Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Борислав сміється, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."

278
0
15.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Борислав сміється" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 42 43 44 ... 86
Перейти на сторінку:
ро­бо­ти.

- Значиться, ді­ло стра­че­не і пра­ці шко­да! - про­ці­див крізь зу­би Бе­недьо.

- Як? Стра­че­не? Шко­да? - за­чу­ду­ва­ний, до­пи­ту­вав Сень.

- Другим від то­го не лег­ше бу­де.

- Але од­ним зло­ді­якою мен­ше на сві­ті.

- Ну, не бій­ся, на єго міс­це завт­ра вже но­вий нас­та­не.

- Але бу­де бо­дай бо­яти­ся.

- Овва, не зна­ти чо­го! Як не відк­ри­ють, хто се зро­бив, то ого­ло­сять, що при­пад­ком по­ховз­ся, або­ що. А відк­ри­ють, ну, то возьмуть чо­ло­ві­ка і за­па­ку­ють і ко­го бу­де зло­дій бо­я­ти­ся?

Сень зачу­ду­ва­ний слу­хав тої бе­сі­ди. Він на­ді­яв­ся, що Бе­недьо бу­де ті­ши­ти­ся, а на­то­мість стрі­тив за­ки­ди.

- Ба, то чо­го ж би ти жа­дав?

- Я би хо­тів, що­би як що ро­биться, а ще й та­кий ве­ли­кий гріх на ду­шу бе­ре­ся, то що­би вже ро­бо­та бу­ла до чо­гось при­гід­на, що­би при­нес­ла який­сь хо­сен не для од­но­го, а для всіх. А інак­ше, то я не знаю, по­що й за­чи­на­ти.

- Еге-ге! - пок­ру­тив го­ло­вою Сень, поп­ро­щав­ся і пі­шов. Ще тяж­чі ду­ми на­сі­ли на Бе­не­дя по ви­хо­ді поб­ра­ти­ма. «Що ж,- ду­ма­лось йо­му,- мо­же, во­но й так… мо­же, й ліп­ше, що од­ним ли­хим чо­ло­ві­ком мен­ше на сві­ті?.. Але чи від то­го ліп­ше доб­рим лю­дям? Зов­сім ні! Чи від то­го лег­ше ста­не хоть би тим са­мим ріп­ни­кам, що ті­шаться є­го за­ги­бел­лю? І то ні. Прий­де дру­гий ка­сієр на єго міс­це і бу­де так са­мо або й ще дуж­че крив­ди­ти їх. От як­би так за од­ним ра­зом та всіх злих лю­дей не ста­ло… Але ні, се де-де-де! Що й ду­ма­ти о тім! Рад­ше о тім ду­ма­ти, що у нас пе­ред но­сом, що ми мо­же­мо зро­би­ти!»

Побратимство ріп­ни­ків, до кот­ро­го так нес­по­ді­ва­но зіс­тав прий­ня­тий Бе­недьо за­раз на всту­пі в бо­рис­лавське жит­тя, жи­во за­ня­ло від­ра­зу йо­го мис­лі і на­да­ва­ло їм пев­ний, хоть зра­зу не ду­же яс­но ви­ти­че­ний нап­рям. Вже в пер­шій схо­ди­ні, ко­ли так гли­бо­ко по­ра­зи­ли йо­го уяву опо­ві­дан­ня ріп­ни­ків і їх до­ма­ган­ня вис­ту­пи­ти вже раз з яки­мось вид­ним ді­лом - то­ді вже в мис­лі йо­го про­мелькнув об­раз та­ко­го поб­ра­тимст­ва, ве­ли­ко­го і сильно­го, кот­ре би мог­ло злу­чи­ти до­ку­пи дріб­ні си­ли ро­біт­ни­ків, мог­ло би здвиг­ну­ти­ся тою спо­лу­че­ною си­лою і охо­ро­ни­ти кож­до­го кривд­же­но­го і страж­ду­щего ро­біт­ни­ка да­ле­ко ліп­ше, ніж се мо­же зро­би­ти оди­но­кий чо­ло­вік. Се­ред не­нас­тан­ної пра­ці ду­мок, під­си­чу­ва­ної що­раз но­ви­ми, страш­ни­ми, по­га­ни­ми та ха­па­ючи­ми за сер­це по­ді­ями, об­раз та­ко­го поб­ра­тимст­ва чим­раз більше ви­яс­ню­вав­ся і зміц­ню­вав­ся в Бе­недьовій го­ло­ві. Йо­му зда­ва­ло­ся, що тільки та­ким спо­лу­чен­ням своїх влас­них сил до спільної по­мо­чі і обо­ро­ни ро­біт­ни­ки змо­жуть на те­пер до­би­ти­ся бо­дай якої та­кої піль­ги для се­бе. І він пос­та­но­вив со­бі будь-що-будь вис­ту­пи­ти з своєю гад­кою на най­ближ­чім зіб­ран­ні поб­ра­ти­мів і впер­ти­ся ці­лою си­лою, що­би поб­ра­тимст­во Анд­ру­ся Ба­са­ра­ба спро­ва­ди­ти з не­без­печ­ної стеж­ки - не­на­вис­ті і пімс­ти, кот­ра на те­пер, при їх ма­ло­сильнос­ті, мог­ла тільки кож­до­му пош­ко­ди­ти, а не мог­ла ні­ко­му по­мог­ти,- а по­вер­ну­ти ува­гу і си­лу поб­ра­тимст­ва на та­ку шир­шу і спо­кій­ні­шу та, як ба­чи­лось Бе­недьові, ра­зом з тим і ко­рис­ні­шу ро­бо­ту.

Схід поб­ра­ти­мів наз­на­че­ний був на не­ді­лю ве­чір. В по­лудне тої не­ді­лі по­вер­ну­ли з Дро­го­би­ча Ма­тій, Анд­русь, Ста­сю­ра і ще де­які ріп­ни­ки. Ма­тій був ду­же ве­се­лий, го­вір­кий і щи­рий, але, ко­ли Бе­недьо пи­тав­ся йо­го: що чу­ва­ти і що ро­би­ли так дов­го в Дро­го­би­чі, він тільки поц­мок­ту­вав і від­по­ві­дав:

- Усе доб­ре, не­бо­же, все доб­ре!

Ще не стем­ні­ло­ся га­разд, і Ма­тій іно що зас­ві­тив на при­піч­ку ка­га­нець, на­пов­не­ний зем­ним вос­ком, ко­ли до ха­ти ввій­шли гур­мою поб­ра­ти­ми. По­пе­ре­ду всіх вшмиг­нув­ся, мов ящір­ка, Дер­кач, мовч­ки зві­тав­ся з Ма­тієм і Бе­недьом і по­чав по-сво­му ни­па­ти з ку­та до ку­та, за­су­ку­ва­ти ру­ки та зир­ка­ти на всі бо­ки. Да­лі пов­хо­ди­ли дру­гі: бра­ти Ба­са­ра­би, по­ну­рі і мов­чаз­ли­ві, як зви­чай­но; Ста­сю­ра ду­же щи­ро сти­с­нув Бе­не­дя за ру­ку, всі про­чі та­кож об­хо­ди­ли­ся з ним, як з рів­ним, як зі «своїм чо­ло­ві­ком». На са­мім пос­лід­ку ввій­шов Прий­де­во­ля. Йо­го мо­ло­де ли­це бу­ло якесь блі­де і мов зіс­са­не, ко­сим пог­ля­дом він по­зи­рав дов­ко­ла і все ми­мо­во­лі дер­жав­ся в тем­нім ку­ті близ по­ро­га. В ці­лім то­ва­рист­ві якось мен­ше бу­ло ру­ху, мен­ше га­мо­ру, ніж зви­чай­но. Всіх не­мов щось да­ви­ло, хоть ніх­то й не приз­на­вав­ся до то­го. Всі чу­ли, що, хо­тя чи не­хо­тя, во­ни наб­ли­жа­ються до якоїсь важ­ної по­дії, в кот­рій прий­деться їм вис­ту­пи­ти од­вер­то і сильно. Не­дав­ній слу­чай з убій­ст­вом жид­ка-ка­сі­єра був - усі по­чу­ва­ли се - пе­ред­віс­ни­ком но­во­го зво­ро­ту в ді­ях Бо­рис­ла­ва. Але який се мав бу­ти зво­рот, що за но­ві по­дії наб­ли­жа­ли­ся і як їм ста­ти суп­ро­ти них, сього на­ші поб­ра­ти­ми не зна­ли, хоть кож­дий на­ді­яв­ся, що чей же на спільній на­ра­ді по­де­ку­ди все те про­яс­ниться. Не ди­во, от­же, що ни­ні­ш­ні схо­ди­ни за­ча­ли­ся по­ну­рою, важ­кою, ожи­да­ючою мо­в­чан­кою, що поб­ра­ти­ми зій­шли­ся всі в пов­нім чис­лі і ще на­віть пе­ред зви­чай­ним ча­сом: кож­дий знав, що суп­ро­ти чим­раз тяж­чо­го жит­тя в Бо­рис­ла­ві, суп­ро­ти день у день більші­ючої нуж­ди та нап­ли­ву не­за­ня­тих, шу­ка­ючих пра­ці рук му­сить щось зро­би­ти­ся, але що і яки­ми си­ла­ми, сього ніх­то не вмів со­бі сам ви­яс­ни­ти і сього імен­но ви­яс­нен­ня кож­дий ждав від спільної ра­ди.

Один тільки Анд­русь Ба­са­раб не­мов не по­чу­вав ні­чо­го надз­ви­чай­но­го. Він за­сів на своїм міс­ці ко­ло сто­ла під вік­ном і оки­нув оком то­ва­рист­во.

- Ну, всі зіб­ра­ні,- ска­зав він,- мо­же­мо за­ча­ти своє ді­ло. Ану, Дер­ка­чу, за па­ли­ця­ми!

Деркач, пос­луш­ний і звин­ний, уже про­тис­кав­ся крізь сто­ячих на­се­ред ха­ти поб­ра­ти­мів, ко­ли втім ста­рий Ста­сю­ра встав і про­сив о го­лос.

- Ну, що там та­ко­го,- ска­зав не­охіт­но Анд­русь,- го­во­ри, по­б­ра­ти­ме Ста­сю­ро, хоть, я ду­маю, все-та­ки ліп­ше би, що­би у Дер­ка­ча па­лич­ки то­ті бу­ли під ру­ка­ми. Не за­ва­дить за­кар­бу­ва­ти, ско­ро що ці­ка­вішо­го.

- Ні,- ска­зав твер­дим го­ло­сом Ста­сю­ра,- я не бу­ду ні­чо­го та­ко­го го­во­рити, що би зда­ло­ся до кар­бо­ван­ня.

- Ну, а що ж та­ко­го? - спи­тав Анд­русь і знов зир­нув по всіх поб­ра­ти­мах. Він по­ба­чив, що ті си­ді­ли або сто­яли з пох­нюп­ле­ни­ми ли­ця­ми і не ди­ви­ли­ся на Ста­сю­ру, а тільки не­мов го­то­ви­лись слу­ха­ти йо­го бе­сі­ди. Анд­русь пок­мі­тив, що во­ни змо­ви­ли­ся.

- Тото, поб­ра­ти­ме Анд­ру­сю,- го­во­рив смі­ли­во ста­рий рі­п­ник,- що по­ра би нам най­ти со­бі яку ін­шу, ліп­шу ро­бо­ту, аніж то­то кар­бо­ван­ня. Що ж то ми ді­ти, чи що? У поб­ра­ти­ма Дер­ка­ча ці­лі в’язан­ки по­кар­бо­ва­них па­лиць, а який з них

1 ... 42 43 44 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Борислав сміється, Франко І. Я."