Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Запороги. Роман перший. Петро Сагайдачний, Рогожа Віталій 📚 - Українською

Читати книгу - "Запороги. Роман перший. Петро Сагайдачний, Рогожа Віталій"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Запороги. Роман перший. Петро Сагайдачний" автора Рогожа Віталій. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 34 35 36 ... 67
Перейти на сторінку:

То вже інша справа, чи здатні вони її завоювати та утримати у своїй владі. І я не маю жодних сумнівів, що в цій авантюрі король має тверду надію на нашу поміч. Маємо посланця від князя Сапеги, який разом з королевичем Владиславом зорганізували цей похід. Тепер він лишив королевича в Московії і тепер їде до Варшави на сейм, а по дорозі вислав до нас свого посла. Я його ще не приймав, проте, думаю, що знаю з чим він прибув. Саме тому панове, я би конче волів знати вашу думку з питання участі запорожців у московському поході.

Сагайдачний закінчив і поглянув на братчиків. Коротку мовчанку порушив Мелетій Смотрицький. "Братчики" по академії знали його як Максим, але в чернецтві він взяв ім'я Мелетій.

– Пане гетьмане, дійсно, сплило немало води з Дніпра до моря з того часу, як князь Костянтин Острозький передавав нам на виконання справу свого життя: захист Віри наших батьків та побудову власної держави. Мене і тоді і тепер вражає, як він в тобі, Петре, молодому вченому-богослові розгледів майбутнього полководця.

– Максиме, друже, справа не в мені, скоріше всього він побачив в моєму характері дві риси: любов до Вітчизни та відповідальність. Це вони змусили мене долати незгоди, про які дуже хочеться забути, і крок за кроком йти до мети. А сили і впевненості давали ви, мої друзі і побратими. Але ми не про те, я конче хочу знати думку кожного з вас як мені діяти в теперішній ситуації. Від цього може залежати дуже багато.

– Добре, Петре, то дозволь мені, якщо вже я розпочав. Ми з тобою не один десяток вечорів просиділи з планами побудови держави. Як і тоді, так і нині я би волів менше говорити про військовий бік справи. Тут я в повній мірі покладаюсь на тебе. Тому почну з етичної. Московіти то наші брати по Вірі православній, тому приймаючи запрошення короля ми повинні мати вагомі аргументи своїх дій. Я би сказав навіть так, рішення про участь у поході ми можемо прийняти лише в тому випадку, якщо воно буде єдине. Що стосується державницького боку, то поляки можуть піти на великі поступки за ради участі Війська Запорозького у московському поході, навіть на козацький устрій в містах де проживають українці, тобто автономію гетьманську. А у випадку погодження польського сейму на автономію гетьманської Української держави, можна було б поступитися і етикою. Ось таку маю думку.

– Максиме, нашій нації властива така риса, як толерантність.

Відгукнувся Йова Борецький.

В свій час вони разом з Сагайдачним приїхали до Києва зі Львова, де Борецький був ректором Львівської братської школи. А вже в Києві саме він організовував Київську братську школу, і Сагайдачний багато допомагав Борецькому у її створенні. В той час вони із однодумців стали близькими товаришами, і дружбу пронесли до кінця життя.

– Але вважаю, що ми не повинні надто перейматись щодо того як сприйме військовий поход запорозьких козаків проти народу Московського Вселенський Єрусалимський патріарх Феофан. Ми не один рік благаємо допомоги в створенні патріархії в гетьманській Україні і захисту проти покатоличення українського народу. Адже після прийняття Брестської унії православна ієрархія практично знищена. А без митрополита, єпископів і інших служителів церкви, її відродити неможливо. Проте практичних кроків з його боку поки не має.

Сагайдачний поглянув на Єлисея Плетенецького, який будучи митрополитом Київської лаври частіше всього спілкувався з патріархом Феофаном. При його підтримці Плетенецький створив друкарню в Києво-Печерській лаврі, запросивши до роботи в ній друкарів, вчених, письменників. Той сприйняв це запрошенням до слова.

– Пане Сагайдачний, коли мої товариші ведуть мову про релігійну етику, я з ними погоджуюсь, але смію нагадати вам, Москва ніколи не переймалась питаннями етики чи моралі. У Москви завше наперед власні зиски і амбіції, а вже затим все інше. Чи може вони за нашою спиною не складали мирові угоди з татарами в той час коли татари наш люд на невольницькому Ринку в Кафі продавали? Гадаю Патріарх Єрусалимський Феофан ІІІ добре відає про це, а якщо ні, то ми повідаємо. І, взагалі, мирські справи не треба поєднувати з релігійними. Та і те сказати: ми з московітами в різних державах жиємо.

– Думка правдива, я теж так мислю. А як це виглядає на вашу думку пане Дем'яне?

Звернувся Сагайдачний до Дем'яна Наливайка, який під час навчання в Острозькій академії був його викладачем .

– Так ставалося, що з часів завоювання Київської Русі монголо-татарами, наші воїни, то в складі литовського війська, то польського, воювали проти Московської держави. Може причина в тому, що ще в державі наших предків, Київській Русі, Володимирське князівство окремо від Києва творило свою історію поряд з татарами. А пізніше не мало великого бажання об'єднуватися з залишками інших князівств, що складали Київську Русь, як то робили Литва, а потім Польща. Я про інше думаю, які можуть бути наслідки від цієї війни. Де будемо ми при перемозі Польщі, і де при перемозі Москви. Чи приблизимося ми до власної держави, чи будемо чиюсь будувати? Пам'ятаєте як Григорій Лобода разом з моїм братом Северином за неповних два роки зібрали під свою руку майже всі землі Київської Русі, а власна держава так і лишилась маревом, лише загинули жінки з дітьми під жовнірськими шаблями гетьмана Жолкевського. Я розумію, що за пройдешній час багато змін відбулось, але так би не хотілось повторення трагедій.

