Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Проект «Україна». Галичина в Українській революції 1917–1921 рр. 📚 - Українською

Читати книгу - "Проект «Україна». Галичина в Українській революції 1917–1921 рр."

268
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Проект «Україна». Галичина в Українській революції 1917–1921 рр." автора Микола Романович Литвин. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 36 37 38 ... 104
Перейти на сторінку:
продовольчих відділів, а також їх транспортировка;

4. Звернутись до українського громадянства поза Одесою з закликом направляти добровольців і жертви або в висше названі місця Одеської Організації допомоги Галичині, або заложити власну організацію і робити все як найгарніше;

5. Вислати негайно до Львова уповноважених для вияснення місць і порядку, куди і як направляти добровольців і жертви.

Поки що подається для відома тих, хто хоче йти на поміч Галичини помимо вказаних пунктів в Києві і Одесі, що треба направлятись через Жмеринку і Волочиськ до Підволочиськ. В першу чергу мають організуватись відповідні прийомні бюра і комітети в Жмеринці, Проскурові і Камянці Подільському. Поспішаймо на поміч!»

Хвилюючу відозву підписали голова Одеського національного союзу д-р Іван Луценко і голова Одеської української національної ради пан Климович.

Уряд УНР надав галицькому уряду, Начальній команді УГА відчутну військову допомогу. Уже 17 листопада до Львова приїхала військова місія під проводом полковника Захаріна і вже згадуваного одеського лікаря і громадського діяча І. Луценка, яка після ознайомлення із галицької дійсністю одразу ж відбила термінові телеграми:

«Одеса. Українська Рада. Висилайте на Підволочиськ і Львів якнайшвидше вояків, хоч би без зброї, залізничників і шоферів»;

«Київ. Український Клуб. Винниченко. Висилайте якнайшвидше вояків на Підволочиськ і Львів»;

«Київ. Михайлівський монастир. Галицька Рада. Висилайте якнайшвидше вояків на Підволочиськ і Львів».

Заклик почули. Одразу ж після підписання попереднього договору між ЗУНР і УНР у грудні 1918 р. Галицька армія отримала 20 тис. гвинтівок, 80 млн патронів, 300 кулеметів, 80 гармат. Невдовзі – 20 літаків для авіазагону в Красному і Стрию.

Однак через півроку січневий акт фактично перестав бути чинним…

На початку лютого Директорія УНР, яку вибили з Києва більшовицькі частини, знову опинилася у Вінниці. Її представники прибули до Бірзули, де їх прийняв французький полковник А. Фрейденберг, начальник штабу військ Антанти в Одесі. Там вони ще раз зажадали, щоб союзники визнали УНР і надали українцям воєнну допомогу. Але під натиском частин Червоної Армії Директорії довелося відступити до Жмеринки, потім до Проскурова, де 11 березня відбулася державна нарада, на якій більшість виступила з пропозицією припинити переговори з командуванням Антанти в Одесі й натомість домовитися з більшовиками. Симон Петлюра, однак, висловився проти[272].

Далі Петлюра взяв на себе ініціативу і, відступаючи з Рівного, опинився у Радзивилові, де з ним, в умовах особливої секретності, зустрівся посланець Ю. Пілсудського майор Заглоба-Мазуркевич. Через кілька днів петлюрівський полковник-емісар В. Курдиновський побував у Варшаві з повноваженнями «підписання угод». А 28 травня 1919 р. він, як делегат УНР, і польський прем’єр І. Падеревський підписали угоду, в якій було зафіксовано прохання Петлюри до Польщі «подати допомогу і підтримку». За це Симон Петлюра брав на себе зобов’язання «укласти з польським урядом договір, що ґрунтувався на таких основних принципах: відмова прав на Східну Галичину, визнання Західної Волині „як невіддільної частини Польщі“, підлеглість УНР Польщі у зовнішньополітичних правах».

