Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Київ — New York 📚 - Українською

Читати книгу - "Київ — New York"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Київ — New York" автора Ірина Тетера. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 3 4 5 ... 81
Перейти на сторінку:
готовою до цього. Коли я зрозуміла, що мені доведеться піклуватися про себе самостійно, то впала в страшну депресію. Я нічого не вміла. Лежала на панцирній сітці ліжка й розглядала стелю. Вона була в темно-коричневих розводах, і я, подружившись із безсонням, намагалася розгледіти фігури.

Я закинула навчання, назавжди забувши про золоту медаль, яку мала отримати. Раніше я уявляла собі, як отримаю атестат, а мої батьки, сидячи в першому ряду старенького актового залу школи, аплодуватимуть мені й гордо всміхатимуться одне до одного. Мама у вечірній сукні із зібраним у гульку волоссям. Тато — у строгому чорному костюмі... Але я більше не мала батьків, а отже, не мала і мрії.

Через тиждень повної бездіяльності стало зрозуміло, що депресія мені не допоможе. Я вийшла зі стану абсолютної апатії несподівано для самої себе, коли перерила всі ящики своєї келії й виявила, що їжа закінчилася. І тут зі мною сталося те, чого не траплялося ніколи раніше: мене охопив напад нестримного гніву. Я влаштувала справжній погром: перевернула шкереберть увесь свій нехитрий скарб, сипала прокльонами, жбурляла порожні скляні банки об стіну, навіть не намагаючись ухилитися від осколків, які рикошетили в мене. Я зупинилася лише на мить, коли зловила своє відображення в уламку мутного дзеркала й раптом злякалася порожніх злісних очей із чорними синцями на витягнутому через худорлявість обличчі. У дзеркало полетів останній уцілілий кухоль.

Розбивши весь посуд, я переключилася на меблі й без зусиль розправилася зі столом і хиткою табуреткою. Я кричала, бігаючи по кімнаті, раз-у-раз ударяючись об стіни, відчиняла вікно та намагалася залізти на підвіконня, але якась невідома сила й далі втримувала мене на землі, і я знову падала в кімнату. Я немов із глузду з’їхала: розмазувала брудними руками сльози на обличчі й каталася по підлозі.

Знесилилася так само раптово. Не змогла навіть дійти до ліжка. Згорнувшись калачиком, я заснула на уламках свого божевілля.

І тоді мені вперше наснилася мама. Я навіть не знаю, чи був це сон, чи лише замальовка моєї хворої уяви. Але мені раптом привиділося, що одна зі стін кімнати стала прозорою. Вона поступово блідла, розчиняючись як туман, і незабаром зникла зовсім. За нею виявилася зелена лука, у центрі якої стояла моя матуся. Вона була так близько, здавалося, я зроблю лише крок — і опинюся поряд із нею, назавжди покинувши сіру розтрощену кімнату. Її розпущене довге волосся переливалося на сонці, а легкий вітерець ворушив тоненькі пасма. Мама всміхалася, перебираючи поділ кольорової сукні, але в її очах я бачила тривогу. Я сіла, а потім запитала її:

— Навіщо ти пішла? — Я розуміла, що говорю ображено й навіть злісно, але нічого не могла із собою вдіяти.

— Так було потрібно. Мене покликали. — Її голос був м’який і ніжний. Він нітрохи не змінився відтоді, як вона стала лише частиною моїх спогадів. — Колись ти зможеш зрозуміти. І перестанеш злитися.

— Колись? — перепитала я. — А що зараз? Що тепер мені, по-твоєму, робити? — Я відчувала гарячі сльози на своєму обличчі. Нічого дивного. Я так хотіла, щоби мої батьки знову були поруч. — Ви пішли, забравши із собою моє життя, і прирекли мене на це жалюгідне існування. Як ви могли кинути мене саму?

— Усе буде добре! Ми завжди будемо поруч. Ти тільки згадай, чого я тебе вчила.

Не слухаючи маминих слів, я підвелася з підлоги, зробивши крок назустріч до неї, і тієї миті моя сіра реальність поглинула частину соковитої зеленої луки і яскраво-синього неба. Я хотіла обійняти маму, торкнутися її руки. Але чим ближче я підходила, тим далі опинялася вона.

— Стривай! — крикнула я щосили.

— Ти не зможеш, — відповіла вона тихо й сумно зітхнула.

Не бажаючи здаватися, я подалася вперед. Здійнявся сильний вітер, і стрімкі вихори повітряних потоків закружляли навколо мами, дроблячи її на піщинки, відносячи за розмиту лінію горизонту.

Я прокинулася від власного плачу. Ані злості, ані гніву не залишилося. У мені народжувалися якісь інші, ще не зрозумілі почуття.

Вранці я почала малювати. Це були невмілі, нікому не потрібні картини. З нечуваною наполегливістю, пропускаючи повз вуха глузування сусідів по гуртожитку, я носила продавати їх на Андріївський узвіз.

Малювати мене з дитинства вчила мама. Вона казала, що малюнок вийде щирим, а отже, цікавим, якщо довірити аркушу свій настрій — малювати те, що відчуваєш.

У той час мої картини були похмурими й навіть приреченими. Я майже не використовувала фарб, малюючи тушшю або олівцем. Це були самотні порожні вулиці, перехожі, що мокнули під дощем, недобудовані мости, покинуті будинки. Я виплескувала на папір свій біль. Малюючи чужу самотність, я забувала про свою. Картини допомагали мені вижити: варто було першому штриху лягти на білий аркуш — і я починала існувати в іншому, вигаданому мною світі. З часом я знову повернулася до фарб, і від яскравих відтінків робилося тепліше.

Я отримувала справжнє задоволення, сидячи поруч із бородатими художниками, які розпивали портвейн. Я розглядала їхні роботи, які користувалися попитом, та намагалася перейняти досвід. Іноді випадкові перехожі за безцінь купували й мої картини. Навряд чи комусь насправді подобалася моя творча діяльність того часу. Скоріш за все, вони робили це через жаль. Напевно, я і виглядала жалюгідною. Погано вимите волосся (шампунь тоді був недозволеною розкішшю для мене), заляпані фарбою безрозмірні футболки, що дісталися у спадок від тата, розтягнуті джинси. Маючи метр сімдесят два зросту, я важила заледве сорок два кілограми. Мені завжди доводилося обирати, що купити — фарби чи продукти. І я завжди обирала фарби.

Постійні мешканці Андріївського узвозу не любили новеньких, але мене чомусь терпіли. Можливо, вони не відчували в мені конкурента, а може,

1 ... 3 4 5 ... 81
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Київ — New York», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Київ — New York"