– Так, пане Дем'яне, ми тоді всією академією сльози проливали за нашими лицарями і народом Українським і, зрозуміло, ніхто з нас не бажає повторення трагедії. Тому й радимося, що непроста то справа. Але ми ще не послухали Петра Могилу, він хоч і молодший серед нас, але має досвід і власної держави Молдавії та і власної сім'ї.

– Досвід маю, правда гіркий досвід. Та менше з тим. Як би мова йшла про мою рідну Молдавію, то я би сказав: якщо є найменша можливість відновлення власної держави, її треба використовувати. Що стосується України, яка вже давно стала мені рідною, тут ситуація трохи складніша, але мети досягає мужній, сміливий і впевнений. А тебе, Петре, я знаю ще і як дуже виважену людину. Скоріш за все, саме ця риса твого характеру дає можливість тобі перемагати, тому вважаю твоє рішення буде найбільш вірним.

– Приємно, товариство, що ви вірите в мене, хоч це й накладає на мене більше відповідальності. Маю я при тих чеснотах про які ви говорили сьогодні слабкі сторони, і головне не завше мене розуміють козаки, і особливо низовці. Тому й переобирали вже тричі. Скажімо, Яків Бородавка своєю запальністю і спрощеним підходом до справи, може переважити мене при обговоренні складних ситуацій. Він ставить питання просто: напасти, перемогти, забрати. І цим запорожцям зрозумілий, бо у них те ж саме на меті. Питання Державності, як і Віри, для них не стоїть на першому плані. Але, то мої проблеми, Бог дасть, не завадить мені Бородавка. Тепер про те, що стосується нагального моменту. Які відповіді я бачу на питання, що виникають в зв'язку з можливим московським походом.

Чи приймати участь у війні? Я знаю настрої у війську, воно горить бажанням повоювати і що гріха таїти, поживитись на цій війні. При моїй відмові зберуть чорний козацький круг і оберуть гетьманом Якова Бородавку, а він не вагаючись поведе козаків на Москву і може загубити військо. Тому у мене немає сумніву: треба годитись на московський похід.

Наступне. Мене, як і пана Дем'яна, хвилює питання, де ми будемо у випадку перемоги однієї із сторін, і в зв'язку з цим, як діяти. Відповідь може бути лише в одній площині, перемога жодної із сторін не на нашу користь. Польща не має бажання дати нам автономію. А Москва навіть про таке ніколи і не думала, їй хіба лише військо наше може знадобитися. Чи спроможні ми одержати її силою? Знову згадаємо спробу Григорія Лободи і Северина Наливайка виділитися від Польщі в окрему державу. В 1596 році, вони зуміли взяти під себе майже всю територію бувшої Київської Русі. Ця територія складалась з земель Брацлавщини, Волині, Чернігово-Сіверщини, Київщини та частини литовських земель.

Чому не утримали? Здається, споконвіку наша земля, і люди на ній проживають наші? А тому, що на нашій землі був устрій чужої країни, Польщі! Устрій країни творила польська шляхта підвладна польському королю і сейму. Хто міг її замінити? На той час, я вже не кажу освіченої української еліти не було, навіть козацька старшина знала лише ази ведення тогочасних бойових дій, що вже говорити про державницькі справи. А шляхта…

Ви ж знаєте українська шляхта не була з народом. Вишневецькі, Потоцькі, Сапеги, та інші шляхетні роди будували польську державу. Вона стала їм своєю. А поодинокі православні представники еліти такі як наш батько князь Костянтин Острозький не могли протистояти міцній державницькій машині Речі Посполитої. Що змінилося за двадцять років? Сьогодні в особі моїх побратимів, яких я маю честь бачити, старшини Війська Запорозького, "братчиків" Києва, Львова та інших міст, така еліта з'явилась. Це перше.

Маємо також, навчене, загартоване в боях і добре озброєне військо, яке складається з одинадцяти полків і налічує понад десять тисяч люду. Є солідна армата, обоз, озброєння та реманент. При необхідності можемо легко підняти ще двадцять – тридцять тисяч люду до війська. Це друге.

Але це, ще не все що потрібно для побудови Держави. Необхідно відродити розрізнену після Брестської унії патріархію, яка б об'єднала народ в одне ціле і поставила перед ним завдання на творення Держави. Це третє.

Місцеві присуди, старостат, збирачі податей призначені польським сеймом, а повинні бути нашими, та й землі, що приносять багатства, повинні належати не польській шляхті, а козацькій старшині. Це четверте.

Всі ці питання можливо вирішити лише маючи автономію.

То ж і виходить, перше мусимо домогтися автономії, і лише потім зачинати будівництво самостійної держави. Просити автономію у короля і сейму справа досить складна, але можлива. Тільки можлива, я вважаю, при одній засторозі, якщо Польща не здолає Москву. В іншому випадку про автономію в складі Речі Посполитої треба забути надовго. Можна було б говорити про об'єднання України з Москвою. Ситуація, наче б то, сприяє цьому.

1 ... 34 35 36 ... 67
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Запороги. Роман перший. Петро Сагайдачний, Рогожа Віталій», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Запороги. Роман перший. Петро Сагайдачний, Рогожа Віталій"