Книги Українською Мовою » 💙 Фантастика » Покора 📚 - Українською

Читати книгу - "Покора"

262
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Покора" автора Мішель Уельбек. Жанр книги: 💙 Фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 40 41 42 ... 51
Перейти на сторінку:
зробив перший ковток «Мерсо», а я налив собі другий келих. Мені спало на думку, що ніколи раніше мене так не бажали. Механізм слави працює зі збоями; можливо, він мав рацію, і моя дисертація справді було талановито написано – чесно кажучи, я про це мав доволі туманні спогади; зміни інтелектуальних зацікавлень, які відбувалися зі мною з часів ранньої юності, нині здавалися надто далекими. А втім, у мене й справді була свого роду аура, хоча зараз мені хотілося лише гортати сторінки книжок, вмостившись о четвертій годині вечора на канапі з пачкою цигарок та пляшкою міцного трунку; проте я мав визнати, що за такого ритму напевно помру – і помиратиму швидко, нещасний і самотній. Чи хотілося мені померти швидко, нещасному й на самоті? Якось не дуже, якщо вже чесно.

Я допив другий келих і налив третій. За вікном сонце заходило за арени; тиша ставала дражливою. Що ж, він хотів покласти карти на стіл? То я зроблю так само!

– Є одна обставина, – обережно почав я. – І доволі серйозна…

Він повільно схилив голову, прислухаючись.

– Невже я… Невже, на вашу думку, я належу до тих, хто здатен прийняти іслам?

Редіже похилив голову ще нижче, ніби занурившись у глибокі роздуми про особисте; потім, підвівши на мене очі, твердо відповів:

– Так!

За мить він знову сяйнув лагідною променистою усмішкою. Мене обдарували нею вже вдруге, тож шок був не таким сильним; і все ж ця усмішка була потужною зброєю. Хай там як, а тепер говорити мав він. Я проковтнув одразу два пиріжки, які вже охололи. Сонце зникло за сходинками амфітеатру, ніч зійшла на арени; було дещо дивно від думки, що дві тисячі років тому тут справді відбувалися бої між гладіаторами й диким звір’ям.

– Ви не католик, тож цієї перешкоди немає, – зауважив Редіже.

Справді, я не був католиком; принаймні не міг цього про себе сказати.

– І я не думаю, – вів він далі, – що ви атеїст. Справжніх атеїстів не так вже й багато.

– Гадаєте? А мені, навпаки, здавалося, що на Заході атеїзм набув повсюдного розповсюдження.

– Поверхове судження, як на мене. Єдиними справжніми атеїстами, які траплялися мені, були бунтарі; їм було мало безжально твердити про не-існування Бога, вони заперечували це існування у стилі Бакуніна: «Навіть якби Бог існував, слід було б позбутись його…»; словом, то були атеїсти на кшталт Кірілова – відкидали Бога, бо прагнули віддати людині належне; тобто вони були гуманістами, мали свої власні уявлення про людські свободу та гідність. Сподіваюся, ви не впізнали себе в цьому портреті?

Дійсно, це теж було не про мене; від самого лише терміну «гуманізм» мене нудило – проте це, напевно, було від пиріжків, яких я з’їв забагато; тож я наповнив келих, аби запити нудоту.

– Справа в тому, – вів далі Редіже, – що більшість людей проживають життя, не переймаючись запитаннями, які видаються їм надміру філософськими; тому люди повертаються до них лише в драматичні миті – під час серйозної хвороби або смерті близької людини. Однак так відбувається лише на Заході, бо в інших частинах світу люди з часів зародження цивілізації помирають, вбивають одне одного, ведуть кровопролитні війни в ім’я саме цих запитань; саме заради цих метафізичних питань завжди билися люди – а не заради статків чи розширення мисливських угідь. Однак навіть на Заході атеїзм не має сталого підґрунтя. Коли я заводжу з людьми розмову про Бога, то перш за все даю їм погортати посібник з астрономії…

– Світлини на стінах справді справляють враження…

– Так, Всесвіт причаровує красою – і приголомшує розмірами. Сотні мільярдів галактик, і кожна складається з сотень мільярдів зірок, і деякі з них віддалені від нас на мільярди світлових років – тобто на сотні мільярдів мільярдів кілометрів. А на рівні одного мільярду світлових років виникає новий рівень: галактичні скупчення розподіляються, утворюючи подібні до лабіринтів графи. Спробуйте викласти ці факти сотні осіб, випадково зібраних з вулиць: скільки з них наважаться твердити, що все це утворилося випадково? І це при тому, що Всесвіт порівняно молодий – якихось п’ятнадцять мільярдів років. Пригадуєте парадокс із мавпою: скільки часу знадобиться шимпанзе, який безглуздо клацає на друкарській машинці, щоб переписати одну з трагедій Шекспіра? Скільки знадобиться часу, щоби випадок призвів до утворення Всесвіту? Ясна річ, значно більше за п’ятнадцять мільярдів років!.. І це не точка зору людини з вулиці, так вважають і найвидатніші науковці; певно, в історії людства не було розуму блискучішого за Ісаака Ньютона – тільки подумайте, якого надзвичайного, нечуваного інтелектуального зусилля треба було докласти, щоби в одному законі поєднати вільне падіння тіл з рухом планет! А Ньютон вірив у Бога, вірив затято – настільки, що останні роки життя присвятив тлумаченню Біблії, єдиного сакрального тексту, доступного йому. Айнштайн також не був атеїстом, навіть якщо характер його віри визначити непросто; проте, зауважуючи Нільсові Бору, що «Бог не грає у кості», він не жартує – для Айнштайна нестерпна думка про те, що законами Всесвіту керує сліпий випадок. Блискучий з точки зору Вольтера образ «Бога-годинникаря» побутував упродовж усього XVIII століття і був тим стійкішим, чим тіснішими ставали зв’язки науки з астрофізикою та квантовою механікою. Хіба не кумедно: миршава істота, яка живе на безіменній планеті, віддаленій від решти галактики, спинається на свої слабенькі лапки і заявляє: «Бога немає!»? А втім, даруйте мені, щось я розговорився…

– Що ви, не вибачайтесь, мені дуже цікаво, – щиро відповів я, відчуваючи, що сп’янів. Зирнувши вбік, я зауважив, що пляшка «Мерсо» була вже майже порожня. – Ви не помилилися – мій атеїзм не має солідного підґрунтя, і з мого боку було б надто претензійно стверджувати протилежне.

– Саме так – претензійно. Атеїстичний гуманізм ґрунтується на небачених писі та зарозумілості. Зрештою, саме християнське уявлення про втілення Бога свідчить про смішні претензії. Бог обернувся на людину… А чому не на жителя Сиріусу чи галактики Андромеди?

– Ви вірите в позаземне життя? – здивовано перервав його я.

– Не знаю. Думаю про це не так часто, проте це питання радше математичне: зважаючи на те, що Всесвіт заповнено міріадами зірок, і навколо кожної обертаються численні планети, було б вельми дивно дізнатися, що життя присутнє лише на Землі. Та хай там як, а я хочу сказати, що Всесвіт несе на собі відбиток розумного задуму, що він є втіленням проекту, замисленого велетенським розумом. Я з юних років зрозумів: ця доволі проста думка рано чи пізно спливе на поверхню. Усі інтелектуальні суперечки ХХ століття зводилися до протиставлення комунізму (скажімо так: ускладненої варіації гуманізму) ліберальній демократії (його пом’якшеній варіації); треба визнати, що такий принцип жахливо обмежував наше бачення світу.

1 ... 40 41 42 ... 51
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Покора», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Покора"