Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький"

67
0
12.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кайдашева сімʼя" автора Іван Семенович Левицький. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 40 41 42 ... 46
Перейти на сторінку:
то за сверд­лом, то за со­ки­рою, - спер­шу в по­вiт­ки, а по­тiм i в ха­ти, а вже за ни­ми по­ча­ли лю­бенько че­рез тин роз­мов­ля­ти й жiн­ки. Тiльки Кай­да­ши­ха не хо­ди­ла до Мот­рi: слi­пе око на­вi­ки за­го­ро­ди­ло їй стеж­ку до неї. На Кай­да­ше­вiй дав­нiй осе­лi по­вi­яло ми­ром. Щоб не бi­га­ти кру­гом че­рез во­ро­та, Кар­по й Лав­рiн зро­би­ли в дво­рi че­рез тин пе­ре­лаз.

Мир мiж бра­та­ми по­мiц­нi­шав ще бiльше зад­ля гос­по­дарської спра­ви, зад­ля спiльної ви­го­ди.

Карпо, од­рiз­нив­шись, од батька, спо­чат­ку та­ки наб­рав­ся ба­га­то ли­ха, по­ки зiб­рав­ся на своє ха­зяй­ст­во. Вiн був чо­ло­вiк гор­дий, упер­тий, не лю­бив нi­ко­му кла­ня­тись, на­вiть рiд­но­му батько­вi. В йо­го бу­ла тiльки па­ра во­лiв, i як йо­му тре­ба бу­ло спря­гаться пiд плуг, вiн нi­ко­ли не про­сив во­лiв у батька, а на­пи­ту­вав суп­ря­жи­чiв мiж чу­жи­ми людьми. В Лав­рi­на зос­та­лась па­ра батько­вих во­лiв. Кар­по спря­гав­ся з Лав­рi­ном, i во­ни вдвох у суп­ря­зi ора­ли по­пе­ре­ду Кар­по­ве по­ле, а по­тiм Лав­рi­но­ве. Кар­по хо­див за плу­гом, а Лав­рiн був за по­го­ни­ча. Спiльна ви­го­да при­си­лу­ва­ла їх по­ма­га­ти один од­но­му в оран­цi, i в сiв­бi, i в за­во­лi­ку­ван­нi, i в во­зо­ви­цi.

Саме то­дi пiш­ла за­лiз­на до­ро­га з Києва не­да­леч­ко од Се­ми­гор. Се­ля­ни по­ча­ли дер­жа­ти ко­нi i ста­ва­ли пiд ху­ру во­зить на за­лiз­ну до­ро­гу са­хар з ближ­чих са­ха­рень, бо­рош­но з панських та єврей­ських мли­нiв. Кар­по й Лав­рiн ку­пи­ли й со­бi по ко­ня­цi. А так як на од­но­му ко­нi да­ле­ко не заїдеш i ба­га­то не за­везш, то во­ни спря­га­лись кiньми пiд од­ну ху­ру й дi­ли­лись за­ро­бiт­ка­ми по­по­ло­ви­нi.

Податi бу­ли ве­ли­кi, пла­та за зем­лю бу­ла чи­ма­ла; i Кар­по й Ла­арiн по­ба­чи­ли, що по­ле не нас­та­чить їм гро­шей на по­да­тi, i му­си­ли шу­ка­ти за­ро­бiт­кiв в осiн­нiй та зим­нiй без­ро­бiт­ний час.

Громада в во­лос­тi обiб­ра­ла Кар­па за де­сяцько­го.

- Карпо чо­ло­вiк гор­дий та жорс­то­кий, з йо­го бу­де доб­рий сi­па­ка, мо­же, йо­го бо­яти­муться хоч ба­би та мо­ло­ди­цi, - го­во­ри­ла гро­ма­да.

- А мо­же, па­но­ве гро­ма­до, ми обе­ре­мо за де­сяцько­го Мот­рю, - при­ки­нув слiв­це один жар­тiв­ли­вий чо­ло­вiк. - Не мож­на, во­на по­ви­би­ває всiм ба­бам очi, - гук­ну­ли чо­ло­вi­ки, смi­ючись.

