Читати книгу - "Повітряний замок, що вибухнув"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Тобі хочеться ризикнути? Припустімо, що Залаченко заговорить. А хто заговорить слідом за ним? Що ми будемо робити, якщо його слова підтвердить Бйорк? А ще є Клінтон, який прикутий до діалізного апарата. Що станеться, якщо він вдариться в релігію і озлобиться проти всіх і вся? А що, як йому захочеться покаятися в гріхах? Повір мені, якщо хтось почне говорити, то «Секції» кінець.
— Тоді… що ж нам робити?
За столом запала мовчанка. Першим продовжив міркувати Гульберґ.
— Проблема складається з кількох частин. По-перше, треба прикинути, які будуть наслідки, якщо Залаченко заговорить. На наші голови обрушиться вся проклята конституційна Швеція. Нас знищать. Думаю, на багатьох співробітників «Секції» чекає в’язниця.
— Юридично наша діяльність легальна, адже ми працюємо за дорученням уряду.
— Не кажи дурниць, — сказав Гульберґ. — Ти не гірше за мене знаєш, що туманно сформульований папір, написаний у середині шістдесятих років, сьогодні нічого не вартий. Думаю, нікому з нас не хотілося б точно дізнатися, що станеться, якщо Залаченко заговорить.
Усі знову замовкли.
— Значить, ми повинні виходити з того, що необхідно змусити Залаченка мовчати, — сказав нарешті Георг Нюстрьом.
Гульберґ кивнув.
— А для того щоб змусити його зберігати мовчання, нам необхідно запропонувати йому щось істотне. Проблема в тому, що він непередбачуваний. Він з таким же успіхом може закласти нас просто так. Треба подумати, як ми можемо тримати його в шорах.
— А його вимоги в тому, щоб зам’яти все це і відправити Саландер до психлікарні, — нагадав Юнас Сандберґ.
— Із Саландер ми впораємося. Проблема полягає в Залаченкові. Але це приводить нас до другої частини — обмеження заподіяної шкоди. Висновок, складений Телебор’яном у дев’яносто першому році, вийшов наяв і потенційно таїть у собі не меншу загрозу, ніж Залаченко.
Георг Нюстрьом відкашлявся.
— Як тільки ми виявили, що висновок вийшов наяв і потрапив до поліції, я вжив заходів. Попросив нашого юриста Фореліуса зв’язатися з генеральним прокурором. Той зажадав, щоб у поліції відібрали всі примірники висновку, і заборонив його поширювати або копіювати.
— Що відомо генеральному прокуророві? — спитав Гульберґ.
— Узагалі нічого. Він діє за офіційним запитом ДПУ/Без, адже йдеться про засекречений матеріал, і в генерального прокурора немає вибору. Він просто не може діяти інакше.
— Гаразд. Хто прочитав цей звіт у поліції?
— У них були дві копії, які прочитали Бубланськи, його колега Соня Мудіґ і, під кінець, керівник попереднього слідства Ріхард Екстрьом. Мабуть, можна виходити з того, що ще двоє поліцейських, — Нюстрьом погортав свої записи, — якісь Курт Свенссон і Єркер Хольмберґ, принаймні, знайомі із змістом документа.
— Значить, четверо поліцейських і прокурор. Що нам про них відомо?
— Прокурор Екстрьом, сорок два роки. Вважається новою зіркою. Працював слідчим у міністерстві юстиції, вів кілька гучних справ. Старанний. Турбується про піар. Кар’єрист.
— Соціал-демократ? — спитав Гульберґ.
— Можливо. Але не з числа активних.
— Бубланськи, отже, керує розслідуванням. Я бачив його по телевізору на прес-конференції. Виступати перед камерами він, схоже, не любить.
— Йому п’ятдесят два роки, і в нього чудовий послужний список, проте він має репутацію людини норовливої. Єврей, і досить ортодоксальний.
— А ця жінка… вона хто така?
— Соня Мудіґ. Заміжня, тридцять дев’ять років, має двох дітей. Кар’єру зробила досить швидко. Я розмовляв з Петером Телебор’яном, і той вважає її емоційною. Вона все ставила під сумнів.
— Гаразд.
— Курт Свенссон — крутий хлопець. Тридцять вісім років. Спочатку працював у відділі боротьби з організованою злочинністю і наробив галасу років два тому, застреливши хулігана. Був виправданий за всіма пунктами розслідування. До речі, саме його Бубланськи посилав заарештовувати Гуннара Бйорка.
— Зрозуміло. Випадок з убивством слід запам’ятати. Якщо потрібно буде поставити під сумнів дії групи Бубланськи, ми завжди зможемо зачепитися за цього Свенссона як за профнепридатного поліцейського. Гадаю, у нас збереглися відповідні контакти у ЗМІ… А останній хлопець?
— Єркер Хольмберґ. П’ятдесят п’ять років. Він з Онгерманланда і насправді є фахівцем з обстеження місця злочину. Років два тому йому пропонували пройти навчання, щоб стати комісаром, але він відмовився. Його, схоже, цілком влаштовує теперішня робота.
— Хто-небудь із них займається політичною діяльністю?
— Ні. Батько Хольмберґа був у сімдесятих роках муніципальним радником від Партії центру.
— Гм. Група здається досить скромною. Напрошується думка, що вона достатньо згуртована. Чи можемо ми їх якось ізолювати?
— У цій справі замішаний ще п’ятий поліцейський, — сказав Нюстрьом. — Ханс Фасте, сорок сім років. Мені вдалося узнати, що між Фасте і Бубланськи виникли серйозні розбіжності — такі серйозні, що Фасте взяв лікарняний.
— Що нам про нього відомо?
— Збираючи відомості, я наткнувся на дуже різну реакцію. У нього довгий послужний список і цілковита відсутність серйозних нарікань у протоколі. Професіонал. Але мати з ним справу важко. Схоже, що він посварився з Бубланськи через Лісбет Саландер.
— Як?
— Здається, Фасте купився на історію про лесбійську банду сатаністок, про яку писали газети. Він вочевидь терпіти не може Саландер і сам факт її існування вважає за особисту образу. Очевидно, саме він стоїть за доброю половиною чуток. Я довідався від колишнього колеги, що Фасте взагалі через силу працює разом із жінками.
— Цікаво, — сказав Гульберґ і трохи поміркував, потім провадив: — Оскільки газети вже писали про лесбійську банду, можливо, варто розвинути цю лінію. Довіри до Саландер це, мабуть, не додасть.
— Але ж проблемою є поліцейські, котрі читали розслідування Бйорка. Можемо ми їх якось ізолювати? — спитав Сандберґ.
Ваденшьо закурив нову сигарилу.
— Попереднім слідством керує Екстрьом…
— Але верховодить усім Бубланськи, — сказав Нюстрьом.
— Так, але він не може діяти наперекір адміністративним рішенням. — У Ваденшьо зробився задумливий вигляд. Він поглянув на Гульберґа. — У вас більше досвіду, ніж у мене, але в усієї цієї історії стільки ниток і відгалужень… Мені вважається, що було б розумним відсікти Бубланськи і Мудіґ від Саландер.
— Чудово, Ваденшьо, — сказав Гульберґ. — Саме так ми і зробимо. Бубланськи керує розслідуванням убивства Б’юрмана і тієї пари з Енскеда. Саландер у цьому контексті більше не актуальна. Тепер ідеться про того німця, Нідермана. Значить, Бубланськи з його командою треба концентруватися на пошуках Нідермана.
— Гаразд.
— Саландер їх більше не стосується. Крім того, є розслідування подій у Нюкварні… адже там три давні вбивства і є зв’язок з Нідерманом. Розслідуванням поки займається Сьодертельє, але ці дві справи слід об’єднати. Значить, на деякий час у Бубланськи руки будуть зайняті. Хто знає… може, йому вдасться зловити цього Нідермана.
— Гм.
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повітряний замок, що вибухнув», після закриття браузера.