Читати книгу - "Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Не могли пробачити непослух своїм дочкам батьки і кинули їм навздогін прокляття: «Будьте вічні, як час…», «Біжіть і не вертайте назад…» Зашумів буковий і смерековий ліс Бескид, прогриміли кам'яними розсипами Горгани, а там, де бігли дівчата, з'явилися два гірські потічки, що продовжували свій біг, шукаючи зустрічі одне з одним. Земля надавала їм сили і снаги, а в їхніх водах відбивалася синь небес і темінь хащ. І вічні вони, як час, відтоді біжать і не вертаються. Люди назвали їх Бистрицями, адже надто плинуть їхні води, надто велике бажання зустрітися… А там, де стояли їхні батьки, і сьогодні височіють гірські масиви.
Легенда про озеро Марічейка
Було все це ще в глибоку стародавність. Чорним вороняччям налетіли тоді злі недруги на наш зелений край. Вони руйнували села, губили народ, а хто вцілів, рятуючись, пішов у гори. Але вороги довідалися, що гуцули ховаються десь у дрімучих лісах, і рушили ордою слідом за ними.
Марічейка, молода дружина чабана Івана, побачила ворогів і прошептала коханому:
— Іванку, рідний! Скоріше біжи до наших, попередь їх!.. А я спробую ворогів затримати.
— Не можу я залишити тебе.
— Згадай, милий, скільки наших там, у горах. Батьки і матері, старі і діти… Весь наш народ… Він у небезпеці. Йди!
І пішов Іван, а горда Марічейка стала на шляху ворогів. Її схопили й наказали:
— Веди до своїх гуцулів. Не то смерть тобі!
Йшли вони до самої ночі. Завела їх Марічейка в такі дикі місця, відкіля і не вибратися. Розлютилися вороги і накинулися на неї із шаблями… Затремтіла земля, дмухнув страшний вітер, гримнув грім. І злетіли в небо камені, зрушилися гори й утворилося озеро. У ньому і знайшли свою загибель вороги. Відтоді ліс на честь хороброї дівчини стали називати Дівочим, а озеро — Марічейкою…
Легенда про озеро Несамовите
Одного разу вертався гуцул із Мадярщини з торгів, і застала його ніч у горах біля озера. Під'їхав до гуцула незнайомий чоловік і запропонував переночувати в себе. Сіли вони в карету й поїхали просто в озеро. Вода в ньому розступилася, і перед ними звівся великий красивий палац. А щойно вдарило за північ, гуцул виглянув у вікно і побачив купу людей, яка заготовляла з водяної поверхні озера лід. Пан сказав гуцулові, що то душі грішників заготовляють град і що до кінця світу йому прислуговувати будуть. Гуцул перехрестився, і завирувало озеро, вдарило льодяними хвилями об береги і викинуло геть на скалу гостя. Коли він опам'ятався від страху, скочив на свого коня і чимдуж полетів від небезпечного місця. А озеро відтоді називають Несамовитим — за несамовиті таємниці, що ховаються у його глибинах.
Снігова людина в Карпатах — містика чи реальність?
Питання, чи існує снігова людина, непокоїть уже не одне покоління шукачів містики. Про зустрічі з карпатським єті назбиралася велика кількість легенд та переказів: його часто бачили пастухи, лісоруби, опришки.
Ще на початку 70-х років із Києва на Гуцульщину вирушила велика експедиція фольклористів, яку очолював видатний український фольклорист Олександр Дей. На околицях Космача, а пізніше й інших гуцульських сіл, фольклористи записали цікаві оповіді про людей-велетнів, яких на Гуцульщині називають чугайстрами. Це людиноподібні істоти, яких, за переказами, було багато в лісах Гуцульщини в 1728–1918 роках. їх зникнення випало на період закінчення Першої світової війни.
Після закінчення війни жителі гуцульських сіл знаходили в лісі двометрові скелети невідомих істот. Сумнівів не виникало, що це кістки легендарного єті. Снігових людей шукають у Карпатах і в наш час. 2010 року сюди приїжджали науковці з Німеччини під керівництвом Мартіна Ікрістова, які шукали снігову людину в селі Космач на Івано-Франківщині.
Чимало повідомлень про зустріч зі сніговою людиною надходить із села Космач Івано-Франківської області. Одна із них трапилася 1994 року. На присілку Медвежому, в урочищі Томчучино, невідому істоту зустрів молодий чоловік Василь. Наближалася друга година ночі, але зоряне небо світило так, що було видно, як удень. Гуцул наблизився до лісу і раптом почув за собою кроки. Згодом кроки почали ставати гучнішими, чудовисько наближалося. Василь почав бігти і, коли відбіг на кількасот метрів, сховався за деревами. Згодом він побачив істоту, що була значно вища за людину, з довгою шиєю і невеликою головою. Хлопець злякався й побіг корчами вниз. Перебіг соляне джерело і став добігати до каплички в Медвежому. Забіг до каплички, впав на коліна і почав молитися.
Ззаду чувся сильний рев, здавалось, що валилося каміння з гір в потоки.
Проте істота не бігла за хлопцем, певно, вона мала свою територію.
Пізніше подібна історія трапилась із молодим хлопцем, який вів коня з пасовиська до свого будинку. На одній ділянці тварина не захотіла йти далі. Хлопець не одразу зрозумів що сталося, аж поки не побачив перед собою снігову людину. Втім, вона за ним не побігла, а сама розвернулася і втекла.
Про монстра, якого бачили в різних місцях Космача, охоче розповідають старожили цього села. Кілька років тому у лісі зник парубок, якого й досі не знайшли. Люди подейкують, що на нього міг напасти чугайстер.
Нерідко бачили снігову людину і в інших куточках України. Так, 1986 року загадкову істоту зустріла жінка Варвара у Кримських горах. Вона йшла до мису Мальчин. Коли дійшла до однієї з морських скель, побачила дивну істоту, що спала. Коли жінка підійшла до тварини, щоб роздивитися, чудовисько прокинулося і почало дивитися на неї. Жінка зі страхом почала відступати назад, і їй пощастило уникнути небезпеки.
Бачили снігову людину і в лісах Львівщини. Зустріч сталася в Мостиському районі цієї області 1926 року. На польсько-українському кордоні, біля села Краковець, чоловік побачив велетенську істоту, схожу на мавпу. Тіло її було вкрите чорною шерстю.
Знайомство світу зі сніговою людиною почалося з того, що 1921 року поблизу гори Еверест відомий британський альпініст Говард Бері наштовхнувся на сніговому схилі на гігантські сліди. Відтоді вже багато десятиліть ведеться полювання на єті — невловиму снігову людину.
Єті шукали не лише в Карпатах, айв інших гірських місцевостях світу. За весь цей час учені так
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Містичні істоти, загадки і таємниці Карпат, Данило Ульянов», після закриття браузера.