Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Лихі люди, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Лихі люди, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лихі люди" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 3 4 5 ... 20
Перейти на сторінку:
інша до­ля - хо­лод­на і хму­ра, зас­ту­пи­ла матір; своїми хо­лод­ни­ми ру­ка­ми об­гор­тає мою шию… Труд­но мені ди­ха­ти од її обіймів. Своїм тем­ним і злим пог­ля­дом заг­ля­дає у вічі - і стиг­не, хо­ло­не кров у моєму серці!.. Діло, до­ро­ге моє діло, зра­зу пе­рер­ва­ло­ся; чужі, во­рожі ру­ки пе­рер­ва­ли йо­го! Жаль гост­рим но­жем кра­яв йо­му сер­це, на сухі очі набігли сльози.

Коло две­рей стук­нув за­сов - і зля­кав Пет­ра Фе­до­ро­ви­ча. Він мерщій схо­пив­ся і бо­яз­ко гля­нув на двері. Во­ни розчи­нилися, мов рот лю­то­го звіра, і в темній-прорісі заметуши­лася пос­тать чо­ловіча. Не­за­ба­ром ста­рий кри­во­но­гий сто­рож ус­ту­пив у ха­ту, не­су­чи пе­ред со­бою стілець.


- Устали, ва­ше бла­го­родіє? - скрик­нув він глу­хим голо­сом і зно­ву зля­кав Пет­ра Фе­до­ро­ви­ча.


Він мов­чав. "Бла­го­родіє! бла­го­родіє!" - дзво­ни­ло в ухах у йо­го і тоді, ко­ли сто­рож пішов, і ко­ли зно­ву вер­нув­ся, несу­чи мис­ку і глек во­ди.


- Умиватися бу­де­мо, ва­ше бла­го­родіє! - зно­ву гук­нув сто­рож, ба­жа­ючи, вид­но, по­чу­ти, як ба­ла­кає "йо­го бла­го­родіє", "йо­го бла­го­родіє" не за­ба­ла­ка­ло, во­но, прав­да, пор­ва­лось ска­за­ти щось, та язик прис­тав у роті, не по­вер­тав­ся, - очі тілько бо­жевільне упи­ли­ся в сто­ро­жа. Сто­рож пос­то­яв і, не до­бив­шись сло­ва від "йо­го бла­го­родія", вий­шов, зачи­няючи двері за со­бою.


"Благородіє! бла­го­родіє" - стри­ба­ло пе­ред очи­ма і гу­ло в го­лові Пет­ра Фе­до­ро­ви­ча. "Бла­го­родіє! бла­го­родіє!" - ви­мов­ля­ли стіни, двері, поміст, сте­ля. Ус­та йо­го скри­ви­ли­ся; в очах заг­рав бо­жевільний регіт. "От тобі і рівноп­равність! - по­ду­мав він, мах­нув­ши ру­кою.- Умий­мо­ся кра­ще".


Петро Фе­до­ро­вич ус­тав; кров уда­ри­ла в го­ло­ву, по­темніло в очах. Нет­вер­дою сту­пою доб­рав­ся він до мис­ки, на­лив в неї во­ди і по­чав хлю­пос­та­ти­ся, при­мо­чу­ючи най­більше го­ло­ву. Чим дов­ше він її мо­чив, тим більше во­на роз­го­ря­ла­ся; ли­це по­чер­воніло; на вис­ках на­ли­ли­ся жи­ли кров'ю, наб­ряк­ли; у го­лові - на­че горіло що, аж пек­ло йо­му в очі, мов хто піском за­си­пав їх - різа­ло; об­лич­чя - па­ру­ва­ло.


Довго він хлю­пос­тав­ся, дов­го мо­чив го­ло­ву - не помага­ло­. Ось він ще раз ли­нув во­ди на го­ло­ву, підвівся, узяв ру­шник і по­чав ути­ра­ти­ся. Су­хе тіло йо­го ще дуж­че розгоря­лося; очі зас­ти­ла­ло за­во­ло­кою; у вис­ках - сіпа­ло й у гру­дях - боліло-хрипіло. Без­сон­на ніч да­ва­ла се­бе по­чу­ва­ти: не ті­льки гру­ди, ру­ки, но­ги, го­ло­ва боліли, мов хто здав­лю­вав їх у ле­ща­тах. йо­му ро­би­ло­ся нуд­но. Важ­ко ди­шу­чи, нет­вер­до сту­па­ючи, прой­шов­ся він по хаті раз, уд­ру­ге. Го­ло­ва упа­ла на гру­ди; ру­ки об­вис­ли, мов не йо­го ру­ки, а при­ставлені; він їх не міг підня­ти уго­ру. Доп­лу­тав­ши до пос­телі, він ліг. Очі від уто­ми зак­ри­ли­ся, рот розк­рив­ся; гаря­ча з йо­го ви­хо­ди­ла па­ра. Стіни, сте­ля, долівка зак­ру­ти­ли­ся, за­хо­ди­ли хо­до­ром, мов хто навсп­равж­ки крутіїв їх пе­ред йо­го зак­ри­ти­ми очи­ма. А це зра­зу - все ста­ло, пок­ри­ло­ся тем­но­тою; за­бут­тя на­су­ну­ло; труд­ний сон наліг.


Не на­дов­го він упо­коївся. Му­че­на го­ло­ва ро­би­ла своє; му­чені дум­ки й у сні йо­го не по­ки­да­ли: страш­ни­ми причу­дами во­ни тряс­ли йо­го ду­шу. Оче­ви­дяч­ки дня зли­ва­ли­ся з сон­ни­ми ма­ра­ми ночі - і ля­ка­ли йо­го. Сто­рож, не­су­чи сні­дання, стук­нув две­ри­ма: - йо­му зда­ло­ся щось страш­не, тем­не, без об­ра­за, без об­лич­чя, звідкільсь ус­та­ва­ло, рос­ло, все ла­ма­ло по своєму шля­ху і нас­ту­па­ло на йо­го. Він кину­вся, ус­тав, по­во­дя­чи три­вож­но очи­ма по хаті. Сто­рож здав­ся йо­му стра­хо­ви­щем - ви­со­чез­ним, ши­ро­чез­ним, немило­сердним… За­ду­те з похмілля ли­це йо­го зда­ва­ло­ся ко­ле­сом;


Очі - яма­ми, в кот­рих жевріли іскри яко­гось зло­го вог­ню, пе­ку­чо­го й ураз­ли­во­го; рот - про­га­ли­ною, з кот­рої ви­глядали чорні зу­би, як спиці обо­да; ніс - тру­бою, кот­ра пи­хтіла та ди­ми­ла, ко­ли­шу­чи чер­во­ни­ми бо­ка­ми… Страх, як тряс­ця, зат­ряс усе тіло Пет­ра Фе­до­ро­ви­ча. Він зло­жив ру­ки на гру­дях, при­тис їх до сер­ця і за­мо­лив­ся очи­ма. "Я ж ні­кого не зай­мав, ніко­му нічо­го не зро­бив ли­хо­го", - ка­зав йо­го зля­ка­ний пог­ляд, три­вож­но біга­ючи і шу­ка­ючи спо­кою.


- Заснули, ва­ше бла­го­родіє? Сніда­ти приніс, - до­во­див сто­рож; а йо­му вчу­ла­ся лай­ка, до­ко­ри.


Він опус­тив го­ло­ву на гру­ди. Сто­рож подивився-подиви­вся; ­пос­та­вив снідан­ня на стіл; узяв мис­ку і глек з во­дою; ще раз об­вер­нув­ся, ще по­ди­вив­ся, кряк­нув, хит­нув голо­вою - і вий­шов, за­чи­ня­ючи двері. О - ну, цьому не­дов­го ряст топ­та­ти! - по­чув­ся з-за две­рей йо­го го­лос.


- Как так? - по­чув­ся і дру­гий, нез­най­омий.


- А так, - на ла­дан ди­ше! І що во­ни, моя матінко, роб­лять та­ке, що ни­ми, мов ми­ша­ми, на­би­ва­ють оці пе­че­ри?


- Не на­ше­го, брат, ума де­ло… На­чальство про то ве­да­ет, - од­ка­зав невідо­мий го­лос.


Далі залізо за­гар­ча­ло, за­сов стук­нув. І зно­ву ти­хо, тілько ступні чий­огось важ­ко­го чо­бо­та роз­да­ються в ко­ри­дорі… Пет­ро Фе­до­ро­вич знеміг, по­ва­лив­ся на ліжко. і зно­ву зас­нув.


І сняться йо­му давні приви­деньки. Сниться йо­му ули­ця, зап­руд­же­на на­ро­дом, що вер­тав­ся з ба­за­ру, сниться ба­зар, кот­рий пе­ре­хо­дять во­ни уд­вох з батьком, іду­чи до шко­ли. Батько іде по­ма­лу, ве­де йо­го за ру­ку. Стріва­ють їх знай­омі, ста­нов­ляться, роз­пи­ту­ють. Хре­ще­на ма­ти, кот­ру він поці­лував у ру­ку, пог­ла­ди­ла йо­го по голівці і на­ка­за­ла вчи­тись. Се бу­ло біля буб­лей­ниць. Тілько що ма­ти одійшла, як ціла ку­па буб­лей­ниць ки­ну­лась на їх і тро­хи не зби­ла з ніг: поміж на­ро­дом, на­че в'юн, зви­вав­ся щось за хло­пець.


- Лови! ло­ви!- гу­ка­ли буб­лей­ниці і мча­ли мов вітер.


Він озир­нув­ся, пізнав По­пен­ка, що тікав з в'язкою бубли­ків.


- Що то? Ко­го ло­ви?- спи­тав батько. Товс­та буб­лей­ни­ця з мас­ним ли­цем, мас­ним очіпком та нек­ра­щою й оде­жею, роз­ма­ху­ючи ру­ка­ми, роз­ка­зу­ва­ла, що за прок­ля­ти­ми шко­ля­ра­ми не вдер­жиш буб­ликів: - як та ми­ша - підкра­деться, ухо­пить в'язку - і дра­ла!


- То, па­по, Гри­ша, - ка­зав він батькові.


- Який Гри­ша?


- Попів.


Батько засміявся і повів йо­го далі. Усю до­ро­гу не схо­ди­ла з ума йо­го дум­ка про Гри­шу, що крав буб­ли­ки. На всі ла­ди роз­ка­зу­вав він батькові про то­го Гри­шу вся­ку вся­чи­ну; що він і не вчиться, що він і в шко­лу не хо­че хо­ди­ти; що він ото уже й буб­ли­ки кра­де.


- Ти не бе­ри з йо­го приміру. Бач, він який! - ска­зав бать­ко.


- Ні, я не бу­ду йо­го слу­ха­ти.


Ось і шко­ла; і учи­тель - за­жовк­лий та замлілий чо­ловік, в ба­кен­бар­тах, з ве­ли­ким гор­ба­тим но­сом. Учи­тель диви­ться на йо­го, гла­дить по го­лові і пи­тає, чи бу­де він учитис­я? - Бу­ду, - од­ка­зує він ти­хо. Ось ще щось спи­тав йо­го; він од­казав; учи­тель пог­ла­див по го­лові, засміявся і… повів йо­го у шко­лу, ве­ли­ку ха­ту, ус­тав­ле­ну ла­ва­ми, за кот­ри­ми сиділо ба­га­то вся­ких хлопців і, ко­ли­шу­чись над розкритими­ кни­жками, товк­ли уро­ки. Га­лас від їх кри­ку ок­ри­вав усю ха­ту. Як тільки по­ка­зав­ся вчи­тель, все зра­зу утих­ло і всі,

1 ... 3 4 5 ... 20
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лихі люди, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лихі люди, Мирний"