Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Поміж двох орлів 📚 - Українською

Читати книгу - "Поміж двох орлів"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Поміж двох орлів" автора Петро Михайлович Лущик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 34 35 36 ... 68
Перейти на сторінку:
class="book">— І багато таких, як ви, у війську Делагарді? — поцікавився Жолкевський.

— Чимало невдоволених, — підтвердив барон.

— Хіба вам не прислали платню?

— Вчора увечері...

— Себто?..

— Військо чуло про триста тисяч золотих, але до нього вони ще не дійшли. Зараз граф перебуває у селі Клушино, де зупинився князь Дмитро Шуйський. Там у них бенкет, а заодно і військова рада.

— Що вони вирішили? Ви знаєте? — допитувався Жолкевський.

— Так, ваша милість, знаю. Я був на цьому бенкеті.

— І про що вони говорили на бенкеті?

— Граф Делагарді розповідав присутнім, що свого часу, коли він був узятий в полон при Вольмарі[36], гетьман подарував йому рисячу шубу, а у нього тепер є для вас соболина, якою він вас і віддячить.

— Тобто граф має намір взяти мене в полон?

— Саме так, ваша милосте!

— Які плани князя?

— Князь Шуйський планує напасти на вашу милість сьогодні в обід.

— Чому саме в обід?

— До того часу повинні роздати гроші.

— Князь знає про нас?

— Знає. Він вважає, що вісім тисяч війська вашої милості не страшні йому.

Станіслав Жолкевський відпустив полонених з ротмістром і розпорядився скликати всіх командирів вище ротмістра. Для наради колону зупиняти не стали. Щоб не сповільнювати і без цього повільне просування війська, частина колони попереду гетьмана прискорила рух. Таким чином у колоні утворилося рухоме вільне місце, куди й заспішили командири. Коли зібралися всі, Жолкевський почав:

— Панове, змушений повідомити вам, що на відстані шести миль звідси нас чекає неприятель, основу якого складають наймані війська шведської корони. Шведи, німці та французи поставлені проти нашого лівого крила. Московити — у центрі і справа. Проти нас виставлені близько тридцяти тисяч війська, ще п’ять перебувають за шість миль звідси і до початку битви не встигнуть. Погано те, що ми не зможемо одночасно вдарити всією своєю силою. Колона надто розтягнулася. Та й обидва фальконети застрягли в багнюці. Пане Зборовський!

— Так, вашмость!

— Ваші гусари йдуть першими.

— Слухаюсь!

— Як тільки вийдете з лісу, одразу беріть управо і, згрупувавшись, негайно атакуєте ворога навпроти себе.

— Слухаюсь!

— Пане Струсь! Ви так само берете вліво. Вам належить розбити шведів.

— Зробимо! — з готовністю сказав Микола Струсь.

— Пане Порицький! Ви і ваші лісовчики маєте прикрити лівий фланг пана Струся. Там протікає невеличка річка... — Жолкевський запнувся.

— Вдовка, — прийшов на допомогу всезнаючий Неведоровський.

— Так, Вдовка, але назва не має значення: на ній однаково не написано, як вона називається. Ваше завдання — не дати ворогу зайти в тил гусарам пана Струся.

— Зрозуміло, — відповів князь Ян Порицький.

— Добре! Пане Казановський! Ви те саме робите на правому крилі пана Зборовського. Там також протікає річка, і я не знаю її назви.

— Гжать!

Це знову прохопився Неведоровський.

— Зробимо! — підтвердив Ян Казановський.

— До вас пізніше приєднається Станіслав Дуниковський, а до Порицького — Пясковський із гайдуками. Там же поставите фальконети.

— Люди стомлені, — обережно нагадав Микола Струсь. — Їм хоча би годину перепочити.

— Я розумію, що ви бережете своїх людей, пане старосто! — відповів Жолкевський. — Але прошу взяти до уваги, що неприятеля вп’ятеро більше, вони стоять за гатями і вдень отримають платню, яка підсилить їхнє бажання воювати.

Станіслав Жолкевський замовк. Він подивився вперед, де над лісом вже вгадувалися освітлені сонцем найвищі вершечки дерев.

— Нехай допоможе нам Бог! — сказав він і перехрестився.

Тим часом вістуни попередили, що голова колони полишила ліс.

На них за довгими гатями, що межували з небагатьма проходами, вже чекало об’єднане військо князя Дмитра Шуйського.

15

Станіслав Жолкевський пильно вдивлявся у неприятеля. Гай-гай, навіть розмінявши сьомий десяток, він не може скаржитися на очі. Йому не треба навіть мружитися, щоб розгледіти усе поле майбутньої битви. Найперше кинулися в очі тини. Вони перетинали все поле майбутньої битви і пролягли майже на дві милі. За інших, спокійніших обставин, за тинами накидали землю, перетворюючи їх на неприступні редути. Але князь Шуйський, видно, не планував саме тут давати вирішальну битву, а вже після обіду вирушити на допомогу обложеним у Царевому Займищі, щоб на місці розбити невеликий загін поляків. Почувши про наближення неприятеля, брат царя все ж розпорядився виставити перед військом тини. Тепер вони розділяли два війська: одне — майже сорокатисячне об’єднане військо московського царя та шведських найманців, серед яких найбільше було німців, та інше, десятитисячне, гетьмана Жолкевського, основна частина якого ще тільки виходила з лісу. Між тинами московити залишили два широкі проходи, навпроти яких стояли готові до бою чотирикутники стрільців на правому крилі і не менш грізні найманці з легкими мушкетами на лівому.

Виходило так, що ніяка сторона не могла зараз атакувати. Станіслав Жолкевський не ризикнув наступати, поки не підійдуть основні сили, а московське військо чекало наказу князя Дмитра Шуйського. Але той, перебуваючи за декілька миль звідси у Клушино, не спішив посилати військо у бій: він небезпідставно вважав, що при такому несприятливому співвідношенні сил польський гетьман не наважиться нападати, а решта почекають, поки князь поборе похмілля після вчорашнього.

Гетьман Жолкевський бачив, що з кожною хвилиною втрачає шанс виграти битву. Він бачив, що війська повільно (аж надто повільно, як на нього) виходять

1 ... 34 35 36 ... 68
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Поміж двох орлів», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Поміж двох орлів"