Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Керуй гормонами щастя 📚 - Українською

Читати книгу - "Керуй гормонами щастя"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Керуй гормонами щастя" автора Лоретта Граціано Брюнінг. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 32 33 34 ... 55
Перейти на сторінку:
суперництво завжди викликає розчарування.

Бажання бути першим

Важко уявити собі невинних звіряток, що прагнуть досягти успіху. Ми звикли вважати, що прагнення бути першим – наслідок сучасної людської цивілізації, і не маємо сумнівів стосовно цього. Однак боротьба за соціальне домінування супроводжувала розвиток людської цивілізації в будь-який її період. Кожен із нас сприймає картину світу крізь призму власного практичного досвіду, тому нам складно помітити той відбиток, що його мозок ссавця накладає на все суспільство. Щоб продемонструвати цей механізм у дії, наведемо короткий огляд стандартних моделей поведінки, які визначаються прагненням мозку ссавця до соціального домінування та серотоніну.


У пошуках їжі

Прагнення мати красиве тіло є ідеєю фікс для соціального суперництва. У нашому суспільстві ідея красивого тіла асоціюється з дієтою, тобто обмеженнями стосовно їжі, проте в дикій природі пошук їжі був настільки складним завданням, що красиве тіло мало значення доказу життєвої стійкості та розуму. У тваринному світі їжа – це джерело сили: потрібно докласти багато зусиль заради пошуку, поглинання та перетравлювання їжі, щоб забезпечити виживання. Шанси зустріти тварину із зайвою вагою в дикій природі близькі до нуля. Ми вже не набираємо вагу, щоб засоромити суперника, але мозок і раніше тісно пов’язував їжу, статус та виживання.

Коли тварини вирушають на пошук їжі, вони зазвичай ідуть за своїм ватажком. Сьогодні, коли ми обираємо лідерів, ми очікуємо на те, що вони приведуть нас до ресурсів. Альфа-самці контролюють, хто саме і що саме їсть. У нашому суспільстві запропонувати їжу – це один із способів заслужити повагу. Цей принцип працює, навіть коли їжі цілком достатньо. Протягом еволюції людина постійно перебувала в пошуку їжі. Сьогодні їжа дістається так легко, що мозку потрібен додатковий стимул. Відчуття успішного полювання виникає, коли вдається забронювати кращий столик у найпопулярнішому ресторані, знайти прекрасний рецепт смаженого курчати або отримати пляшку шато марго.


Сексуальне суперництво

У тваринному світі секс має значення винагороди за соціальне домінування. Тварини, що домінують, усіляко обмежують доступ суперників до бажаних партнерів для спарювання. У різних видів це відбувається по-різному. У вовків і сурикатів є альфа-самець і його самка, які стають батьками нового потомства. У видів із матріархальним устроєм, наприклад у мавп бонобо та гієн, самки кусають і дряпають одна одну в боротьбі за кращих самців. Зазвичай сексуальне суперництво вимагає значних витрат енергії. Наприклад, коли у самок лемурів починається синхронізований період гормональної сприйнятливості, самці б’ються один з одним до останнього переможця. Саме він і стане щасливим батьком майбутнього потомства. У цих конфліктах самці лемурів так сильно втрачають у вазі, що потім відновлюються увесь той період, коли самки виношують та вигодовують потомство. У сучасному суспільстві вважається, що сексуальне суперництво властиво людині в юнацтві, проте часто наші конфлікти так чи інакше пов’язані зі статевими стосунками.


Надання послуг

Тварини отримують вигоду завдяки тому, що час від часу надають послуги іншим. Наприклад, альфа-самець мавп бонобо ризикує життям заради порятунку родичів, які забираються на дерево при наближенні лева. Відомо, що шимпанзе доглядають за дитинчатами своїх соціальних партнерів, діляться їжею, захищають і доглядають за шкірою. Тварина не завжди ставить свої інтереси на перше місце, але ніколи не ставить їх на останнє. Принцип надання послуги застосовується тоді, коли це приведе до репродуктивного успіху, хоча тварина і не усвідомлює цей механізм. Мозок завжди зважує, які саме переваги принесе тварині той чи інший крок.


Уникнення конфліктів

Якщо тварина намагається завжди утримувати домінуючу позицію, вона втрачає сили. Однак якщо вона постійно підпорядковується, то також слабшає. Найкращою є стратегія брати участь виключно в тих боях, у яких можливо перемогти. Поступово вищий ссавець завойовує повагу внаслідок уникнення конфліктів – окрім тих, у яких він здатний узяти гору. У виборі правильної стратегії і полягає функція мозку.


Підготовка дітей до дорослих ігор

Гени тварини поширяться тільки в тому разі, коли нащадки матимуть власне потомство і так далі. Батьки вчать дитинчат, як завоювати повагу оточення, щоб знайти гідного партнера і передати свої гени наступному поколінню. Молоді тварини несвідомо вчаться прагнути до високого статусу, спостерігаючи за поведінкою матері. Вони програмують себе стояти на своєму чи відступати, коли саме так робить вона. Дослідники також з’ясували: коли самка надає підтримку своїм дитинчатам під час конфліктів, у них підвищується стимул прагнути здійматися вгору ієрархічними сходинками. Молоді тварини вчаться уникати конфліктів, у яких вони можуть програти, та розпізнавати конфлікти, у яких вони здатні взяти гору.

Ви можете мріяти про світ, що є вільним від конфліктів, сексуального суперництва або боротьби за їжу. Ви можете сховатися під ковдру і відмовлятися залишати свій притулок, поки світ не стане ідеальним. На жаль, соціальному суперництву вже не один мільйон років і шанси, що воно зникне за вашого життя, є мізерними. Краще подякуйте свій мозок за можливість упоратися з цим.


Американські гірки соціального домінування

Діти часто уявляють, наче вони стали знаменитими та перебувають у променях слави й загальної поваги: дівчатка уявляють себе балеринами, а хлопчики – супергероями. Подібні картинки стимулюють синтез серотоніну і викликають приплив позитивних емоцій. Можливо, у дитинстві вам доводилося вигравати якесь спортивне змагання, конкурс талантів чи олімпіаду з математики. А може, ви вкрали печиво і вам зійшло це з рук. Щоразу, коли ви почуваєтеся як «король світу», ваш мозок програмується робити якомога більше дій, що викликають це почуття.

На жаль, дія «гормонів щастя» незабаром минає і мозок знову рушає в пошуки. Ви розумієте, що будь-якої миті хтось може заперечити ваш статус великого спортсмена, математичного генія або «повелителя печива». Вам не дуже подобається стан безперервного пошуку, але це здається необхідним для виживання.

В усі періоди людської історії існували негативні засоби отримання соціального домінування. Деякі домагалися підпорядкування силою, тому що це приносило їм задоволення. Навіть ті, хто не вважав себе крутим хлопцем, намагалися завоювати повагу за допомогою скандалів у барі, розтрати грошей компанії або самоствердження за рахунок дітей. Цинізм чи негативне мислення є

1 ... 32 33 34 ... 55
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Керуй гормонами щастя», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Керуй гормонами щастя"