упав на Лав­рi­но­ве ли­це.

- Це вiн! - ска­за­ла са­ма до се­бе Ме­лаш­ка i вхо­пи­лась за сер­це. В неї за­мо­ро­чи­лась го­ло­ва; во­на крик­ну­ла i тро­хи не впа­ла на мiс­цi.

- Адже ж ото моя ма­ти! - за­ше­по­тi­ла Ме­лаш­ка, вгля­дiв­ши свою ма­тiр ко­ло товс­то­го бi­ло­го стов­па. - А он­деч­ки й моя свек­ру­ха…

На Ме­лаш­ку не­на­че хто ли­нув во­дою з льодом. Во­на од­хи­ли­лась за во­ро­та й од­ну хви­ли­ну не зна­ла, чи бiг­ти до їх, чи тi­кать в пе­кар­ню. Але Лав­рi обер­нув­ся до неї ли­цем. Ме­лаш­ка гля­ну­ла на йо­го яс­нi очi, за­ри­да­ла, як ма­ла ди­ти­на, i, як сто­яла в од­нiй со­роч­цi, так про­тов­пом i ки­ну­лась мiж лю­ди прос­то до Лав­рi­на.

Лаврiн уг­ля­дiв її й тiльки по­ди­вив­ся на неї смут­ни­ми до­кiр­ли­ви­ми очи­ма.

Вона при­бiг­ла до йо­го й за­го­ло­си­ла на весь цвин­тар.

Мати й свек­ру­ха вгля­дi­ли Ме­лаш­ку й ки­ну­лись до неї з пла­чем.

Народ обс­ту­пив їх навк­ру­ги.

- Ой бо­же мiй? На­що ти, доч­ко, нас му­чи­ла! - пер­ша по­ча­ла го­во­ри­ти Ме­лаш­чи­на ма­ти. - Ти знаєш, яко­го ти жа­лю нам зав­да­ла?

- Ми ду­ма­ли, що те­бе вже й на свi­тi не­ма, - го­во­рив Лав­рiн, - ми те­бе оп­ла­ка­ли як по­мер­шу.

Мелашка сто­яла та тiльки хли­па­ла, як хли­па­ють ма­лi дi­ти. Во­на й сло­ва не мог­ла про­мо­вить. I сльози, i крив­да, i ра­дiсть так зда­ви­ли в гру­дях, що во­на лед­ве зво­ди­ла дух.

- Де ж ти, доч­ко, тут про­бу­ваєш? - спи­та­ла Ме­лаш­ку свек­ру­ха, пла­чу­чи.

- Отут слу­жу в доб­рих лю­дей, ста­ла в ма­туш­ки за най­мич­ку, - на­си­лу про­мо­ви­ла Ме­лаш­ка, по­ка­зу­ючи ру­кою на прос­кур­ни­цю.

- Це, Ме­лаш­ко, ма­буть, за то­бою прий­шли ро­ди­чi? - спи­та­ла прос­кур­ни­ця. - Шко­да ме­нi те­бе! В ме­не ще не бу­ло та­кої доб­рої та ро­бо­чої най­мич­ки, як ти.

- Ми, ма­туш­ко, вiзьме­мо з со­бою Ме­лаш­ку, - обiз­ва­лась ма­ти. - Гос­по­ди, як во­на ви­му­чи­ла нас, до­ки ми її знай­шли. Сла­ва то­бi, гос­по­ди, що та­ки знай­шли.

Народ во­ру­шив­ся, го­мо­нiв, роз­пи­ту­вав. Цi­ка­вi мо­ло­ди­цi обс­ту­пи­ли Ме­лаш­ку, її ма­тiр та свек­ру­ху. Прос­кур­ни­ця пок­ли­ка­ла Ме­лаш­чи­ну рiд­ню до се­бе в ха­ту. - Вер­тай­ся, доч­ко, до­до­му; то­бi нiх­то й ли­хо­го сло­ва не ска­же, - вик­ру­чу­ва­лась свек­ру­ха лас­ка­ви­ми сло­ва­ми.

- Та вже ж вер­нусь, нi­де не дi­нусь. Як­би ви не знай­шли ме­не, то я, ма­буть, са­ма вже не вер­ну­лась би.

Другого дня Ме­лаш­ка з рiд­нею вий­шли з Києва. Всi йшли бо­ром смут­нi та не­ве­се­лi. А бiр гув, як мо­ре в не­го­ду, од най­ти­хi­шо­го вiт­ру та на­во­див

1 ... 31 32 33 ... 46
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький"