Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » На скрижалях історії 📚 - Українською

Читати книгу - "На скрижалях історії"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "На скрижалях історії" автора Олександр Васильович Вітров. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 34 35 36 ... 142
Перейти на сторінку:
загратованими вікнами, цивільгефангери, свіже поповнення в Бяли, Брест, Пружани, Кобрин, де розташовані табори.

14 травня 1918 року з'явився наказ про зміщення з посад комісарів, призначених Українською Центральною Радою, і ліквідацію самих посад. Місцеву адміністрацію в Україні очолили старости. 18 травня вийшов «Закон про Державну Варту», яка безпосередньо підпорядковується старостам. Один вартовий припадає на 400 чоловік населення. Зміцнюється потужна місцева адміністрація. У Чигирині розмістилися повітова управа, комендатура й загін гетьманської варти в 119 чоловік, з начальником повітової Державної Варти [33, 172].

Ґрунтовно гетьман підійшов до організації національної армії. Планує створити вісім армійських корпусів, гвардію, танкові частини, ескадрильї, усе на найвищому технічному рівні. А реально робиться дуже мало, головним чином через опозицію німецького командування. Окупантам вигідно, щоб Україна платила за «послуги» їх військ.

Державотворча програма виявилася несумісною з інтересами Німеччини й Австро-Угорщини. Німецькі солдати курними шляхами рухаються в глиб України. Вигрібають пшеницю з селянських засіків, вирізають худобу. Тих, хто чинить опір, тут же розстрілюють. А в поміщицьких садибах відновлюють «порядок» і до напівсмерті гайдамаки порють селян.

Не бажаючи за безцінь продавати, своїм горбом нажите, в угоду зобов'язань «своєї» української влади, щодо поставок за умовами Брестського миру окупаційним державам, селянство України почало підніматися на боротьбу як проти влади гетьмана, так і проти окупантів. Повстання приймало різні форми. По-первах, це були особисті напади на місцевих представників влади, починаючи вже з весни-літа 1918 року. Такі події траплялися практично щодня, навіть у відносно спокійні часи, включаючи в себе збройні напади на поліцейських і поміщиків.

Німецька окупаційна влада вводить в Україні військово-польові суди й німецьке судочинство, посилюються репресії й з боку української влади.


«13 травня 1918 року. Зі звіту гетьманського Генерального штабу про репресії гетьманської влади щодо селянських організацій:

Київщина. У Канівському повіті роззброєнний 2-й польський корпус. У Таращанському повіті заборона селянського з'їзду викликає невдоволення, але без виступів. У Липовецькому і Уманському повітах земельні комітети розпущені. У Чигиринському повіті селяни самочинно рубають Мотронинский ліс. У Чорнобильському повіті йде роззброєння населення. У Сквирі закритий орган селянської спілки за дику агітацію проти нинішнього уряду.

Полковник Мішковський» [36, 145].

25 травня 1918 року газета «Київська Думка» повідомила: «У Чигиринському повіті з'явився великий загін, що складається зі збройних демобілізованих солдатів і селян, який вирішив захопити в Чигиринському повіті владу в свої руки. Загін цей чисельністю до 300 чол. має в своєму розпорядженні багато всілякої вогнепальної зброї, аж до кулеметів. Позавчора цей загін напав на розташований поблизу Чигирина Мотронинский монастир і розграбував його. Місцевою владою викликані на місце заворушень регулярні війська» [10, 29-30].

У кінці травня — початку червня 1918 року, у зв'язку з аграрної політикою гетьмана Скоропадського й продовольчою політикою німецької влади, спалахує селянський повстанський рух. І тут же проявляється нерозривний, майже органічний зв'язок між повстанством в Україні й погромами. Одночасно з першими спалахами селянських повстань народжується й шалений рух села проти єврейського населення. Зв'язок між цими двома явищами видно хоча б із того, що велика частина єврейських погромів цього періоду має місце в селах і містечках Таращанського й Звенигородського повітів Київської губернії, які якраз і стали колискою селянської революції й партизанщини.

Звичайна картина погромів цього типу така: наліт навколишніх партизанських груп із села на містечко, виміщення на євреях злоби проти німців і гетьманської влади, похатній терор на протязі тижнів, іноді місяців, часті випадки жорстоких убивств, полювання на навколишніх шляхах на євреїв, що рятуються, пограбування й вимагання контрибуції під загрозою смерті. Останній прийом застосовується з особливою наполегливістю та послідовністю, і фактично створюється становище, що селянський повстанський рух цих районів харчується забраними в євреїв грошима [65, 174-175].

На українській землі запалала запекла народна війна... Загони повстанців множаться з кожним днем. Бої зав'язуються мало не в кожному селі. Злітають у повітря залізничні мости. Летять під укоси німецькі ешелони. Озброєні солдати й батраки громлять міські маєтки, убивають прикажчиків, ділять хліб, палять будівлі.


«Телеграма австро-угорського посла в Києві Форгача до Відня міністерству закордонних справ. 9 червня 1918 р.

У південно-східній частині Київської губернії, особливо в Звенигородському окрузі, спалахнули сильні селянські повстання. Кілька німецьких рот були відрізані. Для придушення заворушень із німецької сторони були зроблені енергійні заходи і відправлена з Києва значна кількість військ. У зайнятих нами районах безперервно відбуваються заворушення, пов'язані з боями; під Єлисаветградом організовуються банди».

Форгач [10, 30].

На придушення повстанського руху кидаються значні сили німецьких військ, які жорстоко розправлялися з повстанцями. Так, газета «Біднота» повідомляє, що в Звенигородському, Таращанському й Чигиринському повітах «німецькі загони вішають повстанців, які потрапили до їх рук. Трупи висять по кілька днів».


Справоздання губерніального старости від 31 серпня 1918 р. м. Київ Зводка про загальний настрій і становище Київської губернії за час з 18 по 26 серпня 1918 р. по відомостям, одержаним від повітових старост

По Чигиринському повіту.

Для припинення діяльності банд в Мотронівському лісі висилаються озброєні військові отряди.

Губерніяльний староста Андріанов [27, 121].


Справоздання губерніального старости від 7 вересня 1918 р. м. Київ Зводка про загальний настрій і становище Київської губернії за час з 26 серпня по 3 вересня 1918 р. по відомостям, одержаним від повітових старост. По Чигиринському повіту.

З 31 серпня до 4 вересня

1 ... 34 35 36 ... 142
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «На скрижалях історії», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "На скрижалях історії"