9 серпня, і знову ж таки у великій таємниці від уряду ЗУНР, у Варшаву надіслано чергову надзвичайну місію на чолі з П. Пилипчуком. Мова знову йшла про термінову підтримку уряду С. Петлюри з боку Польщі в боротьбі проти більшовиків. Через тиждень на береги Вісли прибула ще одна місія УНР на чолі з А. Левицьким. Але головною умовою підписання спільного польсько-українського договору підтверджувалося зречення урядом Петлюри Галичини і Західної Волині (відтак 4 млн українського населення, родовищ нафти, солі та озокериту, карпатського лісу) на користь Польщі[273].

Таємний діалог із Варшавою галицькі громадські діячі розцінили «грубою національною зрадою». Таким чином, у соборність було вбито клин. Відтак уряд ЗУНР відмовляється від співпраці з проводом УНР[274]. Про це, зокрема, офіційна дипломатична делегація ЗУНР (С. Витвицький, А. Горбачевський, М. Новаківський) заявила 3 грудня 1919 р. посольству УНР у Варшаві і уряду Польщі. При цьому підкреслили, що декларацію від 2 грудня «уважаємо неважною з огляду на безправність у формі і змісті»[275]. Свій гнів щодо ходу польсько-українських переговорів висловили галичани й під час годинної зустрічі із Ю. Пілсудським 15 грудня 1919 р. Зустріч завершилася виваженою фразою господаря Бельведеру: «Недавня польсько-українська війна була такою глибокою, що зараз після неї неможливе повне порозуміння між двома народами. Так необхідного порозуміння можна досягти лише поетапно»[276].

Розкріпачений Отаман і голова Директорії активізує дипломатичний тиск на Варшаву. 21 квітня 1920 р. від його імені підписується політичний договір з Польщею, а через три дні – 24 квітня – ще й воєнна конвенція. Тепер за Польщею визнавалося право майже на все Правобережжя України в межах кордонів 1772 р., за винятком Києва і частини колишньої Подільської губернії. Український народ таким чином позбавлявся своїх історичних територій – Східної Галичини, Західної Волині, відходила у небуття соборність[277].

27 квітня 1920 р. С. Петлюра прийняв маніфест «До українського народу», у якому стверджував факт визнання урядом Польщі УНР, а також осуджував перехід УГА у стан Добровольчої армії і до більшовиків[278]. Але його всерйоз уже не сприймали у Галичині. На той час польсько-українські війська переможно крокували подільськими степами до Києва. Йшов третій день нової війни.

І все ж, незважаючи на короткочасність, січнева злука загалом відповідала життєвим інтересам українського народу, який до цього близько шести віків був пошматований сусідами і, без сумніву, прагнув національно-державного єднання. Однак історичні обставини склалися так, що у той драматичний час так і не вдалося об’єднати змасакрований народ і консолідувати українську націю. Сталінське возз’єднання 1939–1945 років виявилось теж незавершеним, оскільки частина споконвічних українських земель – Холмщина, Підляшшя, міста Перемишль, Ярослав, Ряшів – з волі «батька всіх народів» була «подарована» Польщі.

Згодом, 21 січня 1990 р., на честь свята Злуки Народний рух України провів живий ланцюг єднання, який проліг від Івано-Франківська і Львова до Києва. У той морозяний день на автомагістралі республіки вийшло п’ять мільйонів громадян України – українців, росіян, євреїв, поляків, вірменів, 1991 р. свято Соборності України вже на офіційному рівні вперше відзначалось у Києві, Львові, Тернополі, Івано-Франківську, інших містах. Нині це свято незалежної соборної України. За єднання українських земель активно виступили учасники Євромайданів 2013–2014 рр. у Києві, Львові, Харкові, Одесі, Донецьку, Запоріжжі, Сімферополі, які прагнули демократизації суспільства та відновлення історичної справедливості.

Галицька армія: жити і вмирати «в чести»

Переможний листопадовий виступ розхолодив більшість його політичних провідників і частину вояків. Тим паче перші бої у Львові не віщували українцям великого кровопролиття. Внаслідок цього повноцінне формування регулярної Галицької армії

1 ... 36 37 38 ... 104
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Проект «Україна». Галичина в Українській революції 1917–1921 рр.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Проект «Україна». Галичина в Українській революції 1917–1921 рр."