Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кайдашева сім'я" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 33 34 35 ... 46
Перейти на сторінку:
се­ло. З го­ри бу­ло вид­но ши­ро­ку до­ли­ну, обс­тав­ле­ну го­ра­ми, вкри­ти­ми лi­сом; в до­ли­нi бли­ща­ла Рось.

Кайдаш пi­шов на греб­лю, не зна­ючи для чо­го. Ко­ле­са в мли­нi кру­ти­лись, во­да шу­мi­ла й роз­ли­ва­ла го­лос­ний гук по до­ли­нi. Ко­ло мли­на сто­яли во­зи, веш­та­лись лю­ди. Проз Кай­да­ша проїхав чо­ло­вiк во­зом, а да­лi про­ле­тiв пан на бас­ких ко­нях i тро­хи не за­че­пив йо­го ко­ле­сом.


Кайдаш ос­ту­пив­ся на кi­нець греб­лi i тро­хи не впав у во­ду. Вiн нап­ру­жив свої си­ли, одс­ко­чив на­бiк i опам'ятав­ся.


- Боже мiй! Де це я? Чо­го це я зай­шов на цю греб­лю? Чи ме­нi тре­ба бу­ло йти до мли­на, чи в Бiєвцi? - пи­тав сам у се­бе Кай­даш. Вiн зга­ду­вав i нi­чо­гi­сiнько не зга­дав, вер­нув­ся у Се­ми­го­ри i тiльки то­дi зга­дав, що був у церк­вi, що з ним там дi­ялось щось чуд­не.


Кайдаш уже смер­ком вер­нув­ся до ха­ти. Сiм'я вже по­ве­че­ря­ла й по­ля­га­ла спа­ти. Вiн пi­дiй­шов пiд две­рi й хо­тiв пос­ту­кать. Ко­ли гля­не - з-за уг­ла ки­ну­лась на йо­го со­ба­ка, здо­ро­ва, як го­до­ва­ний ка­бан, з кiнською го­ло­вою, з ро­га­ми i заб­ли­ща­ла страш­ни­ми очи­ма. Вiн ос­ту­пив­ся на­зад i мах­нув на неї ру­ка­ми. Гля­не вiн, аж до йо­го ла­щиться сi­рий Бар­бос.


Кайдаш увiй­шов у ха­ту. Кай­да­ши­ха зас­вi­ти­ла лам­пу, ду­ма­ла, що вiн був у шин­ку i за­раз поч­не ко­вер­зу­ва­ти. А Кай­даш сiв кi­нець сто­ла, блi­дий, як смерть, i за­ду­мав­ся.


"Боже мiй! Що це зо мною дi­ялось? - ду­мав Кай­даш. - Чи це ме­не бог ка­рає за грi­хи, чи по­ка­зує свою лас­ку за прав­ду?"


- Де це ти бро­диш? Чо­го ти став та­кий жов­тий, як вiск? - пи­та­ла в Кай­да­ша жiн­ка.


Кайдаш мах­нув ру­кою, пос­лав­ся на ла­вi i лiг спа­ти. Дру­го­го дня в не­дi­лю Кай­даш хо­див цi­лий день смут­ний та за­ду­ма­ний. В по­не­дi­лок вiн пi­шов в по­ле ко­си­ти, а нудьга да­ви­ла йо­го, як ка­мiнь. Вер­та­ючись з по­ля, Кай­даш за­ба­ла­кав­ся з людьми ко­ло шин­ку, зай­шов з ни­ми в ши­нок i ви­пив пiвк­вар­ти го­рiл­ки. Iде вiн че­рез греб­лю по­пiд вер­ба­ми, ко­ли гля­не в во­ду, з-пiд греб­лi вис­ко­чив чор­ненький хлоп­чик з ма­леньки­ми рiж­ка­ми, з здо­ро­вою го­ло­вою та й по­бiг за ним слiд­ком. Кай­даш пi­шов швид­ше, а чор­ний хлоп­чик бiг за ним та при­ка­зу­вав за кож­ним йо­го сту­пе­нем: туп, туп, туп, туп! Кай­даш обер­нув­ся й мах­нув на хлоп­ця ко­сою. Хло­пець не­на­че в зем­лю ввiй­шов. Кай­даш пi­шов че­рез мiс­ток, ко­ли ог­ля­дається, а хло­пець знов бi­жить за ним по мiст­ку та все при­ка­зує: туп, туп. Кай­даш пi­шов стеж­кою по­над став­ком, з бе­ре­га пли­га­ли цi­ли­ми сот­ня­ми ма­ленькi, як жа­би, чор­ти­ки, пiр­на­ли, знов ви­ри­на­ли й драж­ни­лись з йо­го язи­ка­ми.