Прийшов при­каз з во­лос­тi рiв­ня­ти шля­хи, ла­го­дить мос­ти та на­си­пать на баг­нах греб­лi. Кар­по за­га­ду­вав лю­дям на ро­бо­ту i по­пе­ре­ду усього зве­лiв ско­пать той ка­пос­ний гор­бик на го­рi, ви­ще од сво­го го­ро­ду, на кот­ро­му йо­го батько по­ла­мав де­сят­кiв зо два во­зiв.

- Ану, Лав­рi­не, бе­ри зас­ту­па та йди на ро­бо­ту, - за­га­ду­вав Кар­по бра­то­вi.

- Пiди ви­же­ни на ро­бо­ту свою Мот­рю, - про­мо­ви­ла ста­ра Кай­да­ши­ха.

- I Мот­рю ви­же­ну. Ви ду­маєте, що по­жа­лiю? - го­во­рив Кар­по.

Вiн i справ­дi му­сив вис­ла­ти на ро­бо­ту й свою Мот­рю. Лю­ди про­ко­па­ли спуск нав­ко­си, так як ко­лись ра­див ста­рий по­кiй­ний Кай­даш, ще й гор­бик мо­ло­ди­цi знес­ли в при­по­лах пiд Кар­пiв тин.

Минуло чи­ма­ло ро­кiв пiс­ля пан­щи­ни. Гро­ма­да тро­хи за­во­ру­ши­лась i по­ча­ла всто­ювать за свою ви­го­ду, за своє гро­мадське пра­во.

Тим ча­сом гро­ма­да по­ча­ла дi­ло з жи­дом. Один ба­га­тий жид з мiс­теч­ка зап­ла­тив па­но­вi доб­рi гро­шi й ку­пив со­бi пра­во пос­та­вить в се­лi на панськiй зем­лi шин­ки. Вiн зак­вiт­чав своїми шин­ка­ми се­ло з чо­тирьох бо­кiв i пус­тив го­рiл­ку по де­шев­шiй цi­нi, нiж в гро­мадсько­му шин­ку. Лю­ди ки­ну­лись за го­рiл­кою до жи­дiвських шин­кiв. Гро­мадський ши­нок сто­яв по­рож­нiй, в йо­го нiх­то й не заг­ля­дав.

Волосний зiб­рав гро­ма­ду. Кай­да­шен­ки по­ча­ли кри­ча­ти в гро­ма­дi.

- Панове гро­ма­до! - го­во­рив Кар­по. - Не­хай нiх­то з се­ла не ку­пує го­рiл­ки в жи­дiвських шин­ках. По­са­дiм ко­ло шин­кiв де­сяцьких та соцьких, не­хай дрюч­ка­ми од­га­ня­ють лю­дей.

- Я сам ся­ду з дрю­ком i бу­ду од­га­ня­ти хоч би й свою рiд­ню! - гук­нув Лав­рiн. - Не­хай жи­ди по­си­дять дур­но цi­ле лi­то над своїми ба­ри­ла­ми. По­си­дять та й пi­дуть.

- Добре Кай­да­шен­ки ра­дять! - за­гу­ла гро­ма­да. - По­са­дiм лю­дей та й не пус­кай­мо нi­ко­го в жи­дiвськi шин­ки.

Громада по­ра­ди­лась i ро­зiй­шлась.

Жид по­ба­чив, що не­пе­ре­лив­ки, взяв вiд­ро го­рiл­ки, од­нiс во­лос­но­му; дру­ге од­нiс пи­са­ре­вi, зiб­рав до се­бе в шинк де­сять чо­ло­вi­кiв та­ких, що зап­рав­ля­ли гро­ма­дою, i пос­та­вив їм цi­ле вiд­ро го­рiл­ки.

- Чого нам зма­гаться, - го­во­рив хит­рий жид, - на­що вам ме­не крив­дить. Бу­ду я за­роб­ля­ти, бу­де­те й ви. Я пос­тав­лю цi­ну в своїх шин­ках та­ку, як у ва­шо­му, ще й за­раз зап­ла­чу в во­лость со­рок кар­бо­ван­цiв од­чiп­но­го.

- Чи вже зап­ла­тиш? - гук­ну­ли чо­ло­вi­ки.

- Ой-ой, чом i не зап­ла­тить для доб­рих лю­дей; ви ду­маєте, що я жид, то в ме­не й ду­шi не­ма? Я ла­ден i на церк­ву да­ти. Ет, та що й го­во­ри­ти! От вам хрест, ко­ли не йме­те вi­ри.

I жид пе­рех­рес­тив­ся зов­сiм по-хрис­ти­янськи. - Чи ти ба! Жид хрес­титься! - го­мо­нi­ли лю­ди.

- Ви ду­маєте, що я не по­ва­жаю ва­шої вi­ри? Та я ла­ден жи­ти з ва­ми, як з бра­та­ми, - пiд­ле­щу­вав­ся жид. - От вам ще вiд­ро го­рiл­ки! Су­ро! А ви­не­си гос­тям осе­лед­цiв та па­ля­ниць! - гук­нув жид до жи­дiв­ки.

Сура зiтх­ну­ла на всю кiм­на­ту, так їй бу­ло шко­да осе­ле­д­цiв, але во­на ви­нес­ла й пок­ла­ла пе­ред людьми на сто­лi.

- Їжте, лю­ди доб­рi! Ви ду­маєте, що я шко­дую для вас? - го­во­ри­ла Су­ра. - Ой вей мiр, ой-ой! - при­ки­ну­ла во­на вже ти­хенько, ви­хо­дя­чи з ха­ти.

Люди пи­ли, за­ку­су­ва­ли та слу­ха­ли Бер­ка, а Бер­ко не­на­че грав їм на цим­ба­лах своїми об­лес­ли­ви­ми сло­ва­ми.

Давнi пан­щан­ни­ки по­нас­тав­ля­ли ву­ха та слу­ха­ли Бер­ка. Йо­го сло­ва, пiд­со­лод­же­нi го­рiл­кою та прип­рав­ле­нi осе­лед­ця­ми, так i вла­зи­ли в їх ду­шi. Во­ни не зна­ли, що жид ви­бе­ре тi со­рок кар­бо­ван­цiв i за осе­лед­цi, i за ту го­рiл­ку, що во­ни в йо­го дур­нич­ки п'ють, з їх-та­ки ки­шень - то не­до­лив­ка­ми, то во­дою, пiд­ли­тою в го­рiл­ку, то бiльшою пла­тою.

Люди роз­та­ли, як вiск, i по­ча­ли хва­ли­ти жи­да. Де­кот­рi вже бу­ли зов­сiм п'яненькi.

- Так що ж, па­но­ве, та ще й якi па­но­ве! Що те­пер пан пе­ред ва­ми! Ви, Грицьку, те­пер пан! От хто пан! Що схо­че­те в во­лос­тi, те й зро­би­те! Ви, Пет­ре, те­пер гос­по­дар на все се­ло, нi­би князь! Те­пер ви па­ни, а па­ни вже пе­ре­ве­лись на Iцько­ву суч­ку, - пiд­ле­щу­вав­ся Бер­ко до му­жи­кiв. - Та що ж, па­но­ве, чи зго­ди­тесь гро­ма­дою од­да­ти ме­нi й свiй шинк, i бу­де­те пус­ка­ти лю­дей в мої шин­ки? Я по­да­рую со­рок кар­бо­ван­цiв на во­лость, а за ваш шинк за­раз пок­ла­ду гро­шi на стiл!

- А доб­рий жи­дi - гук­нув один п'яненький му­жик. - Ще й гро­шi за­раз дає. Бу­де­мо сто­яти на схо­дi за йо­го!

Авжеж бу­де­мо, бо ще й на церк­ву пок­ла­де!

Саме

1 ... 40 41 42 ... 46
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький"