Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кайдашева сімʼя" автора Іван Семенович Левицький. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 35 36 37 ... 46
Перейти на сторінку:
шию ко­ло ко­ми­на, пiд шиєю бу­ла дiр­ка на пiч. Ди­виться Кай­даш, з тiєї дiр­ки вис­ко­чив чор­тик, та­кий зав­бiльшки, як кiт, та й знов схо­вав­ся на пiч. Кай­даш не встиг од­вес­ти очей, а з-пiд шиї вис­ко­чи­ло вже два чор­ти, по­ка­за­ли йо­му язи­ки i знов схо­ва­лись у дiр­ку. Кай­да­ша взя­ла злiсть, вiн ухо­пив ма­ко­го­на, ки­нув­ся до ко­ми­на та як трiс­не ма­ко­го­ном по шиї, аж шмат­ки гли­ни од­ко­лу­пи­лись i по­си­па­лись до­до­лу.

- Омельку! Чи ти зду­рiв, чи ти з глуз­ду з'їхав? - крик­ну­ла Кай­да­ши­ха.

- Еге, зду­рiв! Хi­ба ти не ба­чиш, - он чор­ти вис­ка­ку­ють iз дiр­ки.

- Свят, свят, свят! Пе­рех­рес­ти­ся! Де тi чор­ти взя­ли­ся! - го­во­ри­ла Кай­да­ши­ха. - Нап'ється в шин­ку та тiльки ду­рiє.

Кайдаш обер­нув­ся од ко­ми­на, ко­ли гля­не пiд стiл, пiд сто­лом ле­жить здо­ро­вий, як ка­бан, та куд­ла­тий чорт, з страш­ною чор­ною мор­дою, з ро­га­ми, з ро­том до вух, з бi­ли­ми здо­ро­ви­ми зу­ба­ми. Кай­даш зля­кав­ся i сiв на ла­вi. Вiн зир­нув на пiл, на ла­вi й на по­лу си­дi­ли ряд­ком здо­ро­вi чор­ти i кла­ца­ли до йо­го зу­ба­ми, не­на­че вов­ки. Кож­ний дер­жав по жа­ри­нi в ро­тi: жар свi­тив­ся в їх зу­бах, зу­ба­тi па­ще­ки чер­во­нi­ли. Один чорт по­ка­зав йо­му на со­ки­ру пiд ла­вою й ше­по­тiв: "Вiзьми со­ки­ру та за­ру­бай­ся!" Дру­гий по­ка­зу­вав на на­ли­гач пiд по­лом i ше­по­тiв: "Пi­ди в клу­ню та по­вiс­ся!" Тре­тiй пiд­ка­зу­вав: "Пi­ди до став­ка та вто­пись!"

- Жiнко! Чи ти пак не ба­чиш, скiльки чор­тiв си­дить на ла­вi? - го­во­рив Кай­даш, а сам тру­сив­ся, аж зу­ба­ми цо­ко­тiв.

- Господи ми­ло­серд­ний! Тiльки нас ля­каєш, - го­во­ри­ла Кай­да­ши­ха.

Мелашка сто­яла ко­ло пе­чi нi жи­ва нi мерт­ва. Лав­рiн схо­пив­ся з пос­те­лi.

- Виведiть ме­не над­вiр! Вже чор­тiв пов­на ха­та, а мiж ни­ми здо­ро­вi му­хи лi­та­ють та чор­нi кру­ки шу­га­ють, - ска­зав Кай­даш.

Лаврiн взяв батька за ру­ку й ви­вiв у двiр. Ме­лаш­ка зля­ка­лась i ви­бiг­ла слiд­ком за ни­ми. В Кай­да­ши­хи тру­си­лись но­ги од пе­ре­ля­ку. Во­на дiс­та­ла свя­че­ної во­ди, пок­ро­пи­ла ха­ту, зас­вi­ти­ла страс­ну свiч­ку пе­ред об­ра­за­ми.

Кайдаш про­вiт­рив­ся над­во­рi. Лав­рiн увiв йо­го в ха­ту. Стра­хiт­тя десь зник­ло.

- Треба ме­нi вис­по­вi­да­тись, - ска­зав Кай­даш, - це, ма­буть, смерть моя нас­ту­пає.

Кайдашиха й Лав­рiн на­си­лу вмо­ви­ли йо­го ляг­ти на пос­тiль. Тiльки що вiн ви­лiз на пiл i хо­тiв ляг­ти, йо­му зда­лось, що на пос­те­лi ла­зять здо­ро­вi ра­ки та чор­нi па­ву­ки. Пруд­кi па­ву­ки, та­кi зав­бiльшки, як гу­се­ня­та, ки­ну­лись до йо­го, як со­ба­ки. Вiн пiд­вiв­ся й по­чав обт­рi­пу­ва­ти оде­жу. - I де та не­чисть наб­ра­ла­ся на по­лу! - крик­нув Кай­даш, обт­ру­шу­ючи со­роч­ку. - Лав­рi­не! Вiзьми вi­ни­ка та поз­мi­тай оту по­гань.

Лаврiн взяв вi­ни­ка i нi­би щось змi­тав з пос­те­лi. То­дi Кай­даш лiг на пос­тiль i зас­нув.

На дру­гий день Кай­даш пi­шов до свя­ще­ни­ка, вис­по­вi­дав­ся, але все те нi­чо­го не по­мог­ло. До йо­го вна­див­ся хер­сонський чу­мак, при­хо­див до йо­го вно­чi та все не­на­че во­див йо­го десь по пу­щах та по нет­рях.

Через тиж­день той чу­мак за­вiв Кай­да­ша знов на греб­лю, а вран­цi йо­го знай­шли в во­дi на по­то­ках ко­ло са­мої зас­та­ви. Мi­рош­ник прий­шов пiд­ня­ти зас­та­ву i вгля­дiв у во­дi не­жи­во­го чо­ло­вi­ка. В мли­нi мо­ло­ли се­ми­горськi лю­ди i впiз­на­ли Кай­да­ша.

Волость прис­та­ви­ла до втоп­ле­ни­ка сто­ро­жу. Три днi ле­жав пiд вер­бою Кай­даш, пок­ри­тий ста­рою сви­тою, до­ки приїхав ста­но­вий i зве­лiв си­нам узя­ти батька та по­хо­вать.

- Постив батько два­над­цять п'ятниць, щоб не вмер­ти наг­лою смер­тю та в во­дi не по­то­па­ти, а про­те вто­пив­ся. I п'ятни­цi нi­чо­го не по­мог­ли, - го­во­рив Кар­по. - Вар­то бу­ло му­чи­ти се­бе цi­лий вiк.

VIII

Поховали си­ни Кай­да­ша з ве­ли­кою чес­тю, про­си­ли свя­ще­ни­ка за­нес­ти батька в церк­ву; як хо­ва­ли, то чи­та­ли єван­ге­лiю тро­хи не ко­ло кож­ної ха­ти; пiс­ля по­хо­ро­ну спра­ви­ли ба­га­тий обiд. Кай­да­ши­ха роз­да­ла стар­цям щед­ру ми­лос­ти­ню, да­ла свя­ще­ни­ко­вi на со­ро­ко­уст.

На чет­вер­тий день пiс­ля по­хо­ро­ну Кар­по й Лав­рiн по­ча­ли дi­ли­тись батькiвськи­ми спад­ка­ми.

- А що, Лав­рi­не, - ска­зав Кар­по, - роз­дi­лим те­пер грунт по­по­ло­ви­нi, а то батько од­рi­зав ме­нi го­ро­ду, не­на­че вкрав.

- То й роз­дi­ли­мо, - ска­зав Лав­рiн. - Чи пi­де­мо в во­лость, чи обiй­де­мось i без во­лос­тi?

- А на­що нам зда­ла­ся та во­лость! Од­мi­ри­мо по­по­ло­ви­нi го­род та по­по­ло­ви­нi са­док, та й го­дi, - ска­зав Кар­по. - Хi­ба та­ки са­мi со­бi не да­мо ра­ди?

- Про ме­не, мi­ряй­мо го­род i са­мi, - ска­зав Лав­рiн. Кар­по взяв дов­гу та рiв­ну лi­щи­ну i по­чав з Лав­рi­ном мi­ря­ти го­род вздовж та впо­пе­рек. Пе­ре­мi­ряв­ши го­род, во­ни роз­дi­ли­ли йо­го вздовж по­по­ло­ви­нi й по­за­би­ва­ли на ме­жi кiл­ки.

- А що, Лав­рi­не, чи бу­де­мо го­ро­ди­ти тин, чи, мо­же, й без ти­ну обiй­деться? - ска­зав Кар­по.

- А на­вi­що той тин здав­ся? Ад­же ж у нас двiр ко­ло ха­ти спiльний, хоч на йо­му й стоїть i твоя i моя по­вiт­ка та за­го­род­ка, - ска­зав Лав­рiн.

- Про ме­не, не­хай бу­де так, - ска­зав Кар­по.

- Але не знаю, як ще на­шi жiн­ки ска­жуть, - ска­зав Лав­рiн, про ма­тiр вже й не зга­ду­ючи.

- Хiба в ме­не жi­но­чий ро­зум, щоб я жi­нок слу­хав? - ска­зав Кар­по.

Тiльки що во­ни пе­ре­мi­ря­ли го­род та са­док, з ха­ти ви­бiг­ла Мот­ря. Во­на вий­шла на го­род i оки­ну­ла йо­го оком з гор­ба вниз, а од ни­зу на горб, по­тiм вий­шли на горб i ще раз по­мi­ря­ла грунт очи­ма. Лав­рi­но­ва част­ка зда­лась їй бiльшою, ма­буть, тим, що в чу­жих ру­ках шма­ток хлi­ба все здається бiльшим. Во­на ски­ну­ла з се­бе по­яс та да­вай мi­ря­ти го­род пер­ше впо­пе­рек: на Лав­рi­но­вiй по­ло­ви­нi вий­шло бiльше на один по­яс. Пе­ре­мi­ря­ла во­на вдру­ге, - ой ли­шеч­ко! Лав­рi­но­ва част­ка бу­ла бiльше аж на два по­яси.

- Бодай вас ли­ха го­ди­на мi­ря­ла, як ви оце пе­ре­мi­ря­ли, - ска­за­ла са­ма до се­бе й за­хо­ди­лась мi­рять по­ясом грунт впо­довж: ой гвалт! Лав­рi­но­ва по­ло­ви­на ви­хо­ди­ла дов­ша на цi­лий по­яс, ще й ви­су­ну­лась рiж­ком на ву­ли­цю в бу­зи­ну.

- Потривайте ж! - крик­ну­ла Мот­ря на весь го­род. - Це, ма­буть, свек­ру­ши­ще по­ма­га­ла їм мi­рять! Це во­на при­пус­ти­ла со­бi на один по­яс вздовж та на два по­яси впо­пе­рек, ще й рi­жок у бу­зи­нi со­бi од­тяг­ла.

Мотря про­жо­гом по­бiг­ла до ха­ти, дер­жа­чи в ру­ках по­яс, та ре­пе­ту­ва­ла на весь го­род. Ко­ло при­пiч­ка сто­яла та хво­рос­ти­на, кот­рою Кар­по з Лав­рi­ном мi­ряв го­род. Мот­ря вхо­пи­ла хво­рос­ти­ну й ки­ну­лась у две­рi ку­лею, як пти­ця.

- Це ви, ма­буть, з ма­тiр'ю так мi­ря­ли го­род, бо­дай вас мi­ряв сей та той! - крик­ну­ла Мот­ря на по­ро­зi так, що две­рi з обох хат ра­зом од­чи­ни­лись i з две­рей

1 ... 35 36 37 ... 46
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (1) до книги "Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький"
HOLOD SNIZHANA
HOLOD SNIZHANA 30 жовтня 2024 10:13
Рекомендую