Кайдаш прий­шов до­до­му. Ввiй­шов вiн у двiр, ди­виться в той ку­ток, де рос­ли гус­тi ко­люч­ки, аж там за­мiсть ко­лю­чок рос­туть ма­ленькi чор­ти­ки з рiж­ка­ми, схо­жи­ми на цвя­хи. Кай­даш мах­нув ко­сою, i йо­му зда­ло­ся, що тi чор­ти­ки по­ляг­ли по­ко­са­ми та тiльки нiж­ка­ми дри­га­ють. Вiн ви­ко­сив усi ко­люч­ки, ко­ли гля­не за двiр, аж i там, за­мiсть кро­пи­ви та ло­пу­ху, рос­туть чор­ти­ки. Кай­даш да­вай ко­си­ти кро­пи­ву. З ха­ти по­ви­хо­ди­ли си­ни й не­вiст­ки. Кар­по гук­нув до батька:


- Що ви, та­ту, ро­би­те? Чи вам дi­ла не­ма, що ви ко­си­те на ву­ли­цi кро­пи­ву?


- Еге, кро­пи­ву! Доб­ра кро­пи­ва! Хi­ба ти не ба­чиш, скiльки на­рос­ло тих чор­тiв, бий їх си­ла бо­жа! Ось я вас, прок­ля­тих, усiх ви­ко­шу!


Сини й не­вiст­ки ба­чи­ли, що батько п'яненький, i по­ча­ли над ним глу­зу­вать. Кай­да­ши­ха вий­шла з ха­ти й по­ча­ла йо­го ла­ять.


В той час з по­ля йшла че­ре­да. Кай­да­ше­вi зда­ло­ся, що на кож­нiй сви­нi си­дить вер­хом по чор­то­вi. Чор­ти во­лок­ли дов­гi хвос­ти по зем­лi, штов­ха­ли сви­ней пiд бо­ки но­га­ми й по­га­ня­ли їх ма­ко­го­на­ми та ко­чер­га­ми. Сви­нi виб­ри­ку­ва­ли, не­на­че бас­кi ко­нi, а чор­ти ге­ца­ли звер­ху та ма­ха­ли ру­ка­ми.


- Жiнко! Чи ти ба­чиш, що то їде вер­хом на сви­нях? - крик­нув Кай­даш до ж iн­ки.


- Схаменися, п'яни­це! Чи ти зду­рiв, чи ти зна­вiс­нiв! Га­ра­що вже го­рiл­ки на­пив­ся!


- Еге, зду­рiв! Чи ти ба! Чор­ти їдуть вер­хом на сви­нях! А бий вас си­ла бо­жа! Дух свя­тий при нас i при ха­тi! А он­деч­ки на пансько­му бу­гаєвi який­сь си­дить пу­за­тий, та вит­рiш­ку­ва­тий, та ро­га­тий! Та­ко­го ока­ня та пу­за­ня я й мiж па­на­ми не ба­чив. А бо­дай вас хрест по­бив! А он­деч­ки мiж вiв­ца­ми скiльки їх плу­тається.


- Та йди в ха­ту та ве­че­ряй! - крик­ну­ла на Кай­да­ша жiн­ка. - Та прот­ри, ли­шень, свої п'янi баньки!


Кайдаш увiй­шов у ха­ту. На ко­ми­нi бли­ма­ла лам­па без скла й бiльше ча­ди­ла, нiж свi­ти­ла. Гля­нув Кай­даш за стiл; на по­ку­тi си­дить чу­мак, з кот­рим вiн стрi­чав­ся в Кри­му, ще як па­руб­ком чу­ма­ку­вав з батьком. Ко­ло то­го чо­ло­вi­ка си­дить Кай­да­шiв по­кiй­ний батько i не­на­че роз­мов­ляє з тим чо­ло­вi­ком. Кай­даш при­див­ляв­ся до їх, впiз­нав чу­ма­ка й батька, сiв i со­бi кi­нець сто­ла i по­чав з ни­ми ба­ла­кать.


В ха­тi всi стри­во­жи­лись. Усiм бу­ло не до смi­ху. Кай­да­ши­ха пе­рес­та­ла вже ла­яться.


- Омельку, стань та по­мо­лись бо­гу! Що це з то­бою дiється?


- Еге, а хi­ба ти не ба­чиш, що батько прий­шов до ме­не в гос­тi та ще з хер­сонським чу­ма­ком, - го­во­рив Кай­даш.


Молодицi по­ля­ка­лись. Ме­лаш­ка по­бiг­ла до су­сi­дiв i пок­ли­ка­ла кiлька чо­ло­вi­кiв. Чо­ло­вi­ки прий­шли i по­ча­ли вго­во­рю­ва­ти Кай­да­ша, щоб вiн по­мо­лив­ся бо­гу та ля­гав спа­ти. Кай­даш став пе­ред об­ра­за­ми i по­чав го­лос­но мо­литься, як мо­ляться ма­ленькi дi­ти. Кай­да­ши­ха хрес­ти­ла но­жем вiк­на й две­рi, дiс­та­ла пля­шеч­ку свя­че­ної во­ди i да­ла Кай­да­ше­вi на­пи­тись. Мот­ря по­бiг­ла за ба­бою Па­лаж­кою. Па­лаж­ка на се­лi бу­ла зна­хур­кою. Кай­да­ши­ха на той час за­бу­ла за свою змаж­ку та ко­лот­не­чу з Па­лаж­кою.


Одчинились две­рi; з тем­них сi­ней увiй­шла в ха­ту ба­ба Па­лаж­ка по­ва­гом та ти­хо, в бi­лiй ка­тан­цi, зав'яза­на чор­ною хуст­кою. Во­на так за­го­рi­ла в жни­ва, що її вид чор­нiв, та ще про­ти бi­лої сви­ти, не­на­че був по­ма­за­ний са­жею. Ма­ленькi чор­нi очi бли­ща­ли, як жар.


"Чорна, як сам чорт, - по­ду­ма­ла Кай­да­ши­ха, - ще пе­ре­ля­кає мо­го чо­ло­вi­ка".


Баба Па­лаж­ка пе­рес­ту­пи­ла по­рiг i за­раз по­ча­ла хрес­ти­тись та на­шiп­ту­вать. Во­на всту­пи­ла в ха­ту, не­на­че пiп прий­шов з мо­лит­вою.


- Чи ти ба! На Па­лаж­чи­нiй го­ло­вi чор­тя­чi ро­ги! - ска­зав Кай­даш.


- Iду я, ра­ба бо­жа Па­лаж­ка, до ра­ба бо­жо­го Омелька все ли­хо од­га­ня­ти з йо­го жил, з йо­го жов­тої кос­тi, з йо­го чер­во­ної кро­вi, з се­ми­де­ся­ти сус­та­вiв. з йо­го си­во­го во­ло­са, з йо­го го­ло­ви, з йо­го бу­ла­ви, з йо­го очей, з йо­го пле­чей. Зiй­ди на тi бо­ло­та, на тi оче­ре­ти, де глас бо­жий не

1 ... 33 34 35 ... 46
